Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει αλλά πρέπει να τρέχει όσο θέλουμε να "κόβει" τις διαφημίσεις. Υπάρχουν αναφορές που λένε οτι καθυστερεί το κινητό σημαντικά. Δεν πειράζει δηλαδή το hosts αλλά πρέπει να τρέχει μια υπηρεσία συνέχεια.

 

To filter ads, all traffic has to pass through Adblock Plus. Android considers this to be the traffic caused by the app, while it is in reality the sum of all traffic.

 

We hear you, the icon is a bit annoying. But right now, it has to be there - otherwise the Android system will just stop the app, and it won't be able to block ads anymore. We have added an option to hide it - this is the best we can do.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανω τεθερινγκ (γκαλαξι μινι1)

το ενεργοποιω στο κινητο και ενω υπαρχουν διαθεσιμα δεδομενα το πισι δεν εχει προσβαση στο νετ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα και καλός σαν βρήκα.

Με τι συγκεκριμένη εφαρμογή,μπορώ να μεταφέρω τα μεγάλα παιχνίδια στην εξωτερική sd που αγόρασα?

Το tablet είναι root.

 

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Εχω το samsung note 2 και οταν ανοιγω το προγραμμα να μεταφερω στην καρτα δεν μου εμφανιζει την επιλογη "μεταφορα σε καρτα. Η εκδοση του android εναι η 4.1.2. Αν εχει τυχει σε κανεναν αυτο τον παρακαλω να βοηθησει:(
Link to comment
Share on other sites

παιδες το τελευταιο καιρο μου βγαζει πολλες διαφιμησεις στη μοαρα αναμονης σιν του οτι μου βγαζει οτι κερδισα σε ενα διαγωνισμο πολλες φορες που παω να μοω στο ιντερνετ.καμια γνωμη?κανα προγραμμα να τα μαρκαρω ολα αυτα?

 

Και σε μένα το έκανε αυτό και τελικά ανακάλυψα ότι ο φταίχτης ήταν το παιχνίδι εκατομμυριούχος που είχα κατεβάσει. Για άλλη μια φορά οι ελληνες developer μαζί με το game μας στείλανε και μια απατεωνία. Φυσικά όταν έκανα unistall το game έφυγε και η ενοχλητική διαφήμιση στην μπάρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει call manager το οποίο να μπλοκάρει κλήσεις και να ξεκινάει ένα ηχογραφημένο μήνυμα το οποίο θα ακούει αυτός που καλεί?

Και επίσης να μπορείς να ορίσεις ποιες μέρες και ποιες ώρες θα γίνεται αυτό?

 

π.χ. το avast σου έχει επιλογή μπλοκαρίσματος κλήσεων συγκεκριμένες μέρες της εβδομάδας,

συγκεκριμένες ώρες, όπως εσύ ορίσεις. Απλά όταν το κλείνει βγάζει σήμα κατειλημμένου.

 

Το Mr. Number έχει επιλογή αντί για κατειλημένο να στέλνει την κλήση στον τηλεφωνητή,

και από θα γινόταν να ηχογραφηθεί κάποιο μήνυμα, αλλά η ενεργοποίηση πρέπει να γίνεται χειροκίνητα δεν έχει schedule.

 

To NQ Call Blocker επίσης δεν έχει schedule. Μπορεί να στέλνει sms σε αυτόν που καλεί,

αλλά νομίζω αυτό δε με συμφέρει οικονομικά (αν κάποιος επιμένει και καλεί :wacko:)

 

Το Advanced call manager έχει schedule, αλλά την ηχογράφηση του

μηνύματος την υποστηρίζει μόνο σε symbian εκδόσεις :blink:

 

Κάποια εφαρμογή να μου προτείνετε? :worry:

 

Μάλλον θα απογοητευθείς. Το είχα ρωτήσει και εγώ και η μόνη απάντηση που πήρα ήταν "Αμα υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα θα το ήθελα" (ακολουθήσανε γελάκια). Εκτός και αν ξέρει κανένας τίποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το έκανε αυτό και τελικά ανακάλυψα ότι ο φταίχτης ήταν το παιχνίδι εκατομμυριούχος που είχα κατεβάσει. Για άλλη μια φορά οι ελληνες developer μαζί με το game μας στείλανε και μια απατεωνία. Φυσικά όταν έκανα unistall το game έφυγε και η ενοχλητική διαφήμιση στην μπάρα.

 

Εδώ και καιρό είχα παρατηρήσει ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι ξεκινάει μόνο του (στο παρασκήνιο) σε εντελώς ανύποπτο χρόνο, με αποτέλεσμα το κινητό μου να γίνεται εκνευριστικά αργό και να κολλάει πολλές φορές, ενώ έστρωνε μόνο με restart. Το απεγκατέστησα και ησύχασα, το κινητάκι πετάει πάλι !!!

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό είχα παρατηρήσει ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι ξεκινάει μόνο του (στο παρασκήνιο) σε εντελώς ανύποπτο χρόνο, με αποτέλεσμα το κινητό μου να γίνεται εκνευριστικά αργό και να κολλάει πολλές φορές, ενώ έστρωνε μόνο με restart. Το απεγκατέστησα και ησύχασα, το κινητάκι πετάει πάλι !!!

 

Όταν είχα το nexus s και το είχα εγκαταστήσει αυτό το παιχνίδι, ενώ είχα κλειστή την οθόνη την άνοιγε και την έκλεινε συνέχεια. Έλεγα κι εγώ τι να έπαθε το κινητό. Ήμουν και διακοπές ούτε πειράγματα με rom μπορούσα να κάνω λέω άσε καλύτερα μην τύχει τίποτα και μείνουμε χωρίς τηλέφωνο :lol: αλλά μετά λέω κάτσε να δω τι εγκατέστησα πριν ξεκινήσει το πρόβλημα? Και ήταν αυτό το παιχνίδι. Το έβγαλα και όλα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

έκανα φορματ στο κινητό μου γιατι κολλούσε (samsung galaxy S II)και έχασα πολύ σημαντικές φωτογραφίες

υπάρχει τρόπος να τις ξαναβρώ;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

έκανα φορματ στο κινητό μου γιατι κολλούσε (samsung galaxy S II)και έχασα πολύ σημαντικές φωτογραφίες

υπάρχει τρόπος να τις ξαναβρώ;

testdisk..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προβλημα με την μπαταρια, εκλεινε το κινητο μου συχνα..

Με τα πολλα εκανα μια αναβαθμιση και παράγγειλα και μια μπαταρια..

Πριν λιγες ωρες πηγα να δω κατι στο κινητο και "κολλησε" ..

Δεν εκλεινε με τιποτα και ετσι αναγκάστηκα να βγαλω την μπαταρια..

Τωρα που το φόρτισα και πηγα να το ανοιξω μου βγαζει "Samsyng Galaxy S2" και μενει εκει..

δεν προχωραει ώστε να βαλω το PIN ..

τι παιζει τωρα; η μπαταρια θα ερθει κοντα στην παρασκευη..

Το θεμα ειναι θα ξεκολλήσει το κινητο η θα χρειαστει παλι κανα hard reset;

Παιζει να δοκιμασω να κανω τιποτα αλλο;

(το κινητο παω να το ανοιξω ενώ ειναι συνδεδεμένο με τον φορτιστη.. δηλαδη δεν εχει θεμα οτι δεν αντεχει η μπαταρια..

Και αλλες φορες οταν το ειχα στον φορτιστη κ ακομα και wi-fi να ανοιγα δεν ειχε προβλημα... απλα εκτός φορτιστη δεν αντεχε!)

Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να ποστάρω σωστά...

λοιπόν,Samsung galaxy sIII mini,δεν έχουμε notification led...μπορείτε να μου πείτε κάποια εφαρμογή η οποία όμως να χρησιμοποιεί τα hardware buttons και όχι την οθόνη...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Lightflow Lite, μπορεί να χρησιμοποιήσει οτιδήποτε ανάβει στο κινητό.

χμμμ...το κατέβασα...να σημειώσω ότι το κινητό είναι rooted!!

πάντως δεν το βλέπω να λειτουργεί προς το παρόν...παίζει να μην έχω κάνει σωστά κάποια ρύθμιση,αλλά πια??

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

χμμμ...το κατέβασα...να σημειώσω ότι το κινητό είναι rooted!!

πάντως δεν το βλέπω να λειτουργεί προς το παρόν...παίζει να μην έχω κάνει σωστά κάποια ρύθμιση,αλλά πια??

 

Αφού είσαι root, δοκίμασε το Bln control, στο Google Play Store. :) Δεν την έχω δοκιμάσει προσωπικά, δεν έχω κάνει root ( ακόμα :p ).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

χμμμ...το κατέβασα...να σημειώσω ότι το κινητό είναι rooted!!

πάντως δεν το βλέπω να λειτουργεί προς το παρόν...παίζει να μην έχω κάνει σωστά κάποια ρύθμιση,αλλά πια??

 

Από την στιγμή που το τηλέφωνο σου δεν εχει led το Light Flow Lite δεν δουλεύει .Light Flow Lite help

 

Όπως και για να λειτουργήσει το BLN control χρειαζεται εναν kernel με BLN mod.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το τηλέφωνο σου δεν εχει led το Light Flow Lite δεν δουλεύει .Light Flow Lite help

 

Όπως και για να λειτουργήσει το BLN control χρειαζεται εναν kernel με BLN mod.

το διαπίστωσα πριν λίγο,δυστυχώς :(

καλό,χρυσο το τηλεφωνάκι μου,αλλά μεγάλη η απώλεια του led!!!

υπάρχει μια ελπίδα ακόμη μέσω του xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1958939 σύντομα θα υποστηρίζει και το JB

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

@Luciferia, γιατί δεν δοκιμάζεις το NoLED? Όταν έχεις ειδοποίηση, εμφανίζει ένα μικρό εικονίδιο στην οθόνη το οποίο μεταβάλλεται βάσει της ειδοποίησης πχ έχει φάκελο για μηνύματα κλπ. Επίσης μπορείς να αλλάξεις χρώματα κλπ. Αφού το κινητό σου έχει amoled σημαίνει οτι μόνο πολύ λίγα pixels ανάβουν για να εμφανιστεί το εικονίδιο οπότε η κατανάλωση ενέργειας είναι αμελητέα. Αλλά αν θες μόνο τα homebuttons τότε όπως σωστά σου είπαν χρειάζεσαι kernel με bln
Link to comment
Share on other sites

@Luciferia, γιατί δεν δοκιμάζεις το NoLED? Όταν έχεις ειδοποίηση, εμφανίζει ένα μικρό εικονίδιο στην οθόνη το οποίο μεταβάλλεται βάσει της ειδοποίησης πχ έχει φάκελο για μηνύματα κλπ. Επίσης μπορείς να αλλάξεις χρώματα κλπ. Αφού το κινητό σου έχει amoled σημαίνει οτι μόνο πολύ λίγα pixels ανάβουν για να εμφανιστεί το εικονίδιο οπότε η κατανάλωση ενέργειας είναι αμελητέα. Αλλά αν θες μόνο τα homebuttons τότε όπως σωστά σου είπαν χρειάζεσαι kernel με bln

Καλημέρα...

το έχω δοκιμάσει το Noled,αλλά δεν μου αρέσει...έτσι και αλλιώς το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ για SMS,ενεργοποιεί την οθόνη μόλις έρχεται μήνυμα,απλά έψαχνα για κάτι που δουλεύει στα soft keys!!

οπότε προς το παρόν αναμονή και βλέπουμε..

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το τηλέφωνο σου δεν εχει led το Light Flow Lite δεν δουλεύει .Light Flow Lite help

 

Όπως και για να λειτουργήσει το BLN control χρειαζεται εναν kernel με BLN mod.

 

Αυτό δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές... Δεν κατάλαβα αν ήθελες να παραθέσεις κάτι συγκεκριμένο από το help του Lightflow, αλλά σίγουρα υποστηρίζει:

1. Main LED

2. Button backlight

3. Camera flash LED

4. Additional LEDs

Προφανώς η συμβατότητά του με τη συσκευή παίζει ρόλο (και με τα Samsung δεν έχει και τη μεγαλύτερη), αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται notification LED για να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές... Δεν κατάλαβα αν ήθελες να παραθέσεις κάτι συγκεκριμένο από το help του Lightflow, αλλά σίγουρα υποστηρίζει:

1. Main LED

2. Button backlight

3. Camera flash LED

4. Additional LEDs

Προφανώς η συμβατότητά του με τη συσκευή παίζει ρόλο (και με τα Samsung δεν έχει και τη μεγαλύτερη), αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται notification LED για να δουλέψει.

Εστειλα mail στους devs και όχι δεν υποστηρίζει τα soft keys από μόνο του,μόνο με την ύπαρξη BLN!

επειδή τέσταρα όλες τις παραπάνω παραμέτρους και δεν γινόταν κάτι,είπα να μιλήσω απευθείας...πάντως,το παιδί μου είπε,ότι αν βγει rom για το SIII mini με υποστήριξη BLN τότε θα δουλεύει κανονικά το light flow

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

(και με τα Samsung δεν έχει και τη μεγαλύτερη)

 

Πόσο hater της Samsung παίζει να είναι ο developer;... :rolleyes: Σε Galaxy S Advance δε λειτουργεί..

 

Edit: Τι μπορεί να είναι αυτό που κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγει τους χάρτες μου;!;!;!; Όποτε πάω να δω τις εφαρμογές που τρέχουν ( Applications --> Running services ), θα έχει ανοίξει η εφαρμογή των χαρτών!!! :mad:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές... Δεν κατάλαβα αν ήθελες να παραθέσεις κάτι συγκεκριμένο από το help του Lightflow, αλλά σίγουρα υποστηρίζει:

1. Main LED

2. Button backlight

3. Camera flash LED

4. Additional LEDs

Προφανώς η συμβατότητά του με τη συσκευή παίζει ρόλο (και με τα Samsung δεν έχει και τη μεγαλύτερη), αλλά σίγουρα δεν χρειάζεται notification LED για να δουλέψει.

 

Με το να παραθέσω το link απο το lightflow ήθελα να δείξω με ποιες συσκευές είναι συμβατό .

Το ότι υποστηρίζει τόσα πραγματα που σωστά ανάφερες δεν σημαίνει ότι δουλεύουν όλα και σε όλες τις συσκευές .

Για να δουλέψει το main led όπως γράφεις πρέπει να υπάρχει notification led ή δεν είναι δυνατόν να δουλέψει στα soft keys χωρίς την χρίση kernel με bln .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πόσο hater της Samsung παίζει να είναι ο developer;... :rolleyes: Σε Galaxy S Advance δε λειτουργεί..

 

Edit: Τι μπορεί να είναι αυτό που κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγει τους χάρτες μου;!;!;!; Όποτε πάω να δω τις εφαρμογές που τρέχουν ( Applications --> Running services ), θα έχει ανοίξει η εφαρμογή των χαρτών!!! :mad:

Δεν είναι η μόνη εφαρμογή που ανοίγει! Η "φιλοσοφία" του android είναι ακριβώς αυτή. Να είναι δηλαδή ανοιχτές (standby) οι εφαρμογές για να ανοίξουν πιο γρήγορα όταν θα χρειαστεί κάτι τέτοιο! Οπότε δεν έχει νόημα να νευριάζεις και να χαλιέσαι μιας και καλώς ή κακώς αυτό δεν αλλάζει - εκτός βέβαια αν διαγράψεις πχ τελείως τους χάρτες. Με το να κάνεις kill το process δεν κερδίζεις πάντως κάτι ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

 

Έχω το εξής πρόβλημα, είχα ένα sony ericsson x10 mini και μου έσπασε η οθόνη και τώρα για να μεταφέρω τις επαφές μου σε άλλη συσκευή τι λύσεις υπάρχουν ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...