Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειμαι κάτοχος P8 Lite και λογω οτι εχει σπασει οθονη εχει αρχισει και κολλάει ποια μεχρι και που εχει καμπυλωσει λογω ατυχηματος.Σκέφτομαι να αγορασω ενα καινούργιο.Δεν παιζω βαρια παιχνιδια το χρησιμοποιω ποιο πολυ για ίντερνετ κοινωνικα δίκτυα.Με ενδιαφέρει κυριως το νεο που θα παρω οι καμερες του για ληψεις ημερας- νυχτας Τα χρήματα που σκοπευω να διαθέσω ειναι 200-250 ευρω.Θα ηθελα την γνώμη σας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι.

Μετάβαση από Windows σε Android.

Δεν έχω τρελές απαιτήσεις απλά θέλω να βγάζω μπαταρία τουλάχιστον μισή μέρα.

Δεδομένα μόνιμα ανοιχτά browsing και κάποιες λίγες εφαρμογές.

Οπότε πάμε.

1) Το χρηματικο ποσο που διαθέτουμε. 120€

 

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5 ίντσες είναι καλά για να έχουμε και την αυτονομία.

 

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ας είναι από όπου θέλει.

 

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) σαφώς και την θέλουμε

 

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Dual ας είναι τα υπόλοιπα αδιάφορα.

 

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ελληνικό μενού και εννοείτε πώς πειράζει το φλασαρισμα

 

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Ουδέτερο. Στα λεφτά που διαθέτω δεν έχω απαιτήσεις. Τουλάχιστον κάτω από μεσημεριανό φως να βλέπεις κάτι.

 

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομία. ΑΥΤΟΝΟΜΊΑ, Ταχύτητα

 

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευή. Ήταν ένα lumia 640 και προσωρινά εχω ένα doogee x5 pro.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 200-230

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5.5-6 ίντσες

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;και τα δυο

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; Ναι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? 2 sim

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ελληνικό μενού, οχι ιδιαιτερα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Καλή οθόνη

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης:καμερα, αυτονομια. ταχύτητα,

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. jiayu s3

 

μου αρέσει και το umidigi z1 pro (gearbest 227€) θα μου καλύψει τα παραπάνω? είναι καλό κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Note 4 X από Ελλάδα με διετή εγγύηση και θα σαι κομπλέ... Αν δεν κάνω λάθος στα 229 είναι πλέον... Εναλλακτικά απ΄έξω αρκετά φθηνότερο από Bangood ή κάτι τέτοιο με priority shipping, να μη μπλέξεις... Θα σε καλύψει σε όλα, εκτός ίσως από κάμερα και αυτό οχι είναι κακή κάμερα, αλλά επειδή το θέτεις ως πρώτη προτεραιότητα... Αλλά με δεδομένο ότι έρχεσαι από Jiayu S3, στα πάντα θα είναι μεγάλη αναβάθμιση και γενικά overall είναι πολύ καλή και ισορροπημένη συσκευή... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δες το redmi 4x.

 

+1... Αξίζει, το είδα πρόσφατα από κοντά και έπαιξα λίγο και είναι πολύ μαζεμένο και όμορφο... Από specs πολύ ικανοποιητικά για το μέσο χρήστη και θα σε καλύψει σε αυτά που λες... Απ΄έξω το βρίσκεις πάνω κάτω σε αυτά τα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

πες οτι ηπιες ενα καφε.το ρωτας αν αξιζει;αμα σε καλυπτει το κινητό χτυπα την.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις αλλα θεματα,αλλαξε την.

Αλλιως πανε σε νεα συσκευη,ειδικα προς Xiaomi και κινεζικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα. Έκλεισα το redmi 4x.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν.

 

Καλή επιλογή έκανες και θα το δεις και όταν το παραλάβεις... Εύχομαι να το χαρείς... Προσωπικά το θεωρώ και πολύ όμορφο... Έχω το Redmi 4 Prime το οποίο επίσης μ'αρέσει εμφανισιακά, αλλά είδα από κοντά το 4Χ και μπορώ να σου πω ζήλεψα... Πιο μαζεμένο και πιο κομψό... ;)

Με GPS υποθέτω δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα... Ειδικά με Snapdragon επεξεργαστές δεν έχουν ακουστεί σοβαρά θέματα για το GPS...

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με το redmi note 4x που σου εχουν ηδη προτεινει , στα λεφτα που ψαχνεις βαλε ακομη μια επιλογη το huawei honor 6x.Και τα 2 αρκετα καλα κινητα , και το καθενα να υπερεχει σε σημεια.καλη επιλογη :)
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. (170-220)

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,5 τουλ.

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; (θα ήθελα ελλάδα αν είναι μικρή η διαφορά και για πιο άμεση παραλαβή)

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) (θα ήθελα την 800 μπάντα)

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? (dual σίγουρα και αν γίνεται να εχει ραδιο)

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; (Ελλήνικα μονο να γράφω θέλω, rom δεν εχω ξαναπεράσει)

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. (ότι καλύτερο γίνεται σε αυτά τα χρήματα)

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. (ταχυτητα, αυτονομια, καμερα, βαρυ gaming)

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. meizu m2 note

 

Ολοι μου λένε για το xiaomi redmi note 4 global και απο οτι διαβάζω ειναι vfm και με εψησαν. Αξίζει όμως η υπέρβαση για το 4/64 στα 210 η όχι? Μήπως καποια άλλη επιλογή είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα στην αρχή το 3/32, και μετά πήρα το 4/64,όπου το κράτησα μόνο ένα μήνα...Οι διαφορές μεταξύ τους είναι ότι το δεύτερο κρατούσε τις εφαρμογές στη μνήμη και δεν έκανε reload όταν θα τις άνοιγα ξανα....

Διαφορά σε ταχύτητα δεν θα έχεις,η κάμερα τπτ το ιδιαίτερο...Όταν έδωσα το 4/64 πήρα το Honor 6X σε προσφορά από ΜΜ και μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο,μιας και είχε καλύτερη κάμερα,και NFC,αλλά ειναι 3/32...

Άποψη μου το Honor 6X,είναι καλύτερη πρόταση,με πολύ καλή μπαταρία,αν και κοστίζει λίγο παραπάνω....Το αρνητικό του 6Χ είναι το πιο ψηλό Sar,σε σχέση με το Ν4...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα από τα δύο από την Cosmote με επιδότηση... Ποιο θα μου προτείνατε από τα δύο??

Θα εκτιμούσα να ακούσω όσες περισσότερες γνώμες γίνεται μέχρι αύριο το βράδυ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα από τα δύο από την Cosmote με επιδότηση... Ποιο θα μου προτείνατε από τα δύο??

Θα εκτιμούσα να ακούσω όσες περισσότερες γνώμες γίνεται μέχρι αύριο το βράδυ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

 

καταρχήν έχουν αρκετή διαφορά στο μέγεθος, μισή ίντσα οθόνης.. εσύ τι προτιμάς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τόσο θέμα με τις ίντσες. Σε ποιοτικά χαρακτηριστικά με ενδιαφέρει (κάμερες, οθόνη, ταχύτητα κτλπ)

Γενικά θεωρώ το α3 πιο όμορφο (μοιάζει πολύ σε iphone sto σχεδιασμό) αλλά το j5 είναι πιο καινούργιο (και δεν στερείται ομορφιάς). Έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά τα δύο μοντέλα και είμαι σε δίλημμα. Γι αυτό και θέλω όσες περισσότερες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατεμε, δεν αξιζει το 50ευρω παραπανω για 1 gb ram και διπλασιο χωρο.

Οκ με 3gb κανω τη δουλειά μου ανετα και τα 32gb είναι υπεραρκετά για τα δεδομένα μου.

 

Αν ομως θες χώρο, τοτε πας στο 64

 

Πραγματικα αν θυσιασεις την καμερα, δε πρεπει να υπάρχει αλλο vfm στην αγορα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...