Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα. Αν θελει καποιος το G6 μου, silver ας μου στειλει. Ξερω οτι δεν ειναι χωρος για αγγελιες αλλα ειπα να το αναφερω εδω μιας και ειναι σχετικα καινουριο και ειναι κριμα να καθεται.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΓΓΡΑΦΗ: ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΕΙ ΤΟ ΦΛΟΥΤΑΡΙΣΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΒΙΝΤΕΟ (σελίδα 89 και 100 του εγχειριδίου).

 

δεν βλέπω καμία άλλη επιλογή και μόνο στο βίντεο. Επίσης στην Gcam έχει επιλογή μόνο για ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΒΙΝΤΕΟ.

 

Διέκρινα 3 διαφορετικές καταστάσεις.

 

Στη φώτο, όλα είναι νορμάλ (φαντάζομαι το OIS είναι πάντα ΟΝ, και οκ, δεν βλέπω το λόγω κάποιος να το κλείσει).

 

Στο βίντεο ΧΩΡΙΣ σταθεροποίηση, κροπάρει ελάχιστα (δεν ξέρω που οφείλεται, μπορεί στην αλλαγή της ανάλυσης σε 16:9 βίντεο, non issue πάντως). Στο βίντεο ΜΕ σταθεροποίηση, κροπάρει αισθητά, οπότε μάλλον εκεί επενεργεί το digital IS (άλλοι το λένε Digital Image Stabilization, άλλοι Electronic Image Stabilization, ανάλογα την εταιρία), οπότε φαντάζομαι ότι η επιλογή αφορά μόνο το DIS/EIS.

 

Σκέτα το OIS νομίζω κάνει αρκετά καλή δουλειά, ίσως το DIS/EIS να είναι περιττό πολλές φορές, επίσης είναι και λίγο απρόβλεπτο - σε τέτοια softwar-ικά stabilizers δεν θα έκανα κινήσεις, ή θα ήταν πάρα πολύ αργές. Ουσιαστικά είναι ένα warp stabilizer που γίνεται in camera, αντί στο post production.

 

Αν θέλετε καλύτερα αποτελέσματα, ένα μικρό τριποδάκι είναι αξεπέραστη και διαχρονική λύση, και θα προσθέσει production values στο βίντεό σας, αλλιώς κάποιο από τα μικρά gimbals που κυκλοφορούν στην αγορά (h Zhiyun έχει πάρα πολύ καλές προτάσεις) είναι ανώτερο από κάθε IBIS και OIS και DIS και τα λοιπά.

ρωταω γιατι εχω δει reviews στο youtube οτι η επιλογη "σταθερη εγγραφη" επηρεαζει αισθητα την καθαροτητα/ποιοτητα του βιντεο.

Λεω να το αφησω στο off και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι εχω δει reviews στο youtube οτι η επιλογη "σταθερη εγγραφη" επηρεαζει αισθητα την καθαροτητα/ποιοτητα του βιντεο.

Λεω να το αφησω στο off και βλεπουμε

 

και εγω το ψηφιακο παντα στο off γιατι ακριβως σκοτεινιαζει κλπ. Θεωρω πως εχει νοημα μονο αν δεν εχεις μηχανικο.. Πχ στην GO pro, που την ειχα βαλει στο αμαξι χαμηλα πισω απο τον τροχο και πηγαινα 200, ηταν ζαλαδα χωρις σταθεροποιηση ενω με σταθεροποιηση ηταν ονειρο, μιας και εχει μονο ψηφιακο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω αυτό το ενδιαφέρον βίντεο, επειδή πολλά ακούγονται για τις κάμερες του G6, και ο κόσμος νομίζει ότι παίρνει καμιά μπακατέλα.

Εδώ βγαίνει πάνω από το Note 8

 

Κανεις δεν ειπε οτι παιρνεις μια μπακατελα.

 

Οτι να ναι ειναι τα συμπερασματα τυπου''καλυτερη καμερα απο note 8 και εν μερη αρα καλυτερη καμερα και απο V30''.

Για τα χρηματα που κοστιζει πλεον ειναι καλη η καμερα του αλλα μεχρι εκει. Επισης για το παραπανω video του τυπα τι πρεπει να καταλαβουμε?Οτι βγαζει καλες φωτογραφιες σε συνθηκες καλου φωτισμου(και σε σωστα χερια)?

Εν μερη με οποιο γνωστο κινητο των 400+ευρω αν του δωσεις αναλογες φωτογραφιες θα βγαλει. Σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου ειναι που φαινονται οι διαφορες παντα.

 

Το εχω ξαναπει και αλλου εχει κανατησει κουραστικο οταν γραφονται τετοια σχολια που μεγαλοποιουν ορισμενοι τις αγορες τους.

 

Αλλος συμφορουμιτης εδω λεει οτι το Nokia 6 με snap430 ειναι σχεδον το ιδιο γρηγορο με το G6

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=448957&page=19

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε κι εμείς με s8 ? Την έδωσαν, την πήραν πίσω την Oreo και τώρα αναμένεται πάλι... τουλάχιστον η lg φημίζεται για την αργή της υποστήριξη στα τελευταία τουλάχιστον μοντέλα (βλ.g4 , g5 & g6 να υποθέσω).
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά συσκευή από hardware, αλλά ακόμα με android 7.0 μετά από 6 μήνες του 8 καταντά κοροϊδία.

 

Προς τι η βιασύνη? Μια χαρά δεν δουλεύει? Δεν βλέπω και ΤΗΝ επανάσταση σε αυτά που φέρνει η Ορεο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε κι εμείς με s8 ? Την έδωσαν, την πήραν πίσω την Oreo και τώρα αναμένεται πάλι... τουλάχιστον η lg φημίζεται για την αργή της υποστήριξη στα τελευταία τουλάχιστον μοντέλα (βλ.g4 , g5 & g6 να υποθέσω).

 

Το G5 ηταν απο τα πρωτα κινητα που πηραν Android 7 δεν καταλαβαινω τι θες να πεις.Και το G4 μια χαρα γρηγορα ειχε παρει android 6.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προς τι η βιασύνη? Μια χαρά δεν δουλεύει? Δεν βλέπω και ΤΗΝ επανάσταση σε αυτά που φέρνει η Ορεο.

 

Δεν ειναι οτι το καλυτερο να βλεπεις πρωην ναυαρχιδα μιας εταιρειας(μεχρι και πριν λιγους μηνες πριν βγει το android 8)και εδω και 1 χρονο απο οταν βγηκε να μην εχει παρει ενα update.

Link to comment
Share on other sites

Παρατημένα είναι δίχως patches τόσο το g4 όσο και το g5 ...το g4 βγήκε με lollipop του έδωσε MM και τώρα όχι official nougat....οπως και να'χει η lg δεν φημίζεται για τα updates της...η Samsung μιας και την ανέφερα ειδικά στο 7edge που επίσης έχω κάθε τρίμηνο δίνει κανονικότατα τα patches .... έχει κανονικά Επιπ.ασφαλείας Ιανουαρίου '18 κλπ κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρε nougat αρχές του '17 και έρχεται και η Oreo σε λίγους μήνες...προσοχη το 7edge είναι κινητό του '16.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ δεν είναι 1+ στην υποστήριξη όμως τηρεί ό,τι έχει συμφωνηθεί, να παρέχει δηλαδή κάθε τρίμηνο τα patches ασφαλείας.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο ένας άνθρωπος που γνωρίζει από φωτογραφία και δουλεύει στο PCWorld που ανήκει σε ολόκληρο όμιλο , και όχι κάνας τυχαίος 15χρονος που κάνει βίντεο στο παιδικό του δωμάτιο, και δοκιμάζει τις φωτογραφικές ικανότητες του κινητού, και μάλιστα χωρίς πολλά manual και άλλα προγράμματα και τέτοια, και το βγάζει μία εξαιρετική επιλογή. Το κινητό είναι των 340ευρώ, οπότε άστοχο και το "400+" που λες.

 

Και εσένα εν τέλει ποιο είναι το πρόβλημά σου; ότι άνθρωποι ευχαριστιούνται τις αγορές τους και τα μηχανήματά τους που τα επιβεβαιώνει ο ειδικός τύπος;

 

Δηλάδη η πρότασή σου, αφού βάλουμε τα κλάματα και σου ζητήσουμε συγνώμη που πήραμε αυτό το τηλεφωνάκι (που εδώ και πολλά ποστ έχω χαρακτηρίσει πολύ καλή value for money επιλογή και mid tier), είναι τι; να αλλάξουμε κινητό, ή να κάνουμε τίποτα χειρότερο στους εαυτούς μας; Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει που αποσκοπεί αυτή η μιζέρια και πεσιμισμός.

Link to comment
Share on other sites

βασικά φέτος με το android 8 όλοι οι κατασκευαστές έχουν αργήσει πολύ. Όχι ότι πέρσι ήταν ιδανικά αλλά φέτος έχει παραγίνει.

 

https://www.computerworld.com/article/3258825/android/android-upgrade-downslide.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις μπήκα κι εγώ στην παρέα... Πήρα κι ένα tempered terrapin μαζί με το κινητο αλλά έκανα χαζομάρα όταν το έβαζα και πέρασαν 2 κόκκοι σκόνης. Ξέρει κανείς καλό και φτηνό tempered γιατί τα λυπάμαι τα έξτρα 10 ευρώ για τζαμακι;;; και αν γνωρίζεται και μια καλή λεπτή θήκη θα με υποχρεωσετε κιόλας... Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα pm σου..

Καλησπέρα παιδιά, μόλις μπήκα κι εγώ στην παρέα... Πήρα κι ένα tempered terrapin μαζί με το κινητο αλλά έκανα χαζομάρα όταν το έβαζα και πέρασαν 2 κόκκοι σκόνης. Ξέρει κανείς καλό και φτηνό tempered γιατί τα λυπάμαι τα έξτρα 10 ευρώ για τζαμακι;;; και αν γνωρίζεται και μια καλή λεπτή θήκη θα με υποχρεωσετε κιόλας... Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις μπήκα κι εγώ στην παρέα... Πήρα κι ένα tempered terrapin μαζί με το κινητο αλλά έκανα χαζομάρα όταν το έβαζα και πέρασαν 2 κόκκοι σκόνης. Ξέρει κανείς καλό και φτηνό tempered γιατί τα λυπάμαι τα έξτρα 10 ευρώ για τζαμακι;;; και αν γνωρίζεται και μια καλή λεπτή θήκη θα με υποχρεωσετε κιόλας... Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα,

 

Θήκη λεπτή προτείνω την nillkin nature tpu και γυαλί πάλι της nillkin tempered glass 9H ή 9H+. Επίσης θα πρότεινα να τα αγοράσεις από εξωτερικό Γτ εδώ έχουν διπλάσια και τριπλάσια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο!!Σορρυ! Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις μπήκα κι εγώ στην παρέα... Πήρα κι ένα tempered terrapin μαζί με το κινητο αλλά έκανα χαζομάρα όταν το έβαζα και πέρασαν 2 κόκκοι σκόνης. Ξέρει κανείς καλό και φτηνό tempered γιατί τα λυπάμαι τα έξτρα 10 ευρώ για τζαμακι;;; και αν γνωρίζεται και μια καλή λεπτή θήκη θα με υποχρεωσετε κιόλας... Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πριν το πετάξεις, κάνε μία απελπισμένη προσπάθεια.

Με προσοχή σήκωσέ το γυαλί, κράτα το ακριβώς όπως το έβγαλες με την πλευρά που κολλάει προς τα κάτω και με ένα σελοτέιπ (αν δεν είχε μέσα το πακέτο του tempered αυτοκόλλητο "dust removal") προσπάθησε να κολλήσεις πάνω του τους δύο κόκκους αν είναι στο γυαλί ή σκούπισε την οθόνη του κινητού. Το έχω επιχειρήσει 4-5 φορές και τα έχω καταφέρει 2!..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μια ερωτηση ,το dual 32gb εχει κανονικα εγγυηση 2 ετη απο την εταιρεια ?(ειναι αγορασμενο απο σκρουτζ)

 

Ναι, σε καλύπτει η εγγύηση εδώ κανονικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά..ψάχνομαι και γω για κινητό,περίμενα και την έκθεση της Βαρκελώνης να περάσει και έχω καταλήξει σε κάποια κινητά μέχρι 500€ από Σκρουτζομαγαζα και ήμουν έτοιμος να πάρω το S8 μέχρι που είδα το G6 στα 350€ και δεν του είχα δώσει καμία σημασία ως τωρα..Αξιζει τον κόπο?Πόσο καλύτερο η πόσο χειρότερο είναι για απαιτητική χρήση σε σχέση με το S8;Αυτονομία,καλή κάμερα και καθόλου κολλήματα..δεν έχω άλλες απαιτήσεις,απλά το θέλω γύρω στις 8 ώρες την μέρα με Full χρήση δηλαδή ίντερνετ,βίντεο κάποιες φωτογραφίες και σπάνια κάποια παιχνίδια.Το ότι είναι 4πυρηνο χάνει σε σχέση με το S8?Τώρα έχω το J5 (16').Συγγνώμη αν σας κούρασα είδα και κάποια βιντεακια,ψάχνω την καλύτερη επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά..ψάχνομαι και γω για κινητό,περίμενα και την έκθεση της Βαρκελώνης να περάσει και έχω καταλήξει σε κάποια κινητά μέχρι 500€ από Σκρουτζομαγαζα και ήμουν έτοιμος να πάρω το S8 μέχρι που είδα το G6 στα 350€ και δεν του είχα δώσει καμία σημασία ως τωρα..Αξιζει τον κόπο?Πόσο καλύτερο η πόσο χειρότερο είναι για απαιτητική χρήση σε σχέση με το S8;Αυτονομία,καλή κάμερα και καθόλου κολλήματα..δεν έχω άλλες απαιτήσεις,απλά το θέλω γύρω στις 8 ώρες την μέρα με Full χρήση δηλαδή ίντερνετ,βίντεο κάποιες φωτογραφίες και σπάνια κάποια παιχνίδια.Το ότι είναι 4πυρηνο χάνει σε σχέση με το S8?Τώρα έχω το J5 (16').Συγγνώμη αν σας κούρασα είδα και κάποια βιντεακια,ψάχνω την καλύτερη επιλογή.

 

Δεν τίθεται θέμα...

Για την χρήση που το θες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις 150ε παραπάνω για να πας σε s8 μιας και οι διαφορές είναι ελάχιστες

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα...

Για την χρήση που το θες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις 150ε παραπάνω για να πας σε s8 μιας και οι διαφορές είναι ελάχιστες

 

Αν και εχω συνηθίσει στη Super Amoled εχω διαβάσει καλα λόγια για την οθόνη του G6.Κάτι ακόμα,για κράτημα με το ένα χέρι είναι εντάξει;αν χρειαστεί να πάρω ενα τηλέφωνο στη δουλειά ή να γράψω ένα μήνυμα,μπορώ με ενα χέρι(θα με βόλευε πολύ) η θέλει και τα 2;

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό με το 1 χέρι.

Αν και εχω συνηθίσει στη Super Amoled εχω διαβάσει καλα λόγια για την οθόνη του G6.Κάτι ακόμα,για κράτημα με το ένα χέρι είναι εντάξει;αν χρειαστεί να πάρω ενα τηλέφωνο στη δουλειά ή να γράψω ένα μήνυμα,μπορώ με ενα χέρι(θα με βόλευε πολύ) η θέλει και τα 2;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...