Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το a5 έχει χειρότερη κάμερα ακόμα και από το honor 6x.

 

Αν την νοιάζει αποκλειστικά η κάμερα, ας τσεκάρει το nexus 5x https://www.skroutz.gr/s/7811257/LG-Nexus-5X-32GB.html?from=catspan&keyphrase=nexus+5x Για να βρεις καλύτερη πρέπει να ξεπεράσεις τα 400+ ευρω (χωρις υπερβολλή ;))

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!!

 

Ψάχνω κινητό μέχρι 200 ευρώ (θα μπορούσα να δώσω και λίγο παραπάνω αν ήταν κάτι πολυ πολύ καλο) που να ειναι γρήγορο. Να πατάω κλικ (Chrome, Google Maps, Facebook, Gmail κλπ) και να μην περιμένω μισό λεπτό κάθε φορά... :lol:

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Περίπου 200€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5"-6"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Η 2ετής αντιπροσωπείας θα ήταν ένα συν.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Αδιάφορο

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορο

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Καλός ήχος, θα ήταν μεγάλο συν. Καλή οθόνη επίσης θα ηταν συν.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. { *Ταχύτητα*, κάμερα, αυτονομία, βαρύ gaming }

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Motorola Moto G3

Ευχαριστώ για κάθε συμβουλή!!

Edited by megali_mpougatsa
Link to comment
Share on other sites

Το a5 έχει χειρότερη κάμερα ακόμα και από το honor 6x.

 

Αν την νοιάζει αποκλειστικά η κάμερα, ας τσεκάρει το nexus 5x https://www.skroutz.gr/s/7811257/LG-Nexus-5X-32GB.html?from=catspan&keyphrase=nexus+5x Για να βρεις καλύτερη πρέπει να ξεπεράσεις τα 400+ ευρω (χωρις υπερβολλή ;))

 

θεωρώ παλιο κινητο το Nexus 5x. θελουμε να εχει ενα μελλον σαν συσκευη και σαν αποδοση .

Σαν αναγκες 60%καμερα 40% αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Redmi Note 4 Global Edition το 64αρη που έχει 4 gb ram.

 

Αν βέβαια σε νοιάζει το βίντεο τότε honor 6X που έχει και 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος ψάχνει συσκευή με @@ μέχρι 800€ που να μην καταλαβαίνει τίποτα από κακουχίες.

Αδιάβροχη, ανθεκτική κλπ

Προτιμάει από Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλα λόγω stock android δεν τα πάει τόσο άσχημα όσο δηλώνουν τα χαρακτηριστικά ενώ φοράει ήδη oreo

 

Από εκεί και πέρα ας δει το mi5x που έχει αρκετά καλο επεξεργαστή και 4 gb ram αλλά χάνει σε βίντεο (ριχνει καρέ σε χαμηλό φωτισμό). Διαφορετικά ας δεί το honor 6x το οποίο έχει και ελαφρώς καλύτερη σελφοκάμερα. Τέλος αν προτιμά μαζεμένη συσκευή ας δει το huawei nova (ίδιο επεξεργαστή με mi5x αλλά 3gb ram)

Link to comment
Share on other sites

Το a5 έχει χειρότερη κάμερα ακόμα και από το honor 6x.

 

Αν την νοιάζει αποκλειστικά η κάμερα, ας τσεκάρει το nexus 5x https://www.skroutz.gr/s/7811257/LG-Nexus-5X-32GB.html?from=catspan&keyphrase=nexus+5x Για να βρεις καλύτερη πρέπει να ξεπεράσεις τα 400+ ευρω (χωρις υπερβολλή ;))

 

Φιλος εισαι και moderator το χεις δει το Α5 2017 το χεις δουλεψει;

και ειδικα με αναβαθμιση σε nougat?

Εγω προσωπικα το θεωρο ικανοποιητικο προς το καλο. καλη καμερα πας σε s7 , s7 edge , lg g4 lg g5 σαφως p9 και p10 αλλα οχι lite συσκευες. Αν σε ενδιαφερει και αυτονομια samsung οι amoled κανουν μαγικα με την μπαταρια.

Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "είσαι και moderator"; Το honor 6x σε συγκριτικά φαίνεται να έχει καλύτερη κάμερα.

 

Δεν είπα ποτέ ότι είναι κακή η κάμερα του a5 αλλά ότι εφόσον δεν ξεπερνά το honor 6x (το οποίο και αναφέρθηκε μαζί με το p9) που είναι ενα καλό καμεροτηλεφωνο για την mid-range κατηγορία, τότε με γνώμονα την κάμερα σε αυτά τα λεφτά κοιτάς καλύτερα άλλες συσκευές και ως εκ τούτου δεν έχει νόημα να το συγκρίνω πχ με το p9 που ανέφερε στο post του.

 

Στη τελική βλέπω ότι και εσύ συμφωνείς ότι το P9 είναι καλύτερο στο τομέα κάμερας που και αυτό δεν είναι κανένα φωτογραφικό τέρας (είναι χειρότερο από nexus 5x ή το g5 se στις νυχτερινές). Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θελω να αγορασω ενα δικαρτο τηλεφωνο μεχρι 350€ το οποιο να εχει καλη φωτογραφικη ,Ξεχωριστη θυρα για sd και θεση για 2 καρτες επιθυμητο. Επισης led ειδοποιησεων θα το θεωρουσα προτερημα.

Ειμαι αναμεσα στο huawei p9 (αλλα δεν εχει ξεχωριστη θεση για sd)

Και στο

Motorola Moto G5S Plus Dual το οποιο δεν εχει ακομα πολυκυκλοφορησει και δεν υπαρχουν κριτικες και σχολια

 

Δεκτες ολες οι προτασεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θελω να αγορασω ενα δικαρτο τηλεφωνο μεχρι 350€ το οποιο να εχει καλη φωτογραφικη ,Ξεχωριστη θυρα για sd και θεση για 2 καρτες επιθυμητο. Επισης led ειδοποιησεων θα το θεωρουσα προτερημα.

Ειμαι αναμεσα στο huawei p9 (αλλα δεν εχει ξεχωριστη θεση για sd)

Και στο

Motorola Moto G5S Plus Dual το οποιο δεν εχει ακομα πολυκυκλοφορησει και δεν υπαρχουν κριτικες και σχολια

 

Δεκτες ολες οι προτασεις

 

Δες Mi6 της Xiaomi,χωρις 800αρα ομως.Σε καθε περιπτωση ομως να συμβιβαστεις με τα 32GB χωρο της συσκευης και το cloud.Ελαχιστες συσκευες δινουν 2 sim και θεση για sd.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

J7 prime 32gb, όχι τέλεια φωτογραφική αλλά παρά πολύ καλή

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού έδωσα το Note4 μετά από 3 χρόνια λιωσιμου είμαι σε αναζήτηση high end συσκευής.

Με ενδιαφέρει πολύ η πολύ καλή λήψη φωτογραφίας και βίντεο, η αυτονομια, η αντοχή και φυσικά να μη κολλάει σε multitasking. Τέλος, είμαι άνθρωπος που δεν αλλάζει συσκευές κάθε χρόνο, οπότε θέλω κατι να κρατήσει μια 3ετία πάλι λόγω specs.

Βέβαια εκτός από τα μοντέλα στον τίτλο είμαι ανοικτή σε προτάσεις εκτός φυσικά από apple. Η αγορά μου θα γίνει σήμερα αύριο μιας και είμαι με ένα σάπιο tp link το οποίο με δυσκολεύει.

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

To g5 se θα ηταν μια καλη επιλογη αλλα η τιμη του εχει ανεβει παρα πολυ...πιστευω οτι εχει καλυτερη καμερα και απο αυτη του nexus 5x
Link to comment
Share on other sites

Σε g6 ή u11 καλύτερα μην πας γιατί το πρώτο έχει περσινά specs ενώ το άλλο μικρή αυτονομία. Αν είναι να πας στο s8 να προτιμήσεις το + γιατί έχει καλύτερη αυτονομία. Προσωπικά θα προτείνω το oneplus 5 8/128. Είναι ότι πιο future proof υπάρχει στο android αυτή τη στιγμή και έχει καλή τιμή (560€).
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι παιδιά. Θέλω τη βοήθειά σας καθώς σκέφτομαι να αγοράσω ένα κινητό σα δώρο για τη σύζυγο, μια και το εξαιρετικό και τρομερά αξιόπιστο G2 πνέει τα λοίσθια! Έφαγε και τις τούμπες του! Να συμπληρώσω λοιπόν τη φόρμα:

1) Μέχρι 250 ευρώ

2) Αυστηρά έως 5,2 που είναι το G2. Είναι το ανώτατο όριο σε μέγεθος οθόνης αλλά βασικά σε διαστάσεις

3) Εγώ δε θα είχα θέμα αλλά επειδή δεν τα πολυ-προσέχει, καλό είναι να μπορούμε να το πάρουμε από Ελλάδα. (π.χ. σκρουτζ)

4) Είμαστε σε αστικό κέντρο της επαρχίας, οπότε όχι ιδιαίτερα (δεν πρόκειται να καταλάβει τη διαφορά από 3G σε 4G).

5) Τίποτα από αυτά.

6) Κανένα θέμα (θα το κάνω εγώ το φλασάρισμα, αν χρειαστεί!)

7) Καλή οθόνη σίγουρα. Καλόμαθε με το G2! Ήχο, όχι τίποτα αξιοσημείωτο.

8) ταχυτητα, καμερα, αυτονομια, βαρυ gaming.

9) LG G2

Τα μόνα παιχνίδια που παίζει είναι κάτι τύπου candy crash οπότε δεν έχουμε απαιτήσεις σε gaming. Απλά θέλουμε κάτι καλύτερο (έστω και ελαφρά) από το G2, στο ίδιο όμως μέγεθος. Είδαμε και τα Sony Xperia X, και XA1 αλλά τα bezels της φάνηκαν οικόπεδα, ενώ το X compact τουβλάκι! Σκέφτομαι και το xiaomi 4X αλλά της φάνηκε άσχημο (!) Καταλαβαίνετε ότι θα ζοριστώ να βρω! Γυναίκες γαρ! Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Huawei nova . Ίσως το μόνο που έχει κοντινές διαστάσεις με το lg g2 χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι είναι ο μονος λόγος που το πρότεινα. Έχει καλή κάμερα (καλύτερη από p9 lite) καλό επεξεργαστή και καλή αυτονομία

 

Γενικά αν θες κοντα σε διαστάσεις με το g2 τότε μην κοιτάς 5,2 ιντσες. Όλα είναι μισό ή και παραπάνω εκατοστά μακρύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πας στο s8 να προτιμήσεις το + γιατί έχει καλύτερη αυτονομία).

 

Παρήγγειλα το S8 γιατί το + ήταν πάρα πολύ μακρουλό για τα γούστα μου όταν πήγα τα είδα από κοντά. Για τον ίδιο λόγο απέκλεισα και το νεο Νote.

Το U11 το απέκλεισα λόγω κακού σερβις και έλλειψης αξεσουάρ στην ελληνική αγορά. και το G6 λόγω παλιών specs όπως είπατε.

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Huawei nova . Ίσως το μόνο που έχει κοντινές διαστάσεις με το lg g2 χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι είναι ο μονος λόγος που το πρότεινα. Έχει καλή κάμερα (καλύτερη από p9 lite) καλό επεξεργαστή και καλή αυτονομία

 

Γενικά αν θες κοντα σε διαστάσεις με το g2 τότε μην κοιτάς 5,2 ιντσες. Όλα είναι μισό ή και παραπάνω εκατοστά μακρύτερα.

 

Αυτό παρατήρησα και εγώ! Καταπληκτικό το g2 τελικά! Κάνα xiaomi; Της άρεσε το mi5s (από βίντεο φυσικά που το είδε!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες απλο κινητο για την αδερφη μου

 

1)150-170ε

2)4.7-5.2

3)απο ελλαδα κ εγγυηση αντιπροσωπειας

4)800αρα

5)δεν υπαρχει θεμα

6)ελληνικο

7)καλη οθονη ειδικα σε ηλιο

8)ταχυτητα,αυτονομια,καμερα,gaming

9)καποιο παλιο lg δεν γνωριζω ακριβες μοντελο

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε τη σελφοκάμερα που έχει out of focus μεγαλύτερες αποστάσεις (πχ δεν κάνει για group selfies) και το δαχτυλικό (από τα πιο αναξιόπιστα που χω πιάσει) είναι εξαιρετική επιλογή το mi5s αλλά σαφέστατα μεγαλύτερο και ακριβότερο εφόσον μιλάς για Ελλάδα.

 

Τσίμπα το Nova. Είναι ότι πρέπει για γυναίκα και στη τιμή των 240 είναι αρκετά καλό vfm με καλή ποιότητα κατασκευής. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...