Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα, μετά από σχεδόν 3χρόνια, πρέπει να αντικαταστήσω το αγαπημένο μου 1+1 αφού η μπαταρία του αφενός δεν βγάζει ούτε μια μέρα αφετέρου κάνει συχνές επανεκκινήσεις.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

350€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

Από 5 έως 5,4

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Αδιάφορο

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Με 800αρα μπάντα οπωσδήποτε

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Dual όχι απαραίτητα. Τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Αδιάφορο.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Καλή οθόνη αλλά όχι κάτι εξεζητημένο. Ήχος αδιάφορος.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα. Gaming καθόλου.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη

Oneplus One

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από σκρούτζ υπάρχουν τα p9/honor 8 στα 300€ περίπου ή αν μπορείς να ανέβεις κανα κατοστάρι πάνω υπάρχουν τα p10/honor 9.

Από Κίνα υπάρχει το leeco le pro 3 στα 200€ περίπου αλλά με θυσία στην κάμερα ή το nubia z17 στα 360€ περίπου αλλά με την κάμερα να είναι ερωτηματικό.

Link to comment
Share on other sites

το εχει στο banggood στα 90 global edition

 

Ευχαριστώ. Μάλλον σε αυτό θα καταλήξω, αλλά θα προτιμήσω από Σκρούτζ. Είναι μικρή η διαφορά της τιμής, αλλά θα γλυτώσω χρόνο και επίσης εάν χρειαστώ κάτι μετά τους ξαναβρίσκω και θα πάνε και μερικά φραγκάκια σε πατριώτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι σε δίλημμα και θέλω την βοήθειά - γνώμη σας. Βασικά να σας πω τι ψάχνω:

Θέλω συσκευή τουλάχιστον 5.5'' (έρχομαι από Mi Max και όπως καταλαβένετε η μετάβαση σε μικρότερη οθόνη είναι κάπως δύσκολη), με καλή κάμερα - dual κατά προτίμηση (με ενδιαφέρει ο τομέας φωτογραφία - video), αξιοπρεπή μπαταρία, dual-SIM και επίσης καλό ήχο.

Με τα πολλά έχω καταλήξει σε 3 επιλογές, οι οποίες χρηματικά δεν απέχουν ιδιαίτερα μεταξύ τους (όλα έκδοση 64gb):

1. Huawei Mate 9

2. Asus Zenfone 3 Zoom

3. Huawei Honor 9 Pro

 

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

- Σχετικά με το Asus με χαλάει λιγάκι το μέγεθος οθόνης (5.5''), όπως επίσης και αυτά που έχω διαβάσει σχετικά με πρόβλημα που εμφανίζεται στην οθόνη , εμφανίζεται μια λευκή γραμμή στο κάτω μέρος (white line). Μου αρέσει η μπαταρία του και η κάμερα (όπως τα λένε στα διάφορα reviews)

- Σχετικά με το Honor 8 Pro με χαλάει το θέμα ήχου (σύμφωνα με reviews δεν έχει καλό), η μέτρια μπαταρία, ενώ στο κομμάτι της κάμερας οι απόψεις είναι μπερδεμένες με άλλους να σχολιάζουν θετικά και με άλλους πάλι όχι. Μου αρέσει το design και τ μέγεθος της οθόνης.

- Σχετικά με το Mate 9 (που πολλοί θα τρέξουν να προτείνουν ως την καλύτερη μεταξύ των 3 επιλογών) με χαλάει λίγο που η οθόνη είναι απλά... HD. Μου αρέσει βέβαια η dual camera made by Leica και το μέγεθος της οθόνης.

 

Αυτά... κάθε άποψη δεκτή (αν κάποιος μάλιστα διαθέτει μια από τις αναφερόμενες συσκευές ακόμα καλύτερα).-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ψάχνω να αγοράσω ένα φθηνό rugged κινητό για τον πατέρα μου και είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

 

SANTIN #Armor

JEASUNG X8G

AGM A8 SE

Blackview BV7000

Ulefone ARMOR

AGM A8

Blackview BV7000 Pro

 

Από αυτά σαν συσκευή μου αρέσει περισσότερο το AGM A8 αλλά το πιο πλήρες (για τη χρήση που κάνει ο πατέρας μου) είναι νομίζω το ulefone και τα Blackview.

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας ιδιαίτερα αν κάποιος έχει εμπειρία με κάποια από τις παραπάνω συσκευές όπως επίσης και τις δικές σας αντιπροτάσεις.

Αυτό που θα τον ενδιέφερε λίγο περισσότερο είναι οι αισθητήρες-όσους περισσότερους τόσο το καλύτερο (ιδιαίτερα το γυροσκόπιο), το ράδιο και φυσικά όπως δηλώνει και το θέμα,να αντέχει πτώσεις και νερό (IP68).

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ωστοσο ψαχνοντας βρηκα κι αυτα τα δυο τηλεφωνα που μου μοιαζουν κι αυτα λιγο με την καλη αισθητικη του xaomi. Δεν την ξερω βεβαια αυτη την εταιρεια αλλα απ' ο,τι διαβασα εχουν καλες κριτικες. Ειναι αυτο http://www.skroutz.gr/s/9517102/Hisense-C20-32GB.html κι αυτο http://www.skroutz.gr/s/11860092/Hisense-C30-32GB.html .

Μεγαλη βεβαια διαφορα στις τιμες αλλα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας. Και παλι ευχαριστω πολυ!

 

Επομένως να προχωρήσεις στην αγορά του xiaomi.εαν το έχεις κάνει ήδη είμαι βέβαιος πως θα είσαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι λεει ο τιτλος

 

βασικες απαιτησεις:

 

Να δουλευει απροβληματιστα χωρις lag

Να εχει παρα πολυ καλη καμερα, χωρις παραμορφωσεις, τζαμακια φακου που χαραζονται κλπ

Να εχει fingerprint sensor κατα προτιμηση στο πλαι η στη πλατη

Μεγαλη μπαταρια

Ποιοτικη κατασκευη

Να μη ζεσταινεται (το g4 ψηνει αυγα)

Οπωσδηποτε micro sd

Να εχει ερθει επισημα στην Ελλαδα και να εχει υποστηριξη σε service, αξεσουαρ κλπ

Αγορα απο Ελληνικο μαγαζι μονο

 

αποκλειονται τα s8, g6

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μάλλον για το mate 9 σε βλέπω. Συμπλήρωσε αν θες και αυτή τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621
Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που μπορω να βοηθησω ειναι στο να αποκλίσεις το blackview. Μου φανηκε απαρχαιωμένο, μια συσκευη με ενα android πεταμενο μεσα, lag...

Τα υπολοιπα δεν τα εχω δουλεψει...

 

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω, ο αδερφος μου αποφασισε μετα απο πολυ καιρο οτι θελει κινητο και απο ενα ψαξιμο που εκανα αρχικα τεινω προς το xiaomi MI5s που φαινεται πολυ καλο για τα λεφτα του σε hardware (και οντας κατοχος του Note 3 pro εχω πολυ καλη γνωμη για την εταιρια), αλλα με προβληματισε ενας γνωστος μου που μου ειπε οτι ο 821 υπερθερμενεται. Εχετε καμια καλυτερη προταση σε αυτα τα λεφτα? Το ερωτηματολογιο:

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.

Εως 300 ευρω

 

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.

ΚΚατι νορμαλ, 5 με 5.5 ιντσες

 

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;

Ελλάδα. Η εγγυηση καλο θα ηταν να υπαρχει.

 

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)

Δεν το ηξερα αυτο, οχι οτι ταξιδευει ιδιαιτερα συχνα στην επαρχια αλλα γιατι οχι αμα δεν ανεβαζει ιδιαιτερα την τιμη?

 

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?

Dual-αδιαφορο, ραδιο-ναι, ir και nfc-αδιαφορα

 

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Οχι απαραιτητα. Καλυτερα να μην μπλεξει με φλασαρισματα οπως και να'χει.

 

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Στην κατηγορια τιμης που συζηταμε νομιζω lcd και mono ειναι αρκετα, το στερεο ισως να τον ενδιεφερε λιγο παραπανω αλλα οχι τρομερα.

 

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

βαρυ gaming, ταχυτητα, αυτονομια, καμερα

 

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.

Ενα αρχαιο Xperia, δεν θυμαμαι μοντελο.

 

 

Αυτα τα ολιγα, ευχαριστω εκ'των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά για διάφορα κινητά και έχω ξαναστείλει κάποια ποστ...ως κάτοχος ενός p8 lite κοιτούσα προς huawei πλευρά για κινητό dual sim με καλή κάμερα γύρω στα 200 ευρώ και με αγορα από πολυκατάστημα για άτοκες δόσεις

Σήμερα έπεσε τ μάτι μου σε αυτό τ sony Sony Xperia XA1 DS 4G και θα ήθελα την άποψη σας ξανά και αν υπάρχει καποια πρόταση πιο καλή.. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά για διάφορα κινητά και έχω ξαναστείλει κάποια ποστ...ως κάτοχος ενός p8 lite κοιτούσα προς huawei πλευρά για κινητό dual sim με καλή κάμερα γύρω στα 200 ευρώ και με αγορα από πολυκατάστημα για άτοκες δόσεις

Σήμερα έπεσε τ μάτι μου σε αυτό τ sony Sony Xperia XA1 DS 4G και θα ήθελα την άποψη σας ξανά και αν υπάρχει καποια πρόταση πιο καλή.. ευχαριστώ

Εγώ θα σου πρότεινα το Huawei P9 Lite 2017, το οποίο έχει όλα όσα ζητάς.

Το έκανα δώρο στη γυναίκα μου και λέω ανεπιφύλακτα ότι αξίζει και το τελευταίο ευρωλεπτό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το p9 lite ειναι καλη επιλογη. Αν μπορεις χτύπα το

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 200 - 250€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5 - 5.5''

3) Το θέλουμε από Ελλάδα ή και από Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Κατά προτίμηση από Ελλάδα. Αδιάφορο το θέμα της εγγύησης.

4) Χρειαζόμαστε 800άρα μπάντα ώστε να έχουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρίς 800άρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual; Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc; Dual επιθυμητό, όχι απαραίτητο. Από τα υπόλοιπα τρία, μόνο ραδιόφωνο.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενού; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασάρισμα; Ναι. Δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με φλασαρίσματα και τα συναφή.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι, θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Καμμία ιδιαίτερη προτίμηση.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρύ gaming

9) Λοιπές παρατηρήσεις: RAM 3GB, stock ή near-stock android

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν παίζεις βαριά παιχνίδια κοίτα το honor 6x αν ξαναπέσει κοντά στα 200-210 ευρώ την έκδοση bln-l21
Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ P9 lite 2017 και p10 lite ??? αξίζει η διαφορά στην τιμή??

 

αν μπορείς να δωσεις για το 10 πας για 10 πφοφανος :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...