Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

External SD card

 

Βοηθειστε με γιατι μου εχει σπασει τα νευρα, και δεν ξερω τι να κανω!

Τον τελευταιο καιρο, η παλια μου sd card φαινονταν να εχει προβληματα.

Ετσι, αγορασα μια καινουρια.

Λοιπον, προσπαθω να την 'σεταρω' για να κανω τη δουλεια μου, αλλα φαινεται οτι σαν καποιος να παιζει μαζι μου....

Πρωτ'απ'ολα, το android ζητα να την μορφοποιησω, είτε για portable media, ειτε ως συνεχεια της internal storage.

Με την επιλογη internal storage, οταν παει (και καλα) να μεταφερει αρχεια απο την internal στην external, πεταει μηνυμα οτι δεν εχει χωρο....600mb θελει να μεταφερει σε 32αρα gb καρτα, νεα, καινουρια, αδεια, και λεει δεν εχει χωρο... παμε παρακατω...

Με την επιλογη για portable media, φαινεται να δουλευει.

Και γιατι λεω φαινεται; Γιατι αφου την ρυθμισω, περασω αρχεια κλπ, καποια στιγμη το android παυει να την δειχνει!!! Κανω restart, και μετα ζητα να την κανω -ξανα παλι- format!!! Και φτου απ'την αρχη! Γιατι ρε παιδια; Τι εχω κανει; Τι το στραβο συμβαινει; Τετοια καψονια ουτε πριν απο χρονια, οταν πρωτοασχοληθηκα με android. Εχω μια υπονοια, οτι για καποιο λογο το android, την βλεπει σαν read-only, παροτι δημιουργει δικα του αρχεια. Αλλα δεν υπαρχει...write protect σε hardware, οπως ειχαμε παλια στις ....δισκετες! Κι εξαλλου, επετρεψα στο android να κανει αρκετες φορες format.

Πειτε μου τι νομιζετε οτι συμβαινει... :( :( :(

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

μου ειπε σημερα μια κυρια στο κτηματολογιο στο Γαλατσι οτι υπαρχει καποια εφαρμογη που σκαναρει το εγραφο σε pdf και ειναι πολυ καθαρο για εκτυπωση απο το να το βγαλεις φωτογραφια απο το κινητο σου ; .

αληθευει; , δεν εξαρταται απο τα megapixels τησ καμερας του καθε κινητου ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε σημερα μια κυρια στο κτηματολογιο στο Γαλατσι οτι υπαρχει καποια εφαρμογη που σκαναρει το εγραφο σε pdf και ειναι πολυ καθαρο για εκτυπωση απο το να το βγαλεις φωτογραφια απο το κινητο σου ; .

αληθευει; , δεν εξαρταται απο τα megapixels τησ καμερας του καθε κινητου ; .

 

Εννοείται πως η κάμερα παίζει τον ρόλο της.

Δοκίμασε office lens:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.officelens

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος στη φωνητική πληκτρολόγηση να μπαίνουν και σημεία στίξης; χωρίς να τα βάζω χειροκίνητα.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος στη φωνητική πληκτρολόγηση να μπαίνουν και σημεία στίξης; χωρίς να τα βάζω χειροκίνητα.

 

Δυστυχώς όχι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως η κάμερα παίζει τον ρόλο της.

Δοκίμασε office lens:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.officelens

Δεν υποστηρίζεται από το κινητό μου υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να αφορά Android 4.4.4

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζεται από το κινητό μου υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να αφορά Android 4.4.4

 

Εισαι με πολυ παλια εκδοση και δεν ξερω αν θα βρεις κατι απο τις γνωστες και δοκιμασμενες εφαρμογες scanner που να υποστηριζεται. Σε καθε περιπτωση πηγαινε στο store και γραψε scanner στην αναζητηση να δεις αν και τι θα σου βγαλει. Μετα δοκιμαζεις και βλεπεις τι σου παει καλυτερα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν βλεπω να εκατσε καλα η MIUI 11 σε ένα redmi note 4x και mi note 2,για την μπαταρια θα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ή κατι αλλο και που παω? Απλα οι ρυθμισεις θα αλλαξουν στην επαναφορα ή θα χασω αρχεια απο το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να είναι πολύ καλό... αλλά μάλλον δύσκολο στην χρήση του; Το έχεις δοκιμάσει;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές για parental control. Η πιο απλή που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι της Google, η Google family link. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες, εξαρτάται τι θες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές για monitoring,κάνουν τα πάντα αλλά οι σοβαρές εφαρμογές είναι με συνδρομή και ακριβες(σχετικό αυτό)!
Link to comment
Share on other sites

External SD card

 

Βοηθειστε με γιατι μου εχει σπασει τα νευρα, και δεν ξερω τι να κανω!

Τον τελευταιο καιρο, η παλια μου sd card φαινονταν να εχει προβληματα.

Ετσι, αγορασα μια καινουρια.

Λοιπον, προσπαθω να την 'σεταρω' για να κανω τη δουλεια μου, αλλα φαινεται οτι σαν καποιος να παιζει μαζι μου....

Πρωτ'απ'ολα, το android ζητα να την μορφοποιησω, είτε για portable media, ειτε ως συνεχεια της internal storage.

Με την επιλογη internal storage, οταν παει (και καλα) να μεταφερει αρχεια απο την internal στην external, πεταει μηνυμα οτι δεν εχει χωρο....600mb θελει να μεταφερει σε 32αρα gb καρτα, νεα, καινουρια, αδεια, και λεει δεν εχει χωρο... παμε παρακατω...

Με την επιλογη για portable media, φαινεται να δουλευει.

Και γιατι λεω φαινεται; Γιατι αφου την ρυθμισω, περασω αρχεια κλπ, καποια στιγμη το android παυει να την δειχνει!!! Κανω restart, και μετα ζητα να την κανω -ξανα παλι- format!!! Και φτου απ'την αρχη! Γιατι ρε παιδια; Τι εχω κανει; Τι το στραβο συμβαινει; Τετοια καψονια ουτε πριν απο χρονια, οταν πρωτοασχοληθηκα με android. Εχω μια υπονοια, οτι για καποιο λογο το android, την βλεπει σαν read-only, παροτι δημιουργει δικα του αρχεια. Αλλα δεν υπαρχει...write protect σε hardware, οπως ειχαμε παλια στις ....δισκετες! Κι εξαλλου, επετρεψα στο android να κανει αρκετες φορες format.

Πειτε μου τι νομιζετε οτι συμβαινει... :( :( :(

 

Επειδή κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις, είναι σίγουρο ότι η κάρτα είναι γνήσια και πλήρως λειτουργική; Σε υπολογιστή αν τη συνδέσεις (με Windows εννοείται όχι Chrome OS κλπ) τι σου βγάζει; Ότι είναι γεμάτη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υποστηρίζεται από το κινητό μου υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να αφορά Android 4.4.4

 

Αυτή είναι αρκετά παλιά εφαρμογή, υπήρχε και στο Symbian https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stoik.mdscanlite&hl=el

 

Δες μήπως είχε βγει για Kitkat. Αν λειτουργεί, μπορείς να αγοράσεις και την πλήρη έκδοση. Αλλά ψάξε και για άλλες.

 

Άλλη επώνυμη είναι προφανώς αυτή της Adobe https://play.google.com/store/apps/details?id=com.adobe.scan.android&hl=el

 

αλλά δε νομίζω να υπήρχε για Android 4.4...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό κάποια εφαρμογή Android που να προσφέρει κάτι από τα παρακάτω:

 

- Αυτόματη απόρριψη κλήσης με ηχητικό μήνυμα π.χ. αναπαραγωγή κάποιου αρχείου mp3. Μετά την αναπαραγωγή να κλείνει την κλήση (hangout). Να κρατά σε log τις εισερχόμενες κλήσεις που απέρριψε.

 

- Αυτόματη απάντηση (auto answer), αναπαραγωγή ηχητικού μηνύματος (π.χ. Mp3) και μετά κλείσιμο της κλήσης (hangout). Να κρατά σε log τις εισερχόμενες κλήσεις που απάντησε αυτόματα.

 

Αν κάποιος έχει κάτι υπόψη του ας το αναφέρει.

 

Ευχαριστώ.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την εφαρμογή "δείκτης μπαταρίας" και μου βγαίνει μήνυμα: Σύστημα Android - η εφαρμογή "δείκτης μπαταρίας" εκτελείται στο παρασκήνιο. Επειδή δεν το έχω ξαναδεί, τι ακριβώς σημαίνει αυτό το μήνυμα; Επηρεάζει η εφαρμογή αρνητικά τη λειτουργία του κινητού (πρόκειται για ένα Xperia XZs) ;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι τρέχει συνέχεια από πίσω στο background και δεν κλείνει.

Έχει κάποια επιπτώση στην μπαταρία.

Τώρα το ποσό μεγάλη εξαρτάται. Ίσως να μπορείς να το δεις στα στατιστικά των εφαρμογών που καταναλώνουν την μπαταρία

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει πρόταση για κάποια άλλη εφαρμογή μπαταρίας;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει πρόταση για κάποια άλλη εφαρμογή μπαταρίας;

 

Εγώ προτείνω να μείνεις μακριά απ' όλες αυτές τις εφαρμογές.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την εφαρμογή "δείκτης μπαταρίας" και μου βγαίνει μήνυμα: Σύστημα Android - η εφαρμογή "δείκτης μπαταρίας" εκτελείται στο παρασκήνιο. Επειδή δεν το έχω ξαναδεί, τι ακριβώς σημαίνει αυτό το μήνυμα; Επηρεάζει η εφαρμογή αρνητικά τη λειτουργία του κινητού (πρόκειται για ένα Xperia XZs) ;

 

Είναι λογικό να τρέχει στο παρασκήνιο, πως θα έβλεπες τη ποσοστιαία κατανάλωση της μπαταρίας σε πραγματικό χρόνο, έχω κι εγώ την εφαρμογή Ampere που τρέχει στο παρασκήνιο για να μου δίνει στατιστικά για τη κατανάλωση τη πραγματική, και κάνα δυο ακόμη εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, καμία ουσιαστική κατανάλωση της μπαταρίας δεν έχω με αυτά τα προγράμματα .

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την εφαρμογή "δείκτης μπαταρίας" και μου βγαίνει μήνυμα: Σύστημα Android - η εφαρμογή "δείκτης μπαταρίας" εκτελείται στο παρασκήνιο. Επειδή δεν το έχω ξαναδεί, τι ακριβώς σημαίνει αυτό το μήνυμα; Επηρεάζει η εφαρμογή αρνητικά τη λειτουργία του κινητού (πρόκειται για ένα Xperia XZs) ;
Σαν να μας λες γιατί τρέχει κάτι μόνιμα που εσύ το εγκατέστησες και που η δουλειά του είναι να μετράει κάτι μόνιμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιά είναι ακριβώς η διαφορά της ενημέρωσης ασφαλείας με την ενημέρωση συστήματος Google play στο Android 10;bef4cb413b61c89924afe33d9b01d078.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...και γιατί εγώ στο google play system update έχω patch Οκτωβρίου 1 ? Με έλεγχο για ενημέρωση δε βρίσκει τίποτα...

έκδοσή 10.0.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος σε ένα πρόβλημα .

 

Εχω ενα tablet MLS TROPHY , θελω να το ελεγχω απομακρυσμενα με την εφαρμογη teamviewer ή anydesk τις εχω εγκαταστήσει και τις δυο και δουλευουν .

 

Το προβλημα ειναι οταν κανω επανεκκινηση ή απενεργοποιησω και ξανανοιγω το tablet οι εφαρμογες δεν ξεκινουν αυτοματα με την εναρξη παρα μονο οταν πατησεις πανω σε αυτη .

 

Αν γνωριζει κανεις καποια ρυθμιση , οπως υπαρχει στα κινητα ,να δωσω εντολη να ενεργοποιουνται με το ανοιγμα του tablet ή αν δεν το υποστηρίζει η συσκευη αν υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη που πρεπει να κατεβασω που να δινει αυτη την εντολη ενεργοποιησης με το ανοιγμα χωρις να χρειαστει να πατησει κανεις πανω σε καποια απο τις εφαρμογες .

 

Ή στην τελικη αν γνωριζετε καποια αλλη εφαρμογη απομακρυσμενης βοηθειας που εχει αυτη την επιλογη να ειναι παντα ενεργη .

 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

 

Για τόσο παλιά Android ποιος νοιάζεται... Η μεγάλη έλλειψη θα είναι στα WindowsPhone, (στο Symbian ήδη πάει) και σε παλαιότερα iphone που υποτίθεται είναι αρκετά future-proof...

 

Παρόλα αυτά, έχω ανέλπιστη ερώτηση προς οποιονδήποτε γνώστη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δημιουργηθεί εφαρμογή για Whatsapp από τρίτο; Π.χ. κάποιο APIrest, κάτι που να δίνει τροφοδοσία σε εφαρμογή; Το Telegram δίνει αυτή τη δυνατότητα πάντως. Το FB έχει το Graph API 5, δεν ξέρω πόση ελευθερία δίνει, αλλά για Whatsapp δεν γνωρίζω κάτι... Ξέρει κανείς;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...