Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, έχω ενα στικάκι Cosmote internet on the go που το χρειάζομαι για επαγγελματικούς λόγους και το χρησιμοποιώ σε διάφορες περιοχές της Αθήνας. Το θέμα είναι πως σε πολλές περιοχές και χωρίς κανένα ιδιαίτερο pattern (πχ περιοχες η μια κοντα στην αλλη) δεν δουλεύει, δεν πιάνει καθόλου σήμα αφού συνδεθεί, δεν είναι απλά αργό, έχει μηδέν σήμα. Καλλιθέα πχ, τίποτα, Ιλιον φουλ σήμα. Δεν μπορώ όμως να εργαστώ έτσι και θέλω να ζητήσω αποζημίωση απο την Κοσμοτε και να πάω σε άλλη εταιρία, πραγματικά μου έχει προξενήσει ζημιά. Η αν υπάρχει κάποια λύση να το φτιάξω... δεν ξέρω...

 

Αν δεις λίγο παραπάνω έχω γράψει κι εγώ το ίδιο για την Καλλιθέα. Όχι για στικάκι αλλά για κινητό. Ζήτησα κι εγώ να φύγω χωρίς αποζημίωση και το αρνήθηκαν. Έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περιμένω.

Πρέπει να είχαν παράνομες κεραίες και τις κατέβασαν. Δεν υπάρχει χρονικός ορίζοντας επίλυσης του προβλήματος.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και εγώ σκέφτηκα για καταγγελία γιατί ο τελευταίος μήνας που πλήρωσα ήταν τραγικός, δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω σχεδόν καθόλου. Αλλα αντε να μπλέξεις...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ο χάρτης του λινκ δεν είναι πολύ άδειος?Δεν έχει πολυ μικρή κάλυψη?

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=T25&catName=Network&cat=Personal

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναβάθμισε την ιστοσελίδα της η cosmote έβαλε παλιό χάρτη για το 3G!Εκείνος που είχε στην ιστοσελίδα της ήταν παρόμοιος με του 2G
Link to comment
Share on other sites

Όταν αναβάθμισε την ιστοσελίδα της η cosmote έβαλε παλιό χάρτη για το 3G!Εκείνος που είχε στην ιστοσελίδα της ήταν παρόμοιος με του 2G

 

Παίζει είχαν κάνει λαμογιά γιατί εκείνος έμοιαζε ακριβώς ίδιος με του 2g :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει είχαν κάνει λαμογιά γιατί εκείνος έμοιαζε ακριβώς ίδιος με του 2g :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Μα σχεδόν ίδιοι είναι, ούτως ή άλλως, και στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

Μα σχεδόν ίδιοι είναι, ούτως ή άλλως, και στην πράξη

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει κάνει. Πάντως σε τηλεφώνημα που έκανα στην υποστήριξη ή ο εκπρόσωπος δεν ήξερε τι του γινόταν ή τα έχουν παίξει όλοι γιατί απάντησε ότι ο αναρτημένος χάρτης είναι ο σωστός. Και του επαναλαμβάνω ότι έτσι παθαίνετε ζημιά αφού φαίνεται μικρότερη κάλυψη και μου απαντάει με την ίδια ακριβώς απάντηση ότι αυτός είναι ο σωστός.

 

Τώρα γεννάτε το ερώτημα που έκανα και σε προηγούμενο post μήπως είχαν κάνει λαμογιά τελικά και εμφανίζαν πολύ μεγαλύτερη κάλυψη και μετά από καταγγελίες μαζευτήκαν για να έχουν καλυμμένο τον πισινό τους ; :lol::lol::lol:

 

Πάντως κάποιες περιοχές στην επαρχία που έχουμε πελάτες με ΦΒ ενώ έχει κάλυψη στον χάρτη δεν φαίνονται.....

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο χάρτης να δείχνει τις αδειοδοτημένες :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο χάρτης να δείχνει τις αδειοδοτημένες :lol:

 

Ποιος ξέρει... έτσι και αλλιώς στα περισσότερα σημεία δεν είναι ευδιάκριτος... Σε αρκετά αλλά φυσικά ενώ έλεγε ότι είχε κάλυψη δεν είχε καθόλου. Η πολίτικη της κάθε εταιρίας είναι να βάζει σε κεντρικά σημεία. Και η κάλυψη των εθνικών οδών είναι πολύ καλό γιατί δημιουργεί την αίσθηση σε κάλυψη παντού. Πάντως σε αρκετά δύσκολα σημεία σε πελάτες σε βουνά ιδιαίτερα στην β. Ελλάδα είχαμε θέματα κάλυψης 3g σε παρά πολλά σημεία. Η Cosmote με εξαίρεση τον Έβρο ήταν καταπληκτική σε κάλυψη σε σχέση με τις άλλες.

 

Πάντως για αυτούς που κάνουν σπορ ορειβασία, ιστιοπλοΐα ή τους επαγγελματίες τους συστήνω να πάρουν και ένα δορυφορικά προπληρωμένο τηλέφωνο για να μην την πατήσουν σε δύσκολες συνθήκες. Υπάρχουν ακόμα απομακρυσμένα μέρη που ενώ όλες οι εταιρίες δείχνουν ότι έχουν 2g δεν έχει καμιά κάλυψη. Φυσικά είναι μικρό το ποσοστό των ενδιαφερομένων άλλα κάλο είναι να το γνωρίζουν....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν παίρνω τα βουνά της Καρδίτσας με μια SIM Wind + μια SIM Cosmote είμαι άρχοντας... Έχουν κάνει την κάλυψη λες και θέλουν να μοιράσουν τους πελάτες. Όλοι οι κυνηγοί Dual Sim έχουν. Στα ορεινά προς Μουζάκι δίνω ένα προβάδισμα στη Wind λόγω καλύτερης απόδοσης σε φωνή. η ΚΟΣΜΟΤΕ κόβεται πολλές φορές το χειμώνα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν παίρνω τα βουνά της Καρδίτσας με μια SIM Wind + μια SIM Cosmote είμαι άρχοντας... Έχουν κάνει την κάλυψη λες και θέλουν να μοιράσουν τους πελάτες. Όλοι οι κυνηγοί Dual Sim έχουν. Στα ορεινά προς Μουζάκι δίνω ένα προβάδισμα στη Wind λόγω καλύτερης απόδοσης σε φωνή. η ΚΟΣΜΟΤΕ κόβεται πολλές φορές το χειμώνα...

 

 

 

3G εκει στα βουνα δεν εχει; Παντως η Wind μπορει να εχει σε πολλα σημεια ακομα GSM,αλλα ειναι πιο καλο σε φωνη απο της Cosmote.Η Cosmote εχει κανει δυνατο 3G και 4G και το GSM το εχει καπως ξεγραμμενο.Οι αλλες 2 ειναι καλυτερες και ειδικα η Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα , παρολο οτι μενω στον Βολο , εχω παει σε αρκετα μερη στην Θεσσαλια , αλλα ΠΟΤΕ στην Καρδιτσα , (απο οπου καταγεται και ο Μιχαλης αν δεν κανω λαθος) και γενικοτερα στον νομο Καρδιτσας , σε χωρια του νομου , στην Αργιθεα , στην λιμνη Πλαστηρα κτλ . Δεν ετυχε τουλαχιστον καμία φορα μεχρι σημερα , ειλικρινα .

 

Οταν θα παω στα παραπανω μερη , θα κοιταξω καλα τα 2G/3G/4G δικτυα του νομού και θα σας πω τις εντυπωσεις μου . Ειμαι πολυ περιεργος παντως να δω τα δικτυα εκει .

 

Πραγματι Νικο , συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου πως οι κλησεις στο 2G της Cosmote , πολλες φορες ειναι ΟΧΙ ΤΟΣΟ καλες , οσο της Wind και της Vodafone . Πολλες φορες ξαναλεω , ΟΧΙ παντα .

 

Η Wind και η Vodafone ειναι ΠΟΛΥ δυνατες πιστευω στην ποιοτητα των 2G κλησεων τους .

 

Εκτος βεβαια και αν υπαρχει το HD voice στην συνομιλια και απο τα 3 δικτυα , με την αναγκαστικη χρηση 3G και 4G δικτυων , οποτε η ποιοτητα των κλησεων ειναι αριστη εως "κρυστάλινη" .

 

(Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα , κατα 99,9 % θα επισκεφτω την Καρδιτσα για πρωτη φορα και αλλα μερη του νομου , αυριο Τριτη που εχω και χρονο και μπορω και θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου) .

 

Μιχαλη εσυ εισαι στο εξωτερικο τωρα (απο οσα διαβαζω στα ποστ σου) , οποτε ΔΕΝ θα μπορεσω να σε δω απο κοντα να μιλησουμε για τα αγαπημενα μας δικτυα και τις καλυψεις .

 

Καμιά αλλη φορα ομως . Να περνας καλα εκει που εισαι , εκτος Ελλαδας ;)

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα , παρολο οτι μενω στον Βολο , εχω παει σε αρκετα μερη στην Θεσσαλια , αλλα ΠΟΤΕ στην Καρδιτσα , (απο οπου καταγεται και ο Μιχαλης αν δεν κανω λαθος) και γενικοτερα στον νομο Καρδιτσας , σε χωρια του νομου , στην Αργιθεα , στην λιμνη Πλαστηρα κτλ . Δεν ετυχε τουλαχιστον καμία φορα μεχρι σημερα , ειλικρινα .

 

Οταν θα παω στα παραπανω μερη , θα κοιταξω καλα τα 2G/3G/4G δικτυα του νομού και θα σας πω τις εντυπωσεις μου . Ειμαι πολυ περιεργος παντως να δω τα δικτυα εκει .

 

Πραγματι Νικο , συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου πως οι κλησεις στο 2G της Cosmote , πολλες φορες ειναι ΟΧΙ ΤΟΣΟ καλες , οσο της Wind και της Vodafone . Πολλες φορες ξαναλεω , ΟΧΙ παντα .

 

Η Wind και η Vodafone ειναι ΠΟΛΥ δυνατες πιστευω στην ποιοτητα των 2G κλησεων τους .

 

Εκτος βεβαια και αν υπαρχει το HD voice στην συνομιλια και απο τα 3 δικτυα , με την αναγκαστικη χρηση 3G και 4G δικτυων , οποτε η ποιοτητα των κλησεων ειναι αριστη εως "κρυστάλινη" .

 

(Τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα , κατα 99,9 % θα επισκεφτω την Καρδιτσα για πρωτη φορα και αλλα μερη του νομου , αυριο Τριτη που εχω και χρονο και μπορω και θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου) .

 

Μιχαλη εσυ εισαι στο εξωτερικο τωρα (απο οσα διαβαζω στα ποστ σου) , οποτε ΔΕΝ θα μπορεσω να σε δω απο κοντα να μιλησουμε για τα αγαπημενα μας δικτυα και τις καλυψεις .

 

Καμιά αλλη φορα ομως . Να περνας καλα εκει που εισαι , εκτος Ελλαδας ;)

Κρυώνω λίγο αλλά κατά τα άλλα καλά :lol: Να πας βεβαίως στην Καρδίτσα αλλά να επισκευθείς λίμνη Πλαστήρα κυρίως. Αργιθέα θες 4χ4 αυτή την εποχή και υπομονή. καλά να περάσεις!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,καποια σημεια στην Πυλαια εχουν Edge(μεσα σε κτηρια) ειδικα στην περιοχη του Αγ.Χριστοφορου(Ορια Τουμπας με Κωνσταντινοπολιτικα και Πυλαια).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολιτιστικο Κεντρο Κρασσα στην Πυλαια εχει Edge,λιγο πιο πανω αμα παει κανεις για να ανεβει πανοραμα το σημα χανεται.Φτιαξτε το εκει στην Cosmote.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολιτιστικο Κεντρο Κρασσα στην Πυλαια εχει Edge,λιγο πιο πανω αμα παει κανεις για να ανεβει πανοραμα το σημα χανεται.Φτιαξτε το εκει στην Cosmote.

Πανω προς Πανόραμα μη νομίζεις, ούτε η Vodafone ειναι καλή! Η Cosmote ειναι στα περισσότερα σημεία καλύτερη!

Βέβαια ρόλο παίζει και η κεραία της συσκευής που έχεις!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πανω προς Πανόραμα μη νομίζεις, ούτε η Vodafone ειναι καλή! Η Cosmote ειναι στα περισσότερα σημεία καλύτερη!

Βέβαια ρόλο παίζει και η κεραία της συσκευής που έχεις!

 

 

 

Lumia 535 εχω.Η Wind παιζει να ηταν καλυτερη.Στο nepheli σταθερο σημα μεσα στο ξενοδοχειο 2/4 και εγω ειχα 4/5 με 3G. Οι συσκευες ηταν zte blade 3 και Lumia 535.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα!!Έχω ένα usb interet on the go με κάρτα και στα Μελίσσια. Έχει πολύ αργό ιντερνετ 3G.Κατεβάζει με 1mbps στο speedtest.Υπάρχει βλάβη??Ξέρει κάποιος??

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Έχω ένα usb interet on the go με κάρτα και στα Μελίσσια. Έχει πολύ αργό ιντερνετ 3G.Κατεβάζει με 1mbps στο speedtest.Υπάρχει βλάβη??Ξέρει κάποιος??

 

προσπάθησε να κλειδώσεις το USB stick σε μόνο 3g και να ξανά προσπαθήσεις να συνδεθείς. μπορεί να σε πετάει στο δίκτυο 2g για αυτό να αργεί η σύνδεση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν υπάρχει γήπεδο που να έχω πάει και να πιάνει το 3g.

 

GalaxyS,Nexus4,g3 και έχω αλλάξει και κάρτα σιμ.

 

Το στο καλό να κάνω για να πηγαίνω οακα,σεφ,Σκακης και να έχω 3g.Και δεν έχω καθόλου σήμα.0.Δε λειτουργεί το ρημάδι το ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει γήπεδο που να έχω πάει και να πιάνει το 3g.

 

GalaxyS,Nexus4,g3 και έχω αλλάξει και κάρτα σιμ.

 

Το στο καλό να κάνω για να πηγαίνω οακα,σεφ,Σκακης και να έχω 3g.Και δεν έχω καθόλου σήμα.0.Δε λειτουργεί το ρημάδι το ίντερνετ.

 

Τουμπα τα ιδια.Καθολου 3G-4G με βονταφον

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!Είμαι νεα στην παρέα και δεν ξωρω αν σωστά γράφω εδώ. .....Θα ηθελα τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα....."ίσως με το δίκτυο " . Πριν ένα χρόνο είχα ένα smarthone της Samsung καρτοκινητό συγκεκριμένα cosmote whats up. Αρκετές φορες οταν κάποιος μου τηλεφωνούσε έβγενε κάποιος αλλος ασχέτος στη γραμμή και απαντούσε (παντα ο ιδιος όμως) χωρίς να έχω λάβει καμια κλήση το δικό μου κινητό. Μετά απο 3-4 προσπάθειες και επιμονή χτυπαγε το δικό μου τηλέφωνο τελικά. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατων cosmote,μου ειπαν να πατήσω ##002# και κλήση απ το κινητό μου για να απενεργοποιήσω τυχων προωθήσεις κλήσεων. Το έκανα και για ενα διάστημα δεν υπηρχε πρόβλημα. Εδώ και ενα μήνα έχω ενα cubot x16 με το ίδιο νούμερο, καρτοκινητο whats up και τα προβλήματα ξεκινησαν πάλι. Αυτή τη φορά με καλούν 6-7 φορές,σε εκείνους ακούγεται σαν να καλεί κανονικά η γραμμή αλλα σε εμενα ούτε καν,τίποτα. Ούτε μου έρχονται χαμενες κλήσεις. Τηλεφωνησα παλι στην εξυπηρέτηση πελατων αλλα δε βγηκε τίποτα. Είδα στο forum εδω οτι καποιος παλιοτερα ειχε παρομοιο πρόβλημα. Μηπως γνωριζει κάποιος γιατι μπορει να συμβαινει αυτό και τι μπορω να κάνω? :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σας ονομασω ψευτες , αλλα ειναι ποτε ΔΥΝΑΤΟΝ τα παραπανω γηπεδα που αναφερετε και (γενικα) τα γηπεδα με τοσο πολυ κοσμο , να εχουν προβλημα με το σημα ? (2G/3G/4G) ?

 

Ειδικα ολοκληρο ΟΑΚΑ και Τούμπα ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

 

Μου ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να το πιστεψω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σας ονομασω ψευτες , αλλα ειναι ποτε ΔΥΝΑΤΟΝ τα παραπανω γηπεδα που αναφερετε και (γενικα) τα γηπεδα με τοσο πολυ κοσμο , να εχουν προβλημα με το σημα ? (2G/3G/4G) ?

 

Ειδικα ολοκληρο ΟΑΚΑ και Τούμπα ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

 

Μου ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να το πιστεψω .

 

Σήμα μπορεί να υπάρχει, το θέμα είναι να δουλεύει κι όλας :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι μπορει να ΜΗΝ δουλευει Μιχαλη και να υπαρχουν προβληματα , οπως λενε οι φιλοι παραπανω ?

 

Επειδη υπαρχει ΤΟΣΟΣ ΠΟΛΥΣ κοσμος στα γηπεδα και κανει ΜΕΓΑΛΗ χρηση των κεραιων ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...