Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nekrosouvlaki νομιζω οτι θα πρεπει να εξετασεις την εκδοχη οτι εισαι γκαντεμω......:lol:

Ποση βενζινη ειχες,με λαμπακι ησουν και ποσο βενζινη εβαλες?Μαλλον το φλοτερ πρεπει να εχει κολλησει θα σου προτεινα εαν εισαι ενταξει απο ποσοτητα βενζινης ,να το πας ετσι κολλημενο δηλαδη, να σου ριξουν μια ματια..

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

nekrosouvlaki νομιζω οτι θα πρεπει να εξετασεις την εκδοχη οτι εισαι γκαντεμω......:lol:

Ποση βενζινη ειχες,με λαμπακι ησουν και ποσο βενζινη εβαλες?Μαλλον το φλοτερ πρεπει να εχει κολλησει θα σου προτεινα εαν εισαι ενταξει απο ποσοτητα βενζινης ,να το πας ετσι κολλημενο δηλαδη, να σου ριξουν μια ματια..

Λύθηκε το πρόβλημα έβαλα άλλα 10€ και τώρα είναι όλα εντάξει!! Το λαμπάκι είχε ανάψει πολύ πιό πρίν και μου είχαν μείνει μόνο 5 χλμ.. τί 5, λιγότερα μή σου πώ, οπότε αυτά που έβαλα δέν επαρκούσαν για την εφεδρική!! Τώρα άλλη φορά θα ξέρω...

Και όσο για το άν είμαι γκαντέμω δέ φταίει αυτό, απλά είχα μάθει με τα παλιά αμάξια και τώρα που είναι όλα ηλεκτρονικά λογικό είναι να τα μαθαίνω σιγά σιγά όπως και αυτό.. Απλά τις άλλες φορές έβαζα βενζίνη μόλις άναβε το λαμπάκι ή μετά από λίγα χλμ, ποτέ δέν το είχα αφήσει άδειο κάτω από 20 χλμ, πρώτη φορά το έφτασα τόσο λίγο... Οκ εληξε, το έμαθα κι αυτό για την επόμενη φορα:D

Υ.Γ 10 € είχα βάλει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια μου εσπασε απο το προβολακι ομιχλης μονο το τζαμι ολα τα αλλα ειναι αθικτα. Απο αντιπροσωπεια μου ειπα οτι ολο ειναι φιξ και κοστιζει 300 ευρω!!!!Καμια συμβουλη ή ιδεα για το τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές αντιπροσωπεία εννοείς τον Σαρακάκη ή κάποιον άλλον?Γιατί αυτός ο άνθρωπος τα θεωρεί τα πάντα φιξ για να πληρώσεις τα πάντα.Κοίτα και στα ανταλλακτικά έξω,όλο και θα βρείς.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο civinfo ειχε αναφερθει το συγκεκριμενο προβλημα με τα προβολακια που εσπαγαν.Για ριξε μια ματια εκει να δεις τι γινεται με το ζητημα...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου εσπασε απο το προβολακι ομιχλης μονο το τζαμι ολα τα αλλα ειναι αθικτα. Απο αντιπροσωπεια μου ειπα οτι ολο ειναι φιξ και κοστιζει 300 ευρω!!!!Καμια συμβουλη ή ιδεα για το τι να κανω?

 

 

 

Απο ΕΒΑΥ μπορεις να το παρεις, φθηνα τα δινουν εκει (50-60 Ε)..

Στο Civinfo ενα παληκαρι που επαθε το ιδιο πηγε και βρηκε aftermarket προβολακι (ΙΔΙΑ ΜΑΡΚΑ ομως με το γνησιο, απλα δεν ηταν σε κουτακι HONDA!) πολυ πολυ πιο φθηνα!

Jordanhonda νομιζω ηταν το nickname του..

 

στο civinfo ειχε αναφερθει το συγκεκριμενο προβλημα με τα προβολακια που εσπαγαν.Για ριξε μια ματια εκει να δεις τι γινεται με το ζητημα...

 

 

 

Εισαι μελος στο civinfo? Τι nick εχεις εκει?

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές αντιπροσωπεία εννοείς τον Σαρακάκη ή κάποιον άλλον?Γιατί αυτός ο άνθρωπος τα θεωρεί τα πάντα φιξ για να πληρώσεις τα πάντα.Κοίτα και στα ανταλλακτικά έξω,όλο και θα βρείς.

 

Απο σερρες ειμαι ρωτησα στον εδω αντιπροσωπο και μου ειπε αυτη την τιμη

 

Οταν ρωτησα τον μηχανικο να μου πει ποσο θα κοστισει του ειπα αν μπορω να βρω κανενα απο εξω imitation και μου ειπε οτι δεν θα βρεις να ταιριαζει κανενα δεν υπαρχει τετοιο προβολακι στην αγορα. Παντως τι να πω σαν ψευτικο εσπασε και δεν ξερω πως?Μαλλον απο κανενα πετραδακι

Link to comment
Share on other sites

εγω απο Δραμα ειμαι..

Μπες στο civinfo και θα σου δωσουν λινκ και τηλεφωνα για το ακριβως ΙΔΙΟ προβολακι αλλα τιμη 3 φορες κατω..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

εγω απο Δραμα ειμαι..

Μπες στο civinfo και θα σου δωσουν λινκ και τηλεφωνα για το ακριβως ΙΔΙΟ προβολακι αλλα τιμη 3 φορες κατω..

 

Αν μπορεις να μου δωσεις λινκ γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη θα σου ειμαι υποχρεος

Link to comment
Share on other sites

εγω απο Δραμα ειμαι..

Μπες στο civinfo και θα σου δωσουν λινκ και τηλεφωνα για το ακριβως ΙΔΙΟ προβολακι αλλα τιμη 3 φορες κατω..

 

Ευχαριστω πολυ θα παρω τηλ και θα σε ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά από 20 μήνες καί 15.000km τό αυτοκίνητο (Honda civic sedan) παρουσίασε διάβρωση στό χρώμα στίς δύο αριστερές πόρτες,πίσω αριστερό φτερό,πόρτ-μπαγκάζ καί ουρανό.Τό διαπίστωσαν καί στό κεντρικό συνεργείο στήν Καβάλας.Πρόταση τής εταιρείας είναι ή επαναβαφή τών διαβρωμένων τμημάτων.Οπως είναι φυσικό,ή απογοήτευση μου γιά τό αυτοκίνητο,είναι μεγάλη.Όταν πήρα τό όχημα,μετά από λίγους μήνες παρουσίασε τριγμούς.Αντικατεστάθησαν κάποια πράγματα καί διορθώθηκαν.Τώρα αυτό πού τό θεωρώ πολύ σοβαρό.Πρώτη φορά πήρα Honda καί τελευταία.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 20 μήνες καί 15.000km τό αυτοκίνητο (Honda civic sedan) παρουσίασε διάβρωση στό χρώμα στίς δύο αριστερές πόρτες,πίσω αριστερό φτερό,πόρτ-μπαγκάζ καί ουρανό.Τό διαπίστωσαν καί στό κεντρικό συνεργείο στήν Καβάλας.Πρόταση τής εταιρείας είναι ή επαναβαφή τών διαβρωμένων τμημάτων.Οπως είναι φυσικό,ή απογοήτευση μου γιά τό αυτοκίνητο,είναι μεγάλη.Όταν πήρα τό όχημα,μετά από λίγους μήνες παρουσίασε τριγμούς.Αντικατεστάθησαν κάποια πράγματα καί διορθώθηκαν.Τώρα αυτό πού τό θεωρώ πολύ σοβαρό.Πρώτη φορά πήρα Honda καί τελευταία.

 

Κάτι δε πάει καλά φίλε, τα κομμάτια δε βάφονται όλα μαζί, πως είναι δυνατό να παρουσίασαν πρόβλημα όλα τα κομμάτια του δικού σου αυτοκινήτου; Μήπως σου το ψέκασε κανένας "φίλος" γείτονας; Όσο για τους τριγμούς, νομίζω ότι αν θες να τους αποφύγεις πρέπει να πάρεις Mercedes. Στη θέση πάντως θα είχα τα ίδια αισθήματα για την Honda, αν και αυτά τα προβλήματα δεν έχουν μάρκα. Μή σου τύχει.. Αν σου βάψουν το αυτοκίνητο (ολόκληρο!! γιατί το μεταλλικό δε πέφτει μερικές φορές ακριβώς, και ούτως ή άλλως το παλιό τμήμα έχει φθαρεί) νομίζω ότι σε λίγο καιρό όλα θα είναι μια προβληματική ανάμνηση. Περαστικά να ναι και να μη στεναχωριέσαι γιατί οι λαμαρίνες αλλάζουν, εμείς δεν έχουμε ανταλλακτικά!!

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχει πέσει κάτι επάνω στό όχημα διότι ή αντιπροσωπεία τής Honda πιστοποιεί τήν διάβρωση τού χρώματος.Αυτό φαίνεται άλλωστε από τό ότι τό χρώμα εχει κάνει εξελκώσεις.Σάν μικρά σπυράκια,έχει "σκάσει".Τό Primera πού είχα μέ 365.000χλμ δέν έτριζε,ούτε τό Mazda 323F πού είχα πρίν ετριζε.Αυτό πού παρατηρώ πάντως και από αυτοκίνητα φίλων,είναι ότι ή ποιότητα έχει πέσει,ακόμη καί σέ ακριβά οχήματα.Σέ αυτό πού λές,'οτι εμείς δέν έχουμε ανταλλακτικά,έχεις δίκηο.Δέν στεναχωριέμαι,απλά προβληματίζομαι,γιά τήν αντοχή τού οχήματος καί ίσως οδηγηθώ στήν πώληση του.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Θα παραλάβω τις προσεχείς μέρες το νέο μου Civic 1.8, 5d. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μερικά tips-οδηγίες σχετικά με τον τρόπο πλυσίματος, έτσι ώστε να μην προκαλέσω ζημιά στην, καθώς λέγεται, ευαίσθητη βαφή; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Θα παραλάβω τις προσεχείς μέρες το νέο μου Civic 1.8, 5d. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μερικά tips-οδηγίες σχετικά με τον τρόπο πλυσίματος, έτσι ώστε να μην προκαλέσω ζημιά στην, καθώς λέγεται, ευαίσθητη βαφή; Ευχαριστώ!

 

Η αποφυγη να πλενεται με βουρτσες ειναι μια καλη και γενικη συμβουλη.Καλοριζικο !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και την άμεση απάντηση! Στο παλιό αμάξι χρησιμοποιούσα σφουγγάρι για πλύσιμο και πετσί για στέγνωμα ή το πήγαινα σε πλυντήριο. Σε παλιότερα posts παρατηρώ ότι συμφορουμίτες δεν είναι υπέρ της ιδέας του πλυντηρίου. Συμμερίζεσαι την άποψη; Υπάρχει κάποιο σαμπουάν που να κάνει τη δουλειά του αλλά να είναι επίσης φιλικό προς το χρώμα;
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και την άμεση απάντηση! Στο παλιό αμάξι χρησιμοποιούσα σφουγγάρι για πλύσιμο και πετσί για στέγνωμα ή το πήγαινα σε πλυντήριο. Σε παλιότερα posts παρατηρώ ότι συμφορουμίτες δεν είναι υπέρ της ιδέας του πλυντηρίου. Συμμερίζεσαι την άποψη; Υπάρχει κάποιο σαμπουάν που να κάνει τη δουλειά του αλλά να είναι επίσης φιλικό προς το χρώμα;

 

Σαφεστατα αν μπορεις να το πλυνεις μονος σου ουτε κουβεντα για πληντυριο .Απο ενα μαγαζι με ειδη αυτοκινητου ενα σαμπουαν και ενα καλο δερμα ειναι οτι το καλυτερο...Αυτοι ξερουν καλυτερα...

 

Εγω που δεν εχω την υπομονη και το κουραγιο παω σε car wasch με πανια.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα αν μπορεις να το πλυνεις μονος σου ουτε κουβεντα για πληντυριο .Απο ενα μαγαζι με ειδη αυτοκινητου ενα σαμπουαν και ενα καλο δερμα ειναι οτι το καλυτερο...Αυτοι ξερουν καλυτερα...

 

Εγω που δεν εχω την υπομονη και το κουραγιο παω σε car wasch με πανια.

Thanks again Γιάννη! "Με πανιά" φαντάζομαι εννοείς πλύσιμο "στο χέρι", έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Thanks again Γιάννη! "Με πανιά" φαντάζομαι εννοείς πλύσιμο "στο χέρι", έτσι δεν είναι;

 

Οχι...Ειναι καποια πλυντηρια που αντι για βουρτσες εχουν κινουμενα μεγαλα πανια.Νομιζω τα λενε αμερικανικου τυπου αλλα με επιφυλαξη.Μου εχουν πει οτι ειναι πιο ασφαλη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς από εσας πότε θα έρθουν τα νέα HONDA CIVIC 1.8 5D FACELIFT από Αγγλία. Έχω παραγγείλει ένα και μου είπαν παράδοση Αυγουστο. Για παραδόσεις Ιουλίου δεν υπήρχε τίποτα διαθέσιμο , όλα ήταν πουλημένα λόγω τελους ταξινόμισης. Ρώτησα χθές και μου είπαν οτι ουτε για Ιούλιο εχουν παραλάβει στην Αθήνα. Νομίζω οτι με δουλευουν και σκεφτομαι να ακυρώσω την παραγγελια , ειδικα αν δεν παρει παραταση η εκπτωση στο τελος ταξινομισης.::mad:::worry::worry::worry::mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

'Εχω αγοράσει ένα Honda Civic 1.8 5d απο τον Σεπτέμβριο του 2008 και έχω κάνει 16.500km. Μέχρι στιγμής το πρόβλημα μου είναι ενα τρίξιμο που ακούγεται και στην παραμικρή λακουβίτσα μέσα απο το ταμπλό και ένα μικρότερο τρίξιμο στην δεξιά πόρτα... Μου σπάει τα νεύρα... Τώρα θέλω να κάνω το 2ο service και τους το είπα για τα τριξίματα και μου είπαν θέλει ηλεκτρολόγο και 3-4 ώρες για να το λύσει αλλά δεν συστηνεται να λύνουν το ταμπλό σε νέα αυτοκίνητα... Είχα διαβάσει για τα τριξίματα σε αύτο εδώ το forum πρίν να το πάρω, αλλα έλεγα δεν θα μου συμβεί.... Όπως και να χει είναι απαράδεκτο να δίνεις 23.000 euro και να χεις τριξίματα, είμαι απογοητευμένος...
Link to comment
Share on other sites

'Εχω αγοράσει ένα Honda Civic 1.8 5d απο τον Σεπτέμβριο του 2008 και έχω κάνει 16.500km. Μέχρι στιγμής το πρόβλημα μου είναι ενα τρίξιμο που ακούγεται και στην παραμικρή λακουβίτσα μέσα απο το ταμπλό και ένα μικρότερο τρίξιμο στην δεξιά πόρτα... Μου σπάει τα νεύρα... Τώρα θέλω να κάνω το 2ο service και τους το είπα για τα τριξίματα και μου είπαν θέλει ηλεκτρολόγο και 3-4 ώρες για να το λύσει αλλά δεν συστηνεται να λύνουν το ταμπλό σε νέα αυτοκίνητα... Είχα διαβάσει για τα τριξίματα σε αύτο εδώ το forum πρίν να το πάρω, αλλα έλεγα δεν θα μου συμβεί.... Όπως και να χει είναι απαράδεκτο να δίνεις 23.000 euro και να χεις τριξίματα, είμαι απογοητευμένος...

Αυτο το τριξιμο το εχουν οι περισσοτεροι.....απο το λυσω ταμπλο απλα δυναμωνω τη μουσικη και ξεχναω οτι το τριξιμο ειναι εκει.....

Παντως μην νομιζεις οτι και ακριβοτερα αυτοκινητα,δεν τριζουν.Στα περισσοτερα αυτοκινητα η ποιοτητα εχει πεσει με τα αναλογα προβληματα....

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Απο τα ποσα χλμ και μετα ακουτε αυτα τα τριξιματα ???? Να με θεωρησω τυχερο που μεχρι τωρα με 7000 χλμ δεν ακουω κατι ή ειναι νωρις ακομα ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εγω το πρωτοακουσα γυρω στα 10000.Καλα μην φανταστεις και τπτ τραγικα πραγματα ετσι?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...