Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γινεται, αλλα χωρις flight mode, γιατι θες να ειναι flight mode;

 

απλα τα κλεινεις ολα και θα δεχεσαι κλησεις (και sms) κανονικα

σωστό και αυτό. απλά έλεγα με τον ένα διακόπτη να έκλειναν όλα και να άφηνα κάπως τις κλήσεις. οκ με καλύπτει και αυτό πάντως ευχαριστώ παιδιά

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο Edge δεν ανοίγει καθόλου κι ας έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής! Αναγκάστηκα και έβαλα ξανά τον Chrome. Είναι λίγο πιο αργός ο τελευταίος αλλά τι να κάνουμε.

Ενεργοποίησα την lite έκδοση να δούμε... Δείχνει να ανοίγει αρκετά γρήγορα!!!

 

Τι εννοείς δεν ανοίγει? Εγώ μια χαρά τον χρησιμοποιώ (πήρε ακόμη ένα update σήμερα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλε τον Samsung internet. Είναι πολύ καλός και έχει και δικό του ad block.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και ο Edge έχει ad block και είναι και πιο γρήγορος. Επίσης υπάρχει και σε desktop (για συγχρονισμό) ενώ της samsung οχι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν με καλύπτει ο Chrome. Αν με ξανακάνει νερά θα βάλω τον Edge πάλι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστωσα πως λειπουν απο τη συσκευη μου (Pocophone) οι φωτογραφίες των τελευταιων 2 μηνων, και αναρωτιεμαι εαν το εκανα εγω (δηλ. baby son εβαλε χερι) ή αν εγινε κατι αλλο επειδη αρχικοποιησα ξανα τo Googlephotos. Ξερουμε αν κραταει καπου logs για διαγραφες αρχειων;
Link to comment
Share on other sites

Διαπιστωσα πως λειπουν απο τη συσκευη μου (Pocophone) οι φωτογραφίες των τελευταιων 2 μηνων, και αναρωτιεμαι εαν το εκανα εγω (δηλ. baby son εβαλε χερι) ή αν εγινε κατι αλλο επειδη αρχικοποιησα ξανα τo Googlephotos. Ξερουμε αν κραταει καπου logs για διαγραφες αρχειων;
Έχει εφαρμογή εκκαθάρισης δεδομένων; Έχει αναφερθεί σε Xiaomi η εργοστασιακή εφαρμογή εκκαθάρισης να διαγραφει και φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει εφαρμογή εκκαθάρισης δεδομένων; Έχει αναφερθεί σε Xiaomi η εργοστασιακή εφαρμογή εκκαθάρισης να διαγραφει και φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχει, και το χρησιμοποιησα, αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι εγινε απο αυτο :worry:

Link to comment
Share on other sites

βάζοντας το κινητό σε flight mode δεν δέχεται το κινητό εισερχόμενες κλήσεις; γίνεται να κλείσω τα πάντα δεδομένα, wifi, bt κλπ αλλά να δέχομαι κλήσεις;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

MacroDroid και εισαι κομπλέ, με ένα click.

Link to comment
Share on other sites

βάζοντας το κινητό σε flight mode δεν δέχεται το κινητό εισερχόμενες κλήσεις; γίνεται να κλείσω τα πάντα δεδομένα, wifi, bt κλπ αλλά να δέχομαι κλήσεις;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού κλείνει το σήμα κινητής, πώς θα έχεις κλήσεις;

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αφού κλείνει το σήμα κινητής, πώς θα έχεις κλήσεις;

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σε λειτουργία πτήσης και με WiFi σε Cosmote δέχεσαι και κλήσεις και μηνύματα με τις αντίστοιχες επιλογές ενεργοποιημένες.

Χωρίς δίκτυο ή WiFi κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Αφού κλείνει το σήμα κινητής, πώς θα έχεις κλήσεις;

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Μόνο με vowifi

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια απορία που δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται δικό της θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς χρησιμοποιεί Android χωρίς οτιδήποτε Google επάνω και κατά πόσο είναι ρεαλιστικό κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι ότι οι περισσότερες εφαρμογές θα δουλεύουν, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αρκετές δε βασίζονται στα play services. Γενικά θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται, γιατί αν ναι θα ήθελα να το δοκιμάσω για να δω αν υπάρχει όφελος σε μπαταρία και ισχύ.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με vowifi

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε λειτουργία πτήσης κλείνει και το wifi ,πρέπει να το ανοίξεις χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργία πτήσης κλείνει και το wifi ,πρέπει να το ανοίξεις χειροκίνητα.
Ισχύει.το ανοίγεις και λειτουργεί το wifi calling κανονικά

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια απορία που δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται δικό της θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς χρησιμοποιεί Android χωρίς οτιδήποτε Google επάνω και κατά πόσο είναι ρεαλιστικό κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι ότι οι περισσότερες εφαρμογές θα δουλεύουν, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αρκετές δε βασίζονται στα play services. Γενικά θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται, γιατί αν ναι θα ήθελα να το δοκιμάσω για να δω αν υπάρχει όφελος σε μπαταρία και ισχύ.

 

Προσωπικά έχω προσπαθήσει να απενεργοποιήσω σχεδόν ο,τιδήποτε αφορά την Google, εκτός φυσικά από τα πολύ βασικά του συστήματος. Κανένα root. Κατάστημα, έχω Aptoide και Amazon Store. Καμία εφαρμογή από Google! Ούτε καν το πληκτρολόγιο! Browser τον Firefox που συγχρονίζει με τον περιηγητή του υπολογιστή. 3η εφαρμογή για Youtube, χάρτες HERE, μέιλ Outlook κλπ. Περιορίζεις αρκετά την παρακολούθηση από Google, αλλά και πάλι εφαρμογές όπως Facebook/Messenger/Whatsapp είναι επίσης κατάσκοποι σαν την Google, οπότε να σκέφτεσαι και τι εφαρμογές βάζεις...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε καμια ιδεα...

 

Μου λεει οτι υπάρχει ενα ξυπνήτηρι προγραμματισμένο (απο το widget του ρολογιού) το οποίο δεν χτυπάει ποτέ (!) και οταν φτάσει η ώρα - απλά την αλλάζει σε κάποια άλλη.

 

Κάποια π@π@ρι@ του Android μαλλον ειναι αυτο? Το έχει συναντησει ποτέ κανείς?

 

Έχω καθαρίσει το cache της εφαρμογής Clock αλλά δεν. Μέχρι και clean cache στο τηλέφωνο έχω κάνει.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει ένα φλασάκι usb που από την πίσω πλευρά έχει mini usb αρσενικό για σύνδεση με android συσκεύή.

Με ποιο πρόγραμμα να γράψω στο φλασάκι από mac και μετά ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω στο android tablet που έχω;

Ευχαριστώ πολύ.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα με το Paragon HFS, NTFS, and exFAT.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε καμια ιδεα...

 

Μου λεει οτι υπάρχει ενα ξυπνήτηρι προγραμματισμένο (απο το widget του ρολογιού) το οποίο δεν χτυπάει ποτέ (!) και οταν φτάσει η ώρα - απλά την αλλάζει σε κάποια άλλη.

 

Κάποια π@π@ρι@ του Android μαλλον ειναι αυτο? Το έχει συναντησει ποτέ κανείς?

 

Έχω καθαρίσει το cache της εφαρμογής Clock αλλά δεν. Μέχρι και clean cache στο τηλέφωνο έχω κάνει.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Κάποιο screen shot ;Ποια συσκευή έχεις; Δεν είναι κάτι που γίνεται στο Android γενικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα

Όταν ανοίγω τα δεδομένα η το WIFI δεν κάνει αυτόματα ενημέρωση πχ για νέα email (aqua mail)

Η την ενημέρωση καιρού (eweather hd) παρα μόνο χειροκίνητα

Με την 8 δεν είχα τέτοιο θέμα

.κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο screen shot ;Ποια συσκευή έχεις; Δεν είναι κάτι που γίνεται στο Android γενικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus 7 έχω. Δες screen shot...

Λέει ότι έχω ξυπνητήρι στις 8... Που είναι ανενεργό. Αν το αλλάξω και το κάνω 8:30 άνεργο μένει πάλι στο ότι έχω ένα ενεργό στης 8...84ee63ba9c384f0207c54c0ae87e9997.jpgd00e07ccb340d3bdd25a92bbf4146d4b.jpgaeec83abf67b60bdcc330b66cd23e955.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα μιμίδια πως γίνετε να τα σβήσω μόνιμα; Συνέχεια έρχονται άλλα και απ'ότι βλέπω είναι αυτοκόλλητα του Viber όλα! Υπάρχει κάποια ρύθμιση από το Viber μήπως;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 7 έχω. Δες screen shot...

Λέει ότι έχω ξυπνητήρι στις 8... Που είναι ανενεργό. Αν το αλλάξω και το κάνω 8:30 άνεργο μένει πάλι στο ότι έχω ένα ενεργό στης 8...84ee63ba9c384f0207c54c0ae87e9997.jpgd00e07ccb340d3bdd25a92bbf4146d4b.jpgaeec83abf67b60bdcc330b66cd23e955.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Φαίνεται να υπάρχει από το ONEPLUS 5 αυτό το θέμα απ οτι είδα. Κάπου διάβασα ότι έγινε μετά από κάποιο update στο 5 για να λειτουργήσει το ξυπνητήρι στο παρασκήνιο!

https://forums.oneplus.com/threads/alarm-icon-showing-without-setting-an-alarm.667068/

Δεν μου φαίνεται λογικό αλλά... Στο oneplus 3 πάντως που είχα δεν γινόταν αυτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να υπάρχει από το ONEPLUS 5 αυτό το θέμα απ οτι είδα. Κάπου διάβασα ότι έγινε μετά από κάποιο update στο 5 για να λειτουργήσει το ξυπνητήρι στο παρασκήνιο!

https://forums.oneplus.com/threads/alarm-icon-showing-without-setting-an-alarm.667068/

Δεν μου φαίνεται λογικό αλλά... Στο oneplus 3 πάντως που είχα δεν γινόταν αυτό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα το κοιταξω... περιεργα πραγματα...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο αξιόπιστο μάρκετ να κατεβάσω εφαρμογές(full)εκτός playstore ?

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...