Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το περασα σαν update (να δω πως θα κατσει) για την ωρα ολα αψογα (καμία σχέση με το mate 10) ολα λειτουργούν

δύστυχος και εδώ υπάρχει αυτό το σπαστικο πραγμα που λει οτι τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το περασα σαν update (να δω πως θα κατσει) για την ωρα ολα αψογα (καμία σχέση με το mate 10) ολα λειτουργούν

δύστυχος και εδώ υπάρχει αυτό το σπαστικο πραγμα που λει οτι τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο

Δυστυχώς αυτό είναι "χαρακτηριστικό" του oreo. Θα σου αρέσει, πολύ σταθερή. Τρεις μέρες δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Μόνο το pip στο YouTube να κάνει η Google να δουλέψει.

Edited by efbill
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια πως μένουν μόνα τους και όχι με τον λευκό κύκλο από πίσω.

Πχ το εικονίδιο του play store.

 

ΥΓ δεν άντεξα, την πέρασα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι καταλαβα το ορεο το πηρανε κυριως με L09 και οχι L29 , το δικαρτο εχω και ακομα τιποτα να φανει....
Link to comment
Share on other sites

Το πρωί την πέρασα κι εγώ.

Με μια γρήγορη ματιά:

- Ωραίο camera app

- Βλέπω μια ευχάριστη αλλαγή στην ταχύτητα

- Πιο γρήγορο ξεκλείδωμα

- Η smoothίλα στο αποκορύφωμά της

 

Όταν σχολάσω θα πάω σπίτι να το εξερευνήσω.

Αυτό που με χάλασε άσχημα είναι τα emojis του Oreo. Μου θυμίζουν κάτι κατεστραμμένα toolbars emoticons που βλέπαμε το 2007 που μπαίναν στο pc μας από malwares χωρίς να το καταλάβουμε.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό είναι "χαρακτηριστικό" του oreo. Θα σου αρέσει, πολύ σταθερή. Τρεις μέρες δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Μόνο το pip στο YouTube να κάνει η Google να δουλέψει.

Ναι είναι αρκετά σπαστικό το περιόρισα τουλάχιστον να μην πετάγεται εκεί πάνω σαν εικονίδιο αλλά μέχρι εκεί... Το YouTube δεν το χρησιμοποιώ έτσι και να λείπει δεν θα μου λείψει κάτι

 

Όλα είναι ποιο γρήγορα εκτός από το album το οποίο αργεί μερικά δευτερόλεπτα (2 max) να φορτώσει τα albums ενώ πριν ήταν στιγμιαίο έως και προφορτομενω θα έλεγα

(οποίος δεν έχει πολλά albums δεν θα καταλάβει κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το YouTube δεν το κατάλαβα.. Τι ακριβός κάνει η νέα αναβάθμιση;

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το YouTube δεν το κατάλαβα.. Τι ακριβός κάνει η νέα αναβάθμιση;

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οταν παίζεις ενα video και πας να κανεις browsing στα αλλα πρην επεζε σε ενα μικρο παραθιρακη κατω τωρα απλα κλινει.......

 

+ μέχρι τώρα το μονο που παρατήρησα είναι οτι αργεί στο cold start σε κάποια app που ειναι παραφορτωμένα με περιεχόμενο ενώ πριν δεν αργούσε (πχ gallery)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 2 προβλήματα:

1. Όταν ανοίγω οποιαδήποτε εφαρμογή, η φωτεινότητα πέφτει αυτόματα χωρίς να έχω ενεργοποιημένη κάποια αντίστοιχη λειτουργεία.

2. Όταν τραβάω screenshot το μενού για το screenshot παραμένει εκεί για 2-3 δευτερόλεπτα, χωρίς να έχω την επιλογή να κάνω οτιδήποτε άλλο πέρα από τις επιλογές του screenshot.

 

Edit

 

FIX: επανεκκίνηση των επιλογών για προγραμματιστές

Edited by kostas2419
:cool:
Link to comment
Share on other sites

οταν παίζεις ενα video και πας να κανεις browsing στα αλλα πρην επεζε σε ενα μικρο παραθιρακη κατω τωρα απλα κλινει.......

 

+ μέχρι τώρα το μονο που παρατήρησα είναι οτι αργεί στο cold start σε κάποια app που ειναι παραφορτωμένα με περιεχόμενο ενώ πριν δεν αργούσε (πχ gallery)

Μια διόρθωση. Παίζεις βίντεο, πατάς το home και βλέπεις το βίντεο σε pop up παντού. Αυτό είναι το pip (picture in picture). Στους χάρτες δουλεύει μια χαρά. Στο YouTube πρέπει να έχεις λογαριασμό YouTube Red.

Αυτό που λες για το παράθυρο κάτω δεξιά όσο είσαι μέσα στην εφαρμογή YouTube δουλεύει ακόμα κανονικά.

Edited by efbill
Link to comment
Share on other sites

απο εχτες και εγω .μια χαρα ολα ρολοι ..αυτο με την μειωση φωτεινοτητας που αναφερθηκε πιο πανω στο ανοιγμα εφαρμογων δεν το κανει σε μενα ...και στο youtube μια χαρα δουλευει το παραθυρακι κατω δεξια ενω κανεις browsing .οπως ηταν και πριν
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το pip (picture in picture). Στους χάρτες δουλεύει μια χαρά.

 

Δηλαδή είσαι Google maps full screen, πατάς home και κάνει το παράθυρο του maps μικρό παράθυρο;

Σε εμένα δεν κάνει τίποτα τέτοιο.

 

Edit.

Άκυρο το παραπάνω.

Τελικά το κάνει, αλλά μόνο όταν είσαι σε πλοήγηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρωί την πέρασα κι εγώ.

Με μια γρήγορη ματιά:

- Ωραίο camera app

- Βλέπω μια ευχάριστη αλλαγή στην ταχύτητα

- Πιο γρήγορο ξεκλείδωμα

- Η smoothίλα στο αποκορύφωμά της

 

Δεν είδα αλλαγή στην εφαρμογή της κάμερας.

Αλλαγή στην ταχύτητα προς το χειρότερο.

Αλλαγή στην μπαταρία προς το καλύτερο (50% μπαταρία, 5ω45λ οθόνη μέχρι τώρα)

Edited by NaGR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να βγάλω πορτραίτο σωστά. Δεν θολώνει. Τα άλλα που είπαν για άλμπουμ, επειδή κ γω έχω πολλά βλέπω ότι ανοίγουν πιο γρήγορα. Μπαταρία βλέπω επίσης καλύτερα. Αλλά σε λίγο θα κάνω επαναφορά για να στήσω και να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

απο τα γνωστά benchmarks μόνο το 3dmark εγκαθίσταται.

για κατεβάστε το και τρέξτε το όσοι αναβαθμιστήκατε.

εγώ είχα άθλια αποτελέσματα, που επιβεβαιώνουν την πτώση ταχύτητας που αντιλήφθηκα στις απλές εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

απο τα γνωστά benchmarks μόνο το 3dmark εγκαθίσταται.

για κατεβάστε το και τρέξτε το όσοι αναβαθμιστήκατε.

εγώ είχα άθλια αποτελέσματα, που επιβεβαιώνουν την πτώση ταχύτητας που αντιλήφθηκα στις απλές εργασίες.

 

Δεν γίνεται να πας να τρέξεις benchmark μόλις έβαλες την ρομ. Ξέρεις τι τρέχει από πίσω; θέλει δύο μέρες για να έρθει στα ίσια του το κινητό. Επίσης να κανεις επαναφορά.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για επαναφορά, έχετε τόσο ελεύθερο χρόνο για να επαναφέρετε το κινητό στην κατάσταση που το έχετε τώρα με εφαρμογές ρυθμίσεις κλπ;

Και εγώ έχω θέμα με το πορτραίτο στην κάμερα. Δεν θολώνει τπτ

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για επαναφορά, έχετε τόσο ελεύθερο χρόνο για να επαναφέρετε το κινητό στην κατάσταση που το έχετε τώρα με εφαρμογές ρυθμίσεις κλπ;

Και εγώ έχω θέμα με το πορτραίτο στην κάμερα. Δεν θολώνει τπτ

 

Βασικα το στηνω σιγα σιγα,με τα βασικα που θελω κ μετα οτι χρειαζομαι κ το θυμαμαι το βαζω. Σχετικα με το πορτραιτο ,το εδωσα σε φιλο μου κ εβγαλε κανονικα. Θελει λιγο πιο μακρυα αλλα κ παλι δν μου πετυχαινει παντα οπως πριν.Λογικα κατι παιζει..

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μετά από δυο μέρες τα συμπερασαματα

 

προς καλύτερο αρκετά πράγματα έως πάρα πολλά )

 

προς χειρότερο κάποιες βαριές εφαρμογές με περιεχόμενο κάνουν αρκετή ώρα να να ανοίξουν σε cold start (σε second start σφαίρα)

 

και το πορτρέτο στην camera τι το βαζεις τι δεν το βαζεις.......... τα ιδια αν θελεις boken effe πας σε επιλογή με κλείστρο (παλιός καλός τρόπος)

 

+ στο benchmark (όσα περνιούνται) η συσκευή έπεσε για τα καλα......

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτείνω να τρέξετε το 3dmark πρώτα.

ειδικά αν έχετε κάνει factory reset.

η Huawei φαίνεται οτι επέλεξε να μην επιτρέπει την εγκατάσταση bench για κάποιο λόγο.

το αν αυτός ο λόγος θα έχει διορθωθεί μέχρι την επίσημη ROM μένει να το δούμε.

 

ΥΓ αν κάνω factory reset θα είναι για να γυρίσω σε 7 που έτρεχαν όλα άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για επαναφορά, έχετε τόσο ελεύθερο χρόνο για να επαναφέρετε το κινητό στην κατάσταση που το έχετε τώρα με εφαρμογές ρυθμίσεις κλπ;

Και εγώ έχω θέμα με το πορτραίτο στην κάμερα. Δεν θολώνει τπτ

Αν κρατήσεις back up μέσω του HiSuite συμπεριλαμβάνοντας την επιλογή "αρχική οθόνη" και πρίν το κάνεις restore μετά την αναβάθμιση απενεργοποιήσεις/απεγκαταστήσεις τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς, τότε το τηλέφωνο στήνεται αυτόματα κατά το restore του back up(επίσης μέσω HiSuite) όπως ακριβώς το είχες πάντα, σαν να μην έγινε reset ποτέ. Ολα αυτά είναι υπόθεση το πολύ 30', δεν έχεις ούτε αυτόν τον χρόνο;; :p

 

Tip: Οι ρυθμίσεις των εφαρμογών αποθηκεύονται ούτως ή άλλως στην sd(αν χρησιμοποιείς), πρίν το factory reset λοιπόν αφαίρεσέ την απο τη συσκευή για να μην σβηστεί στα σίγουρα τίποτα. Όταν θα την ξαναβάλεις μετά το reset θα έχεις ακόμα και τις ρυθμίσεις των εφαρμογών κομπλέ! :)

Edited by sargio01
Ό,τι είμαστε, είναι αποτέλεσμα του πως σκεφτόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσεις back up μέσω του HiSuite συμπεριλαμβάνοντας την επιλογή "αρχική οθόνη" και πρίν το κάνεις restore μετά την αναβάθμιση απενεργοποιήσεις/απεγκαταστήσεις τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς, τότε το τηλέφωνο στήνεται αυτόματα κατά το restore του back up(επίσης μέσω HiSuite) όπως ακριβώς το είχες πάντα, σαν να μην έγινε reset ποτέ. Ολα αυτά είναι υπόθεση το πολύ 30', δεν έχεις ούτε αυτόν τον χρόνο;; :p

 

Tip: Οι ρυθμίσεις των εφαρμογών αποθηκεύονται ούτως ή άλλως στην sd(αν χρησιμοποιείς), πρίν το factory reset λοιπόν αφαίρεσέ την απο τη συσκευή για να μην σβηστεί στα σίγουρα τίποτα. Όταν θα την ξαναβάλεις μετά το reset θα έχεις ακόμα και τις ρυθμίσεις των εφαρμογών κομπλέ! :)

 

 

Τώρα αν σου πω ότι δεν έχω hisuite

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλ' το! :D

 

(Αυτόματα εγκαθίσταται στον υπολογιστή με το που συνδέσεις το τηλέφωνο, δεν χρειάζεται καν να το ψάξεις. Εκτός αν δεν έχεις pc, εκεί παω πάσο.)

Edited by sargio01
Ό,τι είμαστε, είναι αποτέλεσμα του πως σκεφτόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν συνδεεται εμενα στο hisuite? Το εγκατεστησα στο pc αλλα δεν βρισκει το κινητο !!!! επισης εβαλα την εφαρμογη mtp διαχειριση αρχειων συσκευης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...