Jump to content

To Pixel κοστίζει όσο το iPhone, γιατί όμως δεν παίρνει αναβαθμίσεις για 4 έτη;


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας ξεκινησω οτι του χαλασε το Home & power button...στα 3 χρονια που ειχα το 5αρι...τιποτα απο τα 2 δεν χαλασε...οπως και σε κανενα Iphone Που ειχα ( 3gs / 4s )...αρα σε αυτο μπορει να οφειλεται η χρηση που του εκανε Η να εφαγε καμια καλη τουμπα...

 

παμε στο version... η 9.χ.χ ηταν καλυτερη απο την 8.χ.χ και το κινητο πηγαινε χωρις κολληματα- ειχε καλυτερη διαρκεια μπαταριας και επισης ολα λειτουργουσαν ρολοι....στην 10 λοιπον τα πραγματα παρεμειναν ως εχει μιας και ειναι ποιο ελαφρια η 10.χ.χ αλλα τα κολληματακια εμφανιζονται... ας κανει ενα clean install και ας μας πει παλι...στα 600€ που εδωσε τον εχει βγαλει 3-4 χρονια....

 

Τώρα να σου ανεβάσω την διαθεση? Σε εταιρία που πουλάει και κινητά εργάζομαι και δεν είναι λίγα τα 5αρια με θέμα στο power and home button. Μάλλον είσαι από τους τυχερούς.

 

Στα της έκδοσης. Την 9+ που άρχισε να βαραινει την συσκευή, με clean install την πέρασε έπειτα από προτροπή μου. Την 10 δεν γνωρίζω. Πρόσεχε, δεν είπα ότι αχρηστευτηκε. Έγινε όμως σίγουρα πιο αργή από αυτό που είχε συνηθίσει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ μιλάμε για επίσημη υποστήριξη...όχι για xda.

 

Οκ αλλά υπάρχει και αυτή η επιλογή στο Android και υπάρχουν σε ορισμένες περιπτώσεις developers οι οποίοι δίνουν Roms καλύτερες και από του κατασκευαστή. Ειδικά αν τα κινητά βασίζονται πάνω σε AOSP όλα απλοποιουντε και μπορούν να παίρνουν νέες εκδόσεις λειτουργικών μέχρι να βαρεθουν οι developers. Πχ το galaxy Nexus μου (συσκευή 2011) τρέχει αυτή τη στιγμή Nougat αξιοπρεπεπεστατα για τα δεδομένα της ηλικίας του. Ή Google θα μπορούσε να εγγυηθεί 4-5 χρόνια υποστήριξη μόνο αν κατασκεύαζε και το hardware της συσκευής. Από την στιγμή που το chipset το παίρνει από την Qualcomm αν δεν βγάλει η Qualcomm drivers για τη νέα έκδοση λειτουργικου δεν μπορεί να δώσει περαιτέρω αναβάθμιση. Γενικώς δεν συμφωνω με το άρθρο. Οι αναβαθμίσεις σε μία συσκευή δεν είναι αυτοσκοπός. Σου δίνει 3 χρόνια security updates με τη συσκευή και 2 χρόνια major updates που σημαίνει θα πάρει + 2 εκδόσεις. Τώρα αν το κινητό το κρατήσει κάποιος για 4-5 χρόνια και οι αναβαθμίσεις είναι αυτοσκοπός υπάρχει και το XDA

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω τι λες και συμφωνω..αν ειχα τη Google. Απο την πλευρα του αγοραστη ομως ειναι πολυ απλα τα πραγματα, ιδια τιμη, διπλασια υποστηριξη, με κλειστα ματια Apple.

Εκτός και αν φυσικά δεν ενδιαφέρεται για Apple, έχει επενδυσει στο οικοσύστημα του Android, δεν τον βολεύει η Apple, τον βολευει η Google, ή αλλάζει κινητό στα 2 χρόνια περίπου (+/- κάτι μήνες οπότε δεν ενδιαφέρεται για lifecycle υποστήριξης πάνω από 2 χρόνια.

 

Κοίτα να δεις που δεν είναι τόσο τυφλά τα πράγματα...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε τώρα για 4 χρόνια και κάποιοι λένε για το iphone που το αναβαθμίζει η apple 4 χρόνια και τώρα εγώ σκέφτομαι ότι η apple πριν 4 χρόνια έβγαλε το 5, ΚΑΙ? Θα είχε μείνει κάποιος με το 5 μέχρι τώρα και θα ήταν ευχαριστημένος; Σε τι να συγκριθεί με τα σημερινά κινητά; Τί συζητάμε τώρα ρε παιδιά...

 

Η τεχνολογία κάνει άλματα, το Android κάνει άλματα, το h/w κάνει άλματα και ψάχνουμε να βρούμε πως θα μείνει κάποιος με την ίδια συσκευή 4 χρόνια; Μα αυτός που δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει συσκευή για να έχει κάτι πιο σύγχρονο γενικότερα τόσο πολύ θα ''χαλαστεί'' επειδή δεν θα πάρει ένα update του λειτουργικού; Δεν πάει έτσι γενικά. Αυτός που δεν άλλαξε συσκευή για 4 χρόνια δεν είναι ο τύπος χρήστη που μπαίνει κάθε τόσο στο μενού να βλέπει την έκδοση του λογισμικού...

Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη για 2 χρόνια είναι πολύ μικρή. Θα έπρεπε σίγουρα να είναι περισσότερο σε μια τόσο ακριβή συσκευή.

 

Απο την άλλη βέβαια τα iphone με κάθε "αναβάθμιση" του λειτουργικού σέρνονται και χειρότερα οπότε είναι και αυτό ένας τρόπος πίεσης απο την apple προς τους οπαδούς της να αγοράσουν τα καινούργια μοντέλα. Οπότε μην το χρησιμοποιείτε σαν καλό παράδειγμα. Απαράδεκτο είναι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε τώρα για 4 χρόνια και κάποιοι λένε για το iphone που το αναβαθμίζει η apple 4 χρόνια και τώρα εγώ σκέφτομαι ότι η apple πριν 4 χρόνια έβγαλε το 5, ΚΑΙ? Θα είχε μείνει κάποιος με το 5 μέχρι τώρα και θα ήταν ευχαριστημένος; Σε τι να συγκριθεί με τα σημερινά κινητά; Τί συζητάμε τώρα ρε παιδιά...

 

Η τεχνολογία κάνει άλματα, το Android κάνει άλματα, το h/w κάνει άλματα και ψάχνουμε να βρούμε πως θα μείνει κάποιος με την ίδια συσκευή 4 χρόνια; Μα αυτός που δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει συσκευή για να έχει κάτι πιο σύγχρονο γενικότερα τόσο πολύ θα ''χαλαστεί'' επειδή δεν θα πάρει ένα update του λειτουργικού; Δεν πάει έτσι γενικά. Αυτός που δεν άλλαξε συσκευή για 4 χρόνια δεν είναι ο τύπος χρήστη που μπαίνει κάθε τόσο στο μενού να βλέπει την έκδοση του λογισμικού...

Αλμα στο hardware και αφου υπαρχει αλμα στο hardware στο android ή ακομα και στο intel στρατοπεδο γιατι δεν βλεπουμε 128πυρηνους επεξεργαστες;

Θα σου πω. Γιατι ερχεται κορεσμος στους πυρηνες. Η apple οταν εβγαζε μονοπυρηνα καποιοι βιαζονταν να βγαλουν 4πυρηνα. Οταν η apple εβγαζε διπυρηνα καποιοι εβγαζαν κατι exynos. Τωρα που η apple εβαλε 4πυρηνο οι υπολοιποι τα βρηκαν μπαστουνια. Καποια στιγμη θα ερθει κορεσμος και στην μηλοεταιρια οπως ηρθε και στις αλλες. Πλεον παιζουν με ταχυτητα της ταξης 0.1-0.05 mhz σπουδαια εξελιξη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η υποστήριξη για 2 χρόνια είναι πολύ μικρή. Θα έπρεπε σίγουρα να είναι περισσότερο σε μια τόσο ακριβή συσκευή.

 

Απο την άλλη βέβαια τα iphone με κάθε "αναβάθμιση" του λειτουργικού σέρνονται και χειρότερα οπότε είναι και αυτό ένας τρόπος πίεσης απο την apple προς τους οπαδούς της να αγοράσουν τα καινούργια μοντέλα. Οπότε μην το χρησιμοποιείτε σαν καλό παράδειγμα. Απαράδεκτο είναι και αυτό.

Το δικο μου το iphone δεν σερνεται με την 10. Εχω εξωγηινο προιον μαλλον!

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

h/w δεν είναι μόνο ο αριθμός των πυρήνων του επεξεργαστή, οι συσκευές αυτές δεν είναι ένας επεξεργαστής και τίποτε άλλο...
Link to comment
Share on other sites

h/w δεν είναι μόνο ο αριθμός των πυρήνων του επεξεργαστή, οι συσκευές αυτές δεν είναι ένας επεξεργαστής και τίποτε άλλο...

 

Καταλαβαινεις τι θελω να πω αλλοι τρωνε τα τυρακι γρηγορα και μετα δεν χορταινουν και αλλοι το τρωνε αργα αργα και καθε μπουκια τους φαινεται μεγαλη και χορταστικη. Το θεμα ειναι πως και στις 2 περιπτωσεις το τυρακι θα τελειωσει στην πρωτη περιπτωση γρηγορα στην δευτερη αργα και βασανιστιξα

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινεις τι θελω να πω αλλοι τρωνε τα τυρακι γρηγορα και μετα δεν χορταινουν και αλλοι το τρωνε αργα αργα και καθε μπουκια τους φαινεται μεγαλη και χορταστικη. Το θεμα ειναι πως και στις 2 περιπτωσεις το τυρακι θα τελειωσει στην πρωτη περιπτωση γρηγορα στην δευτερη αργα και βασανιστιξα

Το τυράκι του λοιπόν όπως θέλει ας το φάει ο καθένας. Όποιος θέλει να μείνει με την συσκευή 4 χρόνια ας μείνει, πάει να πει ότι δεν τον ενδιαφέρει και πολύ να έχει κάτι πιο σύγχρονο και μένει εκεί και τέλος. Τα κινητά του 2012 έχουν καμιά σχέση με τα κινητά του 2016 στο h/w? Κάποιοι θα πουν ναι...μιλάς, σερφάρεις, βγάζεις φωτό, κλπ...OK! Και η ζωή συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Το τυράκι του λοιπόν όπως θέλει ας το φάει ο καθένας. Όποιος θέλει να μείνει με την συσκευή 4 χρόνια ας μείνει, πάει να πει ότι δεν τον ενδιαφέρει και πολύ να έχει κάτι πιο σύγχρονο και μένει εκεί και τέλος. Τα κινητά του 2012 έχουν καμιά σχέση με τα κινητά του 2016 στο h/w? Κάποιοι θα πουν ναι...μιλάς, σερφάρεις, βγάζεις φωτό, κλπ...OK! Και η ζωή συνεχίζεται...

 

Παντως το 5αρη παει εξαιρετικα με ios 10. Το περασα στου κοριτσιου μου το 5c και παει εξαιρετικα. Αυτο το γραφω επειδη καποιος αλλος πως το 5 δεν παει βημα με το δεκα. Οποτε καποιες φορες τα update μπορουν να συμπιεστουν και να δοθουν και μετα τα δυο χρονια

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σέρνεται σε σχέση με πριν το 5άρι, το 5s την παλεύει ακόμα αλλά το προτιμούσα με την 9. Τώρα όποιος δεν το παραδέχεται και λέει ότι τρέχει το ίδιο νεράκι την 10 το 5άρι του δεκτό και σεβαστό αλλά και εμείς μάτια έχουμε και βλέπουμε.

 

Όσο για τις αναβαθμίσεις προσωπικά θέλω να μου δίνει 2 χρόνια σωστές και σταθερές αναβαθμίσεις, από εκεί και πέρα αν αποφασίσω να το κρατήσω κι άλλο θα κάτσω στην τελευταία πιο σταθερή έκδοση για το κινητό μου ή θα πάω από xda μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σέρνεται σε σχέση με πριν το 5άρι, το 5s την παλεύει ακόμα αλλά το προτιμούσα με την 9. Τώρα όποιος δεν το παραδέχεται και λέει ότι τρέχει το ίδιο νεράκι την 10 το 5άρι του δεκτό και σεβαστό αλλά και εμείς μάτια έχουμε και βλέπουμε.

 

Όσο για τις αναβαθμίσεις προσωπικά θέλω να μου δίνει 2 χρόνια σωστές και σταθερές αναβαθμίσεις, από εκεί και πέρα αν αποφασίσω να το κρατήσω κι άλλο θα κάτσω στην τελευταία πιο σταθερή έκδοση για το κινητό μου ή θα πάω από xda μεριά.

 

Ξερω ειμαι ψευτης. Κατσε να χαρω τοτε. Ποια εκδοση φορας;

Link to comment
Share on other sites

Ξερω ειμαι ψευτης. Κατσε να χαρω τοτε. Ποια εκδοση φορας;

 

Δεν έβγαλα κανέναν ψεύτη αλλά απλά λέω ότι και εγώ όπως και κάθε άλλος μάτια έχουμε και βλέπουμε.

Αν εσένα σου φαίνεται ότι τρέχει μια χαρά δεν θα σου το χαλάσω εγώ.

Την 10.0.2 φοράει

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλα κανέναν ψεύτη αλλά απλά λέω ότι και εγώ όπως και κάθε άλλος μάτια έχουμε και βλέπουμε.

Αν εσένα σου φαίνεται ότι τρέχει μια χαρά δεν θα σου το χαλάσω εγώ.

Την 10.0.2 φοράει

 

Εμενα με 10.02 δεν κολλαει. Με 10.01 κολλουσε οντως

Link to comment
Share on other sites

Oι αναβαθμισεις θα επρεπε να ειναι 3 χρονια fix. Ειναι η χρυση τομη νομιζω, για τις σοβαρες εταιρειες, μεταξυ κοστους και ικανοποιηση των πελατων.

 

Αν ειναι δυνατον τερατα σαν τις σημερινες συσκευες να μην μπορουν να τρεξουν το Android 10, πολυ καλα και με full χαρακτηριστικα. Δηλάδη το N5 που εχω αυτην την στιγμη και σταματησε η υποστηριξη του φετος, δεν μπορει να τρεξει σωστα την 7η εκδοση ενω πεταει με την 6η? Αστειοτητες και φθηνες δικαιολογιες.

 

Και απορω που οι χρηστες δικαιολογουν την Google και την καθε Google.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σέρνεται σε σχέση με πριν το 5άρι, το 5s την παλεύει ακόμα αλλά το προτιμούσα με την 9. Τώρα όποιος δεν το παραδέχεται και λέει ότι τρέχει το ίδιο νεράκι την 10 το 5άρι του δεκτό και σεβαστό αλλά και εμείς μάτια έχουμε και βλέπουμε.

 

Όσο για τις αναβαθμίσεις προσωπικά θέλω να μου δίνει 2 χρόνια σωστές και σταθερές αναβαθμίσεις, από εκεί και πέρα αν αποφασίσω να το κρατήσω κι άλλο θα κάτσω στην τελευταία πιο σταθερή έκδοση για το κινητό μου ή θα πάω από xda μεριά.

 

Επειδη πηρα προσφατα 5s εχω αποψη για ios 9.3.5 και 10.Το 9.3.5 ηταν σταθερο και μια χαρα.Αλλα αναβαθμισα στο 10 για να δω πως ειναι και ναι,δεν μετανιωσα καθολου.Ειναι πιο ελαφρυ,τα animations και τα νεα features ειναι ομορφα.Καμια σχεση η εμπειρια χρησης με την 9.Να μπορω μεσα απο την οθονη κλειδωματος να βλεπω μηνυματα και να απανταω.Στην 9 με εβγαζε στην εφαρμογη.Επισης το Control Center ειναι μαζεμενο και δεν πιανει ολη την οθονη.Κολληματα μηδεν στη συσκευη,ειναι μια χαρα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με 10.02 δεν κολλαει. Με 10.01 κολλουσε οντως

 

Καλύτερα απ΄την 10.01 είναι αλλά και πάλι κολλάει αισθητά.

Έσυ είσαι μια χαρά και μπράβο σου, αυτό όμως δεν αναιρεί την κατάσταση μου.

 

Επειδη πηρα προσφατα 5s εχω αποψη για ios 9.3.5 και 10.Το 9.3.5 ηταν σταθερο και μια χαρα.Αλλα αναβαθμισα στο 10 για να δω πως ειναι και ναι,δεν μετανιωσα καθολου.Ειναι πιο ελαφρυ,τα animations και τα νεα features ειναι ομορφα.Καμια σχεση η εμπειρια χρησης με την 9.Να μπορω μεσα απο την οθονη κλειδωματος να βλεπω μηνυματα και να απανταω.Στην 9 με εβγαζε στην εφαρμογη.Επισης το Control Center ειναι μαζεμενο και δεν πιανει ολη την οθονη.Κολληματα μηδεν στη συσκευη,ειναι μια χαρα.

 

Το 5άρι λέω πως κολλάει αν διαβάσεις, το 5s την παλεύει ακόμα ( πιο ελαφρύ όχι αλλά μια χαρά είναι )

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω κάποια λογική στο να πρέπει η Google σε 4 χρόνια από σήμερα να σκλαβώσει το Android 12 πχ με το να πρέπει αυτό να μπορεί να τρέξει ικανοποιητικά σε συσκευή με hardware τετραετίας. 2 χρόνια πριν ναι οκ λογικό να το υποστηρίξεις.

 

Αλλά μια συσκευή 4 χρόνων πως να έχεις την απαίτηση να αναβαθμιστεί στο νεότερο λειτουργικό της αγοράς και να μην έχει θέματα στο οικοσύστημα android όταν κάθε χρόνο το hardware αλλάζει τόσο θεαματικά; Δηλαδή σήμερα οι συσκευές που κυκλοφόρησαν πριν 4 χρόνια με Android 4.1 θα μπορούσαν να πάρουν 7.0 όταν το hardware είναι έτη φωτός διαφορετικό ; Όταν το νορμάλ ήταν 512mb μνήμη και μονοπύρηνοι επεξεργαστές ;

 

Δε μιλάμε για IOS που είναι φτιαγμένο για να τρέχει μόνο σε μια συσκευή.

 

Μια απο τις πιο σωστες αποψεις που γραφτηκαν ποτε .

 

Και να συμπληρωσω λαικιζοντας:

 

To Android εχει εντελως διαφορετικη εξελιξη ταχυρυθμη και σε λιγα χρονια θα εχει προχωρησει παρα πολυ...

 

Οσο για το Iphone θα παραμεινει στους πιστους πατριωτες του Jobs μια και δεν προκειται να αλλαξει ουτε τα icon των εφαρμογων .Για πολυ πατριωτες λεμε . . . :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνηση. Το θέμα είναι google vs apple και κατ'επέκταση τα προϊόντα τους.

 

Δεν έχει νόημα να αναφέρετε συσκευές πέραν nexus στο android, όπου ο κατασκευαστής στα 2 χρόνια που υποστηρίζει την συσκευή θα έχει δώσει ένα major update και κάποια safety updates όταν η google θα έχει βγάλει παραπάνω ενημερώσεις ....

 

Η google θα έπρεπε να δίνει άλλο έναν χρόνο υποστήριξη. Οι συσκευές που βγάζει δεν είναι τίποτα του ***** για να λέμε ότι δεν θα μπορούν να δουλέψουν την ενημέρωση. Από εκεί και πέρα στο ios, λέμε για πόσα χρόνια υποστήριξη αλλά με λειψες ενημερώσεις.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με 10.02 δεν κολλαει. Με 10.01 κολλουσε οντως

 

Αν το εννοεις με την εννοια του lag/stutter οχι δεν εχει τετοιο θεμα.

Το αν ομως κανει 5 sec να ανοιξει τα μηνυματα ή το safari μετα το 2ο tab ξεκιναει τα redraw, δεν ειναι στην ουσια ενα μη χρηστικο τηλεφωνο? Αν το εξτρα φορτιο της νεας εκδοσης κανει την μπαταρια να αποδιδει στο 60% π.χ απο οτι απεδιδε περσι (μονο και μονο απο το software) ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην κοστιζει οσο το iphone, οταν το pixel ειναι 5 κλασεις ανωτερο απο αυτο?

:lol: :lol: Να κάτι τέτοια άκουγε και το Note 7 και έσκαγε... :lol: :lol: Γελάει ο κόσμος με αυτά που γράφετε ρε παιδιά...! :lol: :lol:

:)
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην κοστιζει οσο το iphone, οταν το pixel ειναι 5 κλασεις ανωτερο απο αυτο?

 

Και 10 μη σου πω.... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=442472 ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...