Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εμένα γύρω στα 10.000km άρχισε να ακούγεται αυτό το τρίξιμο... Το κακό είναι οτι λόγω του οτι το αυτοκίνητο έχει "σκληρή" ανάρτηση (κατι που είναι αρκετά κουραστικό στους Ελληνικούς δρόμους) το αμάξωμα δέχεται παρα πολλούς κραδασμούς με αποτέλεσμα τα τριξίματα πάντα να μεγαλώνουν αν τα αφήνεις. Εμενα αυτό το τριξιμο είναι σαν τιτιβισμα απο πουλί και ακουγεται τωρα πια ακόμα και όταν κλέινω την πόρτα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τιτιβισμα ακουω και εγω και δεν μπορω να βρω που ειναι.

Εχω κανει σε ενα δρομο με λακουβες 500 πανω κατω πιεζοντας τα παντα σε ολο το ταμπλο αλλα δεν βρηκα κατι...Πορτα παντως δεν κοιταξα....λες?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα ...αν με περιμενει στη γωνια δεν θα το αφησω ετσι !!!! Δεν τα μπορω κατι τετοια και σε κανενα μεχρι τωρα αμαξι δεν ειχα τετοιο προβλημα.Αν καποιοι δεν ξερουν να συναρμολογουν ενα αμαξι δεν φταιμε εμεις.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε γιαννη και τι να λυσεις το ταμπλο για να βρεις τι φταει?Ασε την πατησα μια φορα με το polo που ελυσα ταμπλο για να αλλαξω βαπορετα air condition και απο τοτε ψαχνω να σταματησω τριξιματα...Φαντασου στο χοντα που εχει και τρια χιλιομετρα ταμπλο.........

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έβαλαν τόσο σκληρή ανάρτηση έπρεπε να προσέξουν πολύ τα υλικά γιατι τα τριξίματα είναι αναπόφευκτα οταν καταπονείται τόσο πολύ το αμάξι αφού σαν επιβάτης καταλαβαίνεις και την παραμικρή παραμόρφωση της ασφάλτου. Αναρωτιόμουν, όταν θα χρειαστει να αλλάξω αμορτισέρ γίνεται να βάλω πιο "μαλακά" ?? Ξέρω οτι θα μειωθεί η συνολίκή πρόσφυση έτσι αλλά θα αυξήσω την άνεση.
Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι θα ειναι ταλαιπωρια μια τετοια διαδικασια αλλα δεν μπορω να ανεχτω τιτιβισματα οσο και αν συμπαθω τα πουλακια...Λετε να φταιει οτι ειναι εγγλεζικη συναρμολογιση ? Σε ενα primera 1995 ειχα βγαλει ταμπλω γιατι κολλαγε ο δεικτης θεμοκρασιας και ηταν στο max ενω το αυτοκινητο ηταν κρυο.Και αυτο εγγλεζικα μαραφετια το ειχαν συναρμολογησει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το τρίξιμο που ακούω είναι πολύ ενοχλητικο ακόμα και με την παραμικρή παραμόρφωση της ασφάλτου θα τους πιέσω να το βρούν την Τρίτη που θα παω για το 2ο service.

 

Αυτο λετε να περιλαμβανεται στην εγγύση ? Η θα με χρεώσουν παλι τα κερατα μου?

 

Στο πρώτο Service πριν 6 μήνες πλήρωσα 82 ευρώ μονο για λάδια! Αυτή τη φορα απο ότι μου είχαν πει θα αλλάξω λαδια+φίλτρο αντε να δούμε πόσα θα ζητήσουν μαζί με το τίτίβισμα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το τρίξιμο που ακούω είναι πολύ ενοχλητικο ακόμα και με την παραμικρή παραμόρφωση της ασφάλτου θα τους πιέσω να το βρούν την Τρίτη που θα παω για το 2ο service.

 

Αυτο λετε να περιλαμβανεται στην εγγύση ? Η θα με χρεώσουν παλι τα κερατα μου?

 

Στο πρώτο Service πριν 6 μήνες πλήρωσα 82 ευρώ μονο για λάδια! Αυτή τη φορα απο ότι μου είχαν πει θα αλλάξω λαδια+φίλτρο αντε να δούμε πόσα θα ζητήσουν μαζί με το τίτίβισμα....

 

Για το τιτιβισμα δεν εχουν δικαιωμα να ζητησουν ΤΙΠΟΤΑ !!!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

και εαν βγαλεις ακρη ποσταρε μας τι εφταιγε μπας και κανουμε καλοκαιρινο χειρουργειο....

 

@totino_083.Δεν νομιζω να φταει η αναρτηση αλλα οι 17αρες ζαντες.Λογικα κοπανάνε...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παιδιά το μόνο τρίξιμο που ακούω από το ταμπλώ είναι στους κεντρικούς αεραγωγούς του κλιματιστικού λόγω διαστολής και συστολής των πλαστικών λόγω θερμοκρασίας. π.χ όταν το έχω στον ήλιο για ώρα και καίει το ταμπλώ, αν αναψω αμέσως κλιματιστικό λόγω τουτ λρύου αέρα ταυτοχρόνως ακούγεται το τρίξιμο το οποίο μετά από 1 λεπτάκι φεύγει!! Αυτό βασικά απ'οσο γνωρίζω γίνεται σχεδόν σε όλα τα αμάξια εκτός και άν το ταμπλώ δέν έχει πολλά κομμάτια και είναι εννιαίο.. Εμάς το σιβίκι έχει ένα σωρό κομμάτια πάνω!!!

Όσο για το τρίξιμο στην καμπίνα του αυτοκινήτου ακούγεται αχνά ένα τριξιματάκι στα δεξιά της καμπίνας όταν οι μπροστινές ρόδες του αυτοκινήτου είναι πάνω στο πεζοδρόμιο και οι πίσω ρόδες είναι στο δρόμο και κάνω όπισθεν για να βγώ πχ από κάποιο πάρκιγκ.. πράγμα που πολύ σπάνια ακούω:):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι αυτός που λίγο παραπάνω έγραφα για τα τρiξίματα που αντιμετωπίζω με το ταμπλό του Civic. Προσπάθησα να βρώ μόνος μου την άκρη με ένα κατσαβίδι και τελικά κάτι κατάφερα! Ξεβίδωσα 2 βίδες που είναι εμφανείς δεξιά και αριστερά όταν ανοίγεις το κασελάκι με σκοπό να δώ αν μπορούσα να το βγάλω για να κοιτάξω καλύτερα απο μέσα το ταμπλό. Βεβαια δεν κατάφερα ουτε καν να κουνήσω το κασελάκι γιατι προφανώς έχει πολλές άλλες βίδες τις οποίες δεν μπορέις να βρείς... Οπότε απογοητευμένος ξαναέβαλα τις 2 βίδες στις θέσεις τους απλά τις έσφιξα παρα πολύ! Την επόμενη μέρα που κυκλοφόρησα το αυτοκίνητο δεν κατάφερα προς τεράστια εκπλήξή μου να ακούσω ούτε 1 ήχο από αυτους που ακουγα! Δεν ξερω πραγματικά αν καταφερα κατι αλλα μου φαίνεται κουφό να είναι τυχαίο αφού τις προηγούμενες ημέρες (τον τελευταίο μήνα) έιχα απίστευτα νεύρα απο τα απίστευτα τιτιβίσματα που άκουγα! Θα δώ πως θα πάει και τις επόμενες ημέρες ελπίζοντας το πρόβλημα να έχει διορθωθει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι αυτός που λίγο παραπάνω έγραφα για τα τρiξίματα που αντιμετωπίζω με το ταμπλό του Civic. Προσπάθησα να βρώ μόνος μου την άκρη με ένα κατσαβίδι και τελικά κάτι κατάφερα! Ξεβίδωσα 2 βίδες που είναι εμφανείς δεξιά και αριστερά όταν ανοίγεις το κασελάκι με σκοπό να δώ αν μπορούσα να το βγάλω για να κοιτάξω καλύτερα απο μέσα το ταμπλό. Βεβαια δεν κατάφερα ουτε καν να κουνήσω το κασελάκι γιατι προφανώς έχει πολλές άλλες βίδες τις οποίες δεν μπορέις να βρείς... Οπότε απογοητευμένος ξαναέβαλα τις 2 βίδες στις θέσεις τους απλά τις έσφιξα παρα πολύ! Την επόμενη μέρα που κυκλοφόρησα το αυτοκίνητο δεν κατάφερα προς τεράστια εκπλήξή μου να ακούσω ούτε 1 ήχο από αυτους που ακουγα! Δεν ξερω πραγματικά αν καταφερα κατι αλλα μου φαίνεται κουφό να είναι τυχαίο αφού τις προηγούμενες ημέρες (τον τελευταίο μήνα) έιχα απίστευτα νεύρα απο τα απίστευτα τιτιβίσματα που άκουγα! Θα δώ πως θα πάει και τις επόμενες ημέρες ελπίζοντας το πρόβλημα να έχει διορθωθει...

 

Μακαρι να ηταν τοσο απλο...Παρακολουθησε το και κρατα μας ενημερους.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι καλε το κασελακι?

το ντουλαπακι η ο τεμπελης?

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

To ntoulapaki ennow...

 

Pantws tis teleutaies meres arxisan pali na akougontai merikoi apo tous palious hxous alla arketa pio araia... To sigouro einai oti sto epomeno service pou 8a kanw ton sepremvrio 8a tous to anaferw kai 8a tous zhthsw na to ftiaksoun giati einai apoluta enoxlhtiko...

Link to comment
Share on other sites

tolito_083 καλωσόρισες στο myPhone. Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι από 1η Σεπτεμβρίου 2009 δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Οπότε προσπάθησε να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις την σχετική ανακοίνωση.

 

Και πάλι καλωσόρισες και καλή διαμονή στο forum του myPhone. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ, παρακολουθούσα πολύ καιρό αλλά δέν ήμουν μέλος.

Είμαι κάτοχος ενός Honda civic 1.400 100 άλογα εδώ και 5 μήνες..

Χθές παρατήρησα το εξής..

Ξαφνικά ενώ πήγα να πάρω το αμάξι και ξεκίνησα, σε κάθε αλλαγή ταχύτητας ο συμπλέκτης όταν τον πατούσα έτριζε, περίμενα μήπως φύγει το τρίξιμο αλλά τίποτα, ακούγεται ένα πράμα σάν να θέλει λάδωμα... Να το πάω στην αντιπροσωπεία μήπως είναι καμιά ντίζα.. Ή να το κάνω κάτι μόνος μου??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ, παρακολουθούσα πολύ καιρό αλλά δέν ήμουν μέλος.

Είμαι κάτοχος ενός Honda civic 1.400 100 άλογα εδώ και 5 μήνες..

Χθές παρατήρησα το εξής..

Ξαφνικά ενώ πήγα να πάρω το αμάξι και ξεκίνησα, σε κάθε αλλαγή ταχύτητας ο συμπλέκτης όταν τον πατούσα έτριζε, περίμενα μήπως φύγει το τρίξιμο αλλά τίποτα, ακούγεται ένα πράμα σάν να θέλει λάδωμα... Να το πάω στην αντιπροσωπεία μήπως είναι καμιά ντίζα.. Ή να το κάνω κάτι μόνος μου??

 

Μονοι μας σε καινουργια αμαξια δεν κανουμε σχεδον τιποτα...Πηγαινε το στο service οπωσδηποτε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαρακι το ξερω δε θα πειραζα κατι απλα μηπως θελει λαδωμα κατι αλλα θα το παω απο Δευτερα αν και σημερα δεν το εκανε το τριξιμο...
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαρακι το ξερω δε θα πειραζα κατι απλα μηπως θελει λαδωμα κατι αλλα θα το παω απο Δευτερα αν και σημερα δεν το εκανε το τριξιμο...
Χρειάζεται αντικατάσταση το πετάλι του συμπλέκτη. Μου το άλλαξαν εμένα και κάνει το ίδιο πρόβλημα και χειρότερα. Θα το ξαναπάω να το δουν. Τελικά είναι πολλά τα προβλήματα που βγάζει το civic και δεν το περίμενα από μια εταιρεία σαν την Honda.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος ενος civic type s εδω και 3 μηνες και εχω 3000χλμ. γενικα καλες οι εντυπωσεις απο το αυτοκινητο και πολυ καλη καταναλωση. οι τριγμοι στο εσωτερικο ομως ειναι αρκετοι κ αρχισαν απο την δευτερη μερα κιολας....εχω εναν μονιμο τριγμο απο το ταμπλο (καπου γυρω απο τον λεβιε) απο 70 χλμ και πανω που οσο ανεβαινουν τα χλμ δυναμωνει (σαν να ξεχαρβαλωνει κατι ακουγεται), εναν απο το κολωνακι του συνοδηγου στο πανω μερος που ενωνεται με την οροφη και επισης απο το τζαμακι του στροφομετρου (ο οποιος λυθηκε με 2 χαρτακια στο κατω μερος που το σφηνωσαν). αυτοι ειναι οι μονιμοι, γιατι γενικα στις λακουβες τριζουν κ αλλα διαφορα....πρωτη φορα βλεπω καινουργιο αμαξι να τριζει. ειναι απογοητευτικο και πραγματικα εχω αρχισει να φοβαμαι πως θα ειναι τα πραγματα μετα απο 5 χρονια ας πουμε....
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος ενος civic type s εδω και 3 μηνες και εχω 3000χλμ. γενικα καλες οι εντυπωσεις απο το αυτοκινητο και πολυ καλη καταναλωση. οι τριγμοι στο εσωτερικο ομως ειναι αρκετοι κ αρχισαν απο την δευτερη μερα κιολας....εχω εναν μονιμο τριγμο απο το ταμπλο (καπου γυρω απο τον λεβιε) απο 70 χλμ και πανω που οσο ανεβαινουν τα χλμ δυναμωνει (σαν να ξεχαρβαλωνει κατι ακουγεται), εναν απο το κολωνακι του συνοδηγου στο πανω μερος που ενωνεται με την οροφη και επισης απο το τζαμακι του στροφομετρου (ο οποιος λυθηκε με 2 χαρτακια στο κατω μερος που το σφηνωσαν). αυτοι ειναι οι μονιμοι, γιατι γενικα στις λακουβες τριζουν κ αλλα διαφορα....πρωτη φορα βλεπω καινουργιο αμαξι να τριζει. ειναι απογοητευτικο και πραγματικα εχω αρχισει να φοβαμαι πως θα ειναι τα πραγματα μετα απο 5 χρονια ας πουμε....

 

 

Καλοταξιδο το νεο σου διαστημοπλοιο..

 

Δες εδω,

 

http://www.civinfo.com/forum/greece/28882-known-faults-solution.html

 

Προσεξε το 9, και το 12..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφω αυτο που εγραψα και στο civinfo

 

Μηπως εχουμε αγορασει... Dacia και δεν το ξερουμε ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφω αυτο που εγραψα και στο civinfo

 

Μηπως εχουμε αγορασει... Dacia και δεν το ξερουμε ?

 

 

 

Γιαννη εχω παραθεσει στο civinfo (αν θελεις το κανω και εδω) αρκετα παραδειγματα απο αλλα forums αλλων εταιριων/μοντελων απο Fiat/VW μεχρι Mercedes, Bmw k Audi και πιστεψε με ολοι αντιμετωπιζουν τα ιδια μικρα/μεγαλα προβληματα, απο VW με τριγμους μεχρι Merce με καμμενους κομπρεσορες..

Βεβαια εμεις δεν κοιταμε τα χειροτερα και "γελαμε" με αυτα, αλλα προσπαθουμε να λυσουμε και να διορθωσουμε τα οποια μικρα και "παιδικα" προβληματα παρουσιαζονται..

Η λιστα που υπαρχει στο civinfo αναφερει μερικα απο τα πιο συνηθισμενα σφαλματα που μπορει να εχει ενα Civic, δεν υπαρχει περιπτωση ενα αμαξι να εχει ολα τα προβληματα της λιστας, καποιους τους τους απασχολουν 1-2 καποιους αλλους παλι τιποτα.. Τα ποιο πολλα εχουν βελτιωθει με τα 09 μοντελα και ιδιως με το facelifted που αναμενεται (και επισημα) και Ελλαδα..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ετσι ειναι,πλεον η αγορα αυτοκινητου ειναι λαχειο.Πανε οι εποχες που περναμε αυτοκινητο και δεν ξεραμε που ειναι το συνεργειο,τα σημερινα αυτοκινητα ειναι μεσα στα προβληματα.Ειτε παρεις αυτοκινητο με 20k ειτε με 70k η πιθανοτητα προβληματος ειναι πολυ μεγαλη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχω παραθεσει στο civinfo (αν θελεις το κανω και εδω) αρκετα παραδειγματα απο αλλα forums αλλων εταιριων/μοντελων απο Fiat/VW μεχρι Mercedes, Bmw k Audi και πιστεψε με ολοι αντιμετωπιζουν τα ιδια μικρα/μεγαλα προβληματα, απο VW με τριγμους μεχρι Merce με καμμενους κομπρεσορες..

Βεβαια εμεις δεν κοιταμε τα χειροτερα και "γελαμε" με αυτα, αλλα προσπαθουμε να λυσουμε και να διορθωσουμε τα οποια μικρα και "παιδικα" προβληματα παρουσιαζονται..

Η λιστα που υπαρχει στο civinfo αναφερει μερικα απο τα πιο συνηθισμενα σφαλματα που μπορει να εχει ενα Civic, δεν υπαρχει περιπτωση ενα αμαξι να εχει ολα τα προβληματα της λιστας, καποιους τους τους απασχολουν 1-2 καποιους αλλους παλι τιποτα.. Τα ποιο πολλα εχουν βελτιωθει με τα 09 μοντελα και ιδιως με το facelifted που αναμενεται (και επισημα) και Ελλαδα..

 

 

Δεν αντιλεγω φιλε μου αλλα για αυτο πηραμε αμαξι Ιαπωνικης τεχνολογιας (εγω τουλαχιστον) για να μην εχω τετοια απαραδεκτα !!!!Θα μου πεις Εγγλεζικη συναρμολογιση ειναι τι να περιμενω απο......(πιπερι στο στομα μου).

 

Ειναι το πεμπτο Ιαπωνικο που εχω (3 Nissan και ενα Τoyota) και τα προηγουμενα δεν μου ειχαν κανει το παραμικρο...Ακομα και το Sunny ...καιω και αμολυβδη made in Βολος μια χαρα ηταν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...