Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ' όσο θυμάμαι, λειτουργεί κανονικά και στα 5άρια, αρκεί να είσαι στο homescreen.

 

Δεν ισχυει αυτο γιατι: Εχω το 8900 και μεχρι την .411 λειτουργουσε, μετα τις απο κει και πανω OS αναβαθμησεις σταματησε.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για τις απαντησεις.... ο σκοπός που θελω ενα blackberry ειναι μονο επαγγελματικός,

η χρηση του θα ειναι μεγαλη αλλα μονο για δουλεια, υπαρχει προσωπικο τηλ. απλα κανω συχνα ταξίδια στο εξωτερικο και περαν της τηλεφ. επικοινωνίας με συνεργατες θελω και τα mail μου γρηγορα στο τηλ.

απλα ο λογος που εχω μπει στην διαδικασία συγκρισης ειναι οτι δεν θελω να ''με κουραζει'' λειτουργικα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματική χρήση προτιμώ το 9000. Εχει πιο άνετο πληκτρολόγιο (για τα δικά μου δάκτυλα) και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως 3G modem για το PC μέσω USB ή Bluetooth (tethering).
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εχω μια ερωτηση εαν καποιος εχει συνδεση το Blackberry μαζι με εναν λογαριασμο yahoo για να βλεπει τα email του θα τα βλεπει μονο απο το κινητο η θα μπορει να τα βλεπει αργοτερα και απο τον υπολογιστη του

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα βλέπει και από τον υπολογιστή. Όταν έρθουν στο Blackberry, δε διαγράφονται από το mailbox, εκτός αν εσύ το επιλέξεις. Απλά μαρκάρονται ως αναγνωσμένα, αν τα ανοίξεις στο τηλέφωνο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα βλέπει και από τον υπολογιστή. Όταν έρθουν στο Blackberry, δε διαγράφονται από το mailbox, εκτός αν εσύ το επιλέξεις. Απλά μαρκάρονται ως αναγνωσμένα, αν τα ανοίξεις στο τηλέφωνο.

 

 

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση thief .Για να καταλαβω μπορω να το ρυθμισω να τα βλεπω μονο απο κινητο και να μην τα ξαναβλεπω απο τον υπολογιστη η να μου πηγαινουν και εκει

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα λειτουργεί ως εξής:

 

-Το μήνυμα πάει στο mailbox, το οποίο είναι ο "υπολογιστής" (υποθέτω μπαίνεις στο yahoo.com και βλέπεις το inbox σου) σ'αυτή την περίπτωση. Το Blackberry παίρνει ένα αντίγραφο και το δίνει στη συσκευή σου. Από κει και πέρα, αν ανοίξεις το mail στο τηλέφωνο, τότε αυτόματα φαίνεται και σαν αναγνωσμένο στον υπολογιστή, δηλαδή όταν μπεις στον υπολογιστή θα υπάρχει μεν, αλλά δε θα σου πει ότι έχεις νέο mail, θα είναι διαβασμένο. Αν το σβήσεις από το τηλέφωνο, μπορείς να επιλέξεις κατά τη διαγραφή είτε να σβηστεί μόνο από το τηλέφωνο είτε να σβηστεί και από το τηλέφωνο και από τον υπολογιστή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Είναι από Γερμανία, μου το έδωσε ένας φίλος που δεν το ήθελε. Βρήκα φορτιστή λόγω του χρήστη rokko, τον οποίο ευχαριστώ πολύ.

Το menu έχει πολλές γλώσσες, Γαλλικά, Αραβικά, Αγγλικά, Γερμανικά κλπ.

Υπάρχει περίπτωση να περάσω με κάποιον τρόπο τα Ελληνικά; Γιατί θα δωθεί δώρο και εκεί που θα καταλήξει, δεν υπάρχουν στοιχειώδεις γνώσεις αγγλικών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι από Γερμανία, μου το έδωσε ένας φίλος που δεν το ήθελε. Βρήκα φορτιστή λόγω του χρήστη rokko, τον οποίο ευχαριστώ πολύ.

Το menu έχει πολλές γλώσσες, Γαλλικά, Αραβικά, Αγγλικά, Γερμανικά κλπ.

Υπάρχει περίπτωση να περάσω με κάποιον τρόπο τα Ελληνικά; Γιατί θα δωθεί δώρο και εκεί που θα καταλήξει, δεν υπάρχουν στοιχειώδεις γνώσεις αγγλικών.

 

Να 'σαι καλά!

 

Εάν δεν έχει Ελληνικά τότε μάλλον πρέπει να του βάλεις το νεότερο os.

 

Διάβασε εδώ http://www.blackberryforums.com/general-8800-series-discussion/220178-latest-os-8800-4-5-0-312-4-5-0-187-multilanguage.html

 

Καλύτερα να διαβάσεις εδώ http://www.blackberryforums.com/rim-software/58404-latest-operating-system-available-each-blackberry-device.html

Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με καλώδιο ε; Όχι μέσω bluetooth π.χ;

/Eleanna

 

Ναι μόνο καλώδιο...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

εψαξα να βρω μεσω της αναζητησης κατι σχετικο , δεν βρηκα παρ ολα αυτα ελπιζω να μην επαναλαμβανεται το θεμα , αν κατι τετοιο συμβαινει ζητω συγνωμη.

 

Το προβλημα ειναι πως ενω συνδεεται ασυρματα με τη συνδεστη ΟΤΕΝΕΤ και εμφανιζει το εικονειδιο wifi πανω δεξια πατω το κουμπι περιηγηση και δεν φαινεται να δουλευει! δεν κανει τιποτα!!!!!

 

Τι μπορει να ναι αυτο και γιατι το κανει? κανω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχε υπ'οψιν σου οτι για να φωρτισεις το ΒΒ απο Η/Υ με το καλωδιο USB, πρεπει να εγκαταστησεις τους απαραιτητους drivers.

 

Αυτοι περιλαμβάνονται σε μια απο τις ακολουθες εφαρμογες:

 

Blackberry Device Manager (Drivers only)

Blackberry Desktop Manager (Πρόγραμμα διαχειρησης συσκευης)

 

Διαθεσιμα απο την RIM για εγκατάσταση απο εδώ:

http://uk.blackberry.com/services/desktop/desktop_pc.jsp

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Διαβάζω σε πολλα ποστ πως αρκετοι ψάχνετε ενα τρόπο να βλεπετε τον ογκο δεδομενων που εχετε χρησιμοποιησει απο την Blackberry συσκευή σας.

 

Ενας γρήγορος τροπος ειναι να πατε στο μενου Options - Status και να πληκτρολογήσετε BUYR

 

Δυο νεα πεδια εμφανιζονται: Data Usage και Voice Usage.

 

Εδω δυστηχως μπορω μονο να υποθεσω οτι εμφανιζεται ο συνολικος ογκος δεδομενων, καθως το ΒΒ που εχω ειναι enterprise activated με IT Policy και στον ογκο και διαρκεια εχω μονο το "IT Policy Εnabled"

 

Αν καποιος μπορει να το επιβεβαιωσει θα ηταν καλα.

 

Σημείωση: Η συνημμενη εικόνα ειναι απο ΒΒ Simulator.

Edited by nefelodamon
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

εψαξα να βρω μεσω της αναζητησης κατι σχετικο , δεν βρηκα παρ ολα αυτα ελπιζω να μην επαναλαμβανεται το θεμα , αν κατι τετοιο συμβαινει ζητω συγνωμη.

 

Το προβλημα ειναι πως ενω συνδεεται ασυρματα με τη συνδεστη ΟΤΕΝΕΤ και εμφανιζει το εικονειδιο wifi πανω δεξια πατω το κουμπι περιηγηση και δεν φαινεται να δουλευει! δεν κανει τιποτα!!!!!

 

Τι μπορει να ναι αυτο και γιατι το κανει? κανω κατι λαθος?

 

Βγαλε την μπαταρια οπως ειναι ανοιχτο το ΒΒ και μολις ξανανοιξει το τηλεφωνο , πατα την περιηγηση μετα πατα το κουμπι με τα μουρα ,πηγαινε επιλογες - γενικες ιδιοτητες και εκει που γραφει internet browser βαζεις την επιλογη hot spot.

Ξαναψαξε την ασυρματη συνδεση σου και μετα τις διαδικασιες αυτες , ανοιξε παλι την περιηγηση.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο συνολικός όγκος του κινητού από τη στιγμή που "είδε" bis. Θα μπορούσε κάποιος να το αξιοποιήσει, αν κρατούσε ένα record στην αρχή κάθε μήνα ώστε μετά με μια απλή αφαίρεση να βλέπει πόσο "ανέβηκε".

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα.

Μάλλον δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε όμως...

Σε εμένα είναι "τερματισμένο" στο Data Usage : Exceeded 1048576K (όπως και σε άλλους όπως είδα) και δεν μεταβάλλεται.

 

http://*****berry.com/exceeded-data-voice-message-options-status-screen-type-b-u-y-r-quest-ce-que-cest

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δικιο.

 

Μετα απο λιγο ψάξιμο (και κακως που δεν το εψαξα νωρίτερα) βρηκα πως δεν γινεται reset στα νουμερα, δεν μηδενίζονται με τπτ (ουτε wipe με javaloader).

H μετρητές αυτοι ειναι για να δει ενας πιθανός αγοραστης αν η συσκευή ειναι καινουρια η αν εχει χρησιμοποιηθει πριν απο αυτον.

 

Μετα την μια ωρα ομιλιας και 250Κ δεδομενων, τα παρακάτω εμφανιζονται:

Data Usage: Exceeded 250K

Voice Usage: Exceeded 60 minutes

 

Αρα ακομα στην αναζήτηση :(

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Το είδα πριν σύμφωνα με το δικό μου, το οποίο είναι ακόμα στις 380.000 περίπου. Εσένα Metacreator τερμάτισε στους 2 μήνες :p

 

Σίγουρα πάντως θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν νέοι χρήστες, που έχουν ακόμα τη "φοβία" του πόσο θα καταναλώσουν. Κάτι είναι κι αυτό :)

 

edit: Στο storm 1 μου πάντως έχω data 359.537 και voice 2:03:02:38. Και τα δύο ξεπερνάνε τα 250Κ και 60 λεπτά αντίστοιχα. Κάπως αλλιώς μετράει μάλλον.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Το είδα πριν σύμφωνα με το δικό μου, το οποίο είναι ακόμα στις 380.000 περίπου. Εσένα Metacreator τερμάτισε στους 2 μήνες :p

 

Σίγουρα πάντως θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν νέοι χρήστες, που έχουν ακόμα τη "φοβία" του πόσο θα καταναλώσουν. Κάτι είναι κι αυτό :)

 

edit: Στο storm 1 μου πάντως έχω data 359.537 και voice 2:03:02:38. Και τα δύο ξεπερνάνε τα 250Κ και 60 λεπτά αντίστοιχα. Κάπως αλλιώς μετράει μάλλον.

 

Eχει να κανει με το μοντέλο λοιπον. Κριμα που δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Αρα δεν ηταν τελειως ακυρο το τοπικ που ανοιξα :O

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΞΑΝΘΙΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑ CURVE 8310 ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑ ΤΟ BLACKBERRY 250 MB ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Η ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΕΜΑΙΛ ΤΑ ΣΕΤΑΡΙΣΑ......HELP PLEASE

 

Επαναλαμβανω την απαντηση μου....

(Αλλο ενα προβλημα των ΒΒ κινητων ειναι αυτα τα σπαστικα ?????? που βγαζει αντι για την ελληνικη γραμματοσειρα)

Προφανως η εγκατασταση των εφαρμογων θα γινεται μεσω του Blacberry App World, το ηλεκτρονικο καταστημα της Blackberry, το οποιο δυστυχώς δεν υποστηριζεται απο τα ελληνικα δίκτυα, γι αυτο και ειναι αδυνατη η εγκατασταση τους. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι για καθε εφαρμογη να ψαξεις να βρεις το ΟΤΑ link ωστε η εγκατασταση να γινει απευθειας απο το κινητο σου. Διαφορετικα μπορεις να κατεβασεις το alx ή cod αρχειο στον υπολογιστη σου και μεσω του Desktop Manager να κανεις την εγκατασταση. Ισως και η πιο ασφαλης μεθοδος.

Edited by moment_v
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως σας βρηκα

διαβαζοντας το forum εχω καταφερει να μαθω πολλα και χρησιμα πανω στα κινητα

 

χρειαζομαι ομως μια μικρη βοηθεια

 

Μολις εχω παραλαβει το blackberry 8520

 

μπορει καποιος να μου πει πως θα περασω τις επαφες που εχω απο το sony ericsson C510 στο blackberry 8520 ?

 

 

εχω δοκιμασει με bluetouth αλλα δουλεια δεν γινεται , το απορριπτει το blackberry 8520

 

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...