Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά πως θα το κάνω αυτό?

 

Πώς έχεις σετάρει τώρα το bb να παίρνει τα μέιλ?

Κάποιες ρυθμίσεις έχεις περάσει.

Ξαναπέρασέ τις, αλλά μην επιλέξεις pop3, αλλά imap4.

Δεν έχω bb για να σου πώ ακριβώς, αλλά το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα με το gmail σε windows mobile συσκευή.

Μόλις άλλαξα τις ρυθμίσεις και έβαλα σαν account type: imap4

και σαν incoming mail server: imap.χχχχχ.com , όλα διορθώθηκαν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή σας μέρα..

Είμαι νέος στο forum. Συγχαρητήρια σε όλους.

Έχω μία απορία όσον αφορα τα συνημένα αρχεία. Έχω το 8520.

Έχω εγκατεστημένα το Docs To Go και το Attachment Service.

Όταν μου στέλνουν συνημένο Excel ή Word δεν μπορώ να το διαβάσω.

είτε το ανοίγω απ' ευθείας είτε το κάνω download και το ανοίγω μετά.

Υπάρχει άλλος τρόπος?

Ευχαριστώ πολύ...

Ασφαλιστικός & Επενδυτικός Σύμβουλος του ομίλου ING.

 

 

PIN : 21BDCEB4

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι.

Αντιμετωπίζω άλλο ένα προβληματάκι. :D

Έχω ένα handsfree bluetooth. Μπορω με το 8520

να το βρω, το αναγνωρίζει αλλά μου ζητάει να βάλω αριθμούς ή γράμματα.

Πως θα το αποφύγω αυτό το βήμα για να κάνω την σύνδεση μιας

και το handsfree δεν έχει ούτε αριθμούς ούτε γράμματα?

Και πάλι ευχαριστώ...

Ασφαλιστικός & Επενδυτικός Σύμβουλος του ομίλου ING.

 

 

PIN : 21BDCEB4

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ορίσεις custom file ascotiations από την εφαρμογή file scout που θα βρείς εδώ και να ορίσεις ποιοί τύποι αρχείων να σου ανοίγουν με τι.

 

Για το πώς θα το εγκατστήσεις στη συσκευή σου, δές εδώ!

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι πολυ ωραια τωρα που βγηκε ο δωρεαν express blackberry server απο τη RIM, να ανανεωσει η Google το Connector, πιστευω θα ειναι πολυ καλη κινηση.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σασ.το κινητο μου (blackberry bold) ειχε σημερα μια πτωση κ απο εκεινη την στιγμη κ μετα δεν κανει τιποτα.δεν ανοιγει καθολου,μηπωσ καηκε η μπταρια?τι να κανω?εγω συνδεση vodafone να το παω εκει να το δουν?:cry::cry:

 

ευχαριστω

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στην εγγύηση πήγαινε στην βοιδαφον και πες τους πως ξαφνικά έσβησε και δεν κάνει τίποτα (όπως λες) αλλά προς Θεού ΜΗΝ πεις ότι σου έπεσε ;)

Λογικά θα στο πάρουν στο service και θα στο φτιάξουν/αλλάξουν...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ.

Ένας φίλος μου έχει δώσει ένα Vodafone branded blackberry άλλα το δίκτυο μου είναι Cosmote. Σήμερα που επισκεύτηκα τη Cosmote με ενημέρωσαν πως δεν είναι δυνατόν να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία blackberry καθώς το IMEI δείχνει πως έχει αγορασθεί από τη Vodafone (τα imei της Vodafone αρχίζουν από 99 ενώ της Cosmote από 012).

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να μπορέσω να ενεργοποιήσω την υπηρεσία blackberry?

 

διαβάζοντας σε κάποιο άλλο topic κάποιος άλλος ανέφερε το ίδιο πρόβλημα άλλα το δίκτυο του ήταν Wind. Η λύση που προτάθηκε ήταν από το προηγούμενο κάτοχο της συσκευής να γίνει αποδέσμευση της συσκευής με fax προς τη Vodafone

Στην περίπτωση αυτή όμως αφού η Cosmote τσεκάρει τα imei πως θα λειτουργήσει σαν λύση?

 

Κάποια βοήθεια?

G.S.M. God Send Mobiles
Link to comment
Share on other sites

H Cosmote δεν τσεκάρει τα ΙΜΕΙ όπως σου είπε, απλά μάλλον δεν τους άρεσε που το τηλέφωνο ήταν της vodafone ή απλά δε γνώριζε ακριβώς τι σου έλεγε ο πωλητής. Όλα τα blackberry στην Ελλάδα είναι sim unlocked, που σημαίνει ότι λειτουργούν σε οποιοδήποτε δίκτυο. Αν το blackberry που έχεις το έχει αποδεσμεύσει ο φίλος σου (αν έχει πάρει καινούριο και το χρησιμοποιεί στη θέση του παλιού, έχει αποδεσμευθεί αυτόματα *), τότε απλά ζητάς από την cosmote να ενεργοποιήσει bis στη γραμμή σου. Δε χρειάζεται να ξέρουν τι συσκευή έχεις, θα μπορούσες κάλλιστα να την έχεις αγοράσει κατευθείαν από τη RIM. Εξ άλλου, το ΙΜΕΙ δηλώνεται αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και όχι πριν, στη σελίδα ρυθμίσεων.

 

* η αποδέσμευση δε σημαίνει ότι η συσκευή αποδεσμεύεται από το συγκεκριμένο δίκτυο, αλλά από τον συγκεκριμένο χρήστη - θα μπορούσε πχ να έχει και ο φίλος σου cosmote, αλλά αν είχε δηλωμένη τη συσκευή στη γραμμή του, θα έπρεπε να την αποδεσμεύσει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ thief για την απάντηση.

 

όταν πήγα να ενεργοποιήσω το bis η πωλήτρια μπήκε στη φόρμα (και έβλεπα τι πληκτρολογούσε) και με το που έβαζε το imei στη σχετική intranet φόρμα της Cosmote και ζητούσε να προχωρήσει τη διαδικασία το σύστημα της έβγαζε error message "Λάθος imei" και δεν μπορούσε να προχωρήσει σε ενεργοποιήση bis

G.S.M. God Send Mobiles
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ το imei!!! Πήγαινε σε ένα κατάστημα Γερμανό (άλλο γιατί εκεί έπεσες σε ufo) και ζήτα ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ενεργοποίηση της υπηρεσίας blackberry (7€/μήνα).

ΜΗ ζητήσεις REGISTER συσκευής. Μόνο ενεργοποίηση υπηρεσίας blackberry...

Δεν θα δείξεις ούτε συσκευή, ούτε θα πεις περί vodafone...

ΑΠΛΑ θα ζητήσεις την παραπάνω υπηρεσία... That's all

 

Αν σε ρωτήσουν τι συσκευή έχεις θα πεις ένα bold.

 

Σε 10' λεπτά θα είσαι έτοιμος.... Κι εγώ το ίδιο έκανα (δύο φορές μάλιστα) και είμαι με storm/vodafone και bold/vodafone σε cosmote πρόγραμμα...

 

Θα ζητήσεις το παρακάτω σε bold

Υπηρεσία Μηνιαίο πάγιο Δωρεάν όγκος χρήσης ανά μήνα εντός Ελλάδας Χρέωση /ΚΒyte

BlackBerry Internet Solution™- COSMOTE Professional Plus 14,99€ Απεριόριστα* -

BlackBerry Internet Solution™- COSMOTE Professional 7€ 100ΜΒytes 0,004 € / ΚΒyte

BlackBerry Internet Solution™- COSMOTE Pay as You Go 0€ 0MBytes 0,006 € / KΒyte

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ.

Ένας φίλος μου έχει δώσει ένα Vodafone branded blackberry άλλα το δίκτυο μου είναι Cosmote. Σήμερα που επισκεύτηκα τη Cosmote με ενημέρωσαν πως δεν είναι δυνατόν να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία blackberry καθώς το IMEI δείχνει πως έχει αγορασθεί από τη Vodafone (τα imei της Vodafone αρχίζουν από 99 ενώ της Cosmote από 012).

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να μπορέσω να ενεργοποιήσω την υπηρεσία blackberry?

 

διαβάζοντας σε κάποιο άλλο topic κάποιος άλλος ανέφερε το ίδιο πρόβλημα άλλα το δίκτυο του ήταν Wind. Η λύση που προτάθηκε ήταν από το προηγούμενο κάτοχο της συσκευής να γίνει αποδέσμευση της συσκευής με fax προς τη Vodafone

Στην περίπτωση αυτή όμως αφού η Cosmote τσεκάρει τα imei πως θα λειτουργήσει σαν λύση?

 

Κάποια βοήθεια?

Νομιζω οτι ιδη σε καλυψαν οι φιλοι με τις απαντησεις τους.

Εχω μπροστα μου 3 ΒΒ αυτη την στιγμη. Τα 2 αγορασμενα απο vodafone και 1 αγορασμενο απο cosmote. Και στα 3 το ΙΜΕΙ αρχιζει απο 35.........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια στο φορουμ ως μέλος, αλλά σας διάβαζα στο παρελθόν απλά για διάφορες απορίες μου:) Πρόσφατα, πήρα ενα ΒΒ 8300 που λέει vodafone πάνω, αλλά το έχω σε δίκτυο cosmote. Το πρόβλημά μου είναι πως δεν έχω αναφορά παράδοσης στα μηνύματα που στέλνω. Κοίταξα στο manual του 8300 και υπάρχει ως επιλογή, αλλά αναφέρει πως το wireless δίκτυο μπορεί να μην το υποστηρίζει. Ίδια κάρτα σιμ σε άλλο κινητό έχει αναφορά. Έβαλα και το OS 4.5 μήπως και άλλαζε αλλα... τπτ :( Μήπως ξέρει κάποιος τί φταίει? Μου χρειάζεται πολύ να έχω αναφορά παράδοσης στα μηνύματά μου και είναι και κάτι που όλοι έχουμε συνηθίσει πλεόν.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πας options -> SMS -> Delivery Report????

Πόσο παλιά είναι η κάρτα SIM??

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό διάβασα στο manual αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο κινητό. Η κάρτα είναι περίπου 2 χρόνων, αλλά σε άλλο κινητό είχε αναφορές κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκίμασε α) αντικατάσταση SIM / ή άλλη SIM στο ίδιο τηλέφωνο

 

Β) options->advanced options -> Host Routing Table -> Register Now

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα το register το οποίο και έγινε αλλά δεν είχε αποτέλεσμα :( Θα δοκιμάσω να βρώ μια άλλη σιμ. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου :)
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ίσως άτοπη ερώτηση, αλλά ξέρεις πώς εμφανίζει την αναφορά παράδοσης το blackberry σου; Ελπίζω να μην περιμένεις να έρθει κάποια ειδοποίηση στην οθόνη ταυτόχρονα με ήχο όπως στα sonyericsson πχ. Στο τηλέφωνό σου η αναφορά αν έρθει θα είναι αθόρυβη, θα εμφανίζεται με ένα μικρό "D" δίπλα στο μήνημα που έχεις στείλει μαζί με το checkmark και για να τη δεις πρέπει να μπεις στον φάκελο των απεσταλμένων μηνυμάτων. Μπορείς να τη δεις παρακάτω:

 

http://www.blackberrytune.com/wp-content/uploads/2009/08/Capture10_56_26.jpg

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Thief:) Ναι, δίκιο έχεις, νόμιζα πως απλά θα έρχεται σαν τα υπόλοιπα κινητά. Δυστυχώς, όμως, δεν βλέπω ούτε το D. Δοκίμασα να βάλω μια άλλη σιμ και όντως έβγαζε την επιλογή για το delivery notification καθώς και άλλες, που η προηγούμενη σιμ δεν εμφάνιζε. Οπότε, θα πάω από Δευτέρα να δω για καινούρια σιμ και ελπίζω να λυθεί πλήρως το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ειχα iphone κ τωρα το αλαξα με storm 2 κ εχω παθει την πλακα μου.ειναι φοβερο κινητο.το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν μπορω να βαλω το appworld για εφαρμογες αλλα κατα τα αλλα ειναι φοβερο...
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σου λέει ότι δεν έχεις άλλη μνήμη για εγκατάσταση; Μου φαίνεται λίγο απίθανο. Μήπως σου λέει απλά ότι είναι χαμηλή η μνήμη ram? Δοκίμασε ένα battery pull.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στα Blackberry δεν μπορείς να αποθηκεύσεις στην κάρτα μνήμης εφαρμογές. Ακολούθησε και τις οδηγίες του thief.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...