Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας χαιρετίσω αρχικά.

Θα θελα να μου πει κάποιος πως να διαγράψω όλες τις επαφές μου για να βάλω νέες από το αουτλουκ

apo blackberry storm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πιο εύκολο είναι από desktop manager: Πας backup and restore -> advanced -> επιλέγεις από δεξιά το database "contacts" και πατάς clear.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

http://shop.*****berry.com/ (αντι για αστεράκια, βάλε c_r_a_c_k χωρίς τις κάτω παύλες)

http://www.blackberryos.com/

Let me be your fantasy
Link to comment
Share on other sites

To shop.*****berry.com είναι για αξεσουάρ και εφαρμογές, με το εξειδικευμένο τμήμα στο software.*****berry.com. To τμήμα αυτό όμως είναι powered by mobihand, στην ουσία είναι custom version του appstore της mobihand. Το ίδιο ισχύει και για το store του blackberryOS, το οποίο είναι "a mobihand store".

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

 

Ειμαι νεος κατοχος BB Bold 9700 με Vodafone BIS.

 

Βλεπω στο forum οτι προτεινετε συχρονισμο με Outlook μεσω IMAP και οχι OWA λογω καθυστερησης.

 

Μεσω IMAP δεν εχει καθολου καθυστερηση?

 

Ποια τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα μεταξυ των δυο μεθόδων?

 

Συγγνωμη αν καπου εχει απαντηθει. Εχω ψαξει το forum και δεν το προσεξα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ΒΒ 8900 για να συνδέομαι στο wifi του σπιτιού μου χωρίς χρέωση WAP ή να έχω ενεργοποιήσει το BIS. Θέλω δηλαδή απλή σύνδεση με internet απο το ΒΒ όποτε και εαν έχω πρόσβαση σε WIFI, χωρίς BIS ή WAP.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση περί blackberry και mail.

 

Αν πάρω blackberry τηλέφωνο για να ελέγχω τα mail μου αυτό θα χτυπάει όπως όταν έρχεται μήνυμα κάθε φορά που θα λαμβάνω mail θα μπορώ να πατάω εγώ να δω αν έχω νέα mail?

 

Στη δουλειά δέχομαι δεκάδες mail κάθε μέρα και κάτι τέτοιο θα ήταν βασανιστικό (να χτυπάει κάθε 3 και λίγο).

Link to comment
Share on other sites

θα χτυπαει σαν μηνυμα αν εχεις ρυθμισει αυτο το μαιλ.Αν οχι τοτε δεν θα χτυπαει

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, θα χτυπάει σαν μήνυμα μόνο αν το επιλέξεις εσύ, αλλιώς θα είναι σιωπηλό και απλά θα εμφανίζει (διακριτική) ένδειξη στην οθόνη ότι έλαβε νέο μήνυμα. Επίσης μπορείς με τη χρήση φίλτρων να αποκλείσεις συγκεκριμένους αποστολείς κλπ, ώστε να μη λαμβάνεις μηνύματα που δε χρειάζεσαι εκτός γραφείου (θα παραμένουν στο mailbox για να τα δεις εσύ όταν θες από τον υπολογιστή σου).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω blackberry τηλέφωνο για να ελέγχω τα mail μου αυτό θα χτυπάει όπως όταν έρχεται μήνυμα κάθε φορά που θα λαμβάνω mail θα μπορώ να πατάω εγώ να δω αν έχω νέα mail?

Στη δουλειά δέχομαι δεκάδες mail κάθε μέρα και κάτι τέτοιο θα ήταν βασανιστικό (να χτυπάει κάθε 3 και λίγο).

 

Τα Blackberry χρησιμοποιούν την τεχνολογία push (μόλις έρχεται mail σου το στέλνει χωρίς καθυστερήσεις στη συσκευή σου) και το πόσο καλά αποκρίνονται στην τεχνολογία αυτή είναι που τα κάνει must σαν mobile email κινητά. Ναι γίνεται να μη "χτυπάει" κάθε φορά που έρχεται email. Βέβαια γιατί να πάρεις BB αν αυτό σε ενοχλεί; Θα σου έλεγα να μην πάρεις blackberry αλλά ένα άλλο smartphone (πχ με windows mobile / iphone / symbian) το οποίο να ορίσεις εσύ να κάνει έλεγχο στον mail server κάθε 10-15-30-ΧΧ λεπτά (τεχνολογία pull ή fetch). Αν βέβαια σου έρχονται συνέχεια νέα email, δεν κάνεις καλύτερη διαχείριση αν τα διαβάζεις/απαντάς σταδιακά, παρά όταν σου έρχονται 20 κάθε μισή ώρα; Εγώ διαχειρίζομαι πολλά email και μετά από τα windows mobile που είχα, το blackberry μου έλυσε τα χέρια κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δίνει ο exchange τη δυνατότητα pop3/imap σίγουρα θα λειτουργήσει καλύτερα. Με το https link του owa σίγουρα θα έχει κάποιες καθυστερήσεις. Δεν ξερώ γιατί γίνεται αυτό αλλά μιας και το έχω δοκιμάσει, το είδα να συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

ξέρει κανείς πώς μπορώ να διαβάζω ελληνικά στα sites που έχουν ελληνική γλώσσα?

Δοκίμασα όλα τα διαθέσιμα encodings χωρίς αποτέλεσμα. Κάνω κάτι λάθος?

Επίσης αυτό συμβαίνει μόνο όταν μπαίνω με Wi-Fi.

Καμμιά ιδέα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο hotspot browser δεν έχει συμβατότητα με ελληνικά site (όχι όμως όλα). Ίσως ευθύνεται ο κωδικός των σελίδων. Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι σε αυτό δυστυχώς.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

 

μια ερώτηση σχετικά με το email setup αν ξέρει κάποιος.

Έχω κάνει στο BB ένα mailbox για το email της εταιρείας (Exchange Server) και η ρύθμιση που μου σύστησαν από το IT ήταν IMAP ή Outlook Web Access (OWA).

Επειδή το IMAP δεν μπορούσαμε να το φτιάξουμε το βάλαμε OWA.

Επηρεάζει αυτό καθόλου το data plan που έχω? (100 ΜΒ)

Δηλαδή, καταναλώνει περισσότερα ή λιγότερα MB από ότι με IMAP4 ή δεν παίζει ρόλο?

Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω το ένα από το άλλο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εχασα σημερα το απογευμα το blackberry 9000 ..

κλειδωσα την συσκευη απο ιμει.

Μπορω να κανω κατι για να την εντοπισω?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, εκτός αν έχεις κάποια εφαρμογή τύπου "where's my phone"... Το imei το δήλωσες στον πάροχο, έτσι; Να ελπίζεις να το πάει για σέρβις όποιος το βρήκε ώστε να στο επιστρέψουν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια εχω φάει όλο το google αλλά ισως δεν ρωταω σωστά.

 

Εχω περάσει τις επαφές από το Ε63 στο Outlook που εχω αλλά το Desktop Manager δεν συγχρονιζει και δεν περναει τιποτα .Πως θα περάσω τις επαφές ρε αδέρφια .

 

Διαβασα πριν ποσταρω αλλά τιποτα δεν ταιριαζε .Pleae help :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πειράζει που δεν απαντησε κανείς να στε καλά .... Μετά από 3 ωρες ψαξιμο σε ξενα φορουμ βρηκα οτι δεν πρεπει να βαλετε την τελευταια εκδοση του DM αλλά την 4.6 η 4.7 .Μολις βαζετε αυτές ενεργοποιούνται ολα και παίρνει αμεσως ολα τα δεδομενα χωρίς κόπο .

Α υπόψιν οτι να εχετε outlook 2007 , με 2003 δεν δουλευει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, το πρόβλημα που είχες τι ακριβώς ήταν; Λύθηκε με τον τρόπο που περιγράφεις; Ρωτάω γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να είναι αυτή η λύση, αν τα δεδομένα είναι σωστά περασμένα από το Nokia στο Outlook, τότε δεν έχει σημασία αν είναι από Nokia ή HTC ή οτιδήποτε, ο DM θα τα δει κανονικά. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να μην περνούσε συγκεκριμένα πεδία μόνο από τις επαφές σου, γιατί τα Nokia σου δίνουν τη δυνατότητα να φτιάξεις δικά σου πεδία που δεν υποστηρίζουν όλες οι συσκευές, ούτε καν το Outlook.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...