Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

τα iphone 5 τα θεωρουσα πιο συνχρονα και πως τα σταματαει; δεν παμε καθολου καλα , στο τελος μας αναγκαζουνε να αλλαξουμε κινητο με ετσι θελω, αν χρησιμοπιουμαι την υπηρεσια , ευτυχως δεν την χρησιμοποιω.

 

Μια ερωτηση

πως μπορω να βαλω στην sim σε xiaοmi Α1 και μην γινει αυτοματη αντιγραφη επαφων στο τηλεφωνο; ειναι πολυ σπαστικο που δεν χωριζει της επαφες της καρτας σημ και στις αντιγραφει στο τηλεφωνο με το ετσι θελω. εχει την τελευταια εκδοση λογισμικου νομιζω το android 10 ή 11.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποια εφαρμογή να κατεβάσω στο Tablet ώστε να παραμένει ενεργή κάποια εφαρμογή στο παρασκήνιο πχ viber ή messager γιατί αδρανοποιουνται όταν μείνει αρκετή ώρα σε αδράνεια το tablet και ενώ είναι μόνιμα συνδεδεμένο σε WiFi δεν χτυπάει ας πούμε η βιντεοκληση που κάνω προς αυτό πάρα μόνο αν ανοίξω την οθόνη και πατήσω πάνω στην εφαρμογή.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποια εφαρμογή να κατεβάσω στο Tablet ώστε να παραμένει ενεργή κάποια εφαρμογή στο παρασκήνιο πχ viber ή messager γιατί αδρανοποιουνται όταν μείνει αρκετή ώρα σε αδράνεια το tablet και ενώ είναι μόνιμα συνδεδεμένο σε WiFi δεν χτυπάει ας πούμε η βιντεοκληση που κάνω προς αυτό πάρα μόνο αν ανοίξω την οθόνη και πατήσω πάνω στην εφαρμογή.

Ευχαριστώ..

 

1. Πρέπει να τα εξαιρέσεις απο τη βελτιστοποίηση μπαταρίας, θα το ψάξεις στις ρυθμίσεις αυτό.

2. Μην τα σβήνεις από τα πρόσφατα, κλείδωσε τα (λουκετακι) να μη φεύγουν με το διαγραφή όλων.

 

Λογικά θα μείνουν ενεργά.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποια εφαρμογή να κατεβάσω στο Tablet ώστε να παραμένει ενεργή κάποια εφαρμογή στο παρασκήνιο πχ viber ή messager γιατί αδρανοποιουνται όταν μείνει αρκετή ώρα σε αδράνεια το tablet και ενώ είναι μόνιμα συνδεδεμένο σε WiFi δεν χτυπάει ας πούμε η βιντεοκληση που κάνω προς αυτό πάρα μόνο αν ανοίξω την οθόνη και πατήσω πάνω στην εφαρμογή.

Ευχαριστώ..

 

πιστευω οτι αυτο ειναι ρυθμιση του wifi μπες στις ρυθμισεις wifi , κλεισε το wifi και μετα πατησε στις επιλογες τελειες και μετα επελεξε ρυθμισεις για προχωρημενους , και στην επιλογη να παραμενει ενεργοποιμενο το wi-fi στην αναστολη λειτουργιας , επελέξε παντα! και οχι το μονο οταν ειναι συνδεδεμενο ή το ποτε ( αυξηση χρησης δεδομενων ).

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, "κατάφερε" η γυναίκα μου κι έσβησε μονομιάς 127(!) βίντεο από την κάρτα μνήμης. Υπάρχει καμία αξιόπιστη εφαρμογή (για android) να τα επανακτήσιυμε; Ή κάποιο πρόγραμμα για Windows;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, "κατάφερε" η γυναίκα μου κι έσβησε μονομιάς 127(!) βίντεο από την κάρτα μνήμης. Υπάρχει καμία αξιόπιστη εφαρμογή (για android) να τα επανακτήσιυμε; Ή κάποιο πρόγραμμα για Windows;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Diskdigger κάνει καλή δουλειά, με αυτό είχα επαναφέρει γύρω στο 90% χαμένων φωτογραφιών μου. Με ρουτ κάνει καλύτερη δουλειά, αλλά δεν ξέρω αν κάνει για βίντεο.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω.

Άλλη εναλλακτική έχουμε είτε μέσω android είτε μέσω windows;

 

Τσέκαρες αν ανέβηκαν στο Google photos που είναι και το πιο πιθανό?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες αν ανέβηκαν στο Google photos που είναι και το πιο πιθανό?
Με την προϋπόθεση οτι εχεις ανοιχτό το συγχρονισμό

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση οτι εχεις ανοιχτό το συγχρονισμό

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Ναι, γι αυτό έγραψα το πιο πιθανό αλλιώς θα έλεγα πως σίγουρα είναι εκεί.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, ο συγχρονισμός δεν ήταν ενεργοποιημένος.

Επίσης, με το Diskdigger δεν κατάφερα τίποτα γιατί απ' ότι κατάλαβα, για την ανάκτηση των videos η συσκευή πρέπει να είναι rooted.

Άρα, τζίφος και από εκεί...

Μάλλον, θα πρέπει να αποδεχτώ την απώλεια των αρχείων, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, ο συγχρονισμός δεν ήταν ενεργοποιημένος.

Επίσης, με το Diskdigger δεν κατάφερα τίποτα γιατί απ' ότι κατάλαβα, για την ανάκτηση των videos η συσκευή πρέπει να είναι rooted.

Άρα, τζίφος και από εκεί...

Μάλλον, θα πρέπει να αποδεχτώ την απώλεια των αρχείων, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...:cry:

 

Μήπως χρησιμοποιείς onedrive και αποθηκεύτηκαν εκεί?

Προσωπικά πρώτη κίνηση που κάνω σε κάθε καινούρια μου συσκευή είναι να ενεργοποιώ τον συγχρονισμό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι την έχουμε πατήσει οι περισσότεροι και από τότε κάνουμε πάντα backup
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κινητό κάνω συχνά backup, οπότε δύσκολα θα χάσω κάτι σημαντικό (εννοείται ότι την έχω πατήσει στο παρελθόν και από τότε έβαλα μυαλό).

Τα αρχεία όμως που χάθηκαν βρίσκονταν στο κινητό της γυναίκας μου, η οποία έχει τόση σχέση με τις έννοιες "συγχρονισμός", "backup", "Onedrive", κλπ, όση κι εγώ με την αεροναυπηγική! :)

Τέλος πάντων, ας βάλει μυαλό κι αυτή τώρα και να είναι πιο προσεκτική από εδώ και στο εξής...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να ρωτήσω κάτι περίεργο.ειδα σημαντική διαφορά στο υπόλοιπο των data που είχα σήμερα και ψάχνοντας είδα ότι το Tapatalk είχε "φάει" κάπου 900mb! Στο παρασκήνιο.....δεν έχω ιδέα πως μπορεί να έγινε αυτό....καμία ιδέα;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κινητό κάνω συχνά backup, οπότε δύσκολα θα χάσω κάτι σημαντικό (εννοείται ότι την έχω πατήσει στο παρελθόν και από τότε έβαλα μυαλό).

Τα αρχεία όμως που χάθηκαν βρίσκονταν στο κινητό της γυναίκας μου, η οποία έχει τόση σχέση με τις έννοιες "συγχρονισμός", "backup", "Onedrive", κλπ, όση κι εγώ με την αεροναυπηγική! :)

Τέλος πάντων, ας βάλει μυαλό κι αυτή τώρα και να είναι πιο προσεκτική από εδώ και στο εξής...

 

Παίρνε το κινητό της και κάνε εσύ μπακαπ συχνά, ΔΕΝ θα είναι πιο προσεκτική και ΘΑ το ξανακάνει !

Εκ πείρας !!! :lol:

 

Παιδιά έχω να ρωτήσω κάτι περίεργο.ειδα σημαντική διαφορά στο υπόλοιπο των data που είχα σήμερα και ψάχνοντας είδα ότι το Tapatalk είχε "φάει" κάπου 900mb! Στο παρασκήνιο.....δεν έχω ιδέα πως μπορεί να έγινε αυτό....καμία ιδέα;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό για το Tapatalk νομίζω το ξαναδιάβασα σε κάποιο τοπικ της wind.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

γιατί το smart lock της Google στο mi a3 με καθαρό Android ενώ κρατάει ξεκλείδωτο το κινητό με το bt δεν το κρατάει με το μέρος που είμαι; στο σπίτι έχω δηλώσει να μένει ξεκλείδωτο αλλά δεν..

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πόσοι θα μιλάνε μέσω Viber και WhatsApp μετά από αυτό!

https://www.typosthes.gr/koinonia/203523_i-elas-tha-hakarei-viber-kai-whatsapp-ta-nea-systimata

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πόσοι θα μιλάνε μέσω Viber και WhatsApp μετά από αυτό!

https://www.typosthes.gr/koinonia/203523_i-elas-tha-hakarei-viber-kai-whatsapp-ta-nea-systimata

 

Νομίζω πως οι περισσότεροι δεν θα έχουν θέμα με αυτό.

Εδώ δεν έχουν θέμα με το Facebook, αυτό θα τους ενοχλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πόσοι θα μιλάνε μέσω Viber και WhatsApp μετά από αυτό!

https://www.typosthes.gr/koinonia/203523_i-elas-tha-hakarei-viber-kai-whatsapp-ta-nea-systimata

 

Εϊπαμε Telegram ;) Υπάρχει για όλες τις πλατφόρμες (Android, IOS, WP) και έχει και APIs που θεωρητικά κάποιος γνώστης μπορεί να το περάσει π.χ. και σε Symbian :)

 

Και ξενοιάζεις από την κατασκοπία του Facebook μια και καλή :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εϊπαμε Telegram ;) Υπάρχει για όλες τις πλατφόρμες (Android, IOS, WP) και έχει και APIs που θεωρητικά κάποιος γνώστης μπορεί να το περάσει π.χ. και σε Symbian :)

 

Και ξενοιάζεις από την κατασκοπία του Facebook μια και καλή :)

https://www.ethnos.gr/tehnologia/78085_viber-whatsapp-telegram-poia-einai-i-pio-asfalis-efarmogi-diatrites-oi-synomilies

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν βλέπω κάποιον που ανησυχεί για την ιδιωτικότητά του και μήπως του υποκλαπούν τα μηνύματα ή οι συνομιλίες που κάνει μέσα από μια εφαρμογή κοινωνικής δικτύωσης με πιάνουν τα γέλια. Ποιος είναι; τι θα πει; πληροφορίες ζωής και θανάτου; κρατικά μυστικά; Συνέλθετε ορισμένοι.

Στην τελική who cares....

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν βλέπω κάποιον που ανησυχεί για την ιδιωτικότητά του και μήπως του υποκλαπούν τα μηνύματα ή οι συνομιλίες που κάνει μέσα από μια εφαρμογή κοινωνικής δικτύωσης με πιάνουν τα γέλια. Ποιος είναι; τι θα πει; πληροφορίες ζωής και θανάτου; κρατικά μυστικά; Συνέλθετε ορισμένοι.

Στην τελική who cares....

+οο (10 chars)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με το Viber.

 

Θέλω να βάλω στο κινητό δεύτερη καρτα sim αλλά να κοινοποιήσω μόνο σε συγκεκριμένες επαφές το καινούριο νούμερο μέσω Viber. Γίνεται ή θα σταλεί μήνυμα σε όλους ο καινούριος αριθμός;

 

sent by 1+6

Smile...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...