Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι για αγορά 10 ιντσών τάμπλετ για χρήση ίντερνετ, ταινίες-σειρες και netflix, καλό wifi και 2gb ram.

Δεν με ενδιαφέρει να έχει καλή φωτογραφική ουτε 4G αν και θα το ήταν προσον να υπάρχει.

Για να δείτε το ευρος τιμών που ίσως θα μπορούσ να φτασω σας παραθέτω 3-4 που έχω επιλέξει και νομίζω πως με καλύπτουν ως το ανω οικονομικό όριο που εχω θέσει.

Για πειτε αν γνωρίζετε κατι γι αυτά και τι θα επιλεγατε;

1. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-tab-3-10-plus-x10-70f-blue-1198037.html με προσφορά στα 169€

 

2. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-tab-4-10-hd-black*-x304l-1201109.html

 

3. https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-yoga-tab-3-10-2gb-16gb-za0h0050bg-1188751.html

 

4. http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-galaxy-tab-a-10-1-wifi-μαύρο-sm-t580nzkaeur-1184733.html

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

περιμενω τις απόψεις σας

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by PanaGeorge
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να δεις και το Samsung Galaxy Tab A (2016) 10.1, που είναι πάνω-κάτω στο budget σου και το οποίο έχει πολύ καλές κριτικές και έχει πουλήσει πολύ...
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, απο όλες τις επιλογές σου πιστεύω αξίζει περισσότερο το Samsung Galaxy Tab 10.1". Έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλές κριτικές.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα είχα και τα 2 αξίζει. Εχεις έξτρα μνήμη ram και διπλασια εσωτερική μνήμη που εκτός οτι είναι (προφανώς) γρηγορότερη απο τις sd, είναι και γρηγορότερη απο την εσωτερική του 32.

 

Οσον αφορα το 1gb το ίδιο πίστευα αλλά εκανα λάθος. Οι περισσότερες εφαρμογές μένουν στη μνήμη οπότε δεν εχεις reload αρα γρηγορότερη εμπειρία χρήσης. Για μένα την αξίζει την διαφορά. Ακόμα και αν στο σήμερα δεν σε νοιαζει αυτή η διαφορά στα reloads, είναι σίγουρα πιο future proof επιλογή. Άλλωστε η χρηματική διάφορα τους αυτη τη στιγμη ειναι καπου στα 35 ευρώ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 4 (4/64)vs SAMSUNG GALAXY J7 2017(3/16)

 

Ανάμεσα σ' αυτά τα δυο τι λέτε; Το ένα έχει 260 και το άλλο 350. Από Κωτσόβολο η αγορά μόνο.

Σιαόμι είχα και ξέρω τι εστί (3 note pro) αλλά καλοβλέπω και το samsung αυτό που με χαλάει είναι η εσωτερική μνήμη αν και έχει micro sd.

Εάν το έχει κανείς ή τα έχει δουλέψει και τα 2, τι προτείνει; Για ραμ κλπ γνωρίζω ότι το ένα έχει 1gb ram παραπάνω, εμένα με ενδιαφέρει στην καθημερινότητα να μην έχει lag, γρήγορο κλπ. Μόνο δίκαρτα με ενδιαφέρουν ταβάνι τα 350 ευρώ γι αυτό και διάλεξα ένα από τα δυο. Τι λέτε;

 

υ.γ. Nα βάλω και το xiaomi A1 στην εξίσωση; 299 ευρώ και αυτό..

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο εξωτερικό και 2 εταιρίες δίνουν τις 2 αυτές συσκευές περίπου στην ίδια τιμή (με περίπου ίδιους όρους στο συμβόλαιο). Οι εταιρίες μοιράζονται το ίδιο δίκτυο για το σήμα οπότε ο παράγοντας αυτός εξαλείφεται όπως και ο παράγοντας της τιμής. Οπότε υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ των 2 που θα με κάνει να καταλήξω; Αφού το Honor 9 βγήκε αργότερα έχουν κάνει κάτι καλύτερο σε σύγκριση με το P10; Στην ουσία κοιτάω πλέον λεπτομέρειες όπως ήχος, μπαταρία, κάμερα (η οποία με ενδιαφέρει αρκετά), και αντοχή (είχε ο αδερφός μου το Honor 8 και στην πρώτη εβδομάδα και πριν πάρει θήκη έσπασε και μπροστά και πίσω). Επίσης η Huawei παρέχει την ίδια υποστήριξη στα Honor με μελλοντικές αναβαθμίσεις; Συνήθως κρατάω τις συσκευές για 2 χρόνια οπότε ξεκινάω με αυτήν την προοπτική και βλέπουμε. Προσπαθώ να μην κρίνω μόνο από την εμφάνιση αλλά ουσιαστικές διαφορές καθώς και τα 2 τα θεωρώ όμορφα, αλλιώς δεν θα είχα το δίλημμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το P10 θα διάλεγα, ουσιαστική διαφορά είναι το OIS στην καμερα, όλα τα άλλα ιδία μου φαίνονται(οθόνη, μπαταρία σε χρήση, επεξεργαστής)

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το P10 θα διάλεγα, ουσιαστική διαφορά είναι το OIS στην καμερα, όλα τα άλλα ιδία μου φαίνονται(οθόνη, μπαταρία σε χρήση, επεξεργαστής)

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

Νόμιζα πως είχαν ακριβώς τις ίδιες κάμερες με διαφορά σε κάποια φίλτρα. Καλά που μου είπες ότι το P10 έχει OIS ενώ το Honor 9 όχι. Και αν δεν κάνω λάθος το 9 έχει και ραδιόφωνο αλλά το OIS μου είναι πιο χρήσιμο! Σε ευχαριστώ!

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Το να δωσεις 350 για το χιαομι δεν ειναι και η πιο εξυπνη επιλογή.

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Μάλλον δεν πρόσεξες τι γράφω mol!

350 έχει το Samsung. 260 το note 4 Sd και το mi A1 299 ευρώ.

Θα προτιμούσα μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και σχόλιο.

Σ αυτές τις 3 επιλογές έχω καταλήξει και το σκέφτομαι..

Αποκλείω Huawei γιατί δεν μ αρέσει το ui.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε, πάνε στο χιαομι

Εχω το 3 32 και δεν υστερεί καπου, εκτος καμερας.

 

Οσο για το ui, αλλαζει πανευκολα με την χρηση καποιου launcher

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε, πάνε στο χιαομι

Εχω το 3 32 και δεν υστερεί καπου, εκτος καμερας.

 

Οσο για το ui, αλλαζει πανευκολα με την χρηση καποιου launcher

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ok δεν τρελαίνομαι για huawei, είχα δεν μου κάνουν. Προτιμώ xiaomi ή samsung ένα από τα τρία κοινώς. Είμαι αναποφάσιστη ίσως πάω ξανά σε σιαόμι γιατί μ αρέσουν αλλά δεν ξέρω note 4x ή mi a1!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μια και δεν σου απάντησε κανείς εγώ λέω να πας στο note 4x me 4/64. Eγώ εκεί λέω να πάω μετά το note 3 pro που έχω. Λόγω μνήμης ραμ και εσωτερικής. ΑΝ και ο επεξεργαστής λένε ότι δεν είναι το ίδιο καλώς, νομίζω ότι είναι μικρή η διαφορά σ' αυτό το κομμάτι. Προτιμώ περισσότερη μνήμη ραμ με καλύτερη μπαταρία. ΑΠό την άλλη εάν θες να ξεφύγεις λίγο παραπάνω εγώ προσωπικά σκέφτομαι το xiaomi mi a1 που έχει pure android αλλά λιγότερη μπαταρία (fast charge όμως).

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Τελικά πήρα το Lenovo Tab 4 10 ιντσών 4G.

Μου φάνηκε πιο συμφέρουσα αγορά καθότι πιο νέο και με Android 7.1.1

Από αυτό σας γράφω... φαίνεται σούπερ.... εντυπώσεις εν καιρώ

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X304L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανείς?????????????:O

εγω στην θεση σου θα επαιρνα το Α3 γιατι μου αρεσουν τα λεπτα και μεχρι 5 ιντσες και ελαφρυα κινητα.επισης στα ++ οτι ειναι και αδιαβροχο.τωρα το J5 εχει καλυτερη καμερα και ειδικα το βραδυ γιατι εχει μικροτερο διαφραγμα.αλλα το θεωρω μεγαλο κινητο και 160 γραμμαρια παρακαλω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι Χαιρετε. Ειμαι αναμεσα σε 2 κινητα (για αγορα απο bangood) το le pro 3 x722 και το redmi note 4 με την 800ρα. Και τα 2 περιπου στα ιδια λεφτα ερχονται(me coupon). Το χω ψαξει αρκετα το θεμα γιατι ελκυει το le pro με το καλυτερο hardware αλλα εχω διαβασει κατι ιστοριες τρομου για μπαταριες που καιγονται κ για ελαττωματικο φορτιστη και καλωδιο που δινει η ιδια η εταιρια.

Οποτε θα πρεπει να αγορασω φορτιστη κ καλωδιο προσθετα.

Σκεφτομαι αυτα καλωδιο https://www.banggood.com/B...iddle_products

κ φορτιστη https://www.banggood.com/Q...iddle_products.

συν αυτο το type c adaptor για ακουστικο +φορτιστη https://www.banggood.com/B...l?rmmds=search

Ποια η γνωμη σας?

 

Η χρηση που θα κανω θα ειναι ιντερνετ με social media kai youtube και φωτο βιντεο.Αντε και κανα παιχνιδακι(γι αυτα δε καιγομαι ) Ξερω οτι με google camera και EIS και τα 2 κινητα βελτιωνονται στο τομεα αυτο κ δινουν καλο αποτελεσμα.

Εκεινο που με ενδιαφερει ειναι η αξιοπιστια γενικα δλδ να μην μου μεινει στο χερι πριν τον 1 χρονο προπαντων!Υστερα να μπορω να βγαλω ενα βιντεο full hd αξιοπρεπες(θα ειναι σε τριποδο σταθερη η συσκευη) Δεν νομιζω να ασχοληθω με custom roms κλπ. Εσεις τι θα προτεινατε?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Τελικά πήρα το Lenovo Tab 4 10 ιντσών 4G.

Μου φάνηκε πιο συμφέρουσα αγορά καθότι πιο νέο και με Android 7.1.1

Από αυτό σας γράφω... φαίνεται σούπερ.... εντυπώσεις εν καιρώ

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X304L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με γεια σου! Απροβλημάτιστο εύχομαι και να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θες να μπλέξεις καθόλου με flashαρίσματα και custom roms, νομίζω καλύτερη επιλογή είναι το Xiaomi με Global Stable... Ίσως το LeTv να είναι καλύτερο σε specs (δεν το έχω ψάξει), αλλά το Note είναι πολύ καλή και απροβλημάτιστη συσκευή out of the box...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...