Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω γινεται, αλλα θες ειδικη εφαρμογη,

truedialer νομιζω

 

truecaller μηπως? Εχει fremium η ειναι μονο με πληρωμη ξερει κανεις

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κυρίως προς κατόχους παλαιότερης ναυαρχίδας ή συσκευής γενικότερα.

 

Είμαι με ναυαρχίδα Lollipop (5άρι Android), δηλαδή κινητό 5ετίας, 4πύρηνο επεξεργαστή, 2GB RAM, FHD οθόνη κλπ (το κινητό του άβαταρ και της υπογραφής)

Δεν θεωρείται τοπ σήμερα, αλλά πιστεύω ούτε και του πεταματού. Παρόλα αυτά, καθώς εφαρμογές ενημερώνονται συνεχώς, η απόδοση πέφτει όλο και περισσότερο. Όταν ανοίγω το ίντερνετ (δεδομένα ή Wifi), η συσκευή σταματάει να αποκρίνεται για κανένα 5λεπτο, μετά κάτι αρχίζει να ψιλολειτουργεί και όταν ανοίγω καμια εφαρμογή π.χ. Outlook ή Messenger να δω τα μηνύματα κολλάει για άλλο ένα 5λεπτο. Όταν επιτέλους κάτι αρχίζει να ψιλοκινείται, η λειτουργία είναι αίσχος. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένω κανένα 10λεπτο για να μου ανοίξει και να φορτώσει τα μέιλ ή τα μηνύματα στο messenger και για να απαντήσω κολλάει τρομερά...

 

Η εμπειρία χρήσης είναι πολύ χάλια τους τελευταίους μήνες, ενώ κάποτε πετούσε, σε βαθμό που το Nokia 808 με λειτουργικό Symbian, μονοπύρηνο επεξεργαστή 1.3GHz και 512MB RAM είναι πολύ πιο ομαλό και γρήγορο και προσφέρει κλάσεις ανώτερη εμπειρία χρήσης. Η ρετσινιά του Lagdroid νομίζω συνεχίζει ακόμη και αυτό έχει να κάνει με τον κώδικα των Android εφαρμογών σε συνδυασμό με τον κώδικα του λειτουργικού.

 

Σκέφτομαι σοβαρά να το βάλω στην άκρη και να αρχίσω να χρησιμοποιώ πάλι κάποιο παλαιότερο WindowsPhone με κατώτερα specs αλλά ανώτερη εμπειρία χρήσης (και συνεχίζω με το 808 ως δεύτερο).

Εναλλακτικά για να το συνεφέρω σκεφτόμουν μήπως να βάλω παλιές εκδόσεις Outlook, Messenger, Facebook κλπ, να βρω κάποιες που δεν κολλούσαν δηλαδή, μήπως και έχω πάλι καλή εμπειρία χρήσης όπως όταν το πρωτοπήρα.

 

Εσείς τι προτείνετε;

 

Αν δεν έχει αποτέλεσμα η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, που λογικά έχεις δοκιμάσει, μόνη λύση φαίνεται η custom Rom. Έτσι σώθηκε το coolpad F1 μου και ακόμη και σήμερα, παρά τα φτωχά πλέον χαρακτηριστικά του, πετάει με nougat.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αποτέλεσμα η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, που λογικά έχεις δοκιμάσει, μόνη λύση φαίνεται η custom Rom. Έτσι σώθηκε το coolpad F1 μου και ακόμη και σήμερα, παρά τα φτωχά πλέον χαρακτηριστικά του, πετάει με nougat.

 

Ευχαριστώ για το tip, αλλά δεν έχω βρει custom rom για αυτό... Μόνο ρουτ έχω βρει, αλλά πολλοί είχαν προβλήματα μετά το ρουτ (μετά από κάποιο διάστημα γινόταν brick, bootloop κλπ) και επίσης μόνο μέσω ρουτ μπορούσε να πάει μέχρι Marshmallow (Android 6).

 

Πιο πολύ τείνω στο να βάλω παλιές εκδόσεις κάποιων βαριών εφαρμογών (Outlook, Messenger κλπ), ώστε να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να χάνεται η απόδοση... Γιατί είναι κρίμα για συγκεκριμένες εφαρμογές να σέρνεται έτσι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι γίνεται με τα προιόντα τεχνολογίας που χρησιμοποιούν λειτουργικό σύστημα.

Μην τα συγκρίνεις με συσκευές που έχουν "πεθαμένα" λειτουργικά.

Το Symbian είναι σαν να έχεις υπολογιστή και να θέλεις να τρέχει Windows 98!

Kαλό είναι για hobby, αν σου αρέσουν τα retro πράγματα, να τα πιάνεις στα χέρια σου και να τα "χαιδεύεις" αλλά για καθημερινότητα δεν είναι.

 

Οι εταιρίες θέλουν να πουλάνε καινούρια προιόντα και ένας τρόπος είναι να "βαραίνουν¨οι εφαρμογές μέρα με την ημέρα.

 

Ναυαρχίδα 5ετίας δεν την λες ρετρό πάντως. Σα να λες το Samsung Galaxy S5 (παρόμοια specs με το δικό μου) είναι πανάρχαιο και για πέταμα σήμερα. Ναι δεν είναι powerhouse, αλλά πρέπει να λειτουργεί σωστά. Και το Symbian το ανέφερα ως παράδοξο, μιας και έχω καλύτερη εμπειρία χρήσης συγκριτικά με το Android έτσι όπως σέρνεται τελευταία...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

 

Ναυαρχίδα 5ετίας δεν την λες ρετρό πάντως. Σα να λες το Samsung Galaxy S5 (παρόμοια specs με το δικό μου) είναι πανάρχαιο και για πέταμα σήμερα. Ναι δεν είναι powerhouse, αλλά πρέπει να λειτουργεί σωστά. Και το Symbian το ανέφερα ως παράδοξο, μιας και έχω καλύτερη εμπειρία χρήσης συγκριτικά με το Android έτσι όπως σέρνεται τελευταία...

 

Πανάρχαιο δεν το λες, αρχαίο όμως το λες όταν είναι στο Android 6

Link to comment
Share on other sites

Δες κάτι ενδιαφέρον από το e-shop.gr

Κατασκευαστής: RAIDSONIC

Κατηγορία: ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ

Υποκατηγορία: USB-C

 

Αντάπτορας δικτύου USB 3.0 type C αρσ. σε Fast Ethernet 10/100 Mbit/s, 0.13m.Ιδανικό για την σύνδεση του notebook ή του tablet σας με είσοδο type C USB, σε ένα δίκτυο Ethernet, υποστηρίζοντας ταχύτητες 10/100 Mbit/s.

 

- Plug & Play (από Windows 8/8.1)

- Δεν απαιτείται εξωτερική τροφοδοσία.

- Συμβατό με τα πρότυπα 802.3, 802,3u.

 

Σύνδεση 1: USB 3.0 Type-C Αρσ.

 

Σύνδεση 2: RJ45 θηλ. (Fast Ethernet 10/100Mbit/s).

 

Χρώμα: Μαύρο.

 

Συμβατότητα: με λειτουργικά συστήματα Mac OS Χ, Windows και Linux.

 

Εγγύηση: 2 χρόνια. DOA 7 ημερών

 

http://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-ac535-c-usb-type-c-to-ethernet-10-100-mbit-s-adapter-p-PER.800643

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες κάτι ενδιαφέρον από το e-shop.gr

Κατασκευαστής: RAIDSONIC

Κατηγορία: ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ

Υποκατηγορία: USB-C

 

Αντάπτορας δικτύου USB 3.0 type C αρσ. σε Fast Ethernet 10/100 Mbit/s, 0.13m.Ιδανικό για την σύνδεση του notebook ή του tablet σας με είσοδο type C USB, σε ένα δίκτυο Ethernet, υποστηρίζοντας ταχύτητες 10/100 Mbit/s.

 

- Plug & Play (από Windows 8/8.1)

- Δεν απαιτείται εξωτερική τροφοδοσία.

- Συμβατό με τα πρότυπα 802.3, 802,3u.

 

Σύνδεση 1: USB 3.0 Type-C Αρσ.

 

Σύνδεση 2: RJ45 θηλ. (Fast Ethernet 10/100Mbit/s).

 

Χρώμα: Μαύρο.

 

Συμβατότητα: με λειτουργικά συστήματα Mac OS Χ, Windows και Linux.

 

Εγγύηση: 2 χρόνια. DOA 7 ημερών

 

http://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-ac535-c-usb-type-c-to-ethernet-10-100-mbit-s-adapter-p-PER.800643

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Σωστος.

 

Εγω εχω αυτο

20190423145913_startech_usb_c_multiport_adapter.jpeg

 

γιατι μπορω και φορτιζω ταυτοχρονα, οπως επισης να βαλω καποιο usb και να στειλω εξοδο στην TV.

 

To κινητο μου ειναι Huawei Honor View 20.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να απαντησει για να χρεωθούν!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Θέλει και λίγο μυαλό.Αλλωστε στα smartphones γραφει και χωρα απο όπου γίνεται η κλήση.

Η μητέρα μου είναι 70+ χρονών έχει κινητό Nokia με τα κουμπάκια κι όταν την παίρνουν τηλέφωνο πρέπει να βάλει γυαλιά πριν το σηκώσει. μη λέμε ότι θέλουμε .. Μυαλό όλοι έχουν υπάρχουν και άτομα μεγάλης ηλικίας με άλλα κινητά που δεν έχουν καν την παραμικρή υποψία ότι κάνουν τέτοιες απάτες σήμερα..

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου είναι 70+ χρονών έχει κινητό Nokia με τα κουμπάκια κι όταν την παίρνουν τηλέφωνο πρέπει να βάλει γυαλιά πριν το σηκώσει. μη λέμε ότι θέλουμε .. Μυαλό όλοι έχουν υπάρχουν και άτομα μεγάλης ηλικίας με άλλα κινητά που δεν έχουν καν την παραμικρή υποψία ότι κάνουν τέτοιες απάτες σήμερα..

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καρτοκινητό τότε που δεν ξεφευγει το κόστος.Ισως να υπάρχει και τρόπος να μπει φραγή σε εξερχόμενες διεθνείς κλήσεις.

Πόσοι άγνωστοι μη καταχωρημένοι στο κινητό της αριθμοί την καλούν την ημερα ;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κυρίως προς κατόχους παλαιότερης ναυαρχίδας ή συσκευής γενικότερα.

 

Είμαι με ναυαρχίδα Lollipop (5άρι Android), δηλαδή κινητό 5ετίας, 4πύρηνο επεξεργαστή, 2GB RAM, FHD οθόνη κλπ (το κινητό του άβαταρ και της υπογραφής)

Δεν θεωρείται τοπ σήμερα, αλλά πιστεύω ούτε και του πεταματού. Παρόλα αυτά, καθώς εφαρμογές ενημερώνονται συνεχώς, η απόδοση πέφτει όλο και περισσότερο. Όταν ανοίγω το ίντερνετ (δεδομένα ή Wifi), η συσκευή σταματάει να αποκρίνεται για κανένα 5λεπτο, μετά κάτι αρχίζει να ψιλολειτουργεί και όταν ανοίγω καμια εφαρμογή π.χ. Outlook ή Messenger να δω τα μηνύματα κολλάει για άλλο ένα 5λεπτο. Όταν επιτέλους κάτι αρχίζει να ψιλοκινείται, η λειτουργία είναι αίσχος. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένω κανένα 10λεπτο για να μου ανοίξει και να φορτώσει τα μέιλ ή τα μηνύματα στο messenger και για να απαντήσω κολλάει τρομερά...

 

Η εμπειρία χρήσης είναι πολύ χάλια τους τελευταίους μήνες, ενώ κάποτε πετούσε, σε βαθμό που το Nokia 808 με λειτουργικό Symbian, μονοπύρηνο επεξεργαστή 1.3GHz και 512MB RAM είναι πολύ πιο ομαλό και γρήγορο και προσφέρει κλάσεις ανώτερη εμπειρία χρήσης. Η ρετσινιά του Lagdroid νομίζω συνεχίζει ακόμη και αυτό έχει να κάνει με τον κώδικα των Android εφαρμογών σε συνδυασμό με τον κώδικα του λειτουργικού.

 

Σκέφτομαι σοβαρά να το βάλω στην άκρη και να αρχίσω να χρησιμοποιώ πάλι κάποιο παλαιότερο WindowsPhone με κατώτερα specs αλλά ανώτερη εμπειρία χρήσης (και συνεχίζω με το 808 ως δεύτερο).

Εναλλακτικά για να το συνεφέρω σκεφτόμουν μήπως να βάλω παλιές εκδόσεις Outlook, Messenger, Facebook κλπ, να βρω κάποιες που δεν κολλούσαν δηλαδή, μήπως και έχω πάλι καλή εμπειρία χρήσης όπως όταν το πρωτοπήρα.

 

Εσείς τι προτείνετε;

Stop beating a dead horse .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατι δεν μπορω να δω webtv απο τον browser στο android κινητο μου ; .

Μιλαω για το site του alpha tv και το ant1 . Υπαρχει κατι που πρεπει να εγκαταστησω; ή οχι; . Δεν υποστηριζεται; .

Δεν μπορω να κατεβασω την εφαρμογη λογω χωρου αυτην την στιγμη .

Οσο για τον alpha tv app την ειχα δοκιμασει παλια και παλια ειχε προβληματα και την διεγραψα. Αλλη εναλλακτικη να βλεπουμε τις σειρες απο κινητο υπαρχει παντα μεσω browser ; . πχ μπορω να δω κατι στο daily motion ; ή δεν τις εχει;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατι δεν μπορω να δω webtv απο τον browser στο android κινητο μου ; .

Μιλαω για το site του alpha tv και το ant1 . Υπαρχει κατι που πρεπει να εγκαταστησω; ή οχι; . Δεν υποστηριζεται; .

Δεν μπορω να κατεβασω την εφαρμογη λογω χωρου αυτην την στιγμη .

Οσο για τον alpha tv app την ειχα δοκιμασει παλια και παλια ειχε προβληματα και την διεγραψα. Αλλη εναλλακτικη να βλεπουμε τις σειρες απο κινητο υπαρχει παντα μεσω browser ; . πχ μπορω να δω κατι στο daily motion ; ή δεν τις εχει;.

 

Μεσω Chrome και Kiwi μου παιζουν κανονικα αρκει να μην εχεις blockαρει τα javascript.

Μηπως εισαι εκτος Ελλαδας ή εχεις καποιο VPN και σου το κανει αυτο;

 

 

 

Ερώτηση κυρίως προς κατόχους παλαιότερης ναυαρχίδας ή συσκευής γενικότερα.

 

Είμαι με ναυαρχίδα Lollipop (5άρι Android), δηλαδή κινητό 5ετίας, 4πύρηνο επεξεργαστή, 2GB RAM, FHD οθόνη κλπ (το κινητό του άβαταρ και της υπογραφής)

Δεν θεωρείται τοπ σήμερα, αλλά πιστεύω ούτε και του πεταματού. Παρόλα αυτά, καθώς εφαρμογές ενημερώνονται συνεχώς, η απόδοση πέφτει όλο και περισσότερο. Όταν ανοίγω το ίντερνετ (δεδομένα ή Wifi), η συσκευή σταματάει να αποκρίνεται για κανένα 5λεπτο, μετά κάτι αρχίζει να ψιλολειτουργεί και όταν ανοίγω καμια εφαρμογή π.χ. Outlook ή Messenger να δω τα μηνύματα κολλάει για άλλο ένα 5λεπτο. Όταν επιτέλους κάτι αρχίζει να ψιλοκινείται, η λειτουργία είναι αίσχος. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένω κανένα 10λεπτο για να μου ανοίξει και να φορτώσει τα μέιλ ή τα μηνύματα στο messenger και για να απαντήσω κολλάει τρομερά...

 

Η εμπειρία χρήσης είναι πολύ χάλια τους τελευταίους μήνες, ενώ κάποτε πετούσε, σε βαθμό που το Nokia 808 με λειτουργικό Symbian, μονοπύρηνο επεξεργαστή 1.3GHz και 512MB RAM είναι πολύ πιο ομαλό και γρήγορο και προσφέρει κλάσεις ανώτερη εμπειρία χρήσης. Η ρετσινιά του Lagdroid νομίζω συνεχίζει ακόμη και αυτό έχει να κάνει με τον κώδικα των Android εφαρμογών σε συνδυασμό με τον κώδικα του λειτουργικού.

 

Σκέφτομαι σοβαρά να το βάλω στην άκρη και να αρχίσω να χρησιμοποιώ πάλι κάποιο παλαιότερο WindowsPhone με κατώτερα specs αλλά ανώτερη εμπειρία χρήσης (και συνεχίζω με το 808 ως δεύτερο).

Εναλλακτικά για να το συνεφέρω σκεφτόμουν μήπως να βάλω παλιές εκδόσεις Outlook, Messenger, Facebook κλπ, να βρω κάποιες που δεν κολλούσαν δηλαδή, μήπως και έχω πάλι καλή εμπειρία χρήσης όπως όταν το πρωτοπήρα.

 

Εσείς τι προτείνετε;

 

https://gadgetversus.com/processor/qualcomm-msm8974ac-snapdragon-801-vs-qualcomm-sm7150-ab-snapdragon-730g/

 

Οπως θα δεις στο link ο 801 παρολο που ειναι high-end μοντελο η αποδοση του ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο εναν τωρινο mid-range.

Καλυτερα να πας σε μια mid-range συσκευη αν τα χρηματα ειναι το θεμα παρα να παιδευτεις με παλαιοτερα.

Ασε που σε λιγο η Google θα αναγκασει τους developers να στηνουν τις εφαρμογες τους για Android 9 και πανω.

Ηρθε η ωρα να συνταξιοδοτηθει η συσκευη σου, τουλαχιστον για τις καθημερινες σου αναγκες και μπορει πολυ απλα να γινει μια dash cam για το αυτοκινητο ή ενας media player ή κατι αλλο σε περιπτωση που δεν θες να την "πεταξεις" σε ενα συρταρι.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι βρε παιδια να παρεις πισω εσυ εναν αγνωστο αριθμο;

Οποιον ειναι ας ξαναπαρει.

Η περιεργεια σκοτωσε την γατα λεει ο λαος.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

 

Εσείς τι προτείνετε;

 

Να πάρεις καινούργιο,όπως εγώ για να αντικαταστήσω το Mi Note 2.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, να όμως που κάποιοι πέφτουν στην παγίδα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα παίρνουν παιδιά... Τι χάλια είναι αυτά ρε.. Τι γίνεται πλέον σε αυτή την χώρα αλλά και γενικότερα.. 5 ψηφία νούμερα κλήσεις από Ρουμανία κτλ.. Ένας άνθρωπος μεγάλης ηλικίας κάηκε.. Πραγματικά νομίζω είμαστε απροστάτευτοι πλέον

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν γινονται μονο στην Ελλαδα αυτα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σωστος.

 

Εγω εχω αυτο

20190423145913_startech_usb_c_multiport_adapter.jpeg

 

γιατι μπορω και φορτιζω ταυτοχρονα, οπως επισης να βαλω καποιο usb και να στειλω εξοδο στην TV.

 

To κινητο μου ειναι Huawei Honor View 20.

 

Με αυτό μπορώ να παίξω από το κινητό στην τηλεόραση παιχνίδι?

Αν υπάρχει κάποιο λινκ να το αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό μπορώ να παίξω από το κινητό στην τηλεόραση παιχνίδι?

Αν υπάρχει κάποιο λινκ να το αγοράσω?

 

αν η συσκευη σου το υποστηρίζει ναι μπορεις αν οχι οχι

Link to comment
Share on other sites

https://gadgetversus.com/processor/qualcomm-msm8974ac-snapdragon-801-vs-qualcomm-sm7150-ab-snapdragon-730g/

 

Οπως θα δεις στο link ο 801 παρολο που ειναι high-end μοντελο η αποδοση του ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο εναν τωρινο mid-range.

Καλυτερα να πας σε μια mid-range συσκευη αν τα χρηματα ειναι το θεμα παρα να παιδευτεις με παλαιοτερα.

Ασε που σε λιγο η Google θα αναγκασει τους developers να στηνουν τις εφαρμογες τους για Android 9 και πανω.

Ηρθε η ωρα να συνταξιοδοτηθει η συσκευη σου, τουλαχιστον για τις καθημερινες σου αναγκες και μπορει πολυ απλα να γινει μια dash cam για το αυτοκινητο ή ενας media player ή κατι αλλο σε περιπτωση που δεν θες να την "πεταξεις" σε ενα συρταρι.

 

Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο και την σύγκριση. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ιδιαίτερο πάντως και λίγο δύσκολο να το δώσω ή να το έχω για εντελώς πρόχειρο. Καλύτερα να πάει στην άκρη στο κουτί του αν είναι να πάω σε κάποιο άλλο. Αλλά και πάλι κρίμα γιατί είναι μόνο συγκεκριμένες εφαρμογές που το "βαραίνουν"...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μεσω Chrome και Kiwi μου παιζουν κανονικα αρκει να μην εχεις blockαρει τα javascript.

Μηπως εισαι εκτος Ελλαδας ή εχεις καποιο VPN και σου το κανει αυτο;

 

 

 

 

 

https://gadgetversus.com/processor/qualcomm-msm8974ac-snapdragon-801-vs-qualcomm-sm7150-ab-snapdragon-730g/

 

Οπως θα δεις στο link ο 801 παρολο που ειναι high-end μοντελο η αποδοση του ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο εναν τωρινο mid-range.

Καλυτερα να πας σε μια mid-range συσκευη αν τα χρηματα ειναι το θεμα παρα να παιδευτεις με παλαιοτερα.

Ασε που σε λιγο η Google θα αναγκασει τους developers να στηνουν τις εφαρμογες τους για Android 9 και πανω.

Ηρθε η ωρα να συνταξιοδοτηθει η συσκευη σου, τουλαχιστον για τις καθημερινες σου αναγκες και μπορει πολυ απλα να γινει μια dash cam για το αυτοκινητο ή ενας media player ή κατι αλλο σε περιπτωση που δεν θες να την "πεταξεις" σε ενα συρταρι.

 

Καλησπερα οχι δεν ειμαι εκτος Ελλαδος οχι δε εχω vpn . πως γινεται να εχω μπλοκαρει τα java script ; .

Οταν παω να ανοιξω πχ μια σειρα του Ant1 γραφει undefined. Exception :code 4 ,

media Error : MEDIA_ERR_SRC_NOT_SUPPORTED.

στο σκαι δειχνει ενα κυκλο που φορτωνει και τιποτα.

η συσκευη μου ειναι huawei y550 android 4.4.4 που δεν αναβαθμιζεται σε κατι μεγαλυτερο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Θέμα του κινητού σου είναι. Το Android 4.4 έχει 6+ χρόνια που κυκλοφόρησε, λογικό πλέον να μην υποστηρίζει τις σύγχρονες εφαρμογές και τους νέους player.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή το υποστηρίζει.

 

αν δεν σου κανει κοπο πες ποια ειναι

πολλες εχουν type c λιγες στελνουν εικονα εξω

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε Android 10 και σας κάνει εντύπωση που συσκευές με Android 4.x, 5 ή 6 κλπ δεν παίζουν καλά;

Πέρα του ότι είναι θεοτρυπια σε θέμα ασφάλειας, σαφώς και χάνουν σε λειτουργικότητα λόγω παλαιότητας.

Τέτοιες συσκευές θα έπρεπε να απενεργοποιουνται από την GOOGLE και να δουλεύουν μόνο ως απλά τηλέφωνα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε Android 10 και σας κάνει εντύπωση που συσκευές με Android 4.x, 5 ή 6 κλπ δεν παίζουν καλά;

Πέρα του ότι είναι θεοτρυπια σε θέμα ασφάλειας, σαφώς και χάνουν σε λειτουργικότητα λόγω παλαιότητας.

Τέτοιες συσκευές θα έπρεπε να απενεργοποιουνται από την GOOGLE και να δουλεύουν μόνο ως απλά τηλέφωνα.

 

'Εχεις δίκιο εν μέρη αλλά όχι και να απενεργοποιηθούν?

 

Όταν αγοράζουμε ένα smartphone δεν μας το δίνουν με ημερομηνία λήξης!

 

Η λήξη του έρχεται από μόνη της όταν δεν μπορεί πλεόν να ανταπεξέλθει στις καθημερινές ανάγκες.

 

Η λύση γι αυτές τις καταστάσεις είναι... εγκατάσταση παλαιότερων εκδόσεων μέχρι και αυτές να πάψουν να λειτουργούν οπότε μπαίνει συρτάρι κατευθείαν.

 

Όσο για τον πιό πάνω που έχει συσκευή με 4GB internal... αυτό έπρεπε να είχε μπει συρτάρι προ πολλού...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...