Jump to content

Xiaomi Mi Mix


glynos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα τα χάσεις αν χρειαστεί format data. Μπορείς να κρατήσεις όμως ένα backup καλού κακού μέσα από τις ρυθμίσεις και να το έχεις στο pc και μετά το περνάς στο τηλέφωνο και είσαι κομπλέ.

 

 

MI 5 using Tapatalk

 

Πιο πολύ με καίνε φωτό/βίντεο. Αυτά θέλουν manual backup και εγώ ειδικά που έχω πολύ πράμα... Τα κακά της απουσίας mSD.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 704
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιο πολύ με καίνε φωτό/βίντεο. Αυτά θέλουν manual backup και εγώ ειδικά που έχω πολύ πράμα... Τα κακά της απουσίας mSD.

Με ένα καλωδιάκι τα μεταφέρεις στο pc σου

Link to comment
Share on other sites

Με ένα καλωδιάκι τα μεταφέρεις στο pc σου
Χαχαχ προφανώς βρε.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ προφανώς βρε.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε νομίζω να χάνεις τίποτα. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω χάσει ποτέ κάτι καθώς μετά από κάθε αναβάθμιση χρειάζεται πάλι εγκατάσταση το twrp και το sure.

Ερώτηση. Στο 9 μπαίνουν κανονικά τα twrp, su που έμπαιναν και στο 8?

Link to comment
Share on other sites

Με την εγκατάσταση του TWRP πειράζεις μόνο το recovery partition, το system και data δεν αλλάζουν (πολύ δε περισσότερο το internal storage που δεν επηρεάζεται ακόμα και αν κάνεις wipe το Data)

Για ρουτ, εγκαθιστάς μέσω του TWRP το Magisk

Το supersu είναι closed source και δεν το αναπτύσσει πλέον ο developer που το έχει φτιάξει αλλά μια άγνωστη κινέζικη εταιρία ή οργανισμός (στην καλύτερη). Και μάλλον δεν θες να εμπιστευτείς το πιο κρίσιμο λογισμικό ασφάλειας της συσκευής σου σε έναν άγνωστο κινέζικο οργανισμό

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει την 9, όταν σας έρχεται κάποιο μήνυμα από what's app ακούγεται ο ήχος που έχετε δηλώσει;; Εμένα μου δείχνει στην οθόνη ότι έχω μήνυμα αλλά δεν ακούγεται ήχος. ομοίως και με τα sms. Απ' ότι έψαξα στο ιντερνετ είναι γενικό το πρόβλημα. Με βλέπω να γυρνάω στην 8
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, εχω ενα θεματακι με το μι μιξ μου και μιας και ασχετος απο αυτα ειπα να απευθυνθω εδω.

 

εχω το 6/256, και οταν παω στις ρυθμισεις μου εμφανιζει οτι εχω την εκδοση miui GLOBAL 8/ STABLE, 8.0.7.0.0 (MAHCNDI)

Απο λιγο research που εκανα στο διαδικτυο καταλαβα οτι παιζει να ειναι μουφα /unofficial η ρομ που φοραω. Ισχυει κατι τετοιο? Υπαρχει περιπτωση να ''φτιαχτει''? αλλαζωντας ρομ πχ. Απλα ειμαι ασχετος απο τετοια (αλλαγες ρομ κτλ κτλ κτλ):(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω να πάρω και εγώ mi mix 6 256 από skroutz καπου

 

Θελω να ρωτήσω τι παίζει με Bluetooth

 

Το κινητο που έχω τώρα(kodak ektra) έτσι και κινούμε σχεδόν χάνεται η επικοινωνία του κινητού με το Bluetooth (plantronics Edge)

 

Αυτο γίνεται με ότι Bluetooth έχω αγοράσει

 

To mix συνδέεται καλά με ακουστικό Bluetooth?

 

Ακούς καθαρά μέσω Bluetooth?

 

Να το παρω ή να πάρω τίποτα άλλο με 620 ευρώ?

Εσείς που έχετε το Mix τι μου προτείνεται? Να το παρω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις προβλημα,εγω το συνδεω με το ρολοι Gear S3 και διαφορα ηχεια bluetooth....δεν υπαρχει συγκριση με το Ektra φυσικα...το ενα ειναι εκτρωμα και το αλλο κοσμημα και τερας επιδοσεων και χαρακτηριστικων !

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω να πάρω και εγώ mi mix 6 256 από skroutz καπου

 

Θελω να ρωτήσω τι παίζει με Bluetooth

 

Το κινητο που έχω τώρα(kodak ektra) έτσι και κινούμε σχεδόν χάνεται η επικοινωνία του κινητού με το Bluetooth (plantronics Edge)

 

Αυτο γίνεται με ότι Bluetooth έχω αγοράσει

 

To mix συνδέεται καλά με ακουστικό Bluetooth?

 

Ακούς καθαρά μέσω Bluetooth?

 

Να το παρω ή να πάρω τίποτα άλλο με 620 ευρώ?

Εσείς που έχετε το Mix τι μου προτείνεται? Να το παρω?

Ευχαριστώ

 

Κι εγώ χρησιμοποιώ Plantronics m90 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...δε ξέρω αν έχει ερωτηθεί ξανά εδώ..αλλά είναι τμεγάλο το thread που είναι δύσκολο να ψάξω...

έχω το mate 9 εδώ και κάνα μήνα και τώρα με επιασα μια φαγούρα να το κάνω τραμπα με το Xiaomi mi Mix 1... Είχε κάνεις και τα δύο κινητά να πει εμπειρίες..

Υ.Σ με ενδιαφέρει κυρίως ,επειδή είμαι όλη μέρα με το κινητό, :

1.Οσο πιο μεγάλη οθόνη γίνεται σε όσο μικρότερο μέγεθος...

2 μπαταρία ...

3.smoothness

4.γενικη αξιοπιστία

Link to comment
Share on other sites

πολυ προχειρα απαντω ,εχω το Mix τωρα...ειχα το MATE 9

 

1. MI MIX

2. Iδια

3. MATE 9

4. Ιδια.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

πολυ προχειρα απαντω ,εχω το Mix τωρα...ειχα το MATE 9

 

1. MI MIX

2. Iδια

3. MATE 9

4. Ιδια.

 

Θα το άλλαζες με mate 9 πάλι..η είσαι ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

οχι,δε θα το αλλαζα ,ειναι ισαξιο του ΜΑΤΕ 9 κατ'εμε, απλα το Mi ειναι αρκετα πιο ιδιαιτερο.....:cool: Και τα δυο παντως ειναι αριστες συσκευες!

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

οχι,δε θα το αλλαζα ,ειναι ισαξιο του ΜΑΤΕ 9 κατ'εμε, απλα το Mi ειναι αρκετα πιο ιδιαιτερο.....:cool: Και τα δυο παντως ειναι αριστες συσκευες!

 

Επίσης από το ακουστικό είσαι ευχαριστημένος,γιατί διαβάζω ότι λειτουργεί κάπως περίεργα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προερχόμενος από Mate 9 δεν το μετανιώνω. Και οι δύο συσκευές για την κατηγορία τους είναι overall ισάξιες. Και εδώ και μέρες "βασανίζομαι" να βρω μία συσκευή να αλλάξω το Mix μόνο λόγω χόμπυ και δεν βρίσκω κάτι που να πιστεύω θα με ικανοποιήσει. Άλλα χωρίς υποδοχές για ακουστικά, άλλα με μέτριες μπαταρίες, άλλα μικρά σε μέγεθος οθόνης...

Όσο για το ακουστικό, δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα αλλά είναι κάτι που καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις πριν το αγοράσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προερχόμενος από Mate 9 δεν το μετανιώνω. Και οι δύο συσκευές για την κατηγορία τους είναι overall ισάξιες. Και εδώ και μέρες "βασανίζομαι" να βρω μία συσκευή να αλλάξω το Mix μόνο λόγω χόμπυ και δεν βρίσκω κάτι που να πιστεύω θα με ικανοποιήσει. Άλλα χωρίς υποδοχές για ακουστικά, άλλα με μέτριες μπαταρίες, άλλα μικρά σε μέγεθος οθόνης...

Όσο για το ακουστικό, δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα αλλά είναι κάτι που καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις πριν το αγοράσεις.

Σε καταλαβαίνω. Εγώ που έχω το Max 2 και με τρώει το χέρι μου να το αλλάξω (από χόμπυ και εγώ) και δε βρίσκω κάτι αντάξιο? Στο Mix θα μου έλειπαν οι υπέρυθρες το ραδιόφωνο η επική μπαταρία του, και θα με χάλασαν λίγο τα πλήκτρα εντός οθόνης...

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από το ακουστικό είσαι ευχαριστημένος,γιατί διαβάζω ότι λειτουργεί κάπως περίεργα

 

Αν ο πιο σημαντικός παράγοντας για σένα είναι το μέγεθος της οθόνης, ναι τότε το MI MIX υπερτερεί (και δυστυχώς δεν βγαίνουν ναυαρχίδες με τόσο μεγάλη οθόνη, όλοι φαίνεται να συγκλίνουν στις 6")

Στα λοιπά, ναι είναι λίγο περίεργο, με βασικές ιδιαιτερότητες τον ήχο που έρχεται μέσα από την οθόνη (στο MI MIX 2 το κατήργησαν), τον αισθητήρα εγγύτητας που είναι δεν είναι οπτικός αλλά ηχητικός, και την κάμερα που είναι αρκετά μέτρια (αλλά μπορείς να βάλεις μια τροποποιημένη έκδοση του Google Camera και να κάνεις λίγο δουλειά σε still pictures)

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πιο σημαντικός παράγοντας για σένα είναι το μέγεθος της οθόνης, ναι τότε το MI MIX υπερτερεί (και δυστυχώς δεν βγαίνουν ναυαρχίδες με τόσο μεγάλη οθόνη, όλοι φαίνεται να συγκλίνουν στις 6")

Στα λοιπά, ναι είναι λίγο περίεργο, με βασικές ιδιαιτερότητες τον ήχο που έρχεται μέσα από την οθόνη (στο MI MIX 2 το κατήργησαν), τον αισθητήρα εγγύτητας που είναι δεν είναι οπτικός αλλά ηχητικός, και την κάμερα που είναι αρκετά μέτρια (αλλά μπορείς να βάλεις μια τροποποιημένη έκδοση του Google Camera και να κάνεις λίγο δουλειά σε still pictures)

 

Οταν λες ότι είναι ιδιαίτερος ο ήχος αναφέρεσαι προφανώς όταν μιλάς από τη συσκευή κατευθειαν και όχι από το Bluetooth ε?

 

Ο ήχος που παει στο Bluetooth έχει διαφορά?

 

Εχω plantronics edge

 

Σκέφτομαι να το παρω το κινητο αλλα να δουλεύει καλά το Bluetooth

 

Αυτο που έχω ένα μήνα τώρα όταν απομακρυνεται λίγο το Bluetooth από τη συσκευή δεν ακούς καλά την κληση

 

Πριν που είχα iPhone 7 όλα δούλευαν τέλεια

 

Ευχαριστώ

Edited by magiarti
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ότι είναι ιδιαίτερος ο ήχος αναφέρεσαι προφανώς όταν μιλάς από τη συσκευή κατευθειαν και όχι από το Bluetooth ε?

 

Ναι, αναφέρομαι στον ήχο της τηλεφωνικής συνομιλίας όταν έχεις την συσκευή στο αυτί σου. Δεν αναφέρομαι στο bluetooth, ή σε ενσύρματο headset ή στον ήχο σε ανοικτή ακρόαση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος απο Θεσσαλονικη,για να δω καπως απο κοντα το κινητο,να το συγκρινω με το ματε 9 που εχω..για να δω αν θα το παρω τελικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να παρω το εν λόγω κινητό απο Κίνα. Πρεπει να προσεξω κατι όσον αφορα την ρομ που φοράει? Εχει αλλάξει κατι με τα τελώνια;ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να παρω το εν λόγω κινητό απο Κίνα. Πρεπει να προσεξω κατι όσον αφορα την ρομ που φοράει? Εχει αλλάξει κατι με τα τελώνια;ευχαριστώ.

 

Δεν είναι καλή εποχή για αγορά από Κίνα.... υπερφόρτωση στα δικά μας ταχυδρομεια...Πρωτοχρονια για εμάς σε λίγες μέρες....Πρωτοχρονιά για εκείνους κάνα μήνα μετά για αυτούς...Αν τώρα επιμένεις και δεν βαριέσαι την αναμονή...Θα κοιτάξεις να έχει μια σταθερή global rom και θα προσέξεις τα νούμερα της έκδοσης να είναι 4 και όχι 5...

Να αποφύγεις ότι αποστολή γράφει DHL ....και ας έρθει σε μια εβδομάδα...Είναι πολλά τα αυτά που χρεώνει η DHL....

Από εκεί και μετά , και ανάλογα το μαγαζί που θα αγοράσεις , έχεις την επιλογή EU priority που με μια χρέωση γύρω στα 20- 25 αποφεύγεις το τελωνείο....

Ή απλό ταχυδρομείο που θα περάσει τελωνείο ...Μπορείς να δεις τον κατάλογο πόσο θα στοιχίσει ο εκτελωνισμος για να δεις ποια επιλογή σε συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...