Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να έχετε maps, πρέπει να βάλετε και πρόγραμμα data + bis στο υπάρχον συμβόλαιο. Δηλαδή μιλάς με τον πάροχο και ζητάς πρόγραμμα για blackberry, το οποίο είναι μεν δωρεάν, απαιτεί δε κάποιο πρόγραμμα δεδομένων, που αν δεν έχεις ήδη, θα χρειαστεί να πληρώνεις σαν έξτρα πάγιο κάθε μήνα. Όταν ενεργοποιηθεί το bis, τότε εμφανίζεται το maps και άλλες υπηρεσίες στο κινητό.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243313

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=247371

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ,ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ BLACKBERRY BOLD 9000.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ VODAFONE CU ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ E-MAIL Κ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ?ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ,ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Δε λειτουργεί χωρίς σύνδεση :)

Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεχωριστες χρεωσεις το BIS απο τα πακετα προπληρωμενου ογκου δεδομενων που παρεχουν οι εταιριες κινητης?

 

Αν το παρεις απο βοντα θα εχει και λογοτυπο χαραγμενο στην συσκευη?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει έξτρα χρέωση. Διαλέγεις πακέτο δεδομένων και απλά ζητάς να ενεργοποιηθεί και bis στη γραμμή σου, δεν πληρώνεις κάτι πέραν του πακέτου.

 

Αν πάρεις ποιο από βόντα; Τη συσκευή; Ανάλογα το ποια είναι, αλλά συνήθως είναι branded.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Οχι αν εχει εξτρα, αν εχει ξεχωριστη ρωταω? Συγκεκριμενα σκεφτηκα μπας και ειχε καποια προσφορα και αντι για τα προπληρωμενα πακετα, πληρωνεις καποιο πακετο BIS και σου ρχοταν ποιο φτηνα.

 

Η βοντα παντως δεν μαρεσε που τα μαρακαρει τα τηλεφωνα με την σταμπα της λες και ειναι αρνια.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το forum ενα μελος του site εχει βαλει την ιδια ερωτηση για καποια αλλη συσκευη , ετσι λοιπον σκεφτηκα να την βαλω και εγω για τα αγαπημενα μας blackberry.

Περιμενω απαντησεις ....:)

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

αναφορικά με το 9000...

ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να εγκατασταθεί ελληνική γλώσσα για φωνητική κλήση;

 

Επίσης, ορθογραφικός έλεγχος στα ελληνικά μπορεί να υποστηριχθεί με κάποιο τρόπο;

 

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

αναφορικά με το 9000...

ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να εγκατασταθεί ελληνική γλώσσα για φωνητική κλήση;

 

Επίσης, ορθογραφικός έλεγχος στα ελληνικά μπορεί να υποστηριχθεί με κάποιο τρόπο;

 

 

 

Ευχαριστώ

Με το OS 5 έχεις και ελληνικό μενού και ορθογραφικό έλεγχο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιολας ισως ειναι και εκτος θεματος η απορια μου αλλα σχετιζεται με το ΒΒ 9500 και τους παροχους vodafone και cosmote αντιστοιχα. Ο ξαδερφος μου ειχε το ΒΒ storm 9500 και επειδη πηρε αλλο μου το εδωσε. Το ειχε παρει απο vodafone και χτες που πηγα να βαλω την δικια μου SIM ( συνδεση cosmote) δεν αναγνωριζε κανενα δικτυο. Ειναι κλειδωμενη η συσκυεη και δεχεται μονο Vodafone sims?
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από Ελλάδα αγορασμένο, είναι ξεκλείδωτο. Θα έπρεπε να "δει" κανονικά το δίκτυό σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από Ελλάδα αγορασμένο, είναι ξεκλείδωτο. Θα έπρεπε να "δει" κανονικά το δίκτυό σου.

 

 

Το μονο που γνωρίζω είναι οτι τους τα έχει δώσει η εταιρεία όπου δουλευουν και έχουν μόνο αγγλικό μενού. Επειδή κατά πάσα πιθανότητα είναι locked πως το ξεκλειδώνουμε? Το πάμε σε vodafone/GERMANO κτλ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ελληνική εταιρεία δύσκολο να έφερε τηλέφωνα από εξωτερικό. Επίσης όλα τα blackberries εκτός από την τελευταία σειρά που τώρα άρχισαν να πωλούνται, έρχονται με λογισμικό προγενέστερο του 5.0, το οποίο δεν είχε ελληνικά σαν επιλογή για το μενού παρά μόνο σαν γλώσσα γραφής.

 

Κάνε το εξής για να ελέγξεις αν είναι κλειδωμένο: Πήγαινε menu, options, advanced options, SIM card. Εκεί πάτα το blackberry button και πάτα show keyboard. Αφού επιλέξεις την αγγλική σαν γλώσσα εισαγωγής, πάτα MEPD (δε θα φαίνεται τίποτα όταν το πατάς). Λογικά στο Personalization θα είναι όλα disabled, που σημαίνει ότι δεν είναι κλειδωμένο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ελληνική εταιρεία δύσκολο να έφερε τηλέφωνα από εξωτερικό. Επίσης όλα τα blackberries εκτός από την τελευταία σειρά που τώρα άρχισαν να πωλούνται, έρχονται με λογισμικό προγενέστερο του 5.0, το οποίο δεν είχε ελληνικά σαν επιλογή για το μενού παρά μόνο σαν γλώσσα γραφής.

 

Κάνε το εξής για να ελέγξεις αν είναι κλειδωμένο: Πήγαινε menu, options, advanced options, SIM card. Εκεί πάτα το blackberry button και πάτα show keyboard. Αφού επιλέξεις την αγγλική σαν γλώσσα εισαγωγής, πάτα MEPD (δε θα φαίνεται τίποτα όταν το πατάς). Λογικά στο Personalization θα είναι όλα disabled, που σημαίνει ότι δεν είναι κλειδωμένο.

 

Οκ θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι. Η εταιρεία είναι μεν στην ελλάδα αλλα δε ξέρω απο που προμηθεύεται- πρόκειται για το καζίνο mont parness του οποίου τα δικαιώματα πρέπει να τα έχουν ξένοι.

 

Καλή σας μέρα και ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα ολη τη διαδικασία και μου βγάζει αναλυτικά:

SIM CARD:Security Enabled

 

Personalization:

SIM Disabled

Network Active

Network Subnet Disabled

Service Provider Disabled

Corporate Disabled

 

Τελικά είναι κλειδωμένη η συσκευή?:(

Link to comment
Share on other sites

Είναι κλειδωμένο, ναι. Μπορείς να αγοράσεις κωδικό ξεκλειδώματος από διάφορα site στο ίντερνετ, είναι πολύ απλή, εύκολη και φθηνή διαδικασία. Μετά το ξεκλείδωμα το network γίνεται Inactive.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

H συσκευη ειναι κλειδωμενη η το δικτυο?

 

Αυτο γιατι το κανουν με τις εισαγομενες συσκευες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Προχθές αγόρασα το Plantronics Voyger Pro. Εχει την καλύτερη ποιότητα ήχου που έχω δοκιμάσει σε bluetooth!!! Εχω δοκιμάσει πολλά ΒΤ αλλά αυτό με εντυπωσίασε...
PIN:
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε ένα ερώτημα που είχα θέσει και παλαιότερα αλλά χωρίς καμία απόκριση. Η λειτουργία φωνητικών εντολών στο ΒΒ υποτίθεται οτι σου παρέχει τη δυνατότητα να εκτελέσεις μια σειρά απο εντολές λειτουργίες χρησιμοποιώντας μόνο τη φωνή σου. Πως μπορώ να ρυθμίσω το σχετικό μενού της συσκευής ώστε να εκτελούνται σωστά οι φωνητικές εντολές στην Αγγλική? Επίσης υπάρχει δυνατότητα με κάποια αναβωάθμιση λογισμικού να αναγνωρίζει ελληνική γλώσσα τουλάχιστον στις κλήσεις απο τις αποθηκευμένες επαφές του τηλεφώνου?

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά γίνονται βήματα από τη RIM για να υποστηρίζουν τα ΒΒ και άλλες γλώσσες. Ήδη είδαμε το ελληνικό μενού στις Os 5.0 συσκευές οπότε δεν είναι καθόλου απίθανο να δούμς και φωνητικές εντολές με ελληνικά.

 

Όπως και σε άλλα smartphones οι φωνητικές εντολές είναι fixed και δεν μπορείς να προσθέσεις η αφαιρέσεις τίποτα.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα όσο μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του HTC P4350, αλλά μετά από 3 χρόνια αποφάσισα να το αλλάξω.

Έχω σκεφτεί εναλλακτικά και το iphone και κάτι σε Nokia... αλλά... και σε...

Blackberry, που έκανε την «έκπληξη», γιατί μέχρι πρόσφατα (που μου έδειξε ένας φίλος μου από το εξωτερικό το Blackberry 9000) δεν την είχα καθόλου στο μυαλό μου, παρά μόνον εξ’ ακοής (και μακρινής μάλιστα).

 

Είμαι στο δίκτυο της Cosmote και αν αποφασίσω κάτι σε Blackberry θα πάρω το BIS (100MB για αρχή). Τα δυο μοντέλα που έχω ξεχωρίσει είναι το 8520 και το 9700. Για το 9700, μάλλον θα έλεγα ότι το μοναδικό του μειονέκτημα (για εμένα και από όσα έχω καταλάβει) είναι η τιμή του (500+ €), αλλά δεν αποτελεί και απαγορευτικό παράγοντα… Γι’ αυτό εναλλακτικά σκέφτηκα και το 8520, που κοστίζει περίπου τα μισά… βέβαια δεν έχει Blackberry maps (πόσο χρήσιμο είναι τελικά; - υπάρχει εκτίμηση για το κόστος περιστασιακής χρήσης του;) ούτε και 3G… κι εκεί αναρωτιέμαι, πόσο γρήγορο θα είναι το 2G surfing? (με το δεδομένο, του ότι νομίζω ότι δεν υποστηρίζεται η τεχνολογία edge).

 

Να ξεκαθαρίσω, ότι:

α) αν και χρησιμοποιώ e-mail (3 λογαριασμούς) δεν μου είναι απαραίτητη η αμεσότητα που προσφέρουν τα Blackberry, αλλά είναι ευπρόσδεκτη...

β) επιθυμώ την δυνατότητα για internet browsing για ενημερωτικούς σκοπούς (π.χ. ειδήσεις, καιρός, όχι για videostreaming ή gaming).

 

Και κάτι τελευταίο, αν τελικά καταλήξω να προμηθευτώ την συσκευή μου (καινούργια, όχι μεταχειρισμένη) από το internet (από το εξωτερικό ή την Ελλάδα), πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι δεν θα είναι "κλειδωμένη" σε κάποιο δίκτυο (για να μην ψάχνω και για "σπασίματα"...).

Αν έχετε (από ιδία πείρα) να μου προτείνεται και κάποιο αξιόπιστο ηλεκτρονικό κατάστημα με καλές τιμές, θα με βοηθούσε ακόμη περισσότερο.

 

Αυτά λοιπόν από έναν υποψήφιο switcher… Κάθε εμπειρία σας δεκτή και χρήσιμη για εμένα….

Link to comment
Share on other sites

για web surfing δεν αξιζει το Blackbeery μονο για αμεσοτητα emails. To καλυτερο για web surfing ειναι τα τηλέφωνα με λειτουργικο ANDROID καθως & iphone 3G + 3Gs
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, άλλαξα το Storm για το iPhone, το οποίο είχα το 3G, και τώρα το άλλαξα για το 3GS.

Το Storm ήταν απίστευτα ιδιότροπο.

Πιστεύω πάντως αν είχα το Bold 9000, να μη το άλλαζα με κάποια συσκευή. Το Bold έχει στυλ και δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Με το Milestone. Λιγο που το δούλεψα με εντυποσίασε σαν ποιοτητα. Βεβαια θα το αλλαζα μονο αν ειχε bb messenger :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...