Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλα νομίζω οτι δεν είναι κλειδωμένο απλα πρέπει να εγγραφώ στο ΒIS της wind και να κανω register τη συσκευη

 

Νομίζω οτι μπορεις να διαπιστώσεις απο το μενου της συσκευης αν ειναι κλειδωμενη ή οχι ---->From your BB desktop hold down alt or shift & type EACE (you won't see what you type) and on the screen that comes up look for the vendor ID.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!!!

 

Θα σας γράψω ένα κολπάκι ώστε να μάθετε εάν η συσκευή σας είναι κλειδωμένη και δεν μπορεί να δουλέψει σε άλλο δίκτυο.

 

1. Πάμε Options, Advanced Options, Sim Card

2. Πληκτρολογούμε την λέξη MEPD (δεν βλέπετε κάτι καθώς πληκτρολογείται)

3. Εάν όλα έχουν γίνει σωστά τότε θα σας εμφανιστεί η παρακάτω οθόνη

http://farm4.static.flickr.com/3527/3969682854_b9b94a422d_o.jpg

 

Εάν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά όπως και η παραπάνω τότε όπως καταλάβατε, το κινητάκι είναι ξεκλείδωτο και μπορεί να δουλέψει σε όποιο δίκτυο θέλετε.

Εάν στο network γράφει active τότε είναι κλειδωμένο.

 

Τα λέμε...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2939280#post2939280

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

έπειτα απο πολλές αλλαγές, τώρα είμαι σε Storm 2 9520 και μάλλον θα το άλλαζα μόνο με το Nexus One ..

Δεν είμαι σίγουρος όμως... όσο το συνηθίζω τόσο κολλάει στο χέρι μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με ενα ωραιοτατο iphone 3gs.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Ένα λάθος... τα xx50 που λές δεν είναι όλα CDMA. To 8350 για παράδειγμα είναι συμβατό με iDEN δίκτυα της Motorola...

 

να προσθέσω οτι και κάποια xx20 πλέον έχουν GPS όπως το 9520 ..

Link to comment
Share on other sites

Εχω το storm αλλα ευχαριστως θα το αλλαζα με το iphone 3gs.Internet σαφως πιο γρηγορο,κολληματα-restart και baterry pull ποτέ και εφαρμογες απειρες για τα παντα.Εδω ενα βιντεακι στο ytube δεν μπορουμε να δουμε αν ειναι δυνατον... Edited by leonhonda
Link to comment
Share on other sites

Η RIM ανακοινώνει στο Mobile World Congress to BESX & επιβεβαιώνονται οι φήμες...

 

"Today we are announcing an exciting new offering that further expands the market opportunity for the BlackBerry platform," said Mike Lazaridis, President and Co-CEO, Research In Motion. "In a marketplace where smartphones are becoming ubiquitous, BlackBerry Enterprise Server Express significantly raises the bar by providing a cost-effective solution that allows companies of all sizes to support enterprise-grade mobile connectivity for all employees without compromising security or manageability."

 

Το BESX θα προσφέρει στους χρήστες BIS:

1. Ασύρματο συγχρονισμό επαφών, ημερολογίου, σημειώσεων και εννοείται emails.

2. Δυνατότητα δημιουργίας φακέλων emails.

3. Out-of-office emails

4. Πρόσβαση σε αρχεία του σέρβερ ή του Η/Υ μας από το ΒΒ απομακρυσμένα

5. Mobile εφαρμογές για πρόσβαση σε VPN

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επίσης αναμμένεται η συνέντευξη τύπου του προέδρου της RIM Mike Lazaridis όπου θα ανακοινωθεί νεός browser απότι δήλωσε:

 

“You’ll see how fast it downloads, how quickly it renders and how smooth it scrolls and zooms in” είπε..

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά διαβάσατε και σωστά καταλάβατε από τον τίτλο. Η Rim ετοιμάζετε να σκοτώσει την Microsoft στο κομμάτι του mobile messaging προσφέροντας μια δωρεάν έκδοση του Βlackberry Enterprise Server η οποία θα ονομάζετε Blackberry Enterprise Server Express (BESX).

 

Μετά την κατάργηση του Blackberry Professional, ένα προϊόν παρόμοιο με τον Blackberry Enterprise Server το οποίο όμως απευθυνόταν κυρίως σε μικρές επιχειρήσεις, πολλοί πελάτες είχαν διαμαρτυρηθεί για το κενό που είχε δημιουργηθεί καθώς δεν μπορούσαν να αντέξουν το κόστος αγοράς και συντήρησης ενός BES, ενώ ταυτόχρονα δεν χρειαζόντουσαν όλες τις επιλογές που αυτός προσφέρει.

 

Αν θυμάστε και εγώ σε παλαιότερο άρθρο μου έχω κάνει την ανάλογη αναφορά τονίζοντας το λάθος που έκανε η Rim και το πλεονέκτημα που αποκτά η Microsoft, η οποία προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες mobile messaging μέσω της μεγάλης εγκατεστημένης βάσης του Microsoft Exchange.

 

Όλα αυτά όμως σε λίγο καιρό θα ανήκουν στο παρελθόν . Η Rim θα κυκλοφορήσει μια δωρεάν έκδοση του BES την BESX με ελαφρώς πιο περιορισμένες δυνατότητες. Παρακάτω ακολουθεί μια συνοπτική περιγραφή.

 

• Η συγκεκριμένη έκδοση (BESX) που θα κυκλοφορήσει θα είναι δωρεάν για μικρές επιχειρήσεις και ιδιώτες. Θα βασίζετε στο υπάρχον πακέτο BIS και δεν θα χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία BES στον πάροχο σας για να την χρησιμοποιήσετε.

• Θα υποστηρίζει μόνο σύνδεση με Microsoft Exchange.

• Θα υποστηρίζει μέχρι 30 blackberry.

• Το κόστος θα είναι 5 $ για κάθε ενεργό χρήστη το μήνα και θα μπορεί να πληρωθεί online απευθείας στο site της Rim.

• Μέσω του Blackberry shield Θα δίνονται οι δυνατότητες για remote wiping and locking καθώς και wireless calendar, contacts, notes synchronization όπως έχει και ο BES. Επίσης θα υποστηρίζετε remote backup and restore της συσκευής (personal settings, contacts and calendar).

• Αυτή η δωρεάν έκδοση (BESX) θα έχει κάποιους περιορισμούς όπως είναι φυσικό. Οι οποίοι δεν χρειάζονται σε μικρές επιχειρήσεις και ιδιώτες. Οι περιορισμοί αυτοί θα είναι η απουσία δημιουργίας high availability environment, database mirroring καθώς και τα security policies θα είναι αρκετά λιγότερα.

 

Σύμφωνα με τις φήμες που κυκλοφορούν ο BESX πρόκειται να κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα και γι’ αυτό ακριβώς το λόγο έγιναν όλες οι αναβαθμίσεις στο BIS κομμάτι τον τελευταίο καιρό.

 

Την ανακοίνωση της κυκλοφορίας του BESX αναμένετε να την κάνει ο ίδιος ο Mike Lazarides (Rim’s founder and Co-Ceo) αυτή τη Τρίτη στη Βαρκελώνη στο Mobile World Congress.

 

Τα παραπάνω αποτελούν μια πολύ κίνηση της Rim η οποία αναμένεται να στριμώξει στα σκοινιά την Microsoft και την αντίστοιχη λύση της λέγε με active sync ή αλλιώς outlook anywhere.

 

Πηγή: Blackberry-Experts.Net

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει καποιος client IRC για OS 5.0 που να δουλεύει και σε BES.

To jmirc πλεον δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα βρείς κάτι. Και τα δύο μεγάλα third party apps για Im (beejive και ΙΜ+) δεν το υποστηρίζουν.

 

Αν και δεν νομίζω ότι φταίει το os 5.0 αλλά τα προνόμια που σου έχουν δώσει οι BES admins.

Link to comment
Share on other sites

...Και τελικά εγένετο.... σύνδεση!!!

Εδώ και μια εβδομάδα, είμαι ευτυχής κάτοχος ενός ΒΒ 9700....

Στις 8/2 παρέλαβα τη συσκευή, στις 9/2 ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία BIS...

και πλέον είμαι σε διαδικασία εκμάθησης....

Link to comment
Share on other sites

To iphone δεν μου αρέσει. Έχω το 8320 και αναμένω το 9700 εδώ και 7 μέρες άντε να δούμε !

Join @ ~F~ 's Frequency ...

.: On Air :. :music:

 

 

PIN : 21E30983

Link to comment
Share on other sites

Πριν είχα το Storm και το άλλαξα με το 9700 γιατί ήθελα πληκτρολόγιο! Στο μόνο που δεν με καλύπτει το 9700 είναι στις φωτογραφίες, αλλά γι' αυτό το λόγο κουβαλάω κι ένα C905 μαζί μου μισοχαλασμένο! Δεν θα το άλλαζα το 9700 με τίποτα!
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Γιατί υπάρχει αυτός ο αποκλεισμός από το appworld ? Έχει αρκετές ενδιαφέρουσες εφαρμογές και δεν μπορούμε να πάρουμε τίποτα.

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να μας επιτρέπει να αγοράσουμε ή κάτι αντίστοιχο free ?

Ελληνική κοινότητα BlackBerry : http://www.greekberry.com
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, Καλή εβδομάδα και καλό μήνα.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την συσκευή μου Blackberry 9700 Bold.

Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ έχω σετάρει να κατεβάζω στο κινητό μου τα email της δουλειάς μου και τα κατεβάζει κανονικά, μετά από λίγη ώρα εξαφανίζονται από την συσκευή. Υπάρχουν κανονικά στον exchange της εταιρείας αλλά χάνονται μετά από κάποια ώρα από την συσκευή μου. Επίσης από την συσκευή μου έχω σετάρει να κρατάει τα email για 3 μήνες και από τον server έχω κλικάρει την επιλογή "leave a copy of messages on server" συνεχίζω και έχω το ίδιο πρόβλημα. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει? Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε, κάποιος πιο σχετικός με το μούρο, θα μπορέσει να σε βοηθήσει πιο αποτελεσματικά, αλλά πες μου κάτι, ο server της εταιρίας υποστηρίζει ipam4 ή μόνο pop3?

Αν ναι, βάλει τις ρυθμίσεις του Ipam στο berry.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και στα wm και λύθηκε με αυτό τον τρόπο.:)

Ελπίζω να βοήθησα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

IMAP θέλεις να πείς φαντάζομαι. Ναι τα υποστηρίζει και τα δύο.

Ναι, πώς το έγραψα έτσι:O

Δοκίμασε τις ρυθμίσεις για imap στο bb.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...