Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίο είναι οπτικά. Επίσης έχει σημαντικές προσθήκες για entry-level τηλέφωνο. Στην ουσία είναι πιστεύω πλήρες χωρίς φρου φρου κι αρώματα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς μετά από μια πτώση ("καλή") της νέας μου (4 μηνών) συσκευής Blackberry Bold 9700, κολλάει συνέχεια (αν και υπάρχουν περίοδοι που λειτουργεί κανονικά) και μάλλον θα χρειαστώ service... Αλλά προβληματίζομαι, γιατί άκουσα ότι καθυστερεί πολύ η επισκευή. Άλλωστε, αν είναι να μου την χρεώσουν (πιθανόν να βγει εκτός εγγυησης εξ΄' αιτίας της πτώσης), θα ήθελα να γνωρίζω το κόστος, μήπως και δεν με συμφέρει και αποφασίσω να αγοράσω μια καινούργια ή μια μεταχειρισμένη...

 

Δοκίμασα να επιστρέψω στο αρχικό Device Software (με το BBSAK), αλλά μάταια... δυστυχώς το πρόβλημα δεν φαίνεται στο software, αλλά μάλλον στο hardware...

 

Ξέρει λοιπόν κανείς τι γίνεται με το service της blackberry;

- Πρέπει να απευθυνθώ στην Cosmote (από την οποία το αγόρασα και είναι και ο πάροχός μου);

- Μπορώ να μάθω το κόστος πριν χρεωθώ την επισκευή (αν είμαι εκτός εγγύησης);

- Υπάρχει κάποιο service center που μπορώ να απευθυνθώ στην Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έσπασε σε κάποιο σημείο η πλακέτα, μπορεί όμως να είναι και κάτι άλλο.

Ατυχία, φίλε μου, τόσο μέταλλο και ματ πλαστικό και τελικά την έπαθες :(

Πιστεύω πάνω από 200 ευρώ να μη στο χρεώσουν. 200 ευρώ λέω επειδή τόσα χρεώνει η Apple για αντικατάσταση iPhone εκτός εγγύησης.

Όσον αφορά την επισκευή, καλύτερα θα ήταν να αποτανθείς στο κατάστημα από όπου το αγόρασες.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικά service centers η Blackberry δεν έχει, είναι έτσι η πολιτική της. Θα πρέπει να το πας στον πάροχό σου ο οποίος το προωθεί στο service. Για το θέμα του κόστους, θα πρέπει να σε ενημερώσουν οι ίδιοι. Σαφώς πάντως και δε θα επισκευαστεί - αν βρεθεί εκτός εγγύησης - χωρίς να ενημερωθείς πρώτα για τη χρέωση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

ειμαι κατοχος ενος blackberry 9000 και εχω το εξης προβλημα.

πριν 2 μερες εκανα αναβαθμηση με την εκδοση 5 απο τιν wind! ομως συμβενει κατι περιεργο.. εκτος οτι καποιες φορες δεν βγαζει φωτογραφιες οσο και αν πατας να βγαλει... απλα δεν βγαζει χωρις να λεει καποιο error η κατι... η φωτογραφικη ειναι λες και εχει τρελει ευεσθησια στο φως... κατα 70% η φωτογραφιες αν εχει καλο φωτισμο βγενουν ασπρες αλλα λες και καποιος εχει βαλει ενα τεραστιο φως μπροστα στην φωτογραφικη... :wacko:

 

 

ξερει κανεις τπτ?

 

να σημειωσω κατι... την ιδια φωτογραφια με τον ιδιο φωτισμο οταν το φλας ειναι στο αυτοματο την βγαζει σκοτηνη και δεν το αναβει...

 

οταν ομως το φλας ειναι στο on τοτε βγαινει με τρελο φως... :S

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το os της wind έχει όλο προβλήματα. Εγώ το ξήλωσα μετά από δύο ημέρες και είμαι με τις cosmote που πετάει...

Είχα προβλήματα με την μπαταρία (dry battery), με την μνήμη, με το GPS κτλ

 

Θα σου συνιστούσα να αλλάξεις

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Και γω αλλαγή firmware προτείνω. Μπορείς να δοκιμάσεις την έκδοση που αναφέρει η rokko ή την τελευταία επίσημη που έχει κυκλοφορήσει, για την οποία έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

την τελευταία επίσημη που έχει κυκλοφορήσει, για την οποία έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές.

 

Για πες εντυπώσεις... :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Απλά τις έχω διαβάσει, δεν έχω πια 9000... Σε γενικές γραμμές: δεν είδα καθόλου παράπονα, ενώ πολλοί τη θεωρούν την καλύτερη που έχουν δοκιμάσει έως τώρα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σχεδιάζω ένα ταξίδι σε Καναδά και ΗΠΑ για τον Ιούλιο. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει data plan ή κάτι σε στυλ "pay as you go" εκεί (ΗΠΑ, Καναδάς) ώστε να έχω data χωρίς να με κλέβει η ελληνική vodafone? (δείτε τις χρεώσεις και θα καταλάβετε τι εννοώ)

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να κρατήσω τον ελληνικό μου αριθμό στο blackberry. Θέλω απλά να έχω data εκεί ώστε να βλέπω το mail μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα το Μάρτιο Αμερική.

 

Έβαλα μια κάρτα της Τ-Mobile όπου κάθε μέρα με 1 € μίλαγες απεριόριστα με όλα τα T-mobile. (Όλοι οι φίλοι συμφοιτητές βάλαμε το ίδιο)

 

Δε ρώτησα για data plan γιατί αρκετά μέρη είχαν ανοιχτό wifi. Τα McDonalds δηλαδή σίγουρα και είναι και 24 ώρες ανοιχτά και βρίσκεις παντου (ήταν πολλοί στα mc με pc :P)

 

Νομίζω δε ότι αν έβαζες κάρτα AT&T, είχες δωρεάν πρόσβαση και στα Starbucks. Επίσης λογικά χρεώνεσαι και όταν σε παίρνουν οι άλλοι. Εμένα με πήραν μια φορα από Ελλάδα (forthnet που είναι τζάμπα) και τελείωσε η κάρτα στο 10λεπτο χωρίς να το καταλάβω.

 

Αυτά από προσωπική εμπειρία. Καλά να περάσεις

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να φορτίσω το blackberry 8800;

Δεν εχω φορτιστή, με του motorola δεν γίνεται. Αγόρασα και ένα καλώδιο mini usb και πάλι τίποτα.

Υπάρχει κάτι οικονομικό;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να φορτίσω το blackberry 8800;

Δεν εχω φορτιστή, με του motorola δεν γίνεται. Αγόρασα και ένα καλώδιο mini usb και πάλι τίποτα.

Υπάρχει κάτι οικονομικό;

 

http://cgi.ebay.com/BLACKBERRY-OEM-MAINS-CHARGER-8800-8810-8820-8830-EU-/390206407332?cmd=ViewItem&pt=PDA_Accessories&hash=item5ada1d42a4#ht_2826wt_1137

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μονο με αυτο ε;

 

Ε με τι άλλο? Και σε πολύ καλή τιμή...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Ο Motorola είναι mini usb? Το κινητό σίγουρα λειτουργεί;

Ρωτάω γιατί το δικό μου 8800 φορτίζει με οποιοδήποτε φορτιστή miniUSB του έχω συνδέσει και θα έπρεπε να φορτίζει με τον motorola (έχω και motorola συγκεκριμένα με τον οποίο έχω φορτίσει τόσο το 8800 όσο και το 8310). Και του ebay είναι generic φορτιστές, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

 

Αν το έχεις αρκετό καιρό αφόρτιστο, θέλει αρκετό χρόνο στο ρεύμα μέχρι να ξεκινήσει να φορτίζει (αρκετό = μπορεί και μισάωρο ή και παραπάνω).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει το καλώδιο του motorola. Υπαρχει motorola στο σπίτι αλλά τζίφος.

Αγόρασα mini usb αλλά και αυτό δεν κάνει.

Το κινητό είναι από Γερμανία, λέει T-Mobile κάτω από το μικρόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "δεν κάνει"; Δεν ταιριάζει στην υποδοχή ή δε φορτίζει;

 

Επίσης δε μου είπες, είναι καιρό αφόρτιστο;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ελεάννα μάλλον είναι ο φορτιστής λάθος. Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε κατάστημα και να πάρεις οποιονδήποτε miniUSB φορτιστή, θα κάνει για το κινητό σου. Η πιο φθηνή λύση μάλλον είναι του rokko, απλά λογικά θα σε καθυστερήσει μέχρι να έρθει.

 

(επίσης, για το καλώδιο που είπες ότι δεν κάνει, έχεις εγκατεστημένο το blackberry desktop manager στον υπολογιστή;)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απευθύνθηκα στον ΓΕΡΜΑΝΟ, παρέδωσα το κινητό σήμερα για να το στείλουν στο κεντρικό σέρβις του ΓΕΡΜΑΝΟΥ και αναμένω ενημέρωση.

 

Μου είπαν ότι στα μέσα της επόμενης εβδομάδας θα έχουν εικόνα της βλάβης και του τυχόν κόστους επισκευής της. Αν συμφωνήσω με την επισκευή του στην περίπτωση που προκύψει κόστος, υπολογίζουν να το έχω παραλάβει διορθωμένο σε 2 εβδομάδες.

 

Αναμένω λοιπόν και θα ενημερώσω, για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...