Jump to content

To Pixel κοστίζει όσο το iPhone, γιατί όμως δεν παίρνει αναβαθμίσεις για 4 έτη;


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το 4k video δεν ήταν τόσο θέμα του Α8 αλλά της κάμερα που είχε 8MP που θέλει τουλάχιστον 8.8MP για κανονικό 4Κ και όχι upscale της ανάλυσης.

Με 1gb ram δεν πάει πουθενά το iPhone 6

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει χειροπιαστά γιατί πρέπει κάποιος να το προτιμήσει σε σχέση με κάποια ναυαρχίδα άλλου κατασκευαστή;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο άρθρο.

Είναι απλό για το που θα πάει ο καταναλωτής.

Αν έχει ως κριτήριο τις αναβαθμίσεις, σαφώς πάει για ios.

Αν δε τον ενδιαφέρει και είναι καλυμμένος με τα 2 χρόνια τότε πάει για android, γενικά.

Για τα pixel, ας περπατήσει στην αγορά και θα κρίνουμε αν όντως είναι μια από τις καλύτερες προτάσεις.

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο για την Google αλλά όποιος πραγματικά ασχολείται με android θα μπορεί μέσω xda να φτάσει unnoficially τα 4-5 χρόνια αναβαθμίσεων άνετα.

Με το ios αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει και εξαρτάσαι από το μελλοντικό κουτσουρεμένο update που θα δώσει η Apple.

Βέβαια όλα αυτά λίγο νόημα έχουν γιατι 4+ χρόνια λίγοι θα κρατήσουν κάποιο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο για την Google αλλά όποιος πραγματικά ασχολείται με android θα μπορεί μέσω xda να φτάσει unnoficially τα 4-5 χρόνια αναβαθμίσεων άνετα.

 

Έχεις δίκιο.

Θα πρέπει όμως να γίνουν πιο απλά τα πράματα όσο αφορά του ρουτ, τις ρομς και γενικά το μοντάρισμα.

Πες ότι το ρουτ, σε ορισμένες κινέζικες εταιρείες είναι ένα κλικ (xiaomi, meizu). Δε θα ήταν πιο εύκολο να βάζεις μια ρομ με μια απλή αντιγραφή επικόλληση μέσω του η/υ και να μην χρειάζεται εντολές μέσω adb; Καλα δε θα ηταν; :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει χειροπιαστά γιατί πρέπει κάποιος να το προτιμήσει σε σχέση με κάποια ναυαρχίδα άλλου κατασκευαστή;

 

Εγω θα απαντησω γιατι θα το προτιμουσα απο το iphone (αν και δεν θα παιρνα κανενα απο τα δυο)

 

1) Καλυτερη οθονη

2) Καλυτερη μπαταρια

3) Πιθανον καλυτερη καμερα (αν και θελω να δω συγκριτικα)

4) Απεριοριστος χωρος στο cloud για φωτογραφιες και βιντεο

5) google assistant

6) Το Daydream VR ειδικα στην Αμερικη που η Verizon σου το δινει μαζι με τη συσκευη

7) Παλι ειδικα στην Αμερικη την δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις το project fi για φτηνοτερο συμβολαιο

8) Αν προτιμας (οπως εγω) το Android απο το IOS, αυτο βεβαια ειναι υποκειμενικο

Link to comment
Share on other sites

Θα προσέθετα και το iphone5!

Είχα την ευκαιρία να έχω ταυτόχρονα το galaxy s3 (Δεκέμβριος 2012) και το iphone5 (Φεβρουάριος 2013) τα οποία παρήχθησαν την ίδια περίοδο (2012). Το s3 έχει σταματήσει να ενημερώνεται εδώ και τρία χρόνια. Δε συζητάμε τι έκανε η τελευταία αναβάθμιση στη μπαταρία - πρακτικά αχρήστευσε το τηλέφωνο. To iphone5 τρέχει ios9, με hardware του 2012 και θα μπορούσα αν ήθελα να το αναβαθμίσω σε ios10 χωρίς ουσιαστικά προβλήματα (ίσως λίγο πιο αργό).

Είπατε τίποτα;

Galaxy S3 με Android nougat:

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-t3461155

 

Οι samsung και οι περισσότερες εταιρίες Android δίνουν 2 χρονια αναβάθμισης. Έχεις όμως τη δυνατότητα να πας και πάρα πέρα μέσω xda εύκολα και γρήγορα. Δοκίμασε να του περάσεις κάποια cm13 Rom η cm14 που ακόμα είναι σε testing και θα δεις πόσο σφαίρα θα γίνει το galaxy s3 του 2012.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tι να σας πω παιδιά ,το Xperia M μου έχει πάρει ήδη Nougat (Unofficial) & όπως μπορείτε να δείτε & στο βίντεακι μου

& όσοι έχουμε την συγκεκριμένη συσκευή,πως πάει πολύ πιο γρήγορα από το official καναλάκι που σταμάτησε με 4.3

Τo συμπέρασμα είναι ,ότι επίτηδες τα κάνουνε να κολλάνε για να παίρνουμε επόμενο μοντέλο :!:

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο ίσως (γιατί ακόμα δεν την είδαμε την συσκευή) σημείο που χωλενει η πρόταση της google. Αν κρίνω βέβαια από το γεγονός ότι οι νεότερες αναβαθμίσεις κάνουν την συσκευή πιο αργή, δεν ξέρω αν αυτό από μόνο του με κρατήσει μακριά από την επιλογή του pixel. Έχουμε δει τόσο τα iPhones όσο και κάποιες Android συσκευές πως πέφτει η απόδοση μετά από δύο χρόνια αναβαθμισεων. Ίσως και να μην είναι είναι τόσο αρνητικό. Καλύτερα μια σταθερή και γρήγορη συσκευή πάρα με νέα έκδοση και λειτουργίες που επηρεάζουν την συνολική απόδοση.

 

Συμφωνω απολυτως!

Τοσα χρονια ειτε μιλαμε για κινητο, ειτε για tablet, ειτε για pc, ανεξαρτητου μαρκας και λειτουργικου, όλες μα όλες οι -συμαντικες- αναβαθμισεις επιβραδυναν παντα την συσκευη! Ποτε δεν ειδα το αναποδο. Ουτε 1 φορα! Σε κανενα λειτουργικο!

Μαλιστα αμα περασουν τα 2 χρονια και βγει και 2η ή 3η μεγαλη αναβαθμιση η συσκευη πλεον ειναι τοσο αργη που κατανταει αχρηστη!

Πλεον σαν πολιτικη μου, ποτε δεν αναβαθμιζω συσκευη ειδικα αμα ξερω οτι η αναβαθμιση ειναι πιο πολυ εφε και περιττα πραγματα για την δικια μου χρηση!

 

π.χ. Στο ipad air ειμαι ηδη 2 αναβαθμισεις πισω, το ιδιο και στο iphone 5

Οποιος νομιζει οτι στο περιβαλλον της apple δεν υπαρχουν καθυστερησεις τον προσκαλω να δει πως καταντησε το παλιο ipad 2 οταν πηρε ολες τις αναβαθμισεις του! Μην ειεμαστε κολημενοι!

Το ιδιο ισχυει και για το Samsung S3, μετα την τελευταια αναβαθμιση ηθελα να το πεταξω.

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

εγώ απο την πλευρά μου το βλέπω διαφορετικά...

υποστήρηξη δεν σημαίνει μόνο νέα version software

μπορεί να σημαίνει απλά bug fix, security fixes κτλ...

γιατί το bug fix και support να σημαίνει απαραίτητα νεό ποιο "βαρυ" software που κατα κύριο λόγο είναι για marketing και δεν προσφέρει τίποτα παραπανω σε ενα απλό χρήστη?

 

Η apple για εμένα έχασε ένα πελατη όταν με μία αναβάθμιση του ipad2 (την έκανε η γυναίκα μου κατα λάθος) δεν μπορούσα να κάνω rollback και έπειτα έγινε τόσο βαρύ που το surfing έγινε πλέον σκέτη ταλαιπωρία! εκανα την "δουλίτσα" μου μια χαρά και μέσα σε μια ημέρα έγινε σχεδόν αδύνατο να το χρησιμοποιήσεις... αυτό δεν λέγετε υποστήριξη αλλά κλεψιά για εμένα...

 

Απο την άλλη η google δίνει μεγάλη ελευθερία κινήσεων αλλά είναι και κάποια πράγματα που αν και τα θεωρώ αυτονόητα δεν τα κάνει... φίλος για παραδειγμα του χάλασε το android phone και ενω νόμιζε οτι έκανε backup δεν γινόταν και έχασε όλες του τις επαφές... δεν ξέρω αν ειναι άσχετος ή όχι έχοντας όμως δεί το backup - restore τις apple ειναι να απορείς πως ΔΕΝ μπορούν να φτιάξουν κάτι ώστε αν μου κλέψουν το κινητο και πάρω ένα ίδιο δεν μπορώ να το επαναφέρω στην κατάσταση που ήταν... και υπάρχουν και αλλα παρομοια θεματα που απορω πως δεν εχουν λυθεί πλεον στα android...

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων μιλάω σαν απλός χρήστης και όχι "power" user...

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι τις ερχόμενες εβδομάδες θα έχω κάποια χρήματα στην τσέπη μου...

Προσωπικά σίγουρα δεν θα ήμουν χαρούμενος, αλλά απλώς είμαι εγώ.

 

Παρότι δεν μου αρέσει η Apple και το IOS , οφείλω να παραδεχτώ πως η Google βάζει συχνά αυτογκόλ.

Ο μέσος καταναλωτής δεν ρουτάρει ούτε μοντάρει. Επίσης δεν αλλάζει κινητό κάθε 6 μήνες. Καλό θα ήταν

λοιπόν η αφετηρία της θέσης - απάντησης μας να λαμβάνει υπόψιν κάποια βασικά δεδομένα.

 

Μιλώ ως χρήστης και όχι ως οπαδός.

 

Οι αναβαθμίσεις βαραίνουν και οι διαφορές είναι μικρές.

 

Τα Apple εξακολουθούν να είναι ταχύτερα κυρίως λόγω λογισμικού, χωρίς να υπολείπονται σε κάτι βασικό.

Βέβαια τους έκανα πλάκα τόσα χρόνια για την τιμή τους αλλά τελικά γυρίζει ο τροχός ...

Οι τιμές των Pixel είναι αστείες και η υποσχόμενη αναβάθμιση επίσης. Και αυτό έχοντας στο μυαλό ότι η Google

δεν θέλει να είναι ανταγωνιστής των υπολοίπων κατασκευαστών και τιμολογεί ακριβά.

 

Συμφωνώ με τον αρθρογράφο . Απλά η δική μου λύση λέει midrange επιλογές για Value/Money καταστάσεις.

Μόλις πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα 6p στα 360 euro .

Σε 2 χρονάκια ίσως αλλάξω με ένα άλλο αντίστοιχο που τότε θα φοράει τον 830 ή 835 ή 840 SD με αντίστοιχη GPU

και θα είμαι πιο φρέσκος αντί να δώσω 800+ για το Pixel XL ... ( Γελάει ο κόσμος GOOGLE )

Link to comment
Share on other sites

Το pixel σαν software φαίνεται απίστευτο. Το γεγονός όπως πρακτικά χρησιμοποιώ όλες τις Google εφαρμογές και έχω σκοπό να αγοράσω και το Google home ενώ έχω Android smart watch και chromecast το κανει καλύτερο. Αλλά δεν θα το πάρω. Δεν θα δεχτώ αυτά που κοροϊδεύω στην Apple. Τηλέφωνο με τόσο μεγάλα πλαίσια ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα παιδια μην ξεχναμε και ενα βασικο προβλημα που υπαρχει στα apple προιοντα,εχοντας ενας χρηστης σημερα ενα iphone 4s,δεν μπορει να βαλει καμια εφαρμογη γιατι του ζητανε απο ενα ios και πανω να υπαρχει στην συσκευη,πραμα που την κανει αχρηστη στο χρηστη,εχοντας ενα android τηλέφωνο με android 2.2,μπορεις ανετα να βαλεις καποιες εφαρμογες και να δουλευουν κανονικα,τωρα,αν δεν εχει αρκετη μνημη για μια εφαρμογη,αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Εγω σαν χρήστης,έχοντας 2 Νεξους 6,δεν προκειται να φυγουν συντομα απο τα χερια μου,μολις πηρε την 7 και το κινητο δουλευει πολυ καλυτερα απο οταν το πηρα πριν απο εναμιση χρονο,αντε να παει και 7.1 επισημα,την 8 ομως την βλεπω να ειναι cm,μιας και εχει και μια πολυ μεγαλη κοινοτητα απο πισω οπου το καλυπτει στα παντα.

Edited by drake19
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Παρτε ολοι iphone να βρειτε την υγεια σας σε ολα αλλα και στις αναβαθμισεις και αφηστε ολα τα αλλα.Μονο iphone!
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S3 με Android nougat:

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-t3461155

 

Οι samsung και οι περισσότερες εταιρίες Android δίνουν 2 χρονια αναβάθμισης. Έχεις όμως τη δυνατότητα να πας και πάρα πέρα μέσω xda εύκολα και γρήγορα. Δοκίμασε να του περάσεις κάποια cm13 Rom η cm14 που ακόμα είναι σε testing και θα δεις πόσο σφαίρα θα γίνει το galaxy s3 του 2012.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ασχολουνται ολοι με root Και xda...μιλαμε για Original update... το ιδιο μας λες και για το Note 3...και το HD2 τρεχει Nougat & windows 8 τι να κανουμε γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Θα πρέπει όμως να γίνουν πιο απλά τα πράματα όσο αφορά του ρουτ, τις ρομς και γενικά το μοντάρισμα.

Πες ότι το ρουτ, σε ορισμένες κινέζικες εταιρείες είναι ένα κλικ (xiaomi, meizu). Δε θα ήταν πιο εύκολο να βάζεις μια ρομ με μια απλή αντιγραφή επικόλληση μέσω του η/υ και να μην χρειάζεται εντολές μέσω adb; Καλα δε θα ηταν; :D

 

Δεν ειναι και τοσο δυσκολο ρε παιδια. Συνδεεις το κινητο, γραφεις adb devices (ή την αναλογη εντολη που σου δινουν οι Online οδηγοι) και μετα ειναι απλη διαδικασια. Αν το κανανε τοσο ευκολο οσο λες (που μολις κανεις ενα ρουτ ετσι ακριβως ειναι, copy paste ή dl στο κινητο και μετα 2 κλικ στο recovery) τοτε θα κλαιγαμε με τον καθε ακυρο που θα παραπονιοταν γιατι οι ρομ του s7 δεν δουλευουν στο pixel.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι κατά πόσο η google θέλει να γίνει mainstream. Αν όντως θέλει να γίνει (κάτι τέτοιο δείχνει με τα pixel που παρουσίασε) τότε είναι ένα μείον οι αναβαθμίσεις της αλλά έχει και άλλα τόσα θετικα(δεν χρειάζεται να τα αναπαράγουμε συνέχεια, όποιος από εμάς ασχολείται ξέρει). Αν πάλι όχι, εμένα προσωπικά δεν με αφορά γιατί ξέρω γιατί διάλεξα κινητό με android. Και εξηγούμαι ,έχω ένα s7 edge, ξέρω ότι η Samsung και η κάθε Samsung θα μου παρέχει υποστήριξη λειτουργικού για 2 χρόνια, αυτομάτως την επόμενη μέρα (με την λήξη της εγγύησης δλδ, λόγω ελλεινου Knox) θα πάω σε costum rom και έχω για άλλα 3 χρόνια υποστήριξη. Απλά, ξεκάθαρα, προσωπικά. Το θέμα παιδιά στην τελική είναι τι ζητάει ο καθένας, συσκευές υπάρχουν για όλους και η κάθε συσκευή έχει τον αγοραστή της.
Link to comment
Share on other sites

To Pixel κοστίζει όσο το iPhone, γιατί όμως δεν παίρνει αναβαθμίσεις για 4 έτη;

 

Το iPhone κοστίζει όσο το Pixel, γιατί όμως δεν έχει ξεκλείδωτο NFC;

..γιατί όμως δεν έχει ξεκλείδωτο Bluetooth;

..γιατί όμως δεν έχει αναφορά μηνύματος;

..γιατί όμως δεν έχει θύρα ακουστικών;

..γιατί όμως δεν έχει...

..γιατί όμως δεν έχει...

..γιατί όμως δεν έχει...

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσο δυσκολο ρε παιδια. Συνδεεις το κινητο, γραφεις adb devices (ή την αναλογη εντολη που σου δινουν οι Online οδηγοι) και μετα ειναι απλη διαδικασια. Αν το κανανε τοσο ευκολο οσο λες (που μολις κανεις ενα ρουτ ετσι ακριβως ειναι, copy paste ή dl στο κινητο και μετα 2 κλικ στο recovery) τοτε θα κλαιγαμε με τον καθε ακυρο που θα παραπονιοταν γιατι οι ρομ του s7 δεν δουλευουν στο pixel.

 

Κι αυτο δεν ειναι λογικη ομως. Να κανουμε επιτηδες δυσκολα καποια πραγματα για να ξεχωριζουν οσοι εχουν γνωσεις απο τους γιωταδες.

 

Παντως αν καποιος δεν ξερει, δεν τολμαει να κανει root ακομα και μασημενη τροφη να του δωσεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το iPhone κοστίζει όσο το Pixel, γιατί όμως δεν έχει ξεκλείδωτο NFC;

..γιατί όμως δεν έχει αναφορά μηνύματος;

 

:cool:

 

Παω να ακυρωσω την παραγγελια μου για το μηλοτηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι τα παραλετε. Ο κολλητός μου με iPhone 5 με ρωτούσε αν διάβασα τίποτα θετικό για την 10 γιατί με την προηγούμενη version άρχισε να λαγκαρει η συσκευή του. Επίσης στα 600 ευρώ που έδωσε να προστεθούν οι 2 φορές που χάλασε το power button (OK Την μία την κάλυψε η εγγύηση) και 1 φορά αλλαγή του home button. Οπότε να μην κάνουμε την μύγα, καμήλα!

 

Επίσης πολλοί ξεχνούν ότι κάποια nexus αναβαθμιστηκαν πάνω από 2 χρόνια επίσημα. Οπότε τα δύο χρόνια ήταν στα χαρτιά. Οι λόγοι για να πας στο pixel πολλοί αλλά μένει να κυκλοφορήσει για να επαληθευθουν.

Link to comment
Share on other sites

Galaxy S3 με Android nougat:

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-t3461155

 

Οι samsung και οι περισσότερες εταιρίες Android δίνουν 2 χρονια αναβάθμισης. Έχεις όμως τη δυνατότητα να πας και πάρα πέρα μέσω xda εύκολα και γρήγορα. Δοκίμασε να του περάσεις κάποια cm13 Rom η cm14 που ακόμα είναι σε testing και θα δεις πόσο σφαίρα θα γίνει το galaxy s3 του 2012.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδώ μιλάμε για επίσημη υποστήριξη...όχι για xda.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι τα παραλετε. Ο κολλητός μου με iPhone 5 με ρωτούσε αν διάβασα τίποτα θετικό για την 10 γιατί με την προηγούμενη version άρχισε να λαγκαρει η συσκευή του. Επίσης στα 600 ευρώ που έδωσε να προστεθούν οι 2 φορές που χάλασε το power button (OK Την μία την κάλυψε η εγγύηση) και 1 φορά αλλαγή του home button. Οπότε να μην κάνουμε την μύγα, καμήλα!

 

Επίσης πολλοί ξεχνούν ότι κάποια nexus αναβαθμιστηκαν πάνω από 2 χρόνια επίσημα. Οπότε τα δύο χρόνια ήταν στα χαρτιά. Οι λόγοι για να πας στο pixel πολλοί αλλά μένει να κυκλοφορήσει για να επαληθευθουν.

 

Ας ξεκινησω οτι του χαλασε το Home & power button...στα 3 χρονια που ειχα το 5αρι...τιποτα απο τα 2 δεν χαλασε...οπως και σε κανενα Iphone Που ειχα ( 3gs / 4s )...αρα σε αυτο μπορει να οφειλεται η χρηση που του εκανε Η να εφαγε καμια καλη τουμπα...

 

παμε στο version... η 9.χ.χ ηταν καλυτερη απο την 8.χ.χ και το κινητο πηγαινε χωρις κολληματα- ειχε καλυτερη διαρκεια μπαταριας και επισης ολα λειτουργουσαν ρολοι....στην 10 λοιπον τα πραγματα παρεμειναν ως εχει μιας και ειναι ποιο ελαφρια η 10.χ.χ αλλα τα κολληματακια εμφανιζονται... ας κανει ενα clean install και ας μας πει παλι...στα 600€ που εδωσε τον εχει βγαλει 3-4 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω κάποια λογική στο να πρέπει η Google σε 4 χρόνια από σήμερα να σκλαβώσει το Android 12 πχ με το να πρέπει αυτό να μπορεί να τρέξει ικανοποιητικά σε συσκευή με hardware τετραετίας. 2 χρόνια πριν ναι οκ λογικό να το υποστηρίξεις.

 

Αλλά μια συσκευή 4 χρόνων πως να έχεις την απαίτηση να αναβαθμιστεί στο νεότερο λειτουργικό της αγοράς και να μην έχει θέματα στο οικοσύστημα android όταν κάθε χρόνο το hardware αλλάζει τόσο θεαματικά; Δηλαδή σήμερα οι συσκευές που κυκλοφόρησαν πριν 4 χρόνια με Android 4.1 θα μπορούσαν να πάρουν 7.0 όταν το hardware είναι έτη φωτός διαφορετικό ; Όταν το νορμάλ ήταν 512mb μνήμη και μονοπύρηνοι επεξεργαστές ;

 

Δε μιλάμε για IOS που είναι φτιαγμένο για να τρέχει μόνο σε μια συσκευή.

 

καταλαβαινω τι λες και συμφωνω..αν ειχα τη Google. Απο την πλευρα του αγοραστη ομως ειναι πολυ απλα τα πραγματα, ιδια τιμη, διπλασια υποστηριξη, με κλειστα ματια Apple. Εκτος αν δε σεβεσαι τον κοπο σου για να βγαζεις χρηματα...over time η επιλογη της Google θα σου παει ακριβως τα διπλασια χρηματα στα 4 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσέθετα και το iphone5!

Είχα την ευκαιρία να έχω ταυτόχρονα το galaxy s3 (Δεκέμβριος 2012) και το iphone5 (Φεβρουάριος 2013) τα οποία παρήχθησαν την ίδια περίοδο (2012). Το s3 έχει σταματήσει να ενημερώνεται εδώ και τρία χρόνια. Δε συζητάμε τι έκανε η τελευταία αναβάθμιση στη μπαταρία - πρακτικά αχρήστευσε το τηλέφωνο. To iphone5 τρέχει ios9, με hardware του 2012 και θα μπορούσα αν ήθελα να το αναβαθμίσω σε ios10 χωρίς ουσιαστικά προβλήματα (ίσως λίγο πιο αργό).

Είπατε τίποτα;

Συμφωνώ απόλυτα.

Έχω το 5 και πάει απείρως πιο γρήγορα από το LG G2 που βγήκε ένα χρόνο μετά και έχει διπλάσια ram , επεξεργαστή κτλ

Κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Με 1gb ram δεν πάει πουθενά το iPhone 6

 

Γιατι βρε; Θα ξεχασω εγω το 3g που δεν εγραφε βιβτεο και εγραφε το 3gs?

 

Cydia στο 3g εγγραφη στο 3g και μετα κλαφτα ολο σπασιματα το βιντεο. Δεν ξερουν οι εταιριες εδω στην Ελλαδα εμεις κατεχουμε την υπερτατη γνωση σε ολα :P

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Έχω το 5 και πάει απείρως πιο γρήγορα από το LG G2 που βγήκε ένα χρόνο μετά και έχει διπλάσια ram , επεξεργαστή κτλ

Κτλ.

 

Εαν ηταν να κοιταγαμε τα gb και την ταχυτητα των cpu αυτο δεν θα δικαιολογουσε γιατι τα windows 10 ανοιγουν πολυ ταχυτερα απο οτι ανοιγει ο ιδιος υπολογιστης με φορτωμενα τα svista. Its always about the software.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...