Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ, παρακολουθούσα πολύ καιρό αλλά δέν ήμουν μέλος.

Είμαι κάτοχος ενός Honda civic 1.400 100 άλογα εδώ και 5 μήνες..

Χθές παρατήρησα το εξής..

Ξαφνικά ενώ πήγα να πάρω το αμάξι και ξεκίνησα, σε κάθε αλλαγή ταχύτητας ο συμπλέκτης όταν τον πατούσα έτριζε, περίμενα μήπως φύγει το τρίξιμο αλλά τίποτα, ακούγεται ένα πράμα σάν να θέλει λάδωμα... Να το πάω στην αντιπροσωπεία μήπως είναι καμιά ντίζα.. Ή να το κάνω κάτι μόνος μου??

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μου αλλάξανε το πεντάλ. Το πρόβλημα συνέχιζε και μετά από αναζήτηση στο internet ανακάλυψα ότι φταίει ένα έμβολο που πιέζει ο συμπλέκτης (clutch master cylinder στα αγγλικά) το οποίο ακούγεται περισσότερο όταν έχει ζέστη και σταματάει όταν έχει κρύο. Μου το αλλάξανε στην εγγύηση και τώρα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μου αλλάξανε το πεντάλ. Το πρόβλημα συνέχιζε και μετά από αναζήτηση στο internet ανακάλυψα ότι φταίει ένα έμβολο που πιέζει ο συμπλέκτης (clutch master cylinder στα αγγλικά) το οποίο ακούγεται περισσότερο όταν έχει ζέστη και σταματάει όταν έχει κρύο. Μου το αλλάξανε στην εγγύηση και τώρα κανένα πρόβλημα.

 

 

Η νεα οδηγια της Honda ειναι πλεον να χρησιμοποιειται γρασοσπρεϋ λιθιου και οχι αντικατασταση ολοκληρου του πενταλ εντος εγγυησης.

Με το γρασοσπρεϋ παντως λυνεται το προβλημα (τριξιμο)..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

MAKTHEO thanks για το ποστ και ελπιζω να λυθουν αυτοι οι τριγμοι κ ειδικα ο μεταλλικος απο το ταμπλο, γιατι απο την αντιπροσωπεια μου ειπανε να λυσουμε ταμπλο, πραγμα που φυσικα ηθελα να αποφυγω κ απ οτι φαινεται η λυση ειναι αρκετα απλη...παντως γενικα κ περα απο το θεμα των τριγμων το αυτοκινητο ειναι παρα πολυ καλο κ δεν πιστευω οτι θα βγαλει χοντρα προβληματα...
Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω απο βδομάδα αντιπροσωπεία για το τρίξιμο του συμπλέκτη!! Δέ πιστεύω να με χρεώσουνε??:confused:

Εκτός απ'τα τριξιματάκια δέν έχει κάτι άλλο το αμάξι και ίσως να μήυ βγάλει και ποτέ!! Η ποιότητα είναι Honda απλά η συναρμολόγηση των Αγγλων είναι που υστερεί:D

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να δουν το τρίξιμο στο πετάλι του συμπλέκτη αφού συνεχίζεται και μετά την αντικατάσταση του και απλά έριξαν σπρέι και το ρύθμισαν και μου είπαν ότι θα φτιάξει ενώ συνεχίζει να τρίζει ακόμα. Μου είπαν ότι αυτές τις οδηγίες έχουν από την Honda. Τους έδειξα και το αλουμινένιο πλαίσιο του πίσω αριστερού διακόπτη που ξεβάφει ενώ το καθαρίζω και μου είπαν ότι κάτι έχει πέσει πάνω και για αυτό ξεβάφει πράγμα που το αποκλείω. Το έβγαλαν φωτογραφία για να το στείλουν στη Honda και θα μας απαντήσει αν το καλύπτει η εγγύηση. Πάντως άρχίζω και βλέπω ότι το civic δεν έχει την ποιότητα που περίμενα από την Honda. Να δούμε τι άλλο θα βγάλει.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να δουν το τρίξιμο στο πετάλι του συμπλέκτη αφού συνεχίζεται και μετά την αντικατάσταση του και απλά έριξαν σπρέι και το ρύθμισαν και μου είπαν ότι θα φτιάξει ενώ συνεχίζει να τρίζει ακόμα. Μου είπαν ότι αυτές τις οδηγίες έχουν από την Honda. Τους έδειξα και το αλουμινένιο πλαίσιο του πίσω αριστερού διακόπτη που ξεβάφει ενώ το καθαρίζω και μου είπαν ότι κάτι έχει πέσει πάνω και για αυτό ξεβάφει πράγμα που το αποκλείω. Το έβγαλαν φωτογραφία για να το στείλουν στη Honda και θα μας απαντήσει αν το καλύπτει η εγγύηση. Πάντως άρχίζω και βλέπω ότι το civic δεν έχει την ποιότητα που περίμενα από την Honda. Να δούμε τι άλλο θα βγάλει.

 

Ακου θα φτιαξει.....Τι ειναι ??? Γριπη και θα περασει ???? Εχω δυο Honda (το civic κια το crv) και αρχιζω και τρεμω!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Ενδιαφέρομαι ν'αγοράσω το sedan to 1.8.Θέλω να ρωτήσω όσους το έχουν πόσο ευχαριστημένοι είναι, αν εχει τριγμούς κι αν περνάει ενοχλητικός θόρυβος στην καμπίνα στα ταξίδια.Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ με τις απαντήσεις σας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Ενδιαφέρομαι ν'αγοράσω το sedan to 1.8.Θέλω να ρωτήσω όσους το έχουν πόσο ευχαριστημένοι είναι, αν εχει τριγμούς κι αν περνάει ενοχλητικός θόρυβος στην καμπίνα στα ταξίδια.Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ με τις απαντήσεις σας

 

Το εχω 8 μηνες με 9000 χλμ και δεν εχω παρατηρησει τιποτα απο τα παραπανω που εχω διαβασει και απο αλλους χρηστες. Ισως η μηχανη του να ειναι λιγο θορυβωδης και η αναρτηση του καπως σκληρη κατι απαραιτητο ομως για το καλο κρατημα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος αποσκευών πόσο βολικός είναι?

 

 

Μια χαρα ειναι.....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το αυτόματο κιβώτιο?

 

Εγω το αυτοματο (isift) εχω σε οτι διαφορες μπορει να εχει απο το συμβατικο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Γιάννη.Βοηθάς πολύ.Γενικά τι άισθηση σου δίνει στο ταξίδι.Εκακα test drive στο mazda 6 και μου άρεσε πολύ σαν στήσιμο.Το civic πως είναι?Και ειδικά γύρω στα 150 από ηχομόνωση πως είναι?
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Γιάννη.Βοηθάς πολύ.Γενικά τι άισθηση σου δίνει στο ταξίδι.Εκακα test drive στο mazda 6 και μου άρεσε πολύ σαν στήσιμο.Το civic πως είναι?Και ειδικά γύρω στα 150 από ηχομόνωση πως είναι?

 

Για μενα μια χαρα ειναι και στα 150 αλλα θα σου προτεινα να κανεις κι εσυ ενα test drive γιατι καποια πραγματα ειναι υποκειμενικα φιλε μου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Γιάννη.Βοηθάς πολύ.Γενικά τι άισθηση σου δίνει στο ταξίδι.Εκακα test drive στο mazda 6 και μου άρεσε πολύ σαν στήσιμο.Το civic πως είναι?Και ειδικά γύρω στα 150 από ηχομόνωση πως είναι?
Το μοτέρ μετά τα 100 χλμ γίνεται θορυβώδης. Τώρα από τριγμούς, εμένα δεν μπορούν να βρουν λύση για το πετάλι του συμπλέκτη που τρίζει πάρα πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ μετά τα 100 χλμ γίνεται θορυβώδης. Τώρα από τριγμούς, εμένα δεν μπορούν να βρουν λύση για το πετάλι του συμπλέκτη που τρίζει πάρα πολύ.

 

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι πιο πολυ πανω απο τα 100χλμ.Το εχω πατησει μεχρι 160 και κατι.

 

Εμενα συμπλεκτη δεν εχει οποτε....Τι σου λενε για τα τριξιματα ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τό sedan έχει μαλακή ανάρτηση.Σέ αντίθεση μέ τό 5θυρο πού είναι σκληρή ή ανάρτηση.Τό πορτ-μπαγκάζ τού sedan είναι 390 λίτρα.Μπορείς νά τό μεγαλώσεις κατά 90 λίτρα περίπου.Βγάζεις τήν ρεζέρβα (κανονική) πού έχει καί τοποθετείς τήν στενή ρεζέρβα.Έτσι βαθαίνει ό χώρος αποσκευών κατά 10 πόντους.Όσο γιά τόν θόρυβο στά 150χλμ/ωρα δέν είναι υπερβολικός.Απλά στό Honda ακούγεται ό ήχος τής μηχανής μετά τίς 4.500 σ.α.λ,λίγο παραπανω χωρίς όμως νά κουράζει.Γιά τό γενικότερο στήσιμο τού αυτοκινήτου θά σού πώ,πώς είναι πολύ καλό.Στίς στροφές πάει πολύ καλά καί συγκρίνεται άνετα καί μέ τό Mazda 6,αλλά καί μέ άλλα αυτοκίνητα τής κατηγορίας.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ermis.Καταλαβαίνετε το δίλημμα,¨Εχω κολλήσει με δύο αυτοκίνητα και δε μπορώ ν'αποφασίσω.Τέλος πάντων.Το τιμόνι του Ηοnda πως είναι?Κι αυτά που γράφουν τα παιδιά για προβλήματα στο 5πορτο,υπάρχουν και στο sedan?
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι πιο πολυ πανω απο τα 100χλμ.Το εχω πατησει μεχρι 160 και κατι.

 

Εμενα συμπλεκτη δεν εχει οποτε....Τι σου λενε για τα τριξιματα ?

Για το τρίξιμο του συμπλέκτη αφού αλλάξανε το πετάλι την πρώτη φορά τώρα λένε ότι η Honda τους λέει να ρίχνουν σπρέι. Ρίξανε τόσο πολύ που έτρεξε στο πατάκι και φυσικά τρίζει ακόμα. Την επόμενη φορά πάντως θα πάω στον Σαρακάκη να δω τι θα πουν αυτοί.
Link to comment
Share on other sites

Για το τρίξιμο του συμπλέκτη αφού αλλάξανε το πετάλι την πρώτη φορά τώρα λένε ότι η Honda τους λέει να ρίχνουν σπρέι. Ρίξανε τόσο πολύ που έτρεξε στο πατάκι και φυσικά τρίζει ακόμα. Την επόμενη φορά πάντως θα πάω στον Σαρακάκη να δω τι θα πουν αυτοί.

 

Εγω θα ειχα παει αμμεσως.....Δεν ανεχομαι τετοια....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τό τιμόνι στό Civic έχει ηλεκτρική υποβοήθηση καί είναι αρκετά καλό.Τώρα γιά προβλήματα,προσωπικά είχα τριγμούς όταν τό πήρα σέ κάποια πλαστικά,τά άλλαξαν καί έκτοτε ησυχία.Τελευταία παρατήρησα κάποια "εξανθήματα" στό χρώμα,στήν αριστερή πλευρά τού οχήματος.Τό είδαν στήν αντιπροσωπεία,τό θεωρούν διάβρωση από εξωτερικά αίτια (ενδεχομένως στόν χώρο φύλαξης,πρό τής πώλησης) καί όχι αστοχία βαφής.Θά φέρουν έτοιμα βαμμένα από τό εργοστάσιο τίς πόρτες καί τό φτερό καί θά τά αντικαταστήσουν.Στήν εδώ αντιπροσωπεία θεωρούν πώς τά 5θυρα (Αγγλία) έχουν κατώτερη ποιότητα από τά sedan (Ιαπωνία).Δέν έχω προσωπική άποψη γιά τό συγκεκριμένο θέμα,απλά μεταφέρω απόψεις.Τό Civic είναι πιο οικονομικό από τόMazda6 πιό γρήγορο,αλλά έχει μικρότερο χώρο αποσκευών.Μ'αρεσε καί εμεένα τό 6άρι,αλλά δέν τό αγόρασα γιατί είναι ένα Ford καί δέν έχω καί τήν καλύτερη γνώμη γιά αυτή τήν εταιρεία.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ειχα παει αμμεσως.....Δεν ανεχομαι τετοια....
Από τον Δεληγιάννη το έχω πάρει και εκεί το πάω για service. Και εσύ από εκεί το πήρες αν δεν κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Από τον Δεληγιάννη το έχω πάρει και εκεί το πάω για service. Και εσύ από εκεί το πήρες αν δεν κάνω λάθος.

 

Ναι απο εκει το εχω παρει μαζι με αλλα δυο crv και ενα jazz τα τελευταια 3 χρονια !!!! Αλοιμονο τους αν μου κανει κατι και μου λενε τετοια...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο εκει το εχω παρει μαζι με αλλα δυο crv και ενα jazz τα τελευταια 3 χρονια !!!! Αλοιμονο τους αν μου κανει κατι και μου λενε τετοια...
Το στέλνω με τον πατέρα μου και του λένε μπαρούφες. Όταν πήρα μια φορά τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο του μου τα μάσαγε γιατί είμαι της δουλειάς και εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Το στέλνω με τον πατέρα μου και του λένε μπαρούφες. Όταν πήρα μια φορά τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο του μου τα μάσαγε γιατί είμαι της δουλειάς και εγώ.

 

Πηγαινε εσυ και ζητα να δεις το αφεντικο τον Κο Στελιο...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...