Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνω απολυτα οτι η καλυτερη Αθηνα ειναι η χειροτερη επαρχιακη πολη απο κινηση.

 

Αρα ειναι ακομα πιο περιεργη η υποθεση της nekrosouvlaki,αν η υψηλη καταναλωση της,αφορα οδηγηση στην πολη της Λαρισας

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρα ειναι ακομα πιο περιεργη η υποθεση της nekrosouvlaki,αν η υψηλη καταναλωση της,αφορα οδηγηση στην πολη της Λαρισας

 

Ετσι ακριβως......

 

Για το θεμα του service με πηραν τηλ σημερα για λαδια...Ειναι 6μηνο (το πρωτο) και εχω κανει 5500 χλμ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον δεν ισχυει το εξαμηνο η το 10.000χλμ.Το μονο που ισχυει ειναι ο 1 χρονος και τα 20.000χλμ. για τα μεγαλα σερβις. Αρα αναλογα με τα λαδια που βαζεις και τα χιλιομετρα που κανεις το πας και για αλλαγη λαδιων.

Την Παρασκευή πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω και εξάμηνο το σέρβις στα 10.000χλμ!

Να ρωτησω και κάτι άλλο!! Το προαιρετικό σέρβις που είναι στα 1500χλμ το έχει κανει κανείς ή όχι? Έχω αυριο το πρωι ραντεβου να το κάνω.. άλλοι λένε ότι δέ χρειάζεται..

Να πάω ή τζάμπα τα χρήματα που θα μου πάρουν γιατί γι'αυτο θα το κανουν!! Όταν το πήρα μου είπαν για τα 20.000 και χρόνο το πρώτο, αλλά πήρε και φίλος μου το ίδιο πρόσφατα και του είπαν να κάνει το προαιρετικό στα 1500χλμ!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω και εξάμηνο το σέρβις στα 10.000χλμ!

Να ρωτησω και κάτι άλλο!! Το προαιρετικό σέρβις που είναι στα 1500χλμ το έχει κανει κανείς ή όχι? Έχω αυριο το πρωι ραντεβου να το κάνω.. άλλοι λένε ότι δέ χρειάζεται..

Να πάω ή τζάμπα τα χρήματα που θα μου πάρουν γιατί γι'αυτο θα το κανουν!! Όταν το πήρα μου είπαν για τα 20.000 και χρόνο το πρώτο, αλλά πήρε και φίλος μου το ίδιο πρόσφατα και του είπαν να κάνει το προαιρετικό στα 1500χλμ!!:blink:

 

 

το προαιρετικο στα 1500 το βγαλανε απο το κεφαλι τους .δεν λεει τιποτα τετιο η χοντα.εγω τους παρακαλουσα να τα αλαξω στα 5000 και μου λεγανε αστα μεχρι τις 10000.τα πρωτα λαδια που εχει μεσα απο την χοντα δεν κανει να βγουνε πριν τις 5000.ειναι ειδικα για στροσιμο.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Σημερινό service 1 χρόνου (10.500χλμ.) στο civic 1.8 μοντελο 2008

συνεργείο Σαρακάκη Λ. Αθηνών

 

Σας παραθέτω αναλυτικά τις χρεώσεις για να μπορείται να συγκρινεται.

 

Φίλτρο A/C -> 15,25 ευρώ

Φίλτρο Αέρος CIV 1.8 -> 24,81 ευρώ

Φίλτρο Λαδιού -> 11,07 ευρώ

Λάδι Honda 5W-40 -> 53,68 ευρώ

+ Φ.Π.Α = 124,72 ευρώ

 

και 65,69 ευρώ η εργασία τους

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 199,91 ευρώ

Δεν είναι πολλά ;;;

 

και να σκεφτείται πως ήμουν από αυτούς που έκανα και το service στο 6μηνο (άλλα 83 ευρώ τότε)

 

Μέ ετσουξε το παραπάνω κουστούμι ,το μόνο παρήγορο πως το επόμενο service ειναι σε ένα χρόνο δηλαδή στα 40.000χλμ. ή 2χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με αρκετά "ζωηρή" οδήγηση καίω μέσο όρο μέσα στην πόλη περίπου 7.2 με 7.8, και σε ταξίδια με διακυμάνσεις στην ταχύτητα από 120 - 200, καίω 6.2 - 6.8!

Αν ενεργοποιήσω το Cruise Control με ταχύτητα σταθερή στα 140 - 150 η ένδειξη πέφτει στα 5.8 - 6.2!!!!!

 

Όταν λες ζωηρή οδήγηση εννοείς δυνατά το ηχοσύστημα και να ρίχνεις καμιά ξερογκαζιά;

Γιατί τα νούμερα που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε και καποια στατιστικα για τις καταναλωσεις απο ιδιοκτητες

 

http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/18-Honda/168-Civic.html?fueltype=2&power_s=60&power_e=70

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σημερινό service 1 χρόνου (10.500χλμ.) στο civic 1.8 μοντελο 2008

συνεργείο Σαρακάκη Λ. Αθηνών

 

Σας παραθέτω αναλυτικά τις χρεώσεις για να μπορείται να συγκρινεται.

 

Φίλτρο A/C -> 15,25 ευρώ

Φίλτρο Αέρος CIV 1.8 -> 24,81 ευρώ

Φίλτρο Λαδιού -> 11,07 ευρώ

Λάδι Honda 5W-40 -> 53,68 ευρώ

+ Φ.Π.Α = 124,72 ευρώ

 

και 65,69 ευρώ η εργασία τους

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 199,91 ευρώ

Δεν είναι πολλά ;;;

 

και να σκεφτείται πως ήμουν από αυτούς που έκανα και το service στο 6μηνο (άλλα 83 ευρώ τότε)

 

Μέ ετσουξε το παραπάνω κουστούμι ,το μόνο παρήγορο πως το επόμενο service ειναι σε ένα χρόνο δηλαδή στα 40.000χλμ. ή 2χρόνια.

 

Οχι δεν ειναι πολλα, και γενικα απο οτι βλεπω ιδιας πειρας το hondaki εχει φτηνα service.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα λάδια της Honda τα 5-40 για πόσα χιλόμετρα είναι περίπου?Είναι συνθετικά , έτσι δεν είναι?Εγώ τα άλλαξα στο ετήσιο σέρβις(στις 19100χλμ).τώρα έχω 26.000χλμ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα λάδια της Honda τα 5-40 για πόσα χιλόμετρα είναι περίπου?Είναι συνθετικά , έτσι δεν είναι?Εγώ τα άλλαξα στο ετήσιο σέρβις(στις 19100χλμ).τώρα έχω 26.000χλμ.

 

 

Γυρω στα 15000+

Εγω βαζω τα 10-40 και τα αλλαζω καθε 10000, οποτε εσυ εισαι Οκ

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θυμάμαι και πίστεψέ με την τσεκάρω συνέχεια την κατανάλωση.

Στα ταξίδια πατάω γκάζι για να φτάσω στην επιθυμητή ταχύτητα και μετά απλώς χαϊδεύω το γκάζι στη συνέχεια για να την διατηρήσω. είτε πηγαίνω με 125 είτε πηγαίνω με 150. Αν θέλετε με πιστεύετε. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα...

 

Με 100άρα δεν έχω παρατηρήσει πειράκια.

 

Δε σε πιστεύω φίλε.

Επειδή θεωρώ τα κίνητρα σου αγνά, αν έχεις τέτοιες μέσες καταναλώσεις, πήγαινε στην αντιπροσωπεία και πες τους το, για να δουν τί πρόβλημα έχει o υπολογιστής ταξιδίου σου.

Στα 40 χιλιάδες km έχω μέση κατανάλωση 7,8 με 80% εθνική και ταχύτητες που σπάνια φεύγουν από τα 130.

Η κατανάλωση αυτή αναφέρεται στο τί καίγεται από το ρεζερβουάρ. Αν μπαίνουν λιγότερα από στο βενζινάδικο, προφανώς αυτή ανεβαίνει κι άλλο.

Επίσης η 100άρα βελτιώνει 0,1 με 0,2 τη κατανάλωση. Χρησιμοποιούσα τουλάχιστον για 20 χιλιάδες km.

 

Παρεπιμπτόντως το GPS δείχνει ότι ο μετρητής ταχύτητας κλέβει 5 km! Ποιος ξέρει, μπορεί να χάνει και ο πλοηγός.

5πορτο, 1.8 2007

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πιστεύω φίλε.

Επειδή θεωρώ τα κίνητρα σου αγνά, αν έχεις τέτοιες μέσες καταναλώσεις, πήγαινε στην αντιπροσωπεία και πες τους το, για να δουν τί πρόβλημα έχει o υπολογιστής ταξιδίου σου.

Στα 40 χιλιάδες km έχω μέση κατανάλωση 7,8 με 80% εθνική και ταχύτητες που σπάνια φεύγουν από τα 130.

Η κατανάλωση αυτή αναφέρεται στο τί καίγεται από το ρεζερβουάρ. Αν μπαίνουν λιγότερα από στο βενζινάδικο, προφανώς αυτή ανεβαίνει κι άλλο.

Επίσης η 100άρα βελτιώνει 0,1 με 0,2 τη κατανάλωση. Χρησιμοποιούσα τουλάχιστον για 20 χιλιάδες km.

 

Παρεπιμπτόντως το GPS δείχνει ότι ο μετρητής ταχύτητας κλέβει 5 km! Ποιος ξέρει, μπορεί να χάνει και ο πλοηγός.

5πορτο, 1.8 2007

 

Στα λιγα χλμ που εχω κανει σε εθνικη εχει πεσει η καταναλωση κατω απο 7 λιτρα.

 

1.8 isift 12/2008.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στα λιγα χλμ που εχω κανει σε εθνικη εχει πεσει η καταναλωση κατω απο 7 λιτρα.

 

1.8 isift 12/2008.

 

Παιδια σοβαρευτειτε λιγο δεν ειναι λογικα αυτα που λετε.Αν πηγαινες με 80χλμ τοτε ναι μπορει να σου επεσε κατω απο 7.Στα 20.000χλμ εχω μεση καταναλωση 7.8.1.8 πενταπορτο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σοβαρευτειτε λιγο δεν ειναι λογικα αυτα που λετε.Αν πηγαινες με 80χλμ τοτε ναι μπορει να σου επεσε κατω απο 7.Στα 20.000χλμ εχω μεση καταναλωση 7.8.1.8 πενταπορτο

 

Πηγαινα με 100-130 και δεν εχω κανενα λογο να πω ψεμματα.Κι εγω μεση καταναλωση στα 6000 χλμ εχω 9.2 (πιο πολυ απο εσενα) αλλα μιλησα για εθνικη κατω απο 7.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινα με 100-130 και δεν εχω κανενα λογο να πω ψεμματα.Κι εγω μεση καταναλωση στα 6000 χλμ εχω 9.2 (πιο πολυ απο εσενα) αλλα μιλησα για εθνικη κατω απο 7.

 

συμφονω με τον Γιαννη .σε εθνικη με 100-130 καιει 6.5 με 7 .αλλα αυτο που ειπε καποιος οτι με 140-150 καιει 5.8 ειναι εντελως αλλου

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Δε σε πιστεύω φίλε.

Επειδή θεωρώ τα κίνητρα σου αγνά, αν έχεις τέτοιες μέσες καταναλώσεις, πήγαινε στην αντιπροσωπεία και πες τους το, για να δουν τί πρόβλημα έχει o υπολογιστής ταξιδίου σου.

Στα 40 χιλιάδες km έχω μέση κατανάλωση 7,8 με 80% εθνική και ταχύτητες που σπάνια φεύγουν από τα 130.

Η κατανάλωση αυτή αναφέρεται στο τί καίγεται από το ρεζερβουάρ. Αν μπαίνουν λιγότερα από στο βενζινάδικο, προφανώς αυτή ανεβαίνει κι άλλο.

Επίσης η 100άρα βελτιώνει 0,1 με 0,2 τη κατανάλωση. Χρησιμοποιούσα τουλάχιστον για 20 χιλιάδες km.

 

Παρεπιμπτόντως το GPS δείχνει ότι ο μετρητής ταχύτητας κλέβει 5 km! Ποιος ξέρει, μπορεί να χάνει και ο πλοηγός.

5πορτο, 1.8 2007

 

το εχω μετρησει και εγω με ig8 garmin και destinator με δυο διαφορετικες συσκευες και κλεβει οντως 5 με 6 χ.α.ω

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο. Δεν έχω κανέναν απολύτως λόγω να πώ ψέματα.

Τις τιμές που αναφέρω τις έχω βιώσει. Τώρα αν όντως έχει κάποιο πρόβλημα ο Υπολ. ταξιδίου μου τι να σας πώ, θα το ψάξω. Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει στα 27.000χλμ που έχω κάνει είναι πως αν φτάσεις στην ταχύτητα που θές και μετά την συντηρείς χαϊδεύοντας το γκάζι η κατανάλωση παίφτει πάρα πολύ. Δεν χάνεται τίποτα να το δοκιμάσετε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ SOS!!! Εβαλα μόλις βενζίνη shel v-power racing και με το που φεύγω από το βενζινάδικο ούτε η βελόνα ανέβηκε, ούτε η ένδειξη με την βενζίνη έσβησε, και έλεγε πάλι ότι μου απομένουν 2 χιλιόμετρα!!! Τώρα έχω κάνει τα 2 και λέει πάλι ότι έμειναν 0km.. Τί να κάνω ρε παιδιά ρώ6τησα μόλις και έναν μηχανικό αυτοκινλητων που μένει στη πολυκατοικία μου και είπε ότι αυτό δέν εξηγείται!!!:worry:
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ SOS!!! Εβαλα μόλις βενζίνη shel v-power racing και με το που φεύγω από το βενζινάδικο ούτε η βελόνα ανέβηκε, ούτε η ένδειξη με την βενζίνη έσβησε, και έλεγε πάλι ότι μου απομένουν 2 χιλιόμετρα!!! Τώρα έχω κάνει τα 2 και λέει πάλι ότι έμειναν 0km.. Τί να κάνω ρε παιδιά ρώ6τησα μόλις και έναν μηχανικό αυτοκινλητων που μένει στη πολυκατοικία μου και είπε ότι αυτό δέν εξηγείται!!!:worry:

 

Στον βενζινα το ειπες ??? Ειναι γνωστος σου ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να χαλασε ο αισθητηρας της βενζινης.

 

Το πιο πιθανο....Να σου εβαλε... αερα ο βενζινας μαλλον απιθανο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ SOS!!! Εβαλα μόλις βενζίνη shel v-power racing και με το που φεύγω από το βενζινάδικο ούτε η βελόνα ανέβηκε, ούτε η ένδειξη με την βενζίνη έσβησε, και έλεγε πάλι ότι μου απομένουν 2 χιλιόμετρα!!! Τώρα έχω κάνει τα 2 και λέει πάλι ότι έμειναν 0km.. Τί να κάνω ρε παιδιά ρώ6τησα μόλις και έναν μηχανικό αυτοκινλητων που μένει στη πολυκατοικία μου και είπε ότι αυτό δέν εξηγείται!!!:worry:

 

Μου συνέβει το ίδιο πράγμα πέρυσι το καλοκαίρι , ή ενδειξη μου έλεγε 26 χιλιομετρα υπολοιπόμενα και παω να βάλω βενζίνη σε ενα βενζιναδικο ΕΤΕΚ*Α ,έβαλα 10 ευρώ βενζινη (με περυσινες τιμες γύρω στο 1,25/λίτρο) και ο δείκτης δεν μετακινήθηκε καθόλου ,λέω κατσε να παω λιγο πιο κατω μπας και ''στρωσει'' η ένδειξη ,τίποτα ομως συνεχιζε να μου λέει 26 χιλιομετρα.

Μετα πέρασαν 2 ώρες με το αυτοκίνητο σταθμευμενο και όταν ξαναξεκίνησα ήταν στο ίδιο σημειο όχι μονο ο υπολογιστης ,εντάξει λέω θα κανει λάθος υπολογισμους, αλλλα και η βελόνα της βενζινης.

 

Λοιπόν για να μην μακρυγορο ,πηγα σε ενα αλλα βενζιναδικο και έβαλα αλλα 10 ευρω και τότε η ενδειξη πήγε εκει που θα έπρεπε να ειναι.

 

Το παραπάνω περιστατικό δεν μου ξανασυνέβει από τοτε ,

οπότε θέλω να σου πω μηπως ήταν πολύ χάλια η ποιοτητα της βενζίνης ή σου έβαλα πολύ μικρότερη ποσότητα η οποία δεν θα ήταν ''ικανη'' να μεταβάλλει την ένδειξη.

 

Ας ,προσέχουμε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Στον βενζινα το ειπες ??? Ειναι γνωστος σου ?

Ναι το είπα πήγα μια βόλτα πρώτα μήπως θα επανερχόταν στη συνέχεια αλλά τίποτα!! Δέν ήταν γνωστός μου αλλά απ'οτι ξέρω είναι από τα καλύτερα της shel!!Τί να πούν κι αυτοί για τον αισθητήρα είπανε!!

 

Μου συνέβει το ίδιο πράγμα πέρυσι το καλοκαίρι , ή ενδειξη μου έλεγε 26 χιλιομετρα υπολοιπόμενα και παω να βάλω βενζίνη σε ενα βενζιναδικο ΕΤΕΚ*Α ,έβαλα 10 ευρώ βενζινη (με περυσινες τιμες γύρω στο 1,25/λίτρο) και ο δείκτης δεν μετακινήθηκε καθόλου ,λέω κατσε να παω λιγο πιο κατω μπας και ''στρωσει'' η ένδειξη ,τίποτα ομως συνεχιζε να μου λέει 26 χιλιομετρα.

Μετα πέρασαν 2 ώρες με το αυτοκίνητο σταθμευμενο και όταν ξαναξεκίνησα ήταν στο ίδιο σημειο όχι μονο ο υπολογιστης ,εντάξει λέω θα κανει λάθος υπολογισμους, αλλλα και η βελόνα της βενζινης.

 

Λοιπόν για να μην μακρυγορο ,πηγα σε ενα αλλα βενζιναδικο και έβαλα αλλα 10 ευρω και τότε η ενδειξη πήγε εκει που θα έπρεπε να ειναι.

 

Το παραπάνω περιστατικό δεν μου ξανασυνέβει από τοτε ,

οπότε θέλω να σου πω μηπως ήταν πολύ χάλια η ποιοτητα της βενζίνης ή σου έβαλα πολύ μικρότερη ποσότητα η οποία δεν θα ήταν ''ικανη'' να μεταβάλλει την ένδειξη.

 

Ας ,προσέχουμε λοιπόν.

Ακριβώς αυτό που συνέβη και σε μένα!! έχω κάνει ήδη 30 χλμ από το απόγευμα που το έπαθα και η βελόνα είναι ακόμη εκέι αμετακίνητη και η ένδειξη λέει ακόμη ότι έχω 0km μέχρι το βενζινάδικο.. Τί να πώ θα πάω να βάλω κι άλλη βενζίνη μήπως και διορθωθεί και σε μένα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...