Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτσε ντε, ούτε 12 ώρες δεν έχουν περάσει :p

 

Λοιπόν, το Mi5s όντως το καλοκαίρι είχα κάποια θέματα throttling όταν έπαιζα βαριά παιχνίδια. Αλλά δεν θα λεγα ότι είναι γενικά ο κανόνας αφού είναι 14nm soc. Ίσως ο συνδιασμός του μικρού μεγέθους της συσκευής με της μεγάλης μπαταρία αλλά και ίσως μια πιο συντηρητική προσέγγιση στις θερμοκρασίες να οδήγησε σε αυτή τη πτώση απόδοσης που παρατήρησα.Βέβαια πιο πολύ με χάλασε προσωπικά το πραγματικά πολύ μέτριο δαχτυλικό του (πολύ αναξιόπιστο)

 

Πολύ απολαυστική εμπειρία στο gaming είχα με το moto x style. Μολονότι έχει τον 808 που είναι διαβόητος για το throttling του, δεν είχα καμία πτωση λόγω του πολύ καλής ψύχτρας που του είχε βάλει η moto (βέβαια δεν το είχα καλοκαίρι). Σε συνδιασμό με τον εξαίρετο ήχο του (ίσως ο καλύτερος ήχος που έχω συναντήσει) και την χορταστική και ποιοτική του οθόνη έκανε το gaming ωραία εμπειρία. Η τιμή του συνεχως παίζει. Αν το πετύχετε χαμηλότερα από 250 ευρώ είναι μια καλή επιλογή. Υπόψιν δεν έχει δαχτυλικό αλλά ανάβει η οθόνη με το που περάσεις το χέρι από πάνω ή το σηκώσεις. Το μέγεθος της οθόνης μην σε τρομάζει, σε μέγεθος ειναι σαν 5,5αρη (πολύ μαζεμένο)

 

Άλλη καλή επιλογή είναι το moto z με τον snapdragon 820. Εικάζω ότι το προβλημα στο Mi5s ήταν το ότι ήταν κάπως "στριμωγμένος" ο soc και οι μέρες ήταν αρκετά ζεστές. Επιπλέον έχει πολύ καλή κάμερα, ποιοτική amoled οθόνη και αρκετά καλό ήχο (όχι βεβαια stereo όπως του moto x style). Το μόνο αρνητικό του η πραγματικά μικρή μπαταρία (υπάρχει βέβαια περιφερειακό που την μεγαλώνει)

 

Τέλος, αν μπορείς να δει καμιά αγγελία σε διάφορα γειτονικά forum, μπορεί να τσεκάρει το le max 2 και το le pro 3, ανάλογα αν προτιμά πιο χορταστική οθόνη ή πιο μεγάλη αυτονομία σε τιμή κοντα 220-250 σφραγισμένα. Βέβαια εγγύση μόνο Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάτσε ντε, ούτε 12 ώρες δεν έχουν περάσει :p

 

Λοιπόν, το Mi5s όντως το καλοκαίρι είχα κάποια θέματα throttling όταν έπαιζα βαριά παιχνίδια. Αλλά δεν θα λεγα ότι είναι γενικά ο κανόνας αφού είναι 14nm soc. Ίσως ο συνδιασμός του μικρού μεγέθους της συσκευής με της μεγάλης μπαταρία αλλά και ίσως μια πιο συντηρητική προσέγγιση στις θερμοκρασίες να οδήγησε σε αυτή τη πτώση απόδοσης που παρατήρησα.Βέβαια πιο πολύ με χάλασε προσωπικά το πραγματικά πολύ μέτριο δαχτυλικό του (πολύ αναξιόπιστο)

 

Πολύ απολαυστική εμπειρία στο gaming είχα με το moto x style. Μολονότι έχει τον 808 που είναι διαβόητος για το throttling του, δεν είχα καμία πτωση λόγω του πολύ καλής ψύχτρας που του είχε βάλει η moto (βέβαια δεν το είχα καλοκαίρι). Σε συνδιασμό με τον εξαίρετο ήχο του (ίσως ο καλύτερος ήχος που έχω συναντήσει) και την χορταστική και ποιοτική του οθόνη έκανε το gaming ωραία εμπειρία. Η τιμή του συνεχως παίζει. Αν το πετύχετε χαμηλότερα από 250 ευρώ είναι μια καλή επιλογή. Υπόψιν δεν έχει δαχτυλικό αλλά ανάβει η οθόνη με το που περάσεις το χέρι από πάνω ή το σηκώσεις. Το μέγεθος της οθόνης μην σε τρομάζει, σε μέγεθος ειναι σαν 5,5αρη (πολύ μαζεμένο)

 

Άλλη καλή επιλογή είναι το moto z με τον snapdragon 820. Εικάζω ότι το προβλημα στο Mi5s ήταν το ότι ήταν κάπως "στριμωγμένος" ο soc και οι μέρες ήταν αρκετά ζεστές. Επιπλέον έχει πολύ καλή κάμερα, ποιοτική amoled οθόνη και αρκετά καλό ήχο (όχι βεβαια stereo όπως του moto x style). Το μόνο αρνητικό του η πραγματικά μικρή μπαταρία (υπάρχει βέβαια περιφερειακό που την μεγαλώνει)

 

Τέλος, αν μπορείς να δει καμιά αγγελία σε διάφορα γειτονικά forum, μπορεί να τσεκάρει το le max 2 και το le pro 3, ανάλογα αν προτιμά πιο χορταστική οθόνη ή πιο μεγάλη αυτονομία σε τιμή κοντα 220-250 σφραγισμένα. Βέβαια εγγύση μόνο Κίνα...

 

Για την υπερθέρμανση του mi5s υποπτεύομαι την rom. Εγώ με το zuk z2 που έχει περίπου τον ίδιο επεξεργαστή αλλά μεγαλύτερη μπαταρία, καλοκαίρι με πολύ βαρύ gaming έφτασε στη χειρότερη 55 βαθμούς (ο επεξεργαστής, όχι η συσκευή). 60 βαθμούς και πάνω έπιασαν μόνο όσοι flashαραν κάποιες συγκεκριμένες rom ή έναν kernel της πλάκας. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που μπορω να βοηθησω ειναι στο να αποκλίσεις το blackview. Μου φανηκε απαρχαιωμένο, μια συσκευη με ενα android πεταμενο μεσα, lag...

Τα υπολοιπα δεν τα εχω δουλεψει...

 

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και η αλήθεια είναι ότι ήμουν πιο κοντά σε ένα από τα blackview ως πιο ολοκληρωμένη λύση...! :blink::worry:

Κακά τα ψέμματα σε αυτά τα χρήματα δεν μπορείς να τα έχεις όλα και φυσικά, ότι πληρώνεις παίρνεις. Τουλάχιστον να διαλέξω το λιγότερο χειρότερο.:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τι λέτε γι' αυτό εδώ? https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_685215.html?wid=11

Τρελή τιμή ή μου φαίνεται?

Από λογισμικό πως πάνε αυτά τα κινητά.? Έχει βελτιωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τι λέτε γι' αυτό εδώ? https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_685215.html?wid=11

Τρελή τιμή ή μου φαίνεται?

Από λογισμικό πως πάνε αυτά τα κινητά.? Έχει βελτιωθεί?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=455098

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πρεπιε να το πάρεις απο οτι ακούω εταιρεία έκλεισε την παραγωγή τελειος (ναυάγησε με λίγα λογια)
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό που λέει ο egodomis, έχε υπόψιν ότι ως mediatek επεξεργαστής δεν θα έχεις ούτε custom roms. Άρα είσαι στο έλεος του πόσο άψογα ήταν στημένη η πρώτη rom με την οποία κυκλοφόρησε. Οπότε για μένα ψάξε πόσο αψεγάδιαστη είναι η rom.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ τούμπανη συσκευή με μέτρια αυτονομία (οι mtk ρουφάνε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται καλή ιδέα. Το συγκεκριμένο μαγαζί από αυτη την αποθήκη (HK-2) ΔΕΝ στέλνει στην Ελλάδα με priority, οπότε το τελωνείο είναι στανταράκι ;)
Link to comment
Share on other sites

Το p9 από άποψη gaming τα πάει χειρότερα από τις συσκευές που ανέφερα (είναι το κινητό που δουλεύω αυτή τη περίοδο) χωρίς να σημαίνει ότι τα πάει άσχημα (σίγουρα καλύτερο από mid range)

 

Βέβαια το p9 είναι πολύ καλή ολοκληρωμένη all around συσκευή και πιο ισορροπημένη από αυτές που πρότεινα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για την υπερθέρμανση του mi5s υποπτεύομαι την rom. Εγώ με το zuk z2 που έχει περίπου τον ίδιο επεξεργαστή αλλά μεγαλύτερη μπαταρία, καλοκαίρι με πολύ βαρύ gaming έφτασε στη χειρότερη 55 βαθμούς (ο επεξεργαστής, όχι η συσκευή). 60 βαθμούς και πάνω έπιασαν μόνο όσοι flashαραν κάποιες συγκεκριμένες rom ή έναν kernel της πλάκας. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

 

Το σκέφτηκα και εγώ Αλέξανδρε. Αλλά είτε έβαλα global eu, είτε ελληνική global είτε dev ίδιο θέμα είχα. Και δεν ήταν ότι ζεμάταγε. Με το που ανέβαζε λίγο θερμοκρασία έριχνε απόδοση (το p9 που έχω αυτό το καιρό ανεβάζει περισσότερο θερμοκρασία). Ίσως έπρεπε να βάλω καμιά LOS και να παίξω με το kernel, αλλά επειδή δεν ήθελα να χάσω από κάμερα το απέφυγα.

 

Αλλά ναι, δεν θεωρώ οτι είναι πρόβλημα του snapdragon 821 αλλά απλά της συγκεκριμένης συσκευής (πχ "στριμωγμένος" soc αν σκεφτείς μέγεθος συσκευής και μπαταρίας) σε συνδιασμό με ενα συντηριτικά χαμηλό trigger του kernel. Ούτως ή αλλος πιο πολύ το δαχτυλικό με ενοχλούσε. Πάντως μιλάω για καλοκαίρι... χειμώνα σίγουρα δεν θα είχε θέμα (πχ σε δωμάτιο με air condition ήταν πολύ μικρότερο το throttling και κάποιοι ίσως να μην το καταλάβαιναν κιόλας)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

το αγαπημενο μου κινητο με αφηνει. θα ηθελα να το αντικαταστησω. αυτο που θελω ειναι να μου προτεινετε καποιο android οσο γινεται ιδιο με το samsung note 3. σε δυνατοτητες και μεγεθος.

με ενδιαφερει παααααααρα πολυ η μπαταρια,

να ακουω μουσικη με ακουστικα

μεγαλη οθονη και πολυ γρηγορο για internet

να μη κολλαει στις εφαρμογες

πενακι

δηλαδη σε δυνατοτητες οσο γινετε σαν το note 3 αλλα και σε μεγεθος. οχι κατι μικροτερο.

γυρω στο 200ε-250

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά από τη στιγμή που βάζεις το πενακι σαν απαραίτητο, δεν μπορείς να πας σε τίποτα άλλο εκτός από την σειρά note.

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Note 4 μόνο αλλά πάνε στο 910C μακριά από το 910F όλο προβλήματα βγάζουν με την mmc. Σε ότι άλλο και αν πας θα απογοητευτείς.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

ok ας πουμε χωρις πενακι:). δε ζηταω samsung μονο. απο ολα
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείτε να δείτε, το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα "Επιλογή συσκευής".

 

Αν θες, συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

Link to comment
Share on other sites

Το G3 μου μας άφησε χρόνους.. και ψάχνω αντικαταστάτη..

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 400

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,3+

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα ή και ΕΕ.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) 'Οχι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορα αλλά IR θα ήταν καλοδεχούμενες. Ξέρω όμως ότι αν πω ναι περιορίζονται πολύ οι επιλογές.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ελληνικό μενού χωρίς φλασάρισμα.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Δεν με απασχολεί ο ήχος θέλω όμως καλή οθόνη, lcd ή amoled αδιάφορο. Ανάλυση 1080p+

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα, κάμερα (και αξιοπρεπή selfie, φώτος δεν βγάζω βράδυ), αυτονομία, gaming (δεν παίζω παιχνίδια).

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. LG G3

 

Θα προτιμούσα επίσης να είναι ανθεκτική σε νερό και σκόνη και να έχει αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων.

LG G6 Μονοδρομος :)

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν εξαιρέσεις το πενάκι με το Mate 9 θα τα καταβρεις τωρα αν θελεις πενάκι sorry αλλα θα σε απογοητεύσω μετα το note 4 sammy για αλλα ποτάμια πήγε
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το p9 lite σίγουρα καλύτερο από άποψη κάμερας και ίσως και soc

 

Με το p10 lite πρέπει να είναι κοντά. Πρωσπικά θα επέλεγα το xa1 λόγω τιμής.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα .λόγω δουλειάς έχω αφήσει το άθλημα με τα κινητά και για αυτό θα ήθελα τα φώτα σας .

Ψάχνει φίλη κινητό μέχρι 250 ευρώ με βάση την κάμερα

και την out of the box Καλή λειτουργία του.

αγορά μόνο από Ελλάδα

στις 5-5.5 ίντσες

τι κινητό να της προτείνω ;

Edited by GeorgeHtz
Link to comment
Share on other sites

ειδα απο κοντα το p10, μου εκανε καλη εντυπωση η καμερα και η λεπτη κατασκευη, πολυ κακη ομως εντυπωση οτι ζεσταθηκε υπερβολικα χωρις να τρεχει αλλη εφαρμογη πλην της καμερας. το g4 σβηνει μονο του οταν υπερθερμαινεται αφου βγαλει σχετικη προειδοποιηση. δε μπορω με τιποτα να εχω κατι τετοιο σε νεα συσκευη. οποτε απορριπτεται..

 

το mate 9 δεν το ειχε ως δειγμα κανενα καταστημα απ'οσα ειδα, γενικα ηταν σε φαση "ξεστοκαρουμε" μιας και ειναι μοντελο του 16 και βγαινει το 10ρι σε λιγο καρο..εντωμεταξυ σε οσα reviews διαβασα, φαινεται να εχει χειροτερες επιδοσεις η καμερα του απο το p10, το οποιο μου εκανε εντυπωση γιατι υποτιθεται οτι εχουν τις ιδιες..εχει κανεις αποψη γι'αυτο?

 

θα περιμενω να δω nokia 8/lg v30/ sony xz1 μηπως δωσω κατι παραπανω να κανω δουλεια..

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Το p10 έχει καλύτερο ois οπότε και ρίχνει περισσότερο το shutter speed στις νυχτερινές. Αλλά σε κάθε περίπτωση, αν έχεις προτεραιότητα την κάμερα και ας χάσεις σε μπαταρία και μέγεθος οθόνης δες τo s8. Υπόψιν η οθόνη ειναι 18,5:9 οπότε δεν είναι τόσο μεγάλη... σε 4:3 ή 16:9 περιεχόμενο θα έχει μαυρες μπάρες οπότε θα δείχνει σαν 5,1 ιντσες

 

Η κάμερα ζεσταίνει οποιοδήποτε κινητό αφού ζεσταίνεται ο αισθητήρας της κάμερας. Εκτός εάν έχει μικροσκοπικό αισθητήρα.

 

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο μεγάλη συσκευή τόσο πιο χαμηλά κρατάει τις θερμοκρασίες.

 

Το ότι το mate 9 είναι περσυνό μοντέλο δεν σημαίνει κάτι εφόσον βάζει κάτω τις περισσότερες φετινές συσκευές. Απλά αντί να κάνει 800+ ευρώ που είχε όταν πρωτοβγήκε έπεσε κάτω από 500 ευρώ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...