Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου το REDMI NOTE 8 PRO και έχω πρόβλημα σύνδεσης με ενα παλιότερο bluetooth headset μαρκας

midland. H σύνδεση φαίνεται να γίνεται κανονικά και ενώ μπορώ να απαντήσω σε κλήσεις μέσω του headset, δεν έχω ήχο ούτε μικρόφωνο. Αναρωτιέμαι αν είναι πρόβλημα καποιας ρύθμισης ή αναβαθμισης.

Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνώ ότι κανένα δεν είναι απόλυτα ασφαλές. Απλά το Telegram είναι το μικρότερο κακό από τα συγκεκριμένα και σίγουρα το μεγαλύτερο είναι το Whatsapp. Για μεγαλύτερη προστασία υπάρχουν (ή υπήρχαν τουλάχιστον) κάποια μικρά με αυξημένη κρυπτογράφηση, χωρίς να ζητούν στοιχεία, τηλέφωνα κλπ, αλλά ποιος τα χρησιμοποιεί... Ακόμη και ένα από τα παλαιότερα λόγω βιντεοκλήσεων, το Skype, δεν πολυχρησιμοποιείται σήμερα, κι ας μην χρειάζεται καν να δώσεις αριθμό (οπότε λιγότερα στοιχεία)...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι κανένα δεν είναι απόλυτα ασφαλές. Απλά το Telegram είναι το μικρότερο κακό από τα συγκεκριμένα και σίγουρα το μεγαλύτερο είναι το Whatsapp. Για μεγαλύτερη προστασία υπάρχουν (ή υπήρχαν τουλάχιστον) κάποια μικρά με αυξημένη κρυπτογράφηση, χωρίς να ζητούν στοιχεία, τηλέφωνα κλπ, αλλά ποιος τα χρησιμοποιεί... Ακόμη και ένα από τα παλαιότερα λόγω βιντεοκλήσεων, το Skype, δεν πολυχρησιμοποιείται σήμερα, κι ας μην χρειάζεται καν να δώσεις αριθμό (οπότε λιγότερα στοιχεία)...
Για επαγγελματική χρήση το SKYPE είναι νούμερο ένα.

 

Χαχαχα λέει δεν χρησιμοποιειται πολύ...

Δεν κάνουν όλοι χρήση προγραμμάτων για χαβαλέ ξέρεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από κινητά δεν χρησιμοποιείται πολύ το Skype. Περισσότερο από υπολογιστές και λάπτοπ... Αυτό εννοεί μάλλον.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματική χρήση το SKYPE είναι νούμερο ένα.

 

Χαχαχα λέει δεν χρησιμοποιειται πολύ...

Δεν κάνουν όλοι χρήση προγραμμάτων για χαβαλέ ξέρεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Αυτό το πρόγραμμα για χαβαλέ όπως λες, έχει πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου και βίντεο για κλήσεις/βιντεοκλησεις.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα apps που υποτίθεται είναι privacy friendly τα έχουν πολύ λίγα άτομα. Οπότε και να θέλει να τα χρησιμοποιήσει κάποιος δεν μπορεί.

Για εμένα η πιο privacy friendly εφαρμογή για επικοινωνία είναι το signal το οποίο εκτός των άλλων θεωρώ έχει καλύτερη ποιότητα ήχου πχ από το viber. Τι να το κάνω όμως που μόνο 3 άτομα από τις επαφές μου το χρησιμοποιούν? Οπότε αναγκαστικά viber κλπ.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματική χρήση το SKYPE είναι νούμερο ένα.

 

Χαχαχα λέει δεν χρησιμοποιειται πολύ...

Δεν κάνουν όλοι χρήση προγραμμάτων για χαβαλέ ξέρεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Κάνε δημοσκόπηση αν θέλεις ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί ο καθένας για επικοινωνία μέσω ίντερνετ (κατηγορία επικοινωνητών-messengers δηλαδή), κι αν δεν είναι το Whatsapp κι από κοντά το Viber τα πιο συνήθη στην Ελλάδα τότε ναι κάνω λάθος. Το Skype ΔΕΝ το χρησιμοποιεί ο πολύς κόσμος. Όλοι Whatsapp και Viber έχουν. Για Ελλάδα πάντα. Παγκόσμια αλλάζουν τα ποσοστά, το Viber είναι πολύ πιο κάτω, ενώ ψηλά είναι κάτι κινέζικες υπηρεσίες π.χ. WeChat, κοντά με Whatsapp και messenger. Το Skype παραμένει πιο κάτω διεθνώς, αλλά και πάλι κρατάει σημαντικό ποσοστό, πιο πάνω από Telegram, Viber και πολλά άλλα...

 

Όσο για την ποιότητα, ναι το Skype είναι αρκετά αξιόλογο όπως λέει κι ο Montoya και όταν κάναμε βιντεοκλήσεις με Skype, το Whatsapp και το FB Messenger δεν υπήρχαν καν...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές.

 

Σε ένα κινητό Samsung Galaxy S9 plus στο. Άσχετο ακόμα και αν το κινητο είναι σε αναμονή του πετάγονται διαφημίσεις.

 

Το θέμα είναι ότι επειδή δεν είναι δικό μου το κινητό και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτό συνέχεια πως μπορώ να μπλοκάρω όλες τις διαφημίσεις από οποιαδήποτε εφαρμογή;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές.

 

 

 

Σε ένα κινητό Samsung Galaxy S9 plus στο. Άσχετο ακόμα και αν το κινητο είναι σε αναμονή του πετάγονται διαφημίσεις.

 

 

 

Το θέμα είναι ότι επειδή δεν είναι δικό μου το κινητό και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτό συνέχεια πως μπορώ να μπλοκάρω όλες τις διαφημίσεις από οποιαδήποτε εφαρμογή;

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρονο σας.

Αυτά που μπορείς να κάνεις είναι:

1. Clear data του browser. Λογικά από κάποιο site πετάγονται οι διαφημίσεις.

2. Scan με την εφαρμογή malwarebytes ή κάποια παρόμοια από playstore μήπως είναι κάποια εφαρμογή που κάνει τη ζημιά.

Γενικά για μπλοκάρισμα διαφημίσεων, βάλε το blokada, εξαιρετικό και open source https://blokada.org/index.html

Εναλλακτικά, υπάρχει και το Netguard, επίσης open source https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/ADBLOCKING.md

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φταίει ο browser για τις διαφημίσεις στο κινητό και φταίει κάτι άλλο?

 

 

Το malwarebytes για κινητά android είναι αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φταίει ο browser για τις διαφημίσεις στο κινητό και φταίει κάτι άλλο?

 

 

 

 

 

Το malwarebytes για κινητά android είναι αξιόπιστο?

Λογικά είναι από το browser, αλλά υπάρχει περίπτωση να προκαλείται και από κάποια εφαρμογή. Γι αυτό σου είπα να κάνεις και ένα scan με το malwarebytes. Ναι, είναι αξιόπιστο, αν υπάρχει κάποια ύποπτη εφαρμογή λογικά θα στη βρει. Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές βέβαια. Πάντως βάλε και το blokada αφού κάνεις αυτά για να είσαι ήσυχος από εδώ και πέρα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνει το bloκada?

 

 

Και είναι σίγουρα αξιόπιστο?

Το ποια θεωρεί ο καθένας αξιόπιστη εφαρμογή είναι θέμα υποκειμενικό. Το blokada είναι κυρίως adblocker, δηλαδή κόβει διαφημίσεις από εφαρμογές και browsers και παρέχει και άλλες λειτουργίες για τον έλεγχο του Internet traffic. Το Netguard επίσης είναι κυρίως για έλεγχο του Internet traffic και μεταξύ άλλων παρέχει και adblocker. Για το πως ακριβώς λειτουργούν μπορείς να διαβάσεις από τα links των εφαρμογών. Είναι εφαρμογές ανοικτού κώδικα, οπότε είναι περισσότερο αξιόπιστες από παρόμοιες εφαρμογές που είναι κλειστού κώδικα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το ποια θεωρεί ο καθένας αξιόπιστη εφαρμογή είναι θέμα υποκειμενικό. Το blokada είναι κυρίως adblocker, δηλαδή κόβει διαφημίσεις από εφαρμογές και browsers και παρέχει και άλλες λειτουργίες για τον έλεγχο του Internet traffic. Το Netguard επίσης είναι κυρίως για έλεγχο του Internet traffic και μεταξύ άλλων παρέχει και adblocker. Για το πως ακριβώς λειτουργούν μπορείς να διαβάσεις από τα links των εφαρμογών. Είναι εφαρμογές ανοικτού κώδικα, οπότε είναι περισσότερο αξιόπιστες από παρόμοιες εφαρμογές που είναι κλειστού κώδικα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

zananiro και γενικότερα μπορώ να έχω κάποια από αυτές τις δυο εφαρμογές να δουλεύουν στο παρασκήνιο και να συνεχίσει το άτομο που έχει εγκατασταθεί μια από τις δυο εφαρμογές να σερφαρει με το app που έχει συνηθίσει?

Π.χ. το Google Chrome χωρίς να έχει διαφημίσεις κ.τ.λ.

 

 

 

 

Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο app που να μπλοκάρει οποιαδήποτε διαφήμιση από οπουδήποτε στο κινητό, είτε αυτό είναι app σερφαρισματος, είτε κάποιο παιχνίδι, είτε κάποιο άλλο app.

Link to comment
Share on other sites

zananiro και γενικότερα μπορώ να έχω κάποια από αυτές τις δυο εφαρμογές να δουλεύουν στο παρασκήνιο και να συνεχίσει το άτομο που έχει εγκατασταθεί μια από τις δυο εφαρμογές να σερφαρει με το app που έχει συνηθίσει?

Π.χ. το Google Chrome χωρίς να έχει διαφημίσεις κ.τ.λ.

 

 

 

 

Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο app που να μπλοκάρει οποιαδήποτε διαφήμιση από οπουδήποτε στο κινητό, είτε αυτό είναι app σερφαρισματος, είτε κάποιο παιχνίδι, είτε κάποιο άλλο app.

AdClear, λέει ότι κόβει ακόμη και από YouTube τις διαφημίσεις, σε εμένα το κάνει..... Μόνο την πρώτη δείχνει μετά όση ώρα και να κοιτάζω διαφημίσεις δεν βλέπω.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

zananiro και γενικότερα μπορώ να έχω κάποια από αυτές τις δυο εφαρμογές να δουλεύουν στο παρασκήνιο και να συνεχίσει το άτομο που έχει εγκατασταθεί μια από τις δυο εφαρμογές να σερφαρει με το app που έχει συνηθίσει?

Π.χ. το Google Chrome χωρίς να έχει διαφημίσεις κ.τ.λ.

 

 

 

 

Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο app που να μπλοκάρει οποιαδήποτε διαφήμιση από οπουδήποτε στο κινητό, είτε αυτό είναι app σερφαρισματος, είτε κάποιο παιχνίδι, είτε κάποιο άλλο app.

 

Ναι, εννοείται θα σερφάρει με όποια εφαρμογή θέλει. Δεν είναι browsers οι εν λόγω εφαρμογές, απλά θα τρέχουν στο παρασκήνιο όπως λες. Αν ο γνωστός σου δεν είναι εξοικειωμένος με adblockers τότε ίσως να βάλει το blokada. Απλά το ενεργοποιεί και δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα άλλο εκτός ίσως από το να το εξαιρέσει από τη βελτιστοποίηση μπαταρίας του κινητού ώστε να τρέχει στο παρασκήνιο. Βέβαια δεν εγγυάται κάνεις ότι θα κόβει το 100% των διαφημίσεων από όλες τις εφαρμογές, πχ από YouTube δεν κόβει διαφημίσεις εκτός και αν ψαχτεί με τις ρυθμίσεις του blokada.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να με δείχνει ότι είμαι σε κλήση-κατειλημμένος ή ότι έιναι απενεργοποιημένο το κινητό ή ότι άλλο θέλεται έκτος από το να δειχνει ότι με καλεί κανονικά?

Το καλύτερο θα είναι να φαίνεται ότι δεν έχω σήμα ή να μην καλεί καν και όχι να φαίνομαι κατειλημμένος.

Εννοοίτε να μήν φάινεται ότι του το κλέινω in the mappen και το βασικότερο το θέλω αυτό για μία επαφή όχι γενικά.

Σώστε με :lol:

 

OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να με δείχνει ότι είμαι σε κλήση-κατειλημμένος ή ότι έιναι απενεργοποιημένο το κινητό ή ότι άλλο θέλεται έκτος από το να δειχνει ότι με καλεί κανονικά?

Το καλύτερο θα είναι να φαίνεται ότι δεν έχω σήμα ή να μην καλεί καν και όχι να φαίνομαι κατειλημμένος.

Εννοοίτε να μήν φάινεται ότι του το κλέινω in the mappen και το βασικότερο το θέλω αυτό για μία επαφή όχι γενικά.

Σώστε με :lol:

 

OnePlus 3T[/quote

 

 

Προσθήκη στη μαύρη λίστα κάνε την επαφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ! Επειδή πήρα μια συσκευή Android, δεν χρησιμοποιούσα ως τώρα το συγκεκριμένο λειτουργικό, θα έβρισκα χρήσιμη τη συμβουλή σας.

Λοιπόν, βλέπω ότι στο Galaxy M20, έχει εφαρμογές εκτός της Google (Playstore, Chrome, Gmail κλπ) και της Samsung και μάλιστα και το Galaxy Store.

Τι προτείνετε ανάμεσα στις δυο αυτές σειρές που υποτίθεται (αν κατάλαβα σωστά) ότι κάνουν την ίδια δουλειά;

Επίσης, τι ρυθμίσεις μπορώ να κάνω, ώστε όταν παίρνει στα χέρια του μικρός έφηβος τη συσκευή, να υπάρχει γενικά κάποιο φιλτράρισμα μπλοκάρισμα τόσο σε εφαρμογές που μπορεί να είναι επικίνδυνες (ιούς, spam κλπ) όσο και σε YouTube σε περίεργες σελίδες;

Link to comment
Share on other sites

What? Ποιά μαύρη λίστα? Πως γίνεται αυτό?

 

Αν έχεις κινητό huawei, πας στο τηλέφωνο της συσκευής πατάς πάνω στο όνομα παρατεταμένα και στο μενού που σου βγαίνει, προσθέτεις την επαφή στην "μαύρη λίστα" τον αποκλείεις από το να δέχεσαι τηλέφωνα

Link to comment
Share on other sites

What? Ποιά μαύρη λίστα? Πως γίνεται αυτό?

Σε OnePlus υπάρχει by default η επιλογή στις ρυθμίσεις των επαφών!

efabbe7592ef949ad62929c06a5173b6.jpg

Link to comment
Share on other sites

OnePlus έχω και το έκανα και με δείχνει κατειλημμένο και μου εμφανήζει ότι έγινε και κλήση οπότε μου κάνει.

Το είχα ξαναδεί απλά νόμιζα ότι τους το κλείνει και δεν ήθελα να φαίνεται κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ! Επειδή πήρα μια συσκευή Android, δεν χρησιμοποιούσα ως τώρα το συγκεκριμένο λειτουργικό, θα έβρισκα χρήσιμη τη συμβουλή σας.

Λοιπόν, βλέπω ότι στο Galaxy M20, έχει εφαρμογές εκτός της Google (Playstore, Chrome, Gmail κλπ) και της Samsung και μάλιστα και το Galaxy Store.

Τι προτείνετε ανάμεσα στις δυο αυτές σειρές που υποτίθεται (αν κατάλαβα σωστά) ότι κάνουν την ίδια δουλειά;

Επίσης, τι ρυθμίσεις μπορώ να κάνω, ώστε όταν παίρνει στα χέρια του μικρός έφηβος τη συσκευή, να υπάρχει γενικά κάποιο φιλτράρισμα μπλοκάρισμα τόσο σε εφαρμογές που μπορεί να είναι επικίνδυνες (ιούς, spam κλπ) όσο και σε YouTube σε περίεργες σελίδες;

 

Μια βοήθεια κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια κάποιος;
Όσο ασχολείσαι με το Play store και το Galaxy store δεν έχεις πρόβλημα με ιούς και τέτοια, υπάρχει μέσω play store γονικός έλεγχος οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα να τακτοποιήσεις ότι θέλεις μέσω αυτού.

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...