Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό όμως για να γίνει δεν προϋποθέτει η τηλεόραση με το κινητό να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο Wifi;

Εγώ πολλές φορές συνδεομαι κατά λάθος στο wifi του μπατζανάκι μου στον κάτω όροφο, αμέσως βλέπει και την τηλεόραση του! Όταν είμαι συνδεμένος στο δικό μου wifi δεν τη "βλέπει".

 

Αντα-λλάξτε tv :lol::lol::lol::lol:

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες (αν όχι όλες) smartTVs υποστηρίζουν WiFi direct οπότε μάλλον έπιασες το σήμα της ασύρματης κεραίας της τηλεόρασης (του γείτονα). Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται να είναι οι 2 συσκευές στο ίδιο δίκτυο, καθώς δημιουργούν ένα p2p μεταξύ τους.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι του γείτονα η τηλεόραση.

Όταν προσπαθείς να συνδεθείς, για πρώτη φορά, βγάζει ένα κωδικό η τηλεόραση τον οποίο πρέπει να περάσεις στο κινητό. Εξού και η αποτυχία σύνδεσης.

 

Αυτό όμως για να γίνει δεν προϋποθέτει η τηλεόραση με το κινητό να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο Wifi;

Εγώ πολλές φορές συνδεομαι κατά λάθος στο wifi του μπατζανάκι μου στον κάτω όροφο, αμέσως βλέπει και την τηλεόραση του! Όταν είμαι συνδεμένος στο δικό μου wifi δεν τη "βλέπει".

 

Οι περισσότερες (αν όχι όλες) smartTVs υποστηρίζουν WiFi direct οπότε μάλλον έπιασες το σήμα της ασύρματης κεραίας της τηλεόρασης (του γείτονα). Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται να είναι οι 2 συσκευές στο ίδιο δίκτυο, καθώς δημιουργούν ένα p2p μεταξύ τους.

Παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα κανω λιγα πειραματα και δοκιμες ακομα για να δω τι μπορει να ειναι. Στο δικο μου δικτυο παντως δεν βλεπω αγνωστες συνδεδεμενες συσκευες. Ισως να ειναι αυτο που ειπε ο renesis_87, θα δειξει, θα συνεχισω τις δοκιμες παντως!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα!

Εχω ενα μικρο "θεματακι" και θελω την βοηθεια σας, αν τυχον γνωριζει καποιος κατι.

 

Εχω ενα ταμπλετ Huawei Mediapad T3 με Android 7. Το περιεργαζομουν λιγο προηγουμενως στις ρυθμισεις και βρηκα μια ρυθμιση που λεγεται Mirrorshare. Ειχε μια επιλογη εκει σαν βοηθεια, την πατησα και ελεγε οτι εν ολιγοις προβαλεις live σε μια συμβατη τηλεοραση την οθονη του ταμπλετ, αρκει να ειναι στο ιδιο wifi δικτυο.

 

Το πατησα για πλακα να ψαξει για συσκευες και βρηκε μια TV Samsung (7)(43) , ετσι την γραφει. Φανταζομαι εννοει series 7, 43 ιντσων. Η TV που εχω ειναι Samsung 40 ιντσων, νομιζω series 6 (χωρις να ειμαι 100 % σιγουρος) αλλα ειναι μοντελο 10ετιας! Την αγορασα τελη του 2008! Ουτε καν στο internet δεν συνδεεται φυσικα. Παταω να συνδεθει αλλα η συνδεση αποτυγχανει.

 

Τι μπορει να παιζει ρε παιδια; Παιζει να ειναι κανενος γειτονα η TV και να ειναι συνδεδεμενη στο internet μου; Εκανα μια αναζητηση των live συσκευων που ειναι συνδεδεμενα στο ρουτερ μου μεσω μιας εφαρμογης κ οσες συσκευες βρηκα ειναι δικες μου και οχι αγνωστες.

 

Γιατί να βάλεις εφαρμογή για να δεις ποιοι συνδέονται στο ρούτερ σου;Μπορείς να μπεις στο μενού του ρούτερ και να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα γράψω εδώ το ίδιο μήνυμα που είναι το σωστό θέμα...

 

Λοιπόν,έχω ένα τάμπλετ Alcatel pixi 3 10'' με android 5.0.1.Και τον τελευταίο καιρό μου κάνει το εξής.Οταν πάω να κατεβάσω τις εφαρμογές της Google(Youtube,Drive,Google,Gmail,μουσική Google play),τις κατεβάζει,αρχίζει να τις εγκαθιστά και ξαφνικά σταματάει και μου πετάει το μήνυμα:"Αγνωστος κωδικός σφάλματος κατά την εγκατάσταση της εφαρμογής: "-504""

Εκανα διαγραφή δεδομένων στο play store,μου έκανε τα ίδια.Εκανα διαγραφή δεδομένων στις παραπάνω εφαρμογές,πάλι δεν τις εγκαθιστά.Εκανα επαναφορά εργ.δεδομένων στο τάμπλετ,πάλι τα ίδια.Μάλιστα όταν έκανα επαν.εργ.δεδομένων στο τάμπλετ,εδώ και καμιά εβδομάδα,δεν έχει ενημερωθεί και το play store.Εχει μείνει στην μαμά έκδοση.Καμιά ιδέα?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα κανω λιγα πειραματα και δοκιμες ακομα για να δω τι μπορει να ειναι. Στο δικο μου δικτυο παντως δεν βλεπω αγνωστες συνδεδεμενες συσκευες. Ισως να ειναι αυτο που ειπε ο renesis_87, θα δειξει, θα συνεχισω τις δοκιμες παντως!

 

Φίλε είναι αυτό που είπε ο renesis. Κι εμένα μου βγάζει την τηλεόραση του γείτονα ενώ δεν είμαστε στο ίδιο WiFi. Μην αγχώνεσαι.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις εφαρμογή για να δεις ποιοι συνδέονται στο ρούτερ σου;Μπορείς να μπεις στο μενού του ρούτερ και να δεις.

Καλη ερωτηση! Με βολευει καλυτερα να μπαινω απο εφαρμογη που ειναι πιο απλα και ευκολα τα πραγματα.

Φίλε είναι αυτό που είπε ο renesis. Κι εμένα μου βγάζει την τηλεόραση του γείτονα ενώ δεν είμαστε στο ίδιο WiFi. Μην αγχώνεσαι.

Θενκς φιλε! Εκανα ξανα μερικες δοκιμες και ειδα οτι οντως ειναι η τηλεοραση του γειτονα αλλα δεν ειναι συνδεδεμενη στο δικο μου wifi.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε no-maniac το εγκατέστησες;;;; Ενδιαφέρομαι κ εγώ για αυτήν την εφαρμογή (έχω το xiaomi 5pro) τα αγγλικά μου είναι πολύ λίγα κ ….ψάχνομαι!!! εσύ το έκανες;;; όλα καλά;;; συνεργάστηκε με το αμάξι σου;;; βρήκες δυσκολίες;;;; σε παρακαλώ απάντησε αν γίνετε γιατί εγώ είμαι πολύ αρχάριος σε αυτά!!!!!:(:(:lost:

 

Ναι το εγκατέστησα, εύκολο ήταν και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση...λίγο προσοχή θέλει όταν αρχίσει και ζητά δικαιώματα πρόσβασης τι προσβάσεις θα δώσεις... Με το αυτοκίνητο μου συνεργάστηκε άψογα ... αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν είχα προσέξει (μετά το διάβασα) δεν κάνει mirror το τηλέφωνο αλλά κάνει μόνο συγκεκριμένες λειτουργίες της Google. Για να το κάνει (τουλάχιστον στο δικό μου) πρέπει να τρέξει και μια άλλη εφαρμογή που απαιτεί ρουταρισμενη συσκευή τηλεφώνου.

Edited by no_maniac
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Έχω ένα Sony Xperia X Compact.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρέσω το Play Store και παράλληλα να καταργήσω οριστικά τη δυνατότητα εγκατάστασης οποιασδήποτε νέας εφαρμογής .apk Ακόμα καλύτερα αν είναι μη αναστρέψιμη η διαδικασία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να απενεργοποιηθεί 100% το ίντερνετ, αρκεί να πειράξεις το APN και να κλείσεις το wifi.

 

Για το άλλο που ζητάς, χρειάζεται ρουταρισμα και είτε ξήλωμα η απενεργοποίηση των συγκεκριμένων εφαρμογών/δυνατοτητων (με πολλές πιθανότητες να μπρικαρει), είτε κάποια custom rom (για τη συσκευή σου) χωρίς τα καλούδια της google.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.πηρα χθες ένα κινητό.ενα Alcatel 5.προσπαθησα να κάνω ότι έκανα μέχρι τώρα.δηλαδη όταν δεν χρησιμοποιούσα την συσκευή σαν τηλέφωνο,έβαζα την λειτουργία πτησης και χρησιμοποιούσα το ,wifi.αυτη την φορά δεν με άφησε να το κάνω.στην λειτουργία πτησης δεν σε άφηνε να ενεργοποιησεις το wi fi. φταιει η έκδοση του αντροιντ;έχει την 7.το μόνο που κατόρθωσα να κάνω είναι να λειτουργεί κανονικά σαν τηλ αλλά να μην σου εμφανίζονται οι κλήσεις και τα μνμ.αλλα έχω θέλω όταν είναι κλειστό να φαίνεται στον καλούντα ότι είναι κλειστό.υπαρχει κάποια λύση;ευχαριστώ. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Στην λειτουργία πτήσης δε λειτουργεί κανένα δίκτυο. Ούτε WiFi ούτε τπτ άλλο

Σε όλα τα προηγούμενα μου κινητά το έκανε.φταιει η έκδοση αντροιντ;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα προηγούμενα μου κινητά το έκανε.φταιει η έκδοση αντροιντ;

 

Δεν φταίει η έκδοση του Android. Αν είσαι σίγουρος, ότι δεν ενεργοποιείται το wi-fi ούτε από το μενού των ρυθμίσεων, ψάξε αντίστροφα αν έχει επιλογή να απενεργοποιείται η sim, για να πετύχεις αυτό που θέλεις. Ειδικά σε dual SIM συσκευές το βλέπω συχνά, πχ network > SIM cards.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά γίνονται με root + unlock bootloader αλλά δεν είναι για καποιον χωρίς γνώσεις και ακόμη και για αυτόν με γνώσεις υπάρχει περίπτωση για brick (ίσος και hard brick καθος θα χρειαστεί να αφαιρέσεις WiFi drivers και να πειράξεις apn (να έχουν default grayed)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Έχω ένα Sony Xperia X Compact.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρέσω το Play Store και παράλληλα να καταργήσω οριστικά τη δυνατότητα εγκατάστασης οποιασδήποτε νέας εφαρμογής .apk Ακόμα καλύτερα αν είναι μη αναστρέψιμη η διαδικασία.

Ευχαριστώ

 

Γιατί να το κάνεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα θέμα που παρατηρώ σχεδόν σε όλες τις συσκευές Android που έχω δοκιμάσει τελευταία.

 

Οι ειδοποιήσεις των νέων email τουλάχιστον με το Gmail που χρησιμοποιώ αργούν να έρθουν...Κάνουν πολύ συχνά πάνω από 5 λεπτά ένα πολύ συχνά έρχονται με το που ενεργοποιώ την οθόνη.Εννοειται έχω εξαιρέσει το Gmail από κάθε είδους οικονομία μπαταρίας.

Για παράδειγμα έχω δίπλα δίπλα τη συσκευή με ένα iPhone και ενώ στο iPhone πάλι με την εφαρμογή του Gmail έρχεται αμέσως στο Android δεν...Έχετε υπόψη σας κάποια λύση?

 

Επίσης μια δεύτερη ερώτηση.Υπαρχει τρόπος αν ένα email διαβαστεί από μια άλλη συσκευή να μη φεύγει απ την οθόνη κλειδώματος της Android συσκευής?Δηλαδη έχω ένα εισερχόμενο μέιλ το δείχνει στην οθόνη κλειδώματος...Δε την αγγίζω τη συσκευή...Αν το μειλ το διαβάσω πχ απ τον υπολογιστή τότε αυτόματα εξαφανίζεται απ τη lockscreen....Ότι ρύθμιση έχω ψάξει ακόμα και σε Android 9 συσκευές λύση δεν έχω βρει...Το ίδιο βέβαια κάνει και στο iPhone.

 

Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει απάντηση στα δυο παραπάνω θα είμαι ευγνώμων...Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ζήτημα με το Gmail μπορείς να δοκιμάσεις κάτι για αρχή? Βάλε για φόρτιση την android συσκευή σου, εννοείται ανοιχτή, και ξαναστείλε Gmail να δείς αν σου έρχεται άμεσα.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ζήτημα με το Gmail μπορείς να δοκιμάσεις κάτι για αρχή? Βάλε για φόρτιση την android συσκευή σου, εννοείται ανοιχτή, και ξαναστείλε Gmail να δείς αν σου έρχεται άμεσα.

Το δοκίμασα...Καμμία διαφορά...Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μέσω blue Mail έρχονται αμέσως ενώ μέσω Gmail μόλις ενεργοποιώ την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα γράψω εδώ το ίδιο μήνυμα που είναι το σωστό θέμα...

 

Λοιπόν,έχω ένα τάμπλετ Alcatel pixi 3 10'' με android 5.0.1.Και τον τελευταίο καιρό μου κάνει το εξής.Οταν πάω να κατεβάσω τις εφαρμογές της Google(Youtube,Drive,Google,Gmail,μουσική Google play),τις κατεβάζει,αρχίζει να τις εγκαθιστά και ξαφνικά σταματάει και μου πετάει το μήνυμα:"Αγνωστος κωδικός σφάλματος κατά την εγκατάσταση της εφαρμογής: "-504""

Εκανα διαγραφή δεδομένων στο play store,μου έκανε τα ίδια.Εκανα διαγραφή δεδομένων στις παραπάνω εφαρμογές,πάλι δεν τις εγκαθιστά.Εκανα επαναφορά εργ.δεδομένων στο τάμπλετ,πάλι τα ίδια.Μάλιστα όταν έκανα επαν.εργ.δεδομένων στο τάμπλετ,εδώ και καμιά εβδομάδα,δεν έχει ενημερωθεί και το play store.Εχει μείνει στην μαμά έκδοση.Καμιά ιδέα?

Έχω δοκιμάσει και εκκαθάριση μέσω recovery (Redmi Note 2) αλλά δυστυχώς δεν είχα κάποια τύχη, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Αν ανακαλύψεις κάποια λύση και δε σου κάνει κόπο ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα θέμα που παρατηρώ σχεδόν σε όλες τις συσκευές Android που έχω δοκιμάσει τελευταία.

 

Οι ειδοποιήσεις των νέων email τουλάχιστον με το Gmail που χρησιμοποιώ αργούν να έρθουν...Κάνουν πολύ συχνά πάνω από 5 λεπτά ένα πολύ συχνά έρχονται με το που ενεργοποιώ την οθόνη.Εννοειται έχω εξαιρέσει το Gmail από κάθε είδους οικονομία μπαταρίας.

Για παράδειγμα έχω δίπλα δίπλα τη συσκευή με ένα iPhone και ενώ στο iPhone πάλι με την εφαρμογή του Gmail έρχεται αμέσως στο Android δεν...Έχετε υπόψη σας κάποια λύση?

 

Επίσης μια δεύτερη ερώτηση.Υπαρχει τρόπος αν ένα email διαβαστεί από μια άλλη συσκευή να μη φεύγει απ την οθόνη κλειδώματος της Android συσκευής?Δηλαδη έχω ένα εισερχόμενο μέιλ το δείχνει στην οθόνη κλειδώματος...Δε την αγγίζω τη συσκευή...Αν το μειλ το διαβάσω πχ απ τον υπολογιστή τότε αυτόματα εξαφανίζεται απ τη lockscreen....Ότι ρύθμιση έχω ψάξει ακόμα και σε Android 9 συσκευές λύση δεν έχω βρει...Το ίδιο βέβαια κάνει και στο iPhone.

 

Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει απάντηση στα δυο παραπάνω θα είμαι ευγνώμων...Ευχαριστώ.

Για το πρώτο θέλεις άλλη εφαρμογή μάλλον.Δεν κατάφερα να βρω λύση χρόνια τώρα.

Χρησιμοποιώ το Aquamail και έρχονται ακαριαία.

Για το δεύτερο πρέπει να έχει να κάνει με το λογαριασμό του mail σου,τι τύπος είναι.

Imap,pop3 κλπ.

Μπες στις ρυθμίσεις του mail σου να το παλέψεις λιγάκι.Θα το ψάξω και'γω και αν βρω κάτι σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θέλεις άλλη εφαρμογή μάλλον.Δεν κατάφερα να βρω λύση χρόνια τώρα.

Χρησιμοποιώ το Aquamail και έρχονται ακαριαία.

Για το δεύτερο πρέπει να έχει να κάνει με το λογαριασμό του mail σου,τι τύπος είναι.

Imap,pop3 κλπ.

Μπες στις ρυθμίσεις του mail σου να το παλέψεις λιγάκι.Θα το ψάξω και'γω και αν βρω κάτι σου λέω.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου.

Το εταιρικό μου είναι το οποίο χρησιμοποιεί Gmail.

Το θέμα μου είναι πως έρχεται η ειδοποίηση στη lockscreen και αν κάποιος στο γραφείο το ανοίξει το Mail τότε η ειδοποιση εξαφανίζεται απ τη lockscreen άρα αν δε την κοιτάω συνέχεια πρέπει να μπαίνω μέσα να τσεκάρω τα μειλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω βάλει ένα καινούριο ηχοσύστημα σε αυτοκίνητο VW με android 8 .

Μπορώ να περάσω τις επαφές από το κινητό στο σύστημα και πως;

Συνδέομαι στο Internet, πηγαίνω στο Bluetooth του συστήματος αυτοκινήτου, πατάω ένα εικονίδιο που είναι υποθέτω του συγχρονισμού, αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...