Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έγινε αναβάθμιση σε B198. (MHA_L09)

219MB, τα security patches του Νοεμβρίου και τίποτα άλλο λογικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις έγινε αναβάθμιση σε B198. (MHA_L09)

219MB, τα security patches του Νοεμβρίου και τίποτα άλλο λογικά.

+1 μόνο security update
Link to comment
Share on other sites

Αφου βγηκε για Κινα, ερχεται πριν το τελος του ετους πιστευω κ για μας.
Αυτό πιστεύω και γω...
Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, δηλώνω και εγώ υπερήφανος κάτοχος του mate 9 εδώ και 2 εβδομάδες :D

Πραγματικά εξαιρετικό τηλέφωνο σε όλα του (αλλαγή από Ζ2) αλλά έχω ένα θεματάκι με την μπαταρία.

Πίστευα ότι με 4000 θα μου έβγαζε μέρα αλλά δεν...:( , βέβαια παίζει ίσως ρόλο που το πήτα μεταχειρισμένο (πρώτη αγορά Ιαν. 17). Έχω ανοιχτά όλη την ημέρα 4g/wifi και για kανένα 3ωρο bt και φεύγει η μπαταρία νερό, σώζει την κατάσταση η ταχεία φόρτιση που είναι πιστόλι αλλά μέρα δεν μου βγάζει :(

Αν έχετε να μου προτείνεται κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις ευχαρίστως να τις ακούσω, γιατί τείνω να πιστέψω ότι το Ζ2 που είχα ήταν καλύτερο σε μπαταρία ακόμα και όταν γέρασε !

Γενικά πάντως το τηλέφωνο είναι διαμάντι, καταπληκτική οθόνη, υπερταχύτατο και η κάμερα του όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια χαρα παει , μαλλον εχεις καποιο θεμα

 

χρησιμοποιηθηκε 2ημ 22 ωρες

απομενει 13 ωρες 26 λεπτα

 

ολα ανοιχτα

Edited by maroulisk
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κάποιο θέμα πρέπει να έχεις γιατί εμένα μου βγάζει μέσο όρο 5 και ώρες οθόνη με μια ώρα και ομιλία μέσω Bluetooth και είναι σε λειτουργία 24 με 28 ώρες. Πάντως στη διαχείριση μπαταρίας θα βρεις πολλά tricks που μπορούν να αυξήσουν πολύ τη διάρκεια της μπαταρίας σου. Να πω ότι έχω 2 κάρτες sim μέσα και το 4g+ είναι σχεδόν πάντα ανοιχτό

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις κάτι.. Κάνε εργοστασιακή επαναφορά και τρέξε μια αναζήτηση μήπως έχεις ενημέρωση σε εκκρεμότητα.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κάποιο θέμα πρέπει να έχεις γιατί εμένα μου βγάζει μέσο όρο 5 και ώρες οθόνη με μια ώρα και ομιλία μέσω Bluetooth και είναι σε λειτουργία 24 με 28 ώρες. Πάντως στη διαχείριση μπαταρίας θα βρεις πολλά tricks που μπορούν να αυξήσουν πολύ τη διάρκεια της μπαταρίας σου. Να πω ότι έχω 2 κάρτες sim μέσα και το 4g+ είναι σχεδόν πάντα ανοιχτό

 

θα μπορούσες να μου πεις κάποια τρικς για την μπαταρία, προτού κάνω κανένα reset (όπως λέει και ο pantelis1971) μπας και δω διαφορά?

Αν νομιζεις οτι ειναι κουραστικο το ποστ για τους υπολοιπους, στείλε μου pm. Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, δηλώνω και εγώ υπερήφανος κάτοχος του mate 9 εδώ και 2 εβδομάδες :D

Πραγματικά εξαιρετικό τηλέφωνο σε όλα του (αλλαγή από Ζ2) αλλά έχω ένα θεματάκι με την μπαταρία.

Πίστευα ότι με 4000 θα μου έβγαζε μέρα αλλά δεν...:( , βέβαια παίζει ίσως ρόλο που το πήτα μεταχειρισμένο (πρώτη αγορά Ιαν. 17). Έχω ανοιχτά όλη την ημέρα 4g/wifi και για kανένα 3ωρο bt και φεύγει η μπαταρία νερό, σώζει την κατάσταση η ταχεία φόρτιση που είναι πιστόλι αλλά μέρα δεν μου βγάζει :(

Αν έχετε να μου προτείνεται κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις ευχαρίστως να τις ακούσω, γιατί τείνω να πιστέψω ότι το Ζ2 που είχα ήταν καλύτερο σε μπαταρία ακόμα και όταν γέρασε !

Γενικά πάντως το τηλέφωνο είναι διαμάντι, καταπληκτική οθόνη, υπερταχύτατο και η κάμερα του όλα τα λεφτά.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι στο 17%, 2 ημέρες και 6 ώρες από την φόρτιση με 4 ώρες και 48 λεπτά Sot. Wifi, gps, 4g μόνιμα ανοιχτά. Κάποιο πρόβλημα έχεις σίγουρα.

pitcap!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι στο 17%, 2 ημέρες και 6 ώρες από την φόρτιση με 4 ώρες και 48 λεπτά Sot. Wifi, gps, 4g μόνιμα ανοιχτά. Κάποιο πρόβλημα έχεις σίγουρα.
Μπα από χρήση παίζει εγώ βγάζω 3 ώρες μέγιστο sot και με ίδια συσκευή (δικιά μου) ξάδελφος βγάζει διπλάσιο

Αλλάζει ο τρόπος χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Μπα από χρήση παίζει εγώ βγάζω 3 ώρες μέγιστο sot και με ίδια συσκευή (δικιά μου) ξάδελφος βγάζει διπλάσιο

Αλλάζει ο τρόπος χρήσης

 

Πιθανόν και εγώ επειδη δεν ξεκολλαω από πάνω του να θεωρείται υπερβολική η χρήση που του κάνω, αλλά και πάλι μου φαινεται κάπως λίγο.

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να μου βγάζει ολόκληρη μέρα με όλα φουλ ανοιχτά (αν και απ' τα σχόλια κατάλαβα ότι έτσι θα έπρεπε), απλά το μέτρο σύγκρισης είναι το Ζ2 που είχα, που στα ντουζένια του ήταν τρομερή η διάρκεια του στο θέμα της μπαταρίας.

Όπως προείπα θα επιχειρήσω να κάνω ενα factory reset (αν και μόλις το έστησα) :(

Link to comment
Share on other sites

Μπα από χρήση παίζει εγώ βγάζω 3 ώρες μέγιστο sot και με ίδια συσκευή (δικιά μου) ξάδελφος βγάζει διπλάσιο

Αλλάζει ο τρόπος χρήσης

 

Σίγουρα το σημαντικότερο είναι η χρήση που του κάνεις, αλλά και παιχνίδια να παίζω συνέχεια (πράγμα σπάνιο βέβαια), θα την βγάλω τη μέρα. Γιαυτό υποθέτω ότι κάτι συμβαίνει με τη μπαταρία. Εκτός και αν δε φορτίζει σωστά.

pitcap!
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το σημαντικότερο είναι η χρήση που του κάνεις, αλλά και παιχνίδια να παίζω συνέχεια (πράγμα σπάνιο βέβαια), θα την βγάλω τη μέρα. Γιαυτό υποθέτω ότι κάτι συμβαίνει με τη μπαταρία. Εκτός και αν δε φορτίζει σωστά.
Εγώ έχω φως 100% manual 4g only low signal, Bluetooth με δύο συσκευές πάνω κάνει nfc ανοιχτή
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η μπαταρία του δεν είναι όπως του αρμόζει. Ακόμα κ τα κινητά που τον έχουν πχ p10 δεν έχει καλή αυτονομία σε σύγκριση με αντίστοιχο mate 8 p9. Και σε αυτό υπεύθυνος είναι ο επεξεργαστής . Ο 960 καταναλώνει . Και μένα δεν βγάζει πάντα μέρα αν κάνω σκληρή χρήση . Και πολλοί που λέτε τα έχετε όλα ανοιχτά δεν πάει έτσι . Το θέμα είναι που είναι συνδεδεμένο όταν το δουλεύεις . Το να είσαι ασύρματο δίκτυο κ να έχεις δεδομένα ανοιχτά δεν λέει κάτι . Επίσης εγωτο ανοιγοκλείνω κάθε λίγο . Ένας άλλος μπορεί για ώρες να μην το δουλεύει και απλά να έχει τα δεδομένα ανοιχτά . Εμένα θα κάψει περισσότερο . Το σίγουρο είναι ότι αυτός ο επεξεργαστής σε θέμα αυτονομίας δεν τα πάει καλά . Το κινητό το είχα και παλιότερα όταν πρωτοβγηκε,παράλληλα με ένα s7 edge . Κ όμως το s7 edge έβγαζε τη μέρα πιο εύκολα . Θα φάω κράξιμο από μερικούς αλλά έτσι είναι . Φορτίζει γρήγορα και το σώζει
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να μου πεις κάποια τρικς για την μπαταρία, προτού κάνω κανένα reset (όπως λέει και ο pantelis1971) μπας και δω διαφορά?

Αν νομιζεις οτι ειναι κουραστικο το ποστ για τους υπολοιπους, στείλε μου pm. Eυχαριστώ.

 

Φυσικά και μπορώ. Αν πας ρυθμίσεις, μπαταρία και μετά εκεί που λέει "κλείσιμο των εφαρμογών μετά το κλείδωμα της οθόνης" εκεί μπορείς να βάλεις όσες εφαρμογές δεν χρησιμοποιείς και έτσι το κινητό θα τις κλείσει όταν σβήσει η οθόνη. Επίσης πιο κάτω σου βγάζει εφαρμογές που καταναλώνουν πολλή ενέργεια. Εάν τις κλείσεις κι αυτές θα είσαι μια χαρά. Κράτα ανοιχτές μόνο όσες λειτουργείς. Αν δεις ότι και τότε πέφτει απότομα η μπαταρία κάνε του επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμίσεις

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

ανάμεσα σε s7 edge και Mate 9

πετυχαίνω καλύτερη αυτονομία με Mate 9.

φτάνω σίγουρα τις 2 ημέρες με 4sot, αρκετές φορές αρκετά παραπάνω.

 

σημείωση, δεν έχω facebook,messenger,viber κλπ app κοινωνικής δικτύωσης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτό(αν οχι ασ σβηστει), αλλά ξεκίνησα μια ομάδα στο FB για όλους τους Έλληνες κατόχους συσκευών Huawei,,(Οποιοδήποτε μοντέλο). Σας προσκαλώ να μεγαλώσουμε την ομάδα!

https://www.facebook.com/groups/1703725689645665/

Link to comment
Share on other sites

ανάμεσα σε s7 edge και Mate 9

πετυχαίνω καλύτερη αυτονομία με Mate 9.

φτάνω σίγουρα τις 2 ημέρες με 4sot, αρκετές φορές αρκετά παραπάνω.

 

σημείωση, δεν έχω facebook,messenger,viber κλπ app κοινωνικής δικτύωσης

 

Χωρίς παρεξήγηση , αλλά χωρίς αυτά τα apps θα έβγαζα δέκα ώρες οθόνη . Δεν νοείται λειτουργία κινητού χωρίς αυτά

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

και εγω και μετα δυο εβγαζα ακριβος ιδια αυτονομια

 

μερα δεν την έβγαζα συνήθως (οχι πάντα) με σοτ περίπου 3 ώρες (σπανια έγραφε 3 απλα ηταν κοντα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...