Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 29/1/2024 at 4:35 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Δεν χτίζεις έτσι πραγματικό 5G βέβαια. Περιμένω τον Σεπτέμβριο να δούμε τις αλλαγές για την φετινή χρονιά από την μαύρη.

Σεπτέμβριο;

Μας ρίχνεις. Μας είχες πει για αρχές του 24, όχι για τέλος του 24. Όλο παρατάσεις δίνεις, σαν το μετρό της Θεσσαλονίκης.
Η ίδια εταιρεία είναι από πίσω και για τα 2 έργα;

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

10 ώρες πριν, Nickchris36 said:

Enb 102131 

Εγγύηση στη καταντια...🥳🤣

Screenshot_20240131_205856_NetMonster.jpg

Cosmote's EIRP left the chat... 😢. Άμα δεν τις τσιτωσουν λίγο, δεν θα στρώσει δυστυχώς. Φαντάζομαι σε εσωτερικό χώρο ή σε οριακό σήμα σε γυρνα σε edge με αύξηση κίνησης μάλλον. Όλα οριακά είναι σε τέτοιες περιπτώσεις. Κρίμα.. Τουλάχιστον άμα της βάλουν N78 που σου χα στείλει άμα θυμάσαι εδώ μέσα την άδεια, ίσως είναι καλύτερα τα πράματα θεωρώ. Αυτό στο κάνει με ανοιχτά δεδομένα το γύρισμα; Πρέπει να είσαι σε idle κατάσταση λογικά. Αλλά και πάλι καλό είναι να το κρατάει, γιατί μετά μπορεί να αργεί να γυρίσει σε 4G..😏

6 ώρες πριν, memoriesradio said:

Σεπτέμβριο;

Μας ρίχνεις. Μας είχες πει για αρχές του 24, όχι για τέλος του 24. Όλο παρατάσεις δίνεις, σαν το μετρό της Θεσσαλονίκης.
Η ίδια εταιρεία είναι από πίσω και για τα 2 έργα;

Η ΓΕΚ Τέρμα το Ψέμα είναι πίσω από τα δύο projects?? 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

Η ΓΕΚ Τέρμα το Ψέμα είναι πίσω από τα δύο projects?? 

ΓΕΚ συνεργασία με United και ΤΡΑΙΝΟΣΕ.

Εγγύηση!

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, memoriesradio said:

ΓΕΚ συνεργασία με United και ΤΡΑΙΝΟΣΕ.

Εγγύηση!

Δίνεις ένα έργο σε κουμπάρο και έχεις εύνοια. Ελλάδα, χώρα του φωτός. 

On 1/2/2024 at 6:28 ΠΜ, johnny_htc said:

Cosmote's EIRP left the chat... 😢. Άμα δεν τις τσιτωσουν λίγο, δεν θα στρώσει δυστυχώς. Φαντάζομαι σε εσωτερικό χώρο ή σε οριακό σήμα σε γυρνα σε edge με αύξηση κίνησης μάλλον. Όλα οριακά είναι σε τέτοιες περιπτώσεις. Κρίμα.. Τουλάχιστον άμα της βάλουν N78 που σου χα στείλει άμα θυμάσαι εδώ μέσα την άδεια, ίσως είναι καλύτερα τα πράματα θεωρώ. Αυτό στο κάνει με ανοιχτά δεδομένα το γύρισμα; Πρέπει να είσαι σε idle κατάσταση λογικά. Αλλά και πάλι καλό είναι να το κρατάει, γιατί μετά μπορεί να αργεί να γυρίσει σε 4G..😏

Η ΓΕΚ Τέρμα το Ψέμα είναι πίσω από τα δύο projects?? 🤣🤣🤣

Κάποιος πρέπει να σέβεται τα όρια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάτι έχει γίνει εδώ και 1 ώρα τα κινητά Cosmote είναι όλα μη διαθέσιμα.Στα Χανιά τουλάχιστον δεν μπορώ να καλέσω κανεναν συνδρομητή Cosmote κινητή η σταθερή

Update: ολα οκ για την ωρα.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες, πρωτη φορα γραφω εδω και εχω το εξης θεμα που θα ηθελα τη συμβουλη σας:

Την προηγουμενη εβδομαδα, καθε πρωι στο γραφειο μου παρατηρουσα οτι το σημα του κινητου νεκρωνε, και ταυτοχρονα δεν εβγαζα κληση ουτε με wifi calling το οποιο ειχα ανοιχτο. 

Εβαζα flight mode και το εκλεινα και επανερχοταν.

Φοβηθηκα μηπως εχει θεμα το κινητο αλλα το εκανε μονο στο γραφειο μου. Ξερετε αν ειχε κανα θεμα η cosmote ή αν ειναι κατι γενικα με το σημα και την εταιρεια ή τη σιμ αυτο? θελω να αποκλεισω καπως το προβλημα να ειναι στο κινητο (iphone 15pro max).

Επισης οταν πηρα στην εξυπηρετηση μου ειπαν να κανω ρεσετ τα δικτυα (κατι που δεν ηθελα και δεν εκανα γιατι δεν ξερω αν μπορω να επαναφερω μετα ρολοι και wifi).

Επισης μου ειπαν οτι λογικο ηταν να μην δουλευει το wifi calling διοτι για να δουλευει θελει εστω και λιγο σημα...το οποιο μονο ως ανοητο μπορω να το χαρακτηρισω αφου σε flight mode με wifi ανοιχτο δουλευει η συγκεκριμενη λειτουργια και κανει αυτη τη διαφορα, να εχεις σημα εκει που δεν εχεις σημα. Τελος παντων, να αγχωθω για τη συσκευη λετς?

Πως μπορω να διαπιστωσω αν η cosmote εχει θεμα? 

να πω οτι 5G εχω μονιμα κλειστο και ειμαι σε μια κωμοπολη αναμεσα Σπαρτη-Μονεμβασια που λογικα 1 κεραια μας καλυπτει εδω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το VoWiFi είναι περίπλοκο πρόβλημα, γιατί εξαρτάται από τον πάροχο κινητής, το κινητό σου, την υποδομή WiFi και τον πάροχο internet.

Σίγουρα δεν ισχύει ότι χρειάζεσαι δίκτυο κινητής για να δουλέψει. Δεν είναι όμως και ώριμη υπηρεσία, γιατί οι παραπάνω συνδυασμοί δημιουργούν προβληματάκια συχνότερα απ' όσο θα θέλαμε. Εάν είσαι τυχερός, λύνονται με λειτουργία πτήσης. Καμιά φορά χρειάζεται πλήρη επανεκκίνηση του κινητού, και ενίοτε πιο... επεμβατικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, minast said:

Το VoWiFi είναι περίπλοκο πρόβλημα, γιατί εξαρτάται από τον πάροχο κινητής, το κινητό σου, την υποδομή WiFi και τον πάροχο internet.

Σίγουρα δεν ισχύει ότι χρειάζεσαι δίκτυο κινητής για να δουλέψει. Δεν είναι όμως και ώριμη υπηρεσία, γιατί οι παραπάνω συνδυασμοί δημιουργούν προβληματάκια συχνότερα απ' όσο θα θέλαμε. Εάν είσαι τυχερός, λύνονται με λειτουργία πτήσης. Καμιά φορά χρειάζεται πλήρη επανεκκίνηση του κινητού, και ενίοτε πιο... επεμβατικές λύσεις.

το θεμα ειναι οτι ενω καθομαι και δουλευω στο γραφειο με ολα ανοιχτα, ξαφνικα εχω νεκρο σημα σα να με κοβει κατι, και ταυτοχρονα δεν βγαζω κληση ουτε μεσω wifi calling. βαζω-βγαζω flight και παιζει. Το προβλημα ειναι οτι ειμαι χωρις τηλεφωνο και δεν το εχω καταλαβει και 2ον σκεφτομαι μην εχει το κινητο προβλημα. Γιαυτο μπηκα να δω αν ξερετε κατι ή πως μπορω να διαπιστωσω αν φταιει η κεραια τους, αν εχουν καπου να βλεπουμε το δικτυο κτλ. γιατι αν ειχε θεμα η κεραια τους μονο, θα επρεπε να παιζει το wifi, εδω νεκρωνει ολη η υπηρεσια που σημαινει οτι ή με κοβει γενικως η cosmote για καποιο λογο ή φταιει η συσκευη. αλλα αν εφταιγε θα το εκανε και αλλου...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikos_Mpl said:

το θεμα ειναι οτι ενω καθομαι και δουλευω στο γραφειο με ολα ανοιχτα, ξαφνικα εχω νεκρο σημα σα να με κοβει κατι, και ταυτοχρονα δεν βγαζω κληση ουτε μεσω wifi calling. βαζω-βγαζω flight και παιζει. Το προβλημα ειναι οτι ειμαι χωρις τηλεφωνο και δεν το εχω καταλαβει και 2ον σκεφτομαι μην εχει το κινητο προβλημα. Γιαυτο μπηκα να δω αν ξερετε κατι ή πως μπορω να διαπιστωσω αν φταιει η κεραια τους, αν εχουν καπου να βλεπουμε το δικτυο κτλ. γιατι αν ειχε θεμα η κεραια τους μονο, θα επρεπε να παιζει το wifi, εδω νεκρωνει ολη η υπηρεσια που σημαινει οτι ή με κοβει γενικως η cosmote για καποιο λογο ή φταιει η συσκευη. αλλα αν εφταιγε θα το εκανε και αλλου...

Εύλογες απορίες, δυστυχώς οι απαντήσεις είναι δύσκολες.
Μου έχει τύχει να αποκτώ (ή να λύνω) τέτοια προβλήματα μετά από ενημέρωση στο λογισμικό του κινητού, μετά από αλλαγή access point που δίνει WiFi, ρούτερ που δίνει δίκτυο στο access point, ή χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, οπότε ήταν καθαρά ευθύνη του παρόχου.

Τυχαία σελίδα που απεικονίζει την κατάσταση:

https://www.lifewire.com/fix-wi-fi-calling-on-android-7111708

που πρακτικά σου λέει να δοκιμάσεις τα πάντα.

Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία κλήση στην τεχνική υποστήριξη, γιατί από την πλευρά τους έχουν περισσότερα εργαλεία και διαγνωστικά στοιχεία διαθέσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Υστερα απο πολλα χρονια συνδρομητης της Vodafone και η γυναικα μου της Nova αποφασισαμε να παμε στην Cosmote υστερα απο μια καλη προσφορα που μας εκανε (σταθερο απεριοριστα 100αρα και 2 συνδεσεις κινητων με απεριοριστα με 65 ευρω/μην). Γενικα ουτε εγω ουτε η γυναικα μου ειχαμε προβληματα με τις vodafone και nova απλα επιλεξαμε την σιγουρια και την δυναμικη του δικτυου της cosmote. H φορητοτητα εγινε εδω και 3 μερες και καπου εδω αρχιζουν τα προβληματα...Ενω το σταθερο ειναι εξαιρετικο με ταχυτητα σταθερα στα 102/11 αρχικα sτο κινητο μου (s23 ultra) παρατηρησα κατα περιοδους μεσα στην μερα που εκανα speed test μεγαλη ασταθεια και στην ταχυτητα αλλα κυριως στο ping που μερικες φορες εφτανε στα 300+ms με αποτελεσμα να μην μπορει να ανοιξει ουτε το app της cosmote. ΠΕριμενα μια ημερα μηπως τυχον στρωσει η γραμμη αλλα τιποτα μεχρι που αναγκαστηκα και επικοινωνησα με την εξυπηπηρετηση πελατων που τους αναφερα το προβλημα.
Υστερα απο προτροπη τους και ενω εκανα ολες τις ενεργειες που μου προτειναν (επαναφορα ρυθμισεων δικτυου, εβαλα την sim στο τηλεφωνο της γυναικας μου κ.α), καταληξαμε οτι φταιει η sim και σημερα προχωρησα σε αλλαγη.
Η περιοχη που μενω ειναι στο Αιγαλεω, κοντα στη διασταυρωση Ιερας οδου και Κηφισσου , υπαρχει κοντα κεραια αρα τιποτα δεν προιδεαζε για την πολυ κακη συμπεριφορα του δικτυου. Μετα απο αιτημα μου  ενεργοποιησαν το VoWifi και το VoLte και δυστυχως το κινητο της γυναικας μου (Fold 3) εχει ιδια κακη συμπεριφορα.
Για να μην μακρυγορω εκει που δεν ειχαμε προβλημα αποκτησαμε. Ξεχασα να πω οτι την ιδια προβληματικη εικονα παρουσιαζεται και με το 4g αλλα και με το 5g ενω τα στατιστικα της γραμμης ειναι αν οχι αριστα τουλαχιστον πολυ καλα...
ελπιζω να μην την πατησα...
 

viber_image_2024-03-15_22-45-12-134.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-805.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-743.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-728.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnnybegood said:

Καλησπερα παιδια. Υστερα απο πολλα χρονια συνδρομητης της Vodafone και η γυναικα μου της Nova αποφασισαμε να παμε στην Cosmote υστερα απο μια καλη προσφορα που μας εκανε (σταθερο απεριοριστα 100αρα και 2 συνδεσεις κινητων με απεριοριστα με 65 ευρω/μην). Γενικα ουτε εγω ουτε η γυναικα μου ειχαμε προβληματα με τις vodafone και nova απλα επιλεξαμε την σιγουρια και την δυναμικη του δικτυου της cosmote. H φορητοτητα εγινε εδω και 3 μερες και καπου εδω αρχιζουν τα προβληματα...Ενω το σταθερο ειναι εξαιρετικο με ταχυτητα σταθερα στα 102/11 αρχικα sτο κινητο μου (s23 ultra) παρατηρησα κατα περιοδους μεσα στην μερα που εκανα speed test μεγαλη ασταθεια και στην ταχυτητα αλλα κυριως στο ping που μερικες φορες εφτανε στα 300+ms με αποτελεσμα να μην μπορει να ανοιξει ουτε το app της cosmote. ΠΕριμενα μια ημερα μηπως τυχον στρωσει η γραμμη αλλα τιποτα μεχρι που αναγκαστηκα και επικοινωνησα με την εξυπηπηρετηση πελατων που τους αναφερα το προβλημα.
Υστερα απο προτροπη τους και ενω εκανα ολες τις ενεργειες που μου προτειναν (επαναφορα ρυθμισεων δικτυου, εβαλα την sim στο τηλεφωνο της γυναικας μου κ.α), καταληξαμε οτι φταιει η sim και σημερα προχωρησα σε αλλαγη.
Η περιοχη που μενω ειναι στο Αιγαλεω, κοντα στη διασταυρωση Ιερας οδου και Κηφισσου , υπαρχει κοντα κεραια αρα τιποτα δεν προιδεαζε για την πολυ κακη συμπεριφορα του δικτυου. Μετα απο αιτημα μου  ενεργοποιησαν το VoWifi και το VoLte και δυστυχως το κινητο της γυναικας μου (Fold 3) εχει ιδια κακη συμπεριφορα.
Για να μην μακρυγορω εκει που δεν ειχαμε προβλημα αποκτησαμε. Ξεχασα να πω οτι την ιδια προβληματικη εικονα παρουσιαζεται και με το 4g αλλα και με το 5g ενω τα στατιστικα της γραμμης ειναι αν οχι αριστα τουλαχιστον πολυ καλα...
ελπιζω να μην την πατησα...
 

viber_image_2024-03-15_22-45-12-134.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-805.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-743.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-728.jpg

Με τα SA και τις αναβαθμίσεις τα έχουν κάνει μαντάρα. Γενικα η κοσμοτε είναι του ύψους η του βάθους:

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, johnnybegood said:

Καλησπερα παιδια. Υστερα απο πολλα χρονια συνδρομητης της Vodafone και η γυναικα μου της Nova αποφασισαμε να παμε στην Cosmote υστερα απο μια καλη προσφορα που μας εκανε (σταθερο απεριοριστα 100αρα και 2 συνδεσεις κινητων με απεριοριστα με 65 ευρω/μην). Γενικα ουτε εγω ουτε η γυναικα μου ειχαμε προβληματα με τις vodafone και nova απλα επιλεξαμε την σιγουρια και την δυναμικη του δικτυου της cosmote. H φορητοτητα εγινε εδω και 3 μερες και καπου εδω αρχιζουν τα προβληματα...Ενω το σταθερο ειναι εξαιρετικο με ταχυτητα σταθερα στα 102/11 αρχικα sτο κινητο μου (s23 ultra) παρατηρησα κατα περιοδους μεσα στην μερα που εκανα speed test μεγαλη ασταθεια και στην ταχυτητα αλλα κυριως στο ping που μερικες φορες εφτανε στα 300+ms με αποτελεσμα να μην μπορει να ανοιξει ουτε το app της cosmote. ΠΕριμενα μια ημερα μηπως τυχον στρωσει η γραμμη αλλα τιποτα μεχρι που αναγκαστηκα και επικοινωνησα με την εξυπηπηρετηση πελατων που τους αναφερα το προβλημα.
Υστερα απο προτροπη τους και ενω εκανα ολες τις ενεργειες που μου προτειναν (επαναφορα ρυθμισεων δικτυου, εβαλα την sim στο τηλεφωνο της γυναικας μου κ.α), καταληξαμε οτι φταιει η sim και σημερα προχωρησα σε αλλαγη.
Η περιοχη που μενω ειναι στο Αιγαλεω, κοντα στη διασταυρωση Ιερας οδου και Κηφισσου , υπαρχει κοντα κεραια αρα τιποτα δεν προιδεαζε για την πολυ κακη συμπεριφορα του δικτυου. Μετα απο αιτημα μου  ενεργοποιησαν το VoWifi και το VoLte και δυστυχως το κινητο της γυναικας μου (Fold 3) εχει ιδια κακη συμπεριφορα.
Για να μην μακρυγορω εκει που δεν ειχαμε προβλημα αποκτησαμε. Ξεχασα να πω οτι την ιδια προβληματικη εικονα παρουσιαζεται και με το 4g αλλα και με το 5g ενω τα στατιστικα της γραμμης ειναι αν οχι αριστα τουλαχιστον πολυ καλα...
ελπιζω να μην την πατησα...
 

viber_image_2024-03-15_22-45-12-134.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-805.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-743.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-728.jpg

Το σήμα είναι εξαιρετικό. Δήλωσε βλάβη. Κάτι παίζει 100% με backhaul στο σταθμό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, minast said:

Εύλογες απορίες, δυστυχώς οι απαντήσεις είναι δύσκολες.
Μου έχει τύχει να αποκτώ (ή να λύνω) τέτοια προβλήματα μετά από ενημέρωση στο λογισμικό του κινητού, μετά από αλλαγή access point που δίνει WiFi, ρούτερ που δίνει δίκτυο στο access point, ή χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, οπότε ήταν καθαρά ευθύνη του παρόχου.

Τυχαία σελίδα που απεικονίζει την κατάσταση:

https://www.lifewire.com/fix-wi-fi-calling-on-android-7111708

που πρακτικά σου λέει να δοκιμάσεις τα πάντα.

Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία κλήση στην τεχνική υποστήριξη, γιατί από την πλευρά τους έχουν περισσότερα εργαλεία και διαγνωστικά στοιχεία διαθέσιμα.

Σε ευχαριστω για την απαντηση. το θεμα ειναι οτι η τεχνικη υποστηριξη ειναι ασχετη. μου λεει οτι αμα δεν εχω σημα δεν δουλευει το vowifi που δεν ισχυει κατι τετοιο κτλ. Τελος παντων, εδω και 5 μερες δεν εχω θεμα οποτε ελπιζω οτι ηταν θεμα της cosmote, αλλα αν ξανα τυχει θα επανελθω.

 

11 ώρες πριν, johnnybegood said:

Καλησπερα παιδια. Υστερα απο πολλα χρονια συνδρομητης της Vodafone και η γυναικα μου της Nova αποφασισαμε να παμε στην Cosmote υστερα απο μια καλη προσφορα που μας εκανε (σταθερο απεριοριστα 100αρα και 2 συνδεσεις κινητων με απεριοριστα με 65 ευρω/μην). Γενικα ουτε εγω ουτε η γυναικα μου ειχαμε προβληματα με τις vodafone και nova απλα επιλεξαμε την σιγουρια και την δυναμικη του δικτυου της cosmote. H φορητοτητα εγινε εδω και 3 μερες και καπου εδω αρχιζουν τα προβληματα...Ενω το σταθερο ειναι εξαιρετικο με ταχυτητα σταθερα στα 102/11 αρχικα sτο κινητο μου (s23 ultra) παρατηρησα κατα περιοδους μεσα στην μερα που εκανα speed test μεγαλη ασταθεια και στην ταχυτητα αλλα κυριως στο ping που μερικες φορες εφτανε στα 300+ms με αποτελεσμα να μην μπορει να ανοιξει ουτε το app της cosmote. ΠΕριμενα μια ημερα μηπως τυχον στρωσει η γραμμη αλλα τιποτα μεχρι που αναγκαστηκα και επικοινωνησα με την εξυπηπηρετηση πελατων που τους αναφερα το προβλημα.
Υστερα απο προτροπη τους και ενω εκανα ολες τις ενεργειες που μου προτειναν (επαναφορα ρυθμισεων δικτυου, εβαλα την sim στο τηλεφωνο της γυναικας μου κ.α), καταληξαμε οτι φταιει η sim και σημερα προχωρησα σε αλλαγη.
Η περιοχη που μενω ειναι στο Αιγαλεω, κοντα στη διασταυρωση Ιερας οδου και Κηφισσου , υπαρχει κοντα κεραια αρα τιποτα δεν προιδεαζε για την πολυ κακη συμπεριφορα του δικτυου. Μετα απο αιτημα μου  ενεργοποιησαν το VoWifi και το VoLte και δυστυχως το κινητο της γυναικας μου (Fold 3) εχει ιδια κακη συμπεριφορα.
Για να μην μακρυγορω εκει που δεν ειχαμε προβλημα αποκτησαμε. Ξεχασα να πω οτι την ιδια προβληματικη εικονα παρουσιαζεται και με το 4g αλλα και με το 5g ενω τα στατιστικα της γραμμης ειναι αν οχι αριστα τουλαχιστον πολυ καλα...
ελπιζω να μην την πατησα...
 

Φιλε μου παρομοια μεταβαση εκανα και εγω. 15-20 χρονια στη wind, αριστα, ειδικα τα τελευταια 6-7 χρονια κανενα θεμα με σημα κτλ. Επισης 100αρα στο σπιτι, επαιζε καρφι 100. Αποφασισα να φυγω τοσο εγω οσο και αλλα 5 κινητα της οικογενειας λογω καλης προσφορας για 200αρα απο cosmote, συν TV συν οτι θεωρησα οτι θα εχω ακομα καλυτερο σημα στο κινητο. Μενω επαρχια (Σπαρτη) και η wind εχανε σημα σε συγκεκριμενα σημεια στη διαδρομη Σπαρτη-χωριο μου που ειναι 40χλμ.  και την κανω συχνα και οταν μιλουσα στο αυτοκινητο (με BT) κοβοταν.

Σε πληροφορω οτι με cosmote εχω ακριβως τα ιδια, δεν υπαρχει καμια βελτιωση ενω εχει τυχει να κοπει και πιο συχνα-πιο ευκολα στη διαδρομη αυτη. 

Εχω καλη 200αρα και καλες ταχυτητες ιντερνετ στο κινητο, αλλα με wind ειχα ακριβως τα ιδια και ολα αυτα τα χρονια ειχα πολυ πιο χαμηλες τιμες απο cosmote. Προσωπικα οταν ερθει η ωρα για ανανεωση, αν μου δωσει η wind τα ιδια, θα ξανα γυρισω σε αυτη εφοσον υπαρχει διαφορα τιμης για 2 λογους:

1ον οι υπηρεσιες της ειναι ισαξιες (μονο η TV τους διαφερει στη μπαλα κτλ που δε με ενδιαφερει)

2ον η εφαρμογη της cosmote Και ολο το στησιμο της εξυπηρετησης κτλ ειναι για κλωτσιες, ειδικα η εφαρμογη και το site τους ειναι τοσο βαρυ και αργο που σου σπαει τα νευρα καθε φορα που θες να κανεις μια δουλεια απο εκει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με πειραζει ειναι η ασταθεια.

Πριν λιγο σε τεστ ταχυτητας μου βγαλε 300 down ενω δεν ολοκληρωσε το  upload test!

Αλλες φορες στο τεστ της ookla μου βγαζει το μηνυμα the internet may be unstable...γενικα ενω οι ταχυτητες ειναι κατα κανονα καλυτερες απο τις αλλες 2 η εμπειρια χρησης ειναι μαλλον χειροτερη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnnybegood said:

Αυτο που με πειραζει ειναι η ασταθεια.

Πριν λιγο σε τεστ ταχυτητας μου βγαλε 300 down ενω δεν ολοκληρωσε το  upload test!

Αλλες φορες στο τεστ της ookla μου βγαζει το μηνυμα the internet may be unstable...γενικα ενω οι ταχυτητες ειναι κατα κανονα καλυτερες απο τις αλλες 2 η εμπειρια χρησης ειναι μαλλον χειροτερη

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν. Όπως πχ ping pong, dead zone for pcell ή back haul issue (να φεύγει και να έρχεται). Βλάβη και τέλος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mixtri said:

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν. Όπως πχ ping pong, dead zone for pcell ή back haul issue (να φεύγει και να έρχεται). Βλάβη και τέλος.

Μιχαλη αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται με τοσο καλα στατιστικα να εχει υψηλο ping και χαμηλο upload με μεγαλες διακυμανσεις...Ειδικα το μεγαλο ping μαλλον θα ειναι η αιτια να αργουν ή να μην ανοιγουν οι σελιδες και καποιες εφαρμογες μεταξυ των οποιων και το κοσμοτε app.
Σε αυτες τις 4 μερες με κοσμοτε τα παραπανω με εχουν προβληματισει σε σχεση με τη vodafone που ειχα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnnybegood said:

Μιχαλη αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται με τοσο καλα στατιστικα να εχει υψηλο ping και χαμηλο upload με μεγαλες διακυμανσεις...Ειδικα το μεγαλο ping μαλλον θα ειναι η αιτια να αργουν ή να μην ανοιγουν οι σελιδες και καποιες εφαρμογες μεταξυ των οποιων και το κοσμοτε app.
Σε αυτες τις 4 μερες με κοσμοτε τα παραπανω με εχουν προβληματισει σε σχεση με τη vodafone που ειχα

Packet loss. Αυτό δημιουργεί retransmissions και υψηλό ping. Κάνε οπωσδήποτε ticket. Επέμενε. Θα το δούνε άμεσα. Κρατά ticket number και ΡΜ me.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, johnnybegood said:

Μιχαλη αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται με τοσο καλα στατιστικα να εχει υψηλο ping και χαμηλο upload με μεγαλες διακυμανσεις...Ειδικα το μεγαλο ping μαλλον θα ειναι η αιτια να αργουν ή να μην ανοιγουν οι σελιδες και καποιες εφαρμογες μεταξυ των οποιων και το κοσμοτε app.
Σε αυτες τις 4 μερες με κοσμοτε τα παραπανω με εχουν προβληματισει σε σχεση με τη vodafone που ειχα

Τώρα με τις αναβαθμίσεις που κάνουν, σε κάποια σημεία έπεσαν οι ταχύτητες αλλά αυτό το θέμα που αναφέρεις είναι βλάβη. 13788 και δήλωσε το πρόβλημα.

Καλημέρα από το πατρικο μου στη Χαριλάου, Ανατολική Θεσσαλονίκη. 
 

5G Ν78

IMG_2529.thumb.png.f119f0cf456733eb0a43ad6334b763e1.png       

         
4G με τρέλα γκάζια. Σε ωρες αιχμής δεν ξεπερνάει τα 150Mbps Download.

IMG_2530.thumb.png.b2be94c1b511dc3f49bdc2cf8a82cbc5.png
 

Εχω ανοιχτή 2η sim Nova, κόβει ενα 5 με 10% στις ταχύτητες. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5G και 4G Παιανία στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Πριν λίγες μέρες δεν είχε 5G και τους έκανα αίτημα.

Screenshot_20240320_152917_Speedtest.jpg

Screenshot_20240320_152820_Speedtest.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MIKU said:

5G και 4G Παιανία στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Πριν λίγες μέρες δεν είχε 5G και τους έκανα αίτημα.

Screenshot_20240320_152917_Speedtest.jpg

Screenshot_20240320_152820_Speedtest.jpg

Χαοτική διαφορά!!!!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, aektzhs 1 said:

Χαοτική διαφορά!!!!

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, MIKU said:

5G και 4G Παιανία στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Πριν λίγες μέρες δεν είχε 5G και τους έκανα αίτημα.

Screenshot_20240320_152917_Speedtest.jpg

Screenshot_20240320_152820_Speedtest.jpg

Προφανώς κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει με το 4g. Δε γίνεται να είναι 1,39 mbps..

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MIKU said:

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...

Μάλλον θέμα backhaul. Δεν έχεις και netmonster να βλέπαμε κάνα stat 😛

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2024 at 10:53 ΜΜ, johnnybegood said:

Καλησπερα παιδια. Υστερα απο πολλα χρονια συνδρομητης της Vodafone και η γυναικα μου της Nova αποφασισαμε να παμε στην Cosmote υστερα απο μια καλη προσφορα που μας εκανε (σταθερο απεριοριστα 100αρα και 2 συνδεσεις κινητων με απεριοριστα με 65 ευρω/μην). Γενικα ουτε εγω ουτε η γυναικα μου ειχαμε προβληματα με τις vodafone και nova απλα επιλεξαμε την σιγουρια και την δυναμικη του δικτυου της cosmote. H φορητοτητα εγινε εδω και 3 μερες και καπου εδω αρχιζουν τα προβληματα...Ενω το σταθερο ειναι εξαιρετικο με ταχυτητα σταθερα στα 102/11 αρχικα sτο κινητο μου (s23 ultra) παρατηρησα κατα περιοδους μεσα στην μερα που εκανα speed test μεγαλη ασταθεια και στην ταχυτητα αλλα κυριως στο ping που μερικες φορες εφτανε στα 300+ms με αποτελεσμα να μην μπορει να ανοιξει ουτε το app της cosmote. ΠΕριμενα μια ημερα μηπως τυχον στρωσει η γραμμη αλλα τιποτα μεχρι που αναγκαστηκα και επικοινωνησα με την εξυπηπηρετηση πελατων που τους αναφερα το προβλημα.
Υστερα απο προτροπη τους και ενω εκανα ολες τις ενεργειες που μου προτειναν (επαναφορα ρυθμισεων δικτυου, εβαλα την sim στο τηλεφωνο της γυναικας μου κ.α), καταληξαμε οτι φταιει η sim και σημερα προχωρησα σε αλλαγη.
Η περιοχη που μενω ειναι στο Αιγαλεω, κοντα στη διασταυρωση Ιερας οδου και Κηφισσου , υπαρχει κοντα κεραια αρα τιποτα δεν προιδεαζε για την πολυ κακη συμπεριφορα του δικτυου. Μετα απο αιτημα μου  ενεργοποιησαν το VoWifi και το VoLte και δυστυχως το κινητο της γυναικας μου (Fold 3) εχει ιδια κακη συμπεριφορα.
Για να μην μακρυγορω εκει που δεν ειχαμε προβλημα αποκτησαμε. Ξεχασα να πω οτι την ιδια προβληματικη εικονα παρουσιαζεται και με το 4g αλλα και με το 5g ενω τα στατιστικα της γραμμης ειναι αν οχι αριστα τουλαχιστον πολυ καλα...
ελπιζω να μην την πατησα...
 

viber_image_2024-03-15_22-45-12-134.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-805.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-743.jpg

viber_image_2024-03-15_22-45-03-728.jpg

Τώρα δε σου αρέσει αυτό που θα σου πω, αλλά έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή;
Ο λόγος είναι ότι τα Samsung στο πρώτο boot μετά από factory reset διαβάζουν ποια κάρτα SIM υπάρχει στο πρώτο SIM slot και φορτώνουν το αντίστοιχο προφίλ στο modem. Μετά δεν έχει σημασία αν αλλάξεις κάρτα, θα κρατήσουν τις ρυθμίσεις του modem μέχρι το επόμενο factory reset...
Αν έχεις την πολυτέλεια χρόνου, βάλε την SIM της Cosmote στην πρώτη θέση και κάνε ολικό factory reset. Αν έχεις EUX firmware (που λογικά αυτό έχεις) θα φορτώσει το προφίλ της Cosmote η συσκευή. Δύσκολο το S23 να μην παίζει τέλεια, είναι συσκευή αναφοράς για benchmarks.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgemv said:

Τώρα δε σου αρέσει αυτό που θα σου πω, αλλά έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή;
Ο λόγος είναι ότι τα Samsung στο πρώτο boot μετά από factory reset διαβάζουν ποια κάρτα SIM υπάρχει στο πρώτο SIM slot και φορτώνουν το αντίστοιχο προφίλ στο modem. Μετά δεν έχει σημασία αν αλλάξεις κάρτα, θα κρατήσουν τις ρυθμίσεις του modem μέχρι το επόμενο factory reset...
Αν έχεις την πολυτέλεια χρόνου, βάλε την SIM της Cosmote στην πρώτη θέση και κάνε ολικό factory reset. Αν έχεις EUX firmware (που λογικά αυτό έχεις) θα φορτώσει το προφίλ της Cosmote η συσκευή. Δύσκολο το S23 να μην παίζει τέλεια, είναι συσκευή αναφοράς για benchmarks.

αμα κανει ρεσετ τα δικτυα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...