Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταπωλητική αξία σίγουρα θα έχει μικρότερη το s7

Και οι δυο συσκευές είναι πολύ καλές.

Προσφέρουν η κάθε μια λίγο διαφορετικά πράγματα αλλά σε top επίπεδο η κάθε μια

 

Πολύ πιθανό να θέλεις και τα δυο γιατί έχουν τα υπέρ τους.

Η Samsung επιτέλους στα s7-s7 edge μετά από τόσα χρόνια έφτιαξε λίγο το λογισμικό της και δουλεύει ομαλά.

Δεν θα έχεις προβλήματα με lags που υπήρχαν παλιά

 

Νομίζω ότι αν δεν είσαι κολλημένος με κάποιες ευκολίες του iOS δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Εγώ όποτε πάω Android μου λείπει ο safari, το iTunes, iMessage, 3d touch(iPhone 7) και τέλος η ανώτερη ποιότητα των εφαρμογών στο iOS

 

Οι εφαρμογές του Android έχουν περισσότερες επιλογές αλλά είναι γραμμένες σε κατώτερο επίπεδο ποιότητας και αυτό με ξενίζει

 

Οχι και κακογραμμενες,το battery drain χωρις λογο το προκαλει το ιδιο το android οπως και στο iOS,οταν εχεις ιδιες ωρες χρησης και αναμονης.Εμενα απο το iPhone μονο το σαφαρι λειπει,τα αλλα δεν με απασχολουν.Ειναι ενας καλος browser αλλα σαν τον chrome δεν εχει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας!

 

θα ηθελα προτασεις μεχρι 200.. δεν με πειραζει να ειναι το καλο μοντελο καμερας του 2016 αντι του 2017 ας πουμε. με εμφαση στην σελφι καμερα

 

SONY Xperia XA1, HUAWEI P9 Lite 2017, η HONOR 6X, NOKIA 5? απο αποψη καμερας και σελφι?

 

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντάω απλά εδώ τα ίδια

 

Αν το xa1 έχει ίδια μπροστινή με το xperia x, τότε είναι καλύτερη από honor 6x. Ξέρω με σιγουριά ότι είναι ίδια η πίσω. Δεν γνωρίζω όμως για την μπροστινή.

 

Το p9 lite 2017 ίσως έχει ίδια μπροστινή με το honor 6x αλλά δεδομένου ότι είναι καλύτερη η πίσω δεν νομίζω να υπαρχει λόγος να το κοιτάξεις πέραν από διαφορετική τιμή ή ιντσες.

 

Το nokia 5 δεν νομίζω να αξίζει.

 

Αν ανέβεις πάντως λίγο σε χρήματα μπορείς να δεις και το huawei nova.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

 

θα ηθελα προτασεις μεχρι 200.. δεν με πειραζει να ειναι το καλο μοντελο καμερας του 2016 αντι του 2017 ας πουμε. με εμφαση στην σελφι καμερα

 

SONY Xperia XA1, HUAWEI P9 Lite 2017, η HONOR 6X, NOKIA 5? απο αποψη καμερας και σελφι?

 

 

ευχαριστω!

 

Θα πρότεινα J5 2017 αν δεν κάνεις βαριά χρήση.. έχει μπρος-πίσω 13mp κάμερα με φωτεινά διαφράγματα, 1.9 και 1.7 αντίστοιχα

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα J5 2017 αν δεν κάνεις βαριά χρήση.. έχει μπρος-πίσω 13mp κάμερα με φωτεινά διαφράγματα, 1.9 και 1.7 αντίστοιχα

 

πολυ ενδιαφερον!!! μεχρι τωρα προς τα εκει προσανατολιζομαι, ειναι μεσα στις δυνατοτητες μου και εχει 13 μπ μπροστα.. αυτο δεν νομιζω να το βρω σε αλλο αλλα θα περιμενω ως το βραδυ να αποφασισω

 

ευχαριστω και τους υπολοιπους για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συμφορουμιτες.ειμαι σε αναζητηση mid-range συσκευης , και ειμαι αναμεσα σε Xiaomi Mi A1 , στο j7 2017 και στο honor 6x. Ποιο θα μου προτεινατε για πιο ολοκληρομενο?? Το μπατζετ που θελω να δωσω ειναι 200-250ε. Προερχομαι απο ναυαρχιδες (s7 edge x2 , 6s plus x2 , P9 plus , LG G6) , οποτε ψαχνω κατι οσο πιο ολοκληρομενο γινεται σ αυτο το μπατζετ, και να ειναι με 5.5 οθονη
Link to comment
Share on other sites

Βασικά την καλύτερη κάμερα από όλα όσα προτάθηκαν είναι το nexus 5x που είπε ο redmanftw απλά δεν στο πρότεινα γιατί νόμιζα ότι ήταν κοντά 260 ευρώ

 

Τα mpixel από μόνα τους δεν λένε τίποτα για τη κάμερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη αυτονομία την έχει το mi6 αλλά η διαφορά από το p10 είναι μικρή. Το s7 δε νομίζω πως αξίζει γιατί μπορεί να έχει την καλύτερη οθόνη και κάμερα αλλά χάνει σε όλα τα υπόλοιπα (αν ψάχνεις κάτι συνολικά καλό και δεν εστιάζεις σε κάμερα και οθόνη, σίγουρα δεν αξίζει). Τώρα μεταξύ p10, mi6 στο πρώτο πας για αξιοπιστία και επεκτάσιμη μνήμη ενώ στο δεύτερο για τη μεγαλύτερη ram, την υποστήριξη από την μεγάλη ελληνική κοινότητα και το ir. Στην κάμερα, ειδικά με το patch της google camera, η διαφορά είναι μικρή (ίσως και ανύπαρκτη). Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που ανέφερες, θα συμφωνούσα με Αλέξανδρο ότι είναι καλύτερο το mi a1. Από την άλλη όμως νομίζω είναι ακριβότερο από 250
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που ανέφερες, θα συμφωνούσα με Αλέξανδρο ότι είναι καλύτερο το mi a1. Από την άλλη όμως νομίζω είναι ακριβότερο από 250

Με την επιστροφη 20% που παιζει απ το πλαισιο θα μου βγει 240. Το μονο που με χαλαει ειναι η μπροστινη του καμερα , που δν εχει καν screen flash

Link to comment
Share on other sites

Το p10 lite δεν ειναι καλυτερο; Απλα δεν ειναι 5,5 η οθονη.

 

Καλύτερο σίγουρα όχι. Ο soc του έχει κατώτερη gpu και δεν έχει δεύτερη κάμερα για πορτρέτα και ζουμ. Αλλά ούτως ή αλλος από όσο κατάλαβα ψάχνει 5,5αρη ο φίλος.

 

Με την επιστροφη 20% που παιζει απ το πλαισιο θα μου βγει 240. Το μονο που με χαλαει ειναι η μπροστινη του καμερα , που δν εχει καν screen flash

 

Τότε πάρε mi a1 ;)

Link to comment
Share on other sites

246 συν τα μεταφορικά το nexus, το παιδί λέει μέχρι 200 στο πρώτο μήνυμα.. αλλιώς ήξερα κι εγω να προτείνω το 5X:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μα και γω με το ίδιο ταβάνι πρότεινα. Απλά επισήμανα ότι αν τυχόν ανέβαινε σε budget, από όσα προτάθηκαν αυτό έχει όντως τη καλύτερη κάμερα και το επισήμανα λόγω της μεγάλης φωτογραφικά διαφοράς που έχουν αφού είναι σε επίπεδα flagship. Διαφορετικά, όπως είδες ούτε εγώ το ανέφερα, τόσο στο θέμα "συγκρίσεις καμερών" όσο και εδω στο πρωτο μήνυμα.

 

Πάντως δεν είναι και τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά σε σχέση με το honor 6x που έγραψε. Την τελευταία φορά που το χα κοιτάξει ήταν 229. Εκτός εαν μου διαφεύγει κάποια προσφορά.

 

Τέσπα, ενημερωτικά είναι ότι γράφουμε. :) Δεν είναι κακό να προτείνουμε και καμία συσκευή ένα κλικ πάνω σε χρήματα, πόσο μάλλον όταν έχουν ήδη γίνει και προτάσεις στο χρηματικό ταβάνι που έβαλε. Απο εκεί και πέρα βλέπει τις επιλογές του και αποφασίζει. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

 

είμαι κάτοχος ενός Huawei g620s εδώ και δυόμιση χρόνια, πλέον μου έχει βγάλει τη ψυχή όμως. Λέω να στραφώ για πρώτη φορά σε αγορά από gearbest, δε με νοιάζει η μάρκα όπως και το θέμα της εγγύησης λόγω του πολύ χαμηλού κόστους. Το budget όπως γράφω και στον τίτλο είναι 75 ευρώ. Από απαιτήσεις δε ζητώ κάτι συγκεκριμένο, να είναι όσο το δυνατόν πιο smooth γίνεται και άντε να έχει ψιλο καλή κάμερα.

Sony Ericsson T630 - Nokia 5300 - Samsung M3510 - Samsung Monte S5620 - Nokia Lumia 620 - Huawei G620s
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

 

είμαι κάτοχος ενός Huawei g620s εδώ και δυόμιση χρόνια, πλέον μου έχει βγάλει τη ψυχή όμως. Λέω να στραφώ για πρώτη φορά σε αγορά από gearbest, δε με νοιάζει η μάρκα όπως και το θέμα της εγγύησης λόγω του πολύ χαμηλού κόστους. Το budget όπως γράφω και στον τίτλο είναι 75 ευρώ. Από απαιτήσεις δε ζητώ κάτι συγκεκριμένο, να είναι όσο το δυνατόν πιο smooth γίνεται και άντε να έχει ψιλο καλή κάμερα.

 

Θα σου προτεινα να δεις το redmi 4a της xiaomi.Ειναι γυρω στα 110€ ελλαδα,απο Κινα πιο φτηνα θα σου βγει.Τα xiaomi ειναι οπως τα huawei,αξιοπιστα κινεζικα και κανουν την δουλεια τους οπως πρεπει.

Στεκονται αρκετα αξιοπρεπως απεναντι σε samsung,sony,lg.

Εχω το redmi note 4 της xiaomi με snapdragon 625.Το κινητο ειναι σφαιρα και αρκετα τιμιο.Το εχουν και 2 γνωστοι.Ακρως ικανοποιημενοι ειναι.Εχουμε και 2ο στην οικογενεια,το note 3 με τον mediatek επεξεργαστη.Σε σχεση με κατι Doogee,Ulefone και αλλα καλυτερα παρε αυτο.

Οριστε το λινκ απο το Gearbest https://m.gearbest.com/cell-phones/pp_569345.html

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το xiaomi αν μπορείς να δώσεις 100 ευρώ περίπου. (το συγκεκριμένο που πρότεινε ο φίλος από gearbest, εκτός του ότι έχει εξαντληθεί, δεν έχει την 800άρα, που σου είναι απαραίτητη αν μένεις επαρχία και χρησιμοποιείς το 4g.) Αν το μπάτζετ σου είναι αυστηρά μέχρι 75 ευρώ εγώ θα πρότεινα αυτά:

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/gretel-a6,ulefone-s8-pro,ulefone-tiger#device-prices

Από αυτά εγώ θα επέλεγα το ulefone s8 pro αλλά από gearbest με priority line θα σου βγεί πάνω από 90 ευρώ και στο baggood δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθεσιμότητα. Τα ίδια ισχύουν και για το tiger. :(

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ψαχνω το εν λογω τηλεφωνο απο EBay αλλα δεν θελω να μπλεξω με αποστολες απο Κινες και τετοια... Βρηκα αυτο, τι λετε; https://m.ebay.co.uk/itm/Samsung-Galaxy-S7-edge-Unlocked-SM-G935T-32GB-IN-3-COLOURS-/292139761780?var=&hash=item4404e30074%3Ag%3ALGEAAOSwYlRZM3ty&_trkparms=pageci%253Ab3d3e291-b4fe-11e7-9229-74dbd18017f5%257Cparentrq%253A35fb17ad15f0ab66f10a3813fffffadf%257Ciid%253A21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα για άμεση αγορά μέχρι τις 21/10 ενα Smartophone με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

 

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

μέχρι 600€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

Προτιμοτερο 5.5 και πανω

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Οτιδηποτε

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Ναι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Δεν χρειάζονται απαραίτητα

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Οχι απαραιτητο

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Προτιμοτερο amoled αλλα οχι αποκλειστικο.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα,

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Xiaomi Redmi note 3

 

Αναμένω τις προτάσεις σας..

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by klearchos123
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους φίλους και θα σου προτείνω και εγώ να ανέβεις αν σε παίρνει βέβαια μέχρι τουλάχιστον το 100άρικο και να χτυπήσεις το 4Α... Είναι μια χαρά επιλογή και για normal καθημερινή χρήση είναι αρκετά σβέλτο...
Link to comment
Share on other sites

Huawei mate 9. Από τα κορυφαία τηλέφωνα αυτή τη στιγμή στην αγορά. 3ετης εγγύηση, σφαιράτο και με πολύ καλή κάμερα. Το έχω 5 μήνες δεν ξέρω τη θα πει κόλλημα. Δεν ανεβάζει θερμοκρασία και μπαταρία 1,5 μέρα για πλάκα με όλα ανοιχτά.
pitcap!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα το σκεφτώ για το 4Α. Πολύ πιθανό να ψάξω και για κάνα μεταχειρισμένο από εδώ.
Sony Ericsson T630 - Nokia 5300 - Samsung M3510 - Samsung Monte S5620 - Nokia Lumia 620 - Huawei G620s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...