Jump to content

To Pixel κοστίζει όσο το iPhone, γιατί όμως δεν παίρνει αναβαθμίσεις για 4 έτη;


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα smartphone επένδυση για 4 χρόνια? Δεν συμφωνώ γιατί έχω δει πως σέρνονται παλιές συσκευές με νέο λειτουργικό, δεν ωφελεί πάντα τις συσκευές το νέο os αλλά μέχρι εκεί που μπορεί το hw του. Πχ το ipad 3 της κοπέλας μου με το ios 10 που είναι 4 χρονών tablet σέρνεται με το 9 ήταν πολύ καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα νόμισμα δύο όψεις, πρώτη όψη επιπλέον δυνατότητες με γρηγορότερες και δυνατότερες αναβαθμίσεις κάθε διετία για τη google, δεύτερη όψη καλύτερη τιμή μεταπώλησης για την apple.

Μια ταλάντωση είναι η απόφαση δύο έτη όχι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση είναι εξαρχής λάθος: Τα pixel όπως και τα nexus μπορεί να δουλεύουν άψογα και σαν consumer phones αλλά η βασική τους αποστολή είναι σαν development devices. Προφανώς ούτε οι ανάγκες είναι ίδιες ούτε ο σχεδιασμός έχει την ίδια λογική με αυτή που συναντάμε σε λίγο πολύ όλες τις άλλες συσκευές που απευθύνονται εξαρχής σε καταναλωτές.
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά πότε βγήκε ο 801.. όσα τηλέφωνα. έχουν τον 801 λοιπόν, δε θα αναβαθμιστούν σε nougat εξαιτίας του chip.. όχι εξαιτιας της googe.. Η apple, καθότι φτιάχνει το δικό της chip, είναι κυρία.. Edited by impreza_sti
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά πότε βγήκε ο 801.. όσα τηλέφωνα. έχουν τον 801 λοιπόν, δε θα αναβαθμιστούν σε nougat εξαιτίας του chip.. όχι εξαιτιας της googe.. Η apple, καθότι φτιάχνει το δικό της chip, είναι κυρία..

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, που πούλησαν αυτό το παραμύθι ή που υπάρχει κόσμος που το πιστεύει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι στα μείον το γεγονός ότι η Google έχει 2 χρόνια λιγότερα στις αναβαθμίσεις σε σχέση με την ανταγωνίστρια Apple και φυσικά αυτό μετράει στα μάτια των καταναλωτών ειδικά όταν σε όλα τα άλλα πάνω κάτω προσφέρουν τα ίδια και στα ίδια χρήματα! !!

Εγώ προσωπικά ενώ έλεγα όχι στα μήλο-τηλέφωνα (κυρίως για το κουτόχορτο που σερβίρει με τιμή στα ουράνια αλλά και τις κωλοτουμπες σε βασικά θέματα ) πλέον στο iPhone 8 plus δεν θα λεγα όχι αν είχα τα χρήματα και ήθελα μια αξιόπιστη συσκευή με αναβαθμίσεις γία 4 χρόνια.!!!

Τα Android σε επίπεδο ναυαρχίδας έχουν μείνει σχεδόν στάσιμα λες και δεν θέλουν να χτυπήσουν τον κύριο ανταγωνιστή.

Γενικά από όλες τις εταιρίες μου τη σπάει που δεν παρουσιάζουν καινοτόμα προϊόντα όπως πχ οι curved οθόνες της Samsung όπως οι dual κάμερες για καλύτερη φωτογραφία όπως τα στερεοφωνικά ηχεία με 24bit.... αυτοί αντί να προσθέσουν αφαιρούν (fm ir bluster sd card καλύτερες μπαταρίες κλπ)

Μακάρι τα pixel να αποτελέσουν μαζί με τα iPhone και τα surface την νέα αρχή και εξέλιξη της τεχνολογίας προς όφελος των καταναλωτών σε πιο λογικές τιμές και με 3-4 χρόνια μίνιμουμ αναβαθμίσεις! !!

ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ... ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΧΙ !!!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, που πούλησαν αυτό το παραμύθι ή που υπάρχει κόσμος που το πιστεύει? :confused:

 

Έχεις δόντι στην qualcomm?

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δόντι στην qualcomm?

 

Έχω δόντι .....στη λογική & την κριτική σκέψη. :D

 

Αλλά μιας και είμαι λάθος, θα μπορούσες να μου απαντήσεις στα παρακάτω 2 ερωτήματα? (Σοβαρά αν γίνεται)

-Αφού λοιπόν ο λόγος είναι ότι δε δίνονται οι drivers για τους 800/801, τότε πέρσι αντίστοιχα που δόθηκαν για την Μ, γιατί οι αντίστοιχες συσκευές του 13', δηλαδή note 3/g2/s4(η έκδοση με τον 800) δεν πήραν Μ?

 

-Αφού λοιπόν ο λόγος είναι ότι δε δίνονται οι drivers για τους 800/801, τότε να θεωρήσω αυτονόητο συσκευές με τον 805 (εκεί δόθηκαν οι drivers γιατί τον φορά το nexus 6), όπως π.χ. το note 4, moto droid turbo, δηλαδή του 14', θα πάρουν Ν?

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

Έχω δόντι .....στη λογική & την κριτική σκέψη. :D

 

Αλλά μιας και είμαι λάθος, θα μπορούσες να μου απαντήσεις στα παρακάτω 2 ερωτήματα? (Σοβαρά αν γίνεται)

-Αφού λοιπόν ο λόγος είναι ότι δε δίνονται οι drivers για τους 800/801, τότε πέρσι αντίστοιχα που δόθηκαν για την Μ, γιατί οι αντίστοιχες συσκευές του 13', δηλαδή note 3/g2/s4(η έκδοση με τον 800) δεν πήραν Μ?

 

-Αφού λοιπόν ο λόγος είναι ότι δε δίνονται οι drivers για τους 800/801, τότε να θεωρήσω αυτονόητο συσκευές με τον 805 (εκεί δόθηκαν οι drivers γιατί τον φορά το nexus 6), όπως π.χ. το note 4, moto droid turbo, δηλαδή του 14', θα πάρουν Ν?

 

Για τον 805 δε ξέρω, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως το moto maxx μου - 805 - θα μείνει με την marsh.. Τωρα, για το 1ο που αναφέρεις, είχε βγει η google να πει αντίστοιχα πως συσκευές με τον 800 δεν θα έπαιρναν marsh?.. Το πιο πιθανό είναι πως οι LG/Sammy κτλ δεν ήθελαν να δώσουν resources από τους προγραμματισταράδες τους για τόσο παλιές συσκευές.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Για τον 805 δε ξέρω, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως το moto maxx μου - 805 - θα μείνει με την marsh.. Τωρα, για το 1ο που αναφέρεις, είχε βγει η google να πει αντίστοιχα πως συσκευές με τον 800 δεν θα έπαιρναν marsh?.. Το πιο πιθανό είναι πως οι LG/Sammy κτλ δεν ήθελαν να δώσουν resources από τους προγραμματισταράδες τους για τόσο παλιές συσκευές.

 

Άρα, μόνος σου μου απαντάς ότι είναι παραμύθι. :)

 

-Note 4 & τα αντίστοιχα moto αν και με soc που υπάρχουν οι drives έχουν δοθεί, καθώς Ν τρέχει το nexus 6. (Τους χάλασε το παραμυθάκι)

-Η google δεν είχε βγει να πει ότι συσκευές με 800, δεν θα πάρουν Μ, μιας και την έδωσε στο nexus 5. Την ίδια στιγμή άλλες συσκευές του 13' με 800, δεν πήραν. (Πέρσι δεν γινόταν να πουλήσουν το παραμυθάκι τους, κρίμα που δεν είχε το nexus 5 έναν άλλο snapdragon να κάνουν το ίδιο με πέρσι).

-Στο ίδιο τέλμα θα βρεθούν, και του χρόνου καθώς τον 808/810 τον φοράνε τα αντίστοιχα nexus που θα πάρουν(άρα θα δοθούν οι drivers). Ενώ τα g4,v10,m9,z5, όχι, παρότι οι drivers θα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S3 με Android nougat:

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-t3461155

 

Οι samsung και οι περισσότερες εταιρίες Android δίνουν 2 χρονια αναβάθμισης. Έχεις όμως τη δυνατότητα να πας και πάρα πέρα μέσω xda εύκολα και γρήγορα. Δοκίμασε να του περάσεις κάποια cm13 Rom η cm14 που ακόμα είναι σε testing και θα δεις πόσο σφαίρα θα γίνει το galaxy s3 του 2012.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπήκα στον πειρασμό αλλά πριν το κάνω σφαίρα διάβασα για τα προβλήματα που θα δημιουργήσει στο τηλ και είπα άσε καλλίτερα. Εκτός του ότι θα έπρεπε να ξοδέψω κανά δυο ώρες! Μην ξεχνάμε ότι δεν είναι όλοι power users.

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Και 10 μη σου πω.... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=442472 ..

 

Benchmark σε διαφορετικό λειτουργικό δείχνει τι ακριβώς; Για εξήγησέ μας...

Link to comment
Share on other sites

Αν το εννοεις με την εννοια του lag/stutter οχι δεν εχει τετοιο θεμα.

Το αν ομως κανει 5 sec να ανοιξει τα μηνυματα ή το safari μετα το 2ο tab ξεκιναει τα redraw, δεν ειναι στην ουσια ενα μη χρηστικο τηλεφωνο? Αν το εξτρα φορτιο της νεας εκδοσης κανει την μπαταρια να αποδιδει στο 60% π.χ απο οτι απεδιδε περσι (μονο και μονο απο το software) ?

 

Το 6αρη εχω με την 10.0.2 παει εκπληκτικα. Και οντως αποδοση μπαταριας ειναι εκπληκτικη. Και μονο οτι διορθωθηκε επιτελους το καρκινιαρικο σιγμα τελικο δεν υπαρχει περιπτωση να εκανα downgrade

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Benchmark σε διαφορετικό λειτουργικό δείχνει τι ακριβώς; Για εξήγησέ μας...

 

Καποιες φορες λετε yes τα benchamark δειχνουν και τα απολυτα μαθηματικα την πραγματικοτητα. Αλλες φορες λετε δεν λενε την αληθεια. Αλλες φορες φταιει το λειτουργικο αλλες φορες φταινε τα pixel του iphone 6/plus να μην τα συγκρινουμε με την διαρκεια ζωης μπαταριας. Πειτε μας τι να συγκρινουμε να σας ικανοποιησουμε; Εχω ενα pc plato intel pentium 2 800mhz με αυτο να το συγκρινουμε να φανει η υπεροχη των google pixel ή οχι; Ερωτω ανευ δοσης σαρκασμου.

Link to comment
Share on other sites

Benchmark σε διαφορετικό λειτουργικό δείχνει τι ακριβώς; Για εξήγησέ μας...

 

τι σχεση εχει το λειτουργηκο σε cpu bench?

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Βρε και το φλας εχει σχεση στο τελος

 

http://support.primatelabs.com/kb/geekbench/geekbench-3-benchmarks

 

εδω για οποιον θελει να δει τι τεσταρει το geekbench, τα integer - floating points της cpu και την μνημη

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

http://support.primatelabs.com/kb/geekbench/geekbench-3-benchmarks

 

εδω για οποιον θελει να δει τι τεσταρει το geekbench, τα integer - floating points της cpu και την μνημη

Ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου. Δεν έχω να τεστάρω το iphone 6. Γνωρίζω πως υπολείπεται από το iphone 7 plus που θέλω να πάρω

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση είναι εξαρχής λάθος: Τα pixel όπως και τα nexus μπορεί να δουλεύουν άψογα και σαν consumer phones αλλά η βασική τους αποστολή είναι σαν development devices. Προφανώς ούτε οι ανάγκες είναι ίδιες ούτε ο σχεδιασμός έχει την ίδια λογική με αυτή που συναντάμε σε λίγο πολύ όλες τις άλλες συσκευές που απευθύνονται εξαρχής σε καταναλωτές.

 

Απο τη στιγμη που η ιδια η Google το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να προμοταρει το Pixel σαν ανταγωνιστη του μηλοτηλεφωνου, αυτο που λες δεν ισχυει. Τα Nexus μπορει οντως να ειχαν αυτη τη λογικη, γυμνο Android, εσκεμμενα κουσουρια για χαμηλη τιμη (ειδικα μεχρι το 5) που devs μπορει να μη τους ενοιαζαν κλπ.

 

Πλεον ειναι ξεκαθαρα Google vs Apple και νομιζω η Google πιο πολυ νοιαζεται να εκθρονισει τη Samsung που θεωρειται ο premium Android κατασκευαστης.

Link to comment
Share on other sites

Η Google με την Samsung μια χαρά θα τα έχουν βρει. Εξάλλου και οι πελάτες της Samsung πελάτες της google είναι. Το θέμα είναι πως θα πάρουν πελατεία από άλλες πλατφόρμες.

 

Επίσης μέχρι τώρα τα nexus ήταν developer tools. Τα pixel δεν είναι. Όσο για το geekbench κάποια πράγματα δεν καταλαβαίνω. Πως στον Α10 βλέπει δύο επεξεργαστές και στο 820 έναν? Πως στον Α10 ο χρονισμος ειναι στο 2,34 και στον 820 στο 1,5? Μήπως το iPhone γκαζωνει στην εφαρμογή και ο snapdragon όχι? Δεν το λέω με υπονοούμενα. Απλά αναρωτιέμαι. Τον ταπεινό 650 μου, τον βγάζει παρόμοιο σε απόδοση με έναν 820.

Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω το πρώτο πράγμα που θα σκεφτείς πριν την αγορά είναι αυτό χαχαχαχαχα. Το πρώτο είναι αν θες android ή iOS.
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι επιλεγουν iphone για να εχουν αναβαθμισεις για 4 ετη (οπως λεει κι ο τιτλος) και οθονη τεχνολογιας 4+ ετων (οπως και οικοπεδα bezels, ταχυτητα φορτισης 2012 κλπ κλπ). Για ολους τους υπολοιπους, που θελουν τεχνολογια 2016-2017 υπαρχει και το Pixel και αλλες, πολλες, καλυτερες προτασεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα Android σε επίπεδο ναυαρχίδας έχουν μείνει σχεδόν στάσιμα λες και δεν θέλουν να χτυπήσουν τον κύριο ανταγωνιστή.

 

Πως εχουν μεινει στασιμα?

Εδω οι αλλοι σου σερβιρουν οθονες που βρισκεις σε κινεζικα των 200 ευρω σαν τις καλυτερες της αγορας και τριτοτεταρτες καμερες σαν ... επιπεδου dslr.

Μια χαρα κορυφαιο hardware σου δινει ο android ανταγωνισμος (curved 2k super amoled screen, quick/wireless charging Κλπ κλπ) και για αυτο αλλωστε εχει ξεφυγει για τα καλα σε τεχνολογικη καινοτομια...

Link to comment
Share on other sites

Benchmark σε διαφορετικό λειτουργικό δείχνει τι ακριβώς; Για εξήγησέ μας...

 

με προλαβε και σου απαντησε ο φιλος @valsamisel , οποτε δεν εχω να σου εξηγησω κατι παραπανω.. καθε φορα οτι σας συμφερει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καποιοι επιλεγουν iphone για να εχουν αναβαθμισεις για 4 ετη (οπως λεει κι ο τιτλος) και οθονη τεχνολογιας 4+ ετων (οπως και οικοπεδα bezels, ταχυτητα φορτισης 2012 κλπ κλπ). Για ολους τους υπολοιπους, που θελουν τεχνολογια 2016-2017 υπαρχει και το Pixel και αλλες, πολλες, καλυτερες προτασεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πως εχουν μεινει στασιμα?

Εδω οι αλλοι σου σερβιρουν οθονες που βρισκεις σε κινεζικα των 200 ευρω σαν τις καλυτερες της αγορας και τριτοτεταρτες καμερες σαν ... επιπεδου dslr.

Μια χαρα κορυφαιο hardware σου δινει ο android ανταγωνισμος (curved 2k super amoled screen, quick/wireless charging Κλπ κλπ) και για αυτο αλλωστε εχει ξεφυγει για τα καλα σε τεχνολογικη καινοτομια...

 

σωστα η apple δεν προσφερει τεχνολογια , ουτε σαν software ουτε σαν hardware ( τον Α10 fusion απο το περιπτερο το πηρε)...

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι ο μονος εδώ μεσα που δεν θελει,και δεν κανει αναβαθμιση λογισμικού;:cry:

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

 

σωστα η apple δεν προσφερει τεχνολογια , ουτε σαν software ουτε σαν hardware ( τον Α10 fusion απο το περιπτερο το πηρε)...

 

Πραγματι, ειναι απολυτα δικαιολογημενα τα 1000+ για τον Α10 και οθονη που φοραει κι η τελευταια κινεζικη μετριαντζα...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, ειναι απολυτα δικαιολογημενα τα 1000+ για τον Α10 και οθονη που φοραει κι η τελευταια κινεζικη μετριαντζα...

 

η οθονη ειναι χαλια ε? τα πιστευετε αυτα που λετε? βγηκε πριν 5 χρονια και 5 χρονια μετα θεωρειτε η καλυτερη στο ειδος της!

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...