Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα απέκτησα ένα BB9700 Bold το οποίο δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει. Ο λόγος είναι ότι όταν ρώτησα στην vodafone για την ενεργοποίηση του BIS, μου είπαν ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω και τα δύο, δηλαδή BIS για ΒΒ και 3G για iPhone. Γενικά χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο το iPhone και έιμαι συνέχεια με το 3G για surf on the go. Η ερώτησή μου είναι αν τελικά με την ενεργοποίηση του BIS , ακυρώνεται το δίκτυο 3G με το οποίο δουλεύει το iPhone.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ακυρώνει το 3G, και το blackberry 3G δίκτυο χρησιμοποιεί. Απλά δε μπορείς να ενεργοποιήσεις 2 πακέτα δεδομένων παρά μόνο 1.

 

Αν ενεργοποιήσεις το πακέτο iphone, δε μπορείς να έχεις BIS οπότε και πάει χαμένο το blackberry.

Αν ενεργοποιήσεις το blackberry, δεν είμαι 100% σίγουρος πλέον αν και παλιά γινόταν, αλλά νομίζω ότι μπορείς μεν να χρησιμοποιείς το Iphone καταναλώνοντας τα ΜΒ του blackberry, αλλά δε θα σε φτάσουν μάλλον. Στα πακέτα bis δε δίνει τόσο πολύ όγκο δεδομένων, γιατί λόγω συμπίεσης (σε πλοήγηση φτάνει και το 80%) δεν είναι απαραίτητα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έχω την ίδια ταχύτητα με αυτή που έχω τώρα στο iPhone αλλά με λιγότερα δωρεάν MB? Τώρα έχω ένα πρόγραμμα με 150ΜΒ/μήνα απο τα οποία χρησιμοποιώ μόνο 30ΜΒ το πολύ. Τα ΜΒ του BIS είναι στάνταρ (και πόσα?) ή επιλέγεις εσύ πακέτο ανάλογα με την χρήση που θα κάνεις? Απλά δεν θέλω να χάσω τις δυνατότητες του iPhone οι οποίες 2 χρόνια τώρα με έχουνε υπερκαλύψει!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω iphone από την εποχή του 3G και δεν είμαι 100% βέβαιος, θα πρότεινα να πάρεις στο τμήμα εξυπηρέτησης. Τα 150 που λες είναι λίγα, τα καλύπτουν και τα πακέτα blackberry. Πάντως τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί γινόταν όπως σου το λέω (3G σήμα και στα δύο προφανώς) και έτρωγαν και τα δύο από το πακέτο bis, κάτι που είχε επιβεβαιώσει και η vodafone. Απλά φοβάμαι τελευταία μήπως έχουν μπει εξαιρέσεις για το iphone. H ταχύτητα πάντως, επειδή εξαρτάται από το σήμα, δεν αλλάζει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την Εξυπηρέτηση Πελατών της Vodafone και μου είπανε οτι αν ενεργοποιήσω την υπηρεσία BIS (π.χ 500ΜΒ), δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ΜΒ αυτά σε iPhone λόγω διαφορετικών ρυθμίσεων που έχουν οι δύο αυτές υπηρεσίες. Αν κάποια στιγμή θέλω να χρησιμοποιήσω το iPhone θα χρεωθώ 0,10 ευρώ το ένα ΜΒ. Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει μετά από ένα μήνα και να επιστρέψω στο παλιό μου πρόγραμμα. Θέλω να το δοκιμάσω για να δώ πώς δουλεύει και το ΒΒ με πλήρεις λειτουργείες. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την Εξυπηρέτηση Πελατών της Vodafone και μου είπανε οτι αν ενεργοποιήσω την υπηρεσία BIS (π.χ 500ΜΒ), δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ΜΒ αυτά σε iPhone λόγω διαφορετικών ρυθμίσεων που έχουν οι δύο αυτές υπηρεσίες. Αν κάποια στιγμή θέλω να χρησιμοποιήσω το iPhone θα χρεωθώ 0,10 ευρώ το ένα ΜΒ. Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει μετά από ένα μήνα και να επιστρέψω στο παλιό μου πρόγραμμα. Θέλω να το δοκιμάσω για να δώ πώς δουλεύει και το ΒΒ με πλήρεις λειτουργείες. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Αν εχεις BIS μπορεις να εχεις και συνδεση για το iphone. Χωρις να κανεις τιποτα απο πλευρας παροχου. Ο ογκος βεβαια μπορει να ειναι ενα προβλημα για το iphone αλλα ειναι θεμα χρησης.

Αφου λοιπον εχεις την BIS ενεργοποιημενη και παιζει με ΒΒ, βαζοντας τη sim στο iphone πηγαινεις στις ρυθμισεις δικτυου του iphone και βαζεις APN τον παροχο (νομιζω : internet.vodafone.gr με username : user και password : pass)

 

Ελπιζω να εδωσα μια βοηθεια

 

Υ.Γ. και δεν εχω iphone ακομη.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να το επιβεβαιώσω κι εγώ.

Έχω στη γραμμή μου BIS. Αν τώρα βάλω την SIM μου στο iPhone μου, δε θα έχω καποια έξτρα χρέωση, έτσι; Μη μου έρθει κ ο κούκος αηδόνι ο λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι τα πράγματα...

Έχεις surf n email 150

Άρα 150ΜΒ διαθέσιμα σε όποια συσκευή θέλεις. Απλά σε blackberry συσκευή έχεις και την υπηρεσία BIS (push email, άριστη συμπίεση).

Σε iphone βάζεις apn internet.vodafone.gr και είσαι οκ απλά το iphone "κατεβάζει" περισσότερα σε σχέση με το blackberry, άρα είναι πιο επικίνδυνο να ξεπεράσεις τα 150MB.

Σε περίπτωση που ξεπεράσεις τα 150MB, υπάρχει ογκοχρέωση, ανεξαρτήτως συσκευής. Απλά σε Blackberry, δύσκολο να τα ξεπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι ήξερα μέχρι τώρα. Η μόνη επιφύλαξη που έχω είναι μήπως η vodafone, κατά τον τρόπο που πέρασε τα νέα carrier settings πριν λίγο καιρό και ακύρωσε το tethering, πέρασε και κάποιο άλλο update που να αποτρέπει χρήση iphone χωρίς πρόγραμμα iphone. Δύσκολο να έχει συμβεί, αλλά επειδή δεν είμαι 100% βέβαιος, οφείλω να το πω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε πάντα για χρήση από κινητό, δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα.

Έχω BIS 150MB κι έχω κάνει τεστ και σε άλλες συσκευές, μεταξύ αυτων κι iPhone (μπλιαχ :P )

Link to comment
Share on other sites

Ε Ν Τ Υ Π Ω Σ Ι Α Σ Τ Η Κ Α !!!!!

 

Πρέπει να το ομολογήσω.... Μου αντικατέστησαν την συσκευή μου στον ΓΕΡΜΑΝΟ, με μια εντελώς νέα!!!

 

Υπόδειγμα ουσιαστικού επαγγελματισμού και βασικός λόγος για να συνεχίσω να είμαι πελάτης τους αλλά και να μην ασχοληθώ με άλλα καταστήματα στο μέλλον, όταν δηλαδή θελήσω να πάρω νέα συσκευή ή να κάνω νέο συμβόλαιο...

 

Το να παρέχουν τόσο καλή εξυπηρέτηση και να βρίσκονται στο πλευρό του πελάτη σε μια "δύσκολη στιγμή" είναι ένας πολύ βασικός λόγος για να τους επιλέγουμε...

 

Βέβαια τώρα πια ελπίζω να καταφέρω να μην ξαναγοράσω κάποια προγραμματάκια (το λέω, διότι άλλη συσκευή σημαίνει άλλο ΙΜΕΙ και άλλο ΡΙΝ) που είχα αγοράσει για την προηγούμενη (χαλασμένη) συσκευή μου από το *****Berry & Mobihand ...

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι ο γερμανός, επειδή συνεργάζεται με κοσμοτέ, απλά έστειλε το τηλέφωνό σου στο service της blackberry. Όπως και να 'χει, όλα καλά.

 

Στο Mobihand, όταν πας στο "my applications", έχει επιλογή για να αλλάξεις τo pin σου. Μετά σου αλλάζει αυτόματα τους κωδικούς των αγορασμένων εφαρμογών.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Για άλλες συσκευές, το επιβεβαιώνω και γω πάντως. Αφού δοκίμασες και σε iphone, τότε προφανώς δεν έχει αλλάξει τίποτα. Σημαντικές οι πληροφορίες σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη.

 

Όσον αφορά στο service, παρέδωσα την συσκευή την περασμένη Πέμπτη 10 Ιουνίου το απόγευμα σε κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ και μου είπαν ότι θα το στείλουν με την σειρά τους στο κεντρικό service της ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΑΕ. Μου έστειλαν SMS ότι η συσκευή μου είναι έτοιμη για παραλαβή την Τετάρτη 16 Ιουνίου, ήτοι σε λιγότερο από μία εβδομάδα από την ημέρα που το παρέδωσα. Αν το Blackberry service είναι εκτός Ελλάδας (όπως κάπου διάβασα - αλλά δεν ξέρω αν ισχύει) μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το έχουν στείλει εκεί... Πάντως, ακόμη και αυτό να έχει συμβεί, πρέπει να ομολογήσω ότι εντυπωσιάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι εκτός Ελλάδας. Απλά δεν είναι προσβάσιμο από τελικό χρήστη, πρέπει να μεσολαβήσει ο έμπορος, πάροχος κλπ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

OK. Αυτή είναι μια πολύ χρήσιμη διευκρίνηση, διότι κάπου είχα διαβάσει ότι για τα ΒΒ πρέπει να σταλούν για service στον Καναδά (που μου φαινόταν... "κουφό") και γι' αυτό αργεί service τους. Αυτή η πληροφορία μου προκάλεσε και έντονο προβληματισμό για το αν αξίζει η επισκευή του τελικά ή όχι.

 

Όμως, απ' ότι φαίνεται, οι συσκευές Blackberry έχουν μια πολύ καλή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα και οι χρήστες τους μια πολύ καλή εντυμετώπιση. Αυτό τουλάχιστον ισχύει τουλάχιστον για τους χρήστες Cosmote (όπως είμαι εγώ) και φυσικά δεν έχω κανέναν λόγο να πιστεύω ότι και οι χρήστες των άλλων δικτύων θα έχουν ανάλογη αντιμετώπιση.

 

Αλλά το σίγουρο είναι, ότι την επόμενη φορά που θα αγοράσω (και θα αγοράσω) Blackberry θα το πάρω από επίσημο κατάστημα Cosmote ή Γερμανός. Γιατί έτσι θα έχω και την αντίστοιχη υποστήριξη, την οποία μπορεί να μην έχω αν αγοράσω την συσκευή μου από internet (εκτός Ελλάδας άνευ εγγύησης ελληνικής αντιπροσωπείας/παρόχου).

Link to comment
Share on other sites

Θατο αλλαζα με το 9800:D

 

Συμφωνώ απόλυτα!!! Κρατάω την επιδότηση μου για αυτήν την συσκευή! Όταν έρθει! Είμαι κάτοχος ενός Bold 9000 τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ονο με blackberry , δεν υπαρχει λογος να γυρισεις πισω σε αλλη συσκευη οταν δοκιμασεις το BB , τα εχει σχεδον ολα πια , σε ελαχιστα πραγματα μπορεις να πεις οτι εχει καποιο μειονεκτημα αλλα αν αυτα που σου λειπουν τελικα δεν εχουν μεγαλη σημασια γα σενα δεν υπαρχει περιπτωση να το αλλαξει κανεις.

Και εγω μονο με ενα καινουργιο bb θα αλλαζα το δικο μου , ειναι αυτη η καταραμενη μπιλια που κολλαει η ρουφιανα και με εχει τσαντισει λιγο , αλλα θα παω σε ενα 9700 συντομα η αν προλαβω θα παω και εγω σε 9800 , οποτε μετα ξεχναω την καθε ανταλλαγη :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Με 400 Ευρώ άνετα το ΒΒ9700 που έχω στο ντουλάπι!!! Η αλήθεια είναι οτι πρέπει να ασχοληθώ λίγο με το ΒΒ αλλά δεν έχει πολλά apps που έχει το Apple και χρειάζομαι!
Link to comment
Share on other sites

Με τα πιο παλια 5αρια OS, Με πατημενο το alt και lglg , μπορουσες να κανεις διαγραφη μητρωου,με τα νεοτερα υπαρχει κατι αντιστοιχο;

 

Κανενας ;:(

Edited by thief
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

και εγω παιδια με το 9800 θα το αλλαζα.περιμενω πως και πως να ερθει ελλαδα να το χτυπησω
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο θυμάμαι, λειτουργεί κανονικά και στα 5άρια, αρκεί να είσαι στο homescreen.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω εδω να μου απαντισει καποιος

:)

 

Καλησπερα

οποιος μπορει να help me

blackberry curve 8900 ή blackberry bold 9000

δεν βλεπω μεγαλες διαφορές αλλα και οι γνωσεις μου στα blackberry ειναι...... μαλλον δεν είναι..........

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://na.blackberry.com/eng/devices/compare/product-attr-compare.jsp?products=2046&products=1528

 

Το 9000 είναι αρκέτα ξεπερασμένο πλέον όμως...

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι "ξεπερασμένα" πλέον, είναι μοντέλα του 2008. Είναι όμως ακόμα αξιόλογες προτάσεις.

 

Το 8900 είναι το πιο μικρό από τα δύο, τόσο σε διαστάσεις, όσο και σε χαρακτηριστικά. Το 9000 ήταν το "βαρύ πυροβολικό" (για κάποιους είναι ακόμα). Το 9000 έχει ισχυρότερο επεξεργαστή, 3G, καλύτερο πληκτρολόγιο αλλά και ελάχιστα μικρότερη ανάλυση οθόνης, μεγαλύτερο βάρος/μέγεθος και υποδεέστερη κάμερα. Γενικά μιλώντας, το 9000 είναι το εργαλείο ενώ το 8900 πιο fun λύση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...