Jump to content

Φορητότητα σε καρτοκινητό Vodafone (χωρίς κόστος)


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα καρτοσυμβόλαιο στην κοσμοτε και θέλω να το κάνω καρτοκινητό βόνταφον. Μου είπαν και εμένα τις γνωστές βλακείες με το σύστημα που έχει πρόβλημα και μάλιστα ότι η διαδικασία της φορητότητας μπορεί να διαρκέσει πανω απο 2 μήνες και ίσως να μην ολοκληρωθεί ποτε. Το προβλημα μου ειναι οτι το συμβολαιο μου ληγει στις 18/03 και εγω θελω η φορητοτητα να μην παει παραπερα απο τοτε. Υπαρχει τροπος η φορητοτητα να γινει σε 10 μερες μαξιμουμ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα καρτοσυμβόλαιο στην κοσμοτε και θέλω να το κάνω καρτοκινητό βόνταφον. Μου είπαν και εμένα τις γνωστές βλακείες με το σύστημα που έχει πρόβλημα και μάλιστα ότι η διαδικασία της φορητότητας μπορεί να διαρκέσει πανω απο 2 μήνες και ίσως να μην ολοκληρωθεί ποτε. Το προβλημα μου ειναι οτι το συμβολαιο μου ληγει στις 18/03 και εγω θελω η φορητοτητα να μην παει παραπερα απο τοτε. Υπαρχει τροπος η φορητοτητα να γινει σε 10 μερες μαξιμουμ?

 

Διαβασες αυτα που εχει γραψει ο φιλος προσεκτικα? Καντο και δωσε μας πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Τους έκανα ρόμπα με το έστειλαν δωρεάν με το courier Σε 3 μέρες... 0 ευρώ παίδες στην κυριολεξία... 2 e-mail ήταν κι ένα τηλεφώνημα επιβεβαίωσης τίποτα άλλο είδαν ΕΕΤΤ και χεστηκαν...
Link to comment
Share on other sites

Τους έκανα ρόμπα με το έστειλαν δωρεάν με το courier Σε 3 μέρες... 0 ευρώ παίδες στην κυριολεξία... 2 e-mail ήταν κι ένα τηλεφώνημα επιβεβαίωσης τίποτα άλλο είδαν ΕΕΤΤ και χεστηκαν...

 

:lol::lol::lol:

Παίξτε μπάλα!!!!

Έτσι, να καταλάβουν ότι δεν πρέπει να κάνουν αυθαιρεσίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Να προσθέσω και κάτι ακόμα.

Σε συνέχεια των email μου στην εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone, κοινοποίηση ΠΑΝΤΑ την ΕΕΤΤ,

τους ζητούσα πίσω και τα 5 ευρώ της SIM, γιατί οι συνδρομητές συμβολαίου που κάνουν φορητότητα δεν πληρώνουν την SIM.

Επειδή λοιπόν η ΕΕΤΤ αναφέρει, "Ενδεικτικά αναφέρεται ότι δεν επιτρέπεται από έναν πάροχο κινητής η εφαρμογή χρεώσεων για την παροχή της φορητότητας αριθμού μόνο σε συνδρομητές καρτοκινητής και όχι σε συνδρομητές συμβολαίου” ,

μου επέστρεψαν τα 5 ευρώ της SIM, σε χρήματα στο καρτοκινητό, στα πλαίσια καλής συνεργασίας όπως ανέφεραν -

Μαστίγωμα λόγω ΕΕΤΤ το λέω εγώ.

Είπα να μην το τραβήξω και να τα ζητήσω μετρητά, οπότε όλα καλά!!!!

 

Φορητότητα καρτοκινητού με μηδενικό κόστος!!

Εύγε...ΑΞΙΟΣ, ετσι θέλουν.....οι ''ξεφτύλες'' ,όταν κάνεις αίτημα φορητότητας όμως για συμβόλαιο στα επόμενα λεπτά την έχουν ετοιμάσει,όταν είναι για καρτοκινητό επικαλούνται συστημικό πρόβλημα.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις να κανει το αντιθετο; απο καρτοκινητο vodafone να παει σε cosmote πχ χωρις να πληρωσει;
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν από συμβόλαιο Vodafone να πάνε σε καρτοκινητό cosmote, τι χρειάζεται να κάνουν?

 

Ποιά είναι ακριβώς τα βήματα?

 

Τί πρέπει να πληρώσουν? Τέλη φορητότητας; Κάρτα sim?

 

Σε πόσο καιρό γίνεται η μεταφορά?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εστειλα μεηλ (κανονικα με κοινοποιηση στην εεττ) απο την Παρασκευη και δε με εχουν παρει ακομα... Καμια προταση;

 

Ξαναστείλε τους reply-to-all email, κοινοποιώντας και παλι στην EETT, και πες τους πως ακόμα περιμένω κάποια απάντηση από εσάς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι θέλουν από συμβόλαιο Vodafone να πάνε σε καρτοκινητό cosmote, τι χρειάζεται να κάνουν?

 

Ποιά είναι ακριβώς τα βήματα?

 

Τί πρέπει να πληρώσουν? Τέλη φορητότητας; Κάρτα sim?

 

Σε πόσο καιρό γίνεται η μεταφορά?

 

Αν η cosmote δεν χρειώνει την φορητότητα σε συνδρομητές συμβολαίου, ούτε εσυ θα με το καρτοκινητό θα χρειωθείς.

Δες σε προηγούμενα μηνύματα που αναφέρω ακριβώς τι έκανα για να έρθω στην vodafone, το ίδιο μπορείς να κάνεις για να πας στην cosmote

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν από συμβόλαιο Vodafone να πάνε σε καρτοκινητό cosmote, τι χρειάζεται να κάνουν?

 

Ποιά είναι ακριβώς τα βήματα?

 

Τί πρέπει να πληρώσουν? Τέλη φορητότητας; Κάρτα sim?

 

Σε πόσο καιρό γίνεται η μεταφορά?

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΔΩ εχει απαντηθει απο τον φιλο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ δηλαδη μονο απο το χερι δεν σας εχει παρει σας παει σε καταστημα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΔΩ εχει απαντηθει απο τον φιλο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ δηλαδη μονο απο το χερι δεν σας εχει παρει σας παει σε καταστημα.:confused:

 

αυτο δεν ειναι προς κοσμοτε οπου και ρωτησαμε ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι προς κοσμοτε οπου και ρωτησαμε ;)

 

Τι ισχυει για την φορητοτητα απο Vodafone προς Cosmote? Αλλα παιρνει ο ενας αλλα ο αλλος? Φανταζομαι οι οδηγιες της ΕΕΤΤ ισχυουν για ολους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διαβασες αυτα που εχει γραψει ο φιλος προσεκτικα? Καντο και δωσε μας πληροφοριες!

 

Ας γράψω λοιπόν και εγώ την εμπειρία μου σχετικά με τη φορητότητα στη Vodafone.

Αρχικά, είχα φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο σε Κοσμοτέ και ήθελα να το γυρίσω σε Vodafone CU. Πηγα σε κατάστημα, όπου μου είπαν ότι "έχει μπλοκάρει το σύστημα λόγω φόρτου". Ακολούθως πήρα στην εξυπηρέτηση (tip για να μη χρεώνεστε: συμπληρώστε το νούμερό σας εδώ ->http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10424) όπου ένας τυπάς μου επιβεβαίωσε το "μπλοκάρισμα του συστήματος" το οποίο (ΠΡΟΣΟΧΗ!) αφορά τη φορητότητα από συμβόλαιο σε καρτοκινητό (άκουσον άκουσον!). Την επόμενη μέρα, σκέφτηκα να ξαναπάρω στην εξυπηρέτηση έχοντας την ιδέα να μη τους πω ότι είμαι από καρτοσυμβόλαιο. Και -όλως παραδόξως- έπιασε! Φυσικά δε μπορώ να μην αναφέρω ότι ο τηλεφωνητής που μιλήσαμε ήταν εξυπηρετικότατας (μου είπε αναλυτικά τι να κάνω, μου έδωσε το όνομά του κλπ) Πήγα ξανά στο κατάστημα όπου ξαναζήτησα τη μεταφορά αλλά αυτή τη φορά, πριν μου απαντήσουν, τους είπα ότι έχω μιλήσει με την εξυπηρέτηση και μου έχουν δώσει πράσινο φως για τη φορητότητα. Για να μην τα πολυλογώ, πήραν τα στοιχεία μου, συμπληρώσαμε επί τόπου την αίτηση και μου δώσαν κάρτα σιμ ΔΩΡΕΑΝ (!!!) λέγοντάς μου ότι με το που πέσει το σήμα από την κάρτα της Κοσμοτέ, έχει γίνει η φορητότητα, πιέζοντάς με όμως να βάλω κάρτα 10ε εκείνη την ώρα, παρ' όλο που δεν είχε γίνει ακόμα η μεταφορά. Φυσικά το απέφυγα, δε θα βρισκαν σε μενα το μ@@@@@ που εψαχναν. Την επόμενη μέρα με παίρνουν τηλέφωνο από Κοσμοτέ για αντιπροσφορά δίνοντάς μου λεπτά, data και δωρέαν τέλη αποσύνδεσης (ύψους 15ε). :lol::lol::lol: Εντάξει, φυσικά και το δέχτηκα, όμως το συμπέρασμα είναι ότι θα πρέπει να σου βγάλουν την ψυχή για να καταφέρεις μια απλή φορητότητα. Να σημειώσω, τέλος ότι με το που μου σέρβιραν το παραμύθι της "Συμφόρησης" από το κατάστημα, ψάχτηκα, βρήκα το θρεντ στο φόρουμ και έστειλα τα σχετικά emails σε Vodafone και ΕΕΤΤ. ΓΡΑΨΙΜΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ! Τόσο από την ΕΕΤΤ όσο και από τη Vodafone. :mad: Είναι περιττό να πούμε ότι οι εταιρείες αλωνίζουν με τη σιωπηρή συνενοχή της ΕΕΤΤ (το έχουν πει παααρα πολλοι αλλωστε εδω μεσα). Δυστυχώς ή ευτύχως για να βρεις το δίκιο σου πρεπει να ξοδεψεις αρκετο χρονο και ακομα περισσοτερη υπομονη. Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμπλήρωση: Την κάρτα σιμ (για την ακριβεια τριπλη σιμ: κανονικη-μικρο-νανο) της Vodafone την έχω ακόμα, παρ όλο που δε μου χρειάστηκε σε τίποτα. Όποιος Θεσσαλονικιός έχει Vodafone και θέλει να κάνει αλλαγή σιμ τσάμπα με χαρά να του τη χαρίσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone δίνει δωρεάν κάρτες χωρίς πίεση μόνο σε όσους πηγαινουν για φοιτητικό CU. Όσο αφορά την κάρτα που σου έμεινε καλύτερα κράτησε την για την συλλογή σου ή δώστην σε συλλέκτη. Με το να την δώσεις σε άλλον δεν σημαίνει ότι θα του κάνουν δωρεάν αλλαγή κάρτας. ....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η Vodafone δίνει δωρεάν κάρτες χωρίς πίεση μόνο σε όσους πηγαινουν για φοιτητικό CU. Όσο αφορά την κάρτα που σου έμεινε καλύτερα κράτησε την για την συλλογή σου ή δώστην σε συλλέκτη. Με το να την δώσεις σε άλλον δεν σημαίνει ότι θα του κάνουν δωρεάν αλλαγή κάρτας. ....

 

 

Φίλος, μπορείς απλά να πας σε ένα κατάστημα Vodafone και να πεις ότι πήγα σε άλλο κατάστημα, πλήρωσα για νέα σιμ και δεν έγινε η σύνδεση. Όταν κάνεις αλλαγή σιμ, νομίζω ότι απλά περνάν στο σύστημα το σειριακό της νέας σιμ. :)

Θεωρητικά πάντα (για να μην κάνω και το μάγκα), χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικά γίνονται πολλά. Στην πράξη είναι το ερώτημα αν το έχεις κάνει δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα ξερουμε εαν μπορουμε ακομα να κανουμε με τον παραπανω τροπο δωρεαν φορητοτητα στην vodafone ?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφου προηγηθηκε τηλ.επικοινωνια με την εξυπηρετηση της VODAFONE σημερα για θεμα φορητοτητας απο κοσμοτε συμβολαιο σε καρτοκινητο cu,μου επισημαναν να κανω αιτηση σε καταστημα και να εχω και την ταυτοτητα.

Παω λοιπον σε ενα καταστημα και οταν τους λεω οτι θελω φορητοτητα μου απαντανε οτι εχει κοστος 15ε.

Τους αναφερω οτι συμφωνα με την κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ σελίδα 4, τμήμα Β-2.α αναφέρει πως :

“Ενδεικτικά αναφέρεται ότι δεν επιτρέπεται από έναν πάροχο κινητής η εφαρμογή χρεώσεων για την παροχή της φορητότητας αριθμού

μόνο σε συνδρομητές καρτοκινητής και όχι σε συνδρομητές συμβολαίου” και οτι βαση αυτου αρνουμαι να πληρωσω 15ε για τελος φορητοτητας.

Μου ειπαν οτι αυτη ειναι η τιμη.Εκνευριστηκα για την καθετοτητα τους και τους ζητησα να μου δωσουν εγγραφως τους ορους φορητοτητας που αναγραφουν το ποσο.

Προς μεγαλη μου εκπληξη ειπαν οτι δεν μπορουν να δωσουν εγγραφως κατι τετοιο,γιατι ειναι στο συστημα της vodafone και αν εχω καποια αμφιβολια να τη λυσω με το νομικο τμημα της vodafone.

Aμεσως μετα ανεφερα οτι θα κανω καταγγελια στην εεττ και μου ειπαν οτι θα παρω αποδειξη των 15ε οποτε δεν υπαρχει λογος να ζηταω κατι εγγραφως :X

Δεν μπορουσε να βγαλει ακρη η υπαλληλος εν τελει και με πεταξε μπαλακι σε μια αλλη με περισσοτερη εμπειρια (υποθετω) και μου το γυρναει απο το κοστος φορητοτητας σε χρεωση που αφορα 5ε την καρτα και οτι 10ε θα μου μεινουν στο κινητο.

 

Να αναφερω οτι δεν φοραγανε καρτελακια με ονοματα πανω τους.Υπαρχει καποια υποχρεωση τους σαν υπαλληλοι να φορανε?

 

Ακουω προτασεις γιατι τετοιο εμπαιγμο και κοροιδια δεν εχω ξανασυναντησει.Αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με

Edited by gponiris
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει τέλος φορητότητας αλλά "τέλος ενεργοποίησης" για καρτοκινητά. Εσένα στο παρουσίασαν αρχικά ως τέλος φορητότητας;

 

Η ΕΕΤΤ γράφει αυτό :

Ποιο είναι το κόστος που επιβαρύνομαι για τη φορητότητα του αριθμού μου;*

Δεν ορίζεται από την ΕΕΤΤ κάποιο “τέλος φορητότητας αριθμών” που επιβάλλεται στους συνδρομητές για τη φορητότητα των αριθμών τους. Μόνο ο νέος πάροχος δύναται να επιβάλει “τέλος φορητότητας αριθμών” προς το δίκτυό του, με βάση την εμπορική πολιτική του (ο υφιστάμενος πάροχος δεν έχει δικαίωμα να επιβάλει τέλος για τη φορητότητα των αριθμών). Ωστόσο, η σημερινή πρακτική των εταιρειών είναι η φορητότητα να γίνεται δωρεάν.

Σημειώνεται ότι οι πάροχοι έχουν το δικαίωμα να επιβάλουν “τέλος ενεργοποίησης/σύνδεσης” για την ενεργοποίηση των νέων συνδέσεων στα δίκτυά τους. Σε κάθε περίπτωση οι συνδρομητές μπορούν να ενημερώνονται από τον νέο πάροχο πριν την υποβολή της αίτησης φορητότητας για το ύψος του τέλους φορητότητας (εάν υπάρχει) και το ύψος του τέλους ενεργοποίησης/σύνδεσης που θα χρεωθούν.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/#q10

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Nαι μου το παρουσιασαν σαν τελος φορητοτητας το ποσο των 15ε η πρωτη υπαλληλος.

Η επομενη υπαλληλος μου το αλλαξε οταν της ζητουσα να μου παρουσιασει τους ορους και μου ειπε οτι ειναι 5ε και τα 10ε σου μενουν στην καρτα.

Δεν θα επρεπε να υπαρχει και γραπτα καπου αυτο που αναφερουν ?Αρνηθηκαν να εκδωσουν εγγραφο

Το θεμα με τα καρτελακια και τα ονοματα το γνωριζει κανεις αν ειναι υποχρεωτικο?Γιατι αν θελω να κανω καταγγελια δεν θα επρεπε να αναφερω και ενα ονομα με το οποιο μιλουσα?

Σε γενικες γραμμες τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει υποχρέωση για να φαίνεται το όνομα του υπαλλήλου. Αν ήταν έτσι, λογικά σε κάθε κατάστημα θα έπρεπε να γινόταν το ίδιο.

 

Για το άλλο δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι. Από τη στιγμή που και η ΕΕΤΤ φαίνεται να έχει αλλάξει λιγάκι όσα γράφει και λέει πλέον πως ο πάροχος δέκτης έχει το δικαίωμα να χρεώσει τέλος φορητότητας, δεν βλέπω πολλές επιλογές.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα παιδιά. Θέλω μέσω φορητότητας να πάω σε καρτοκινητό Vodafone.

Γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος και αν αυτά τα χρήματα μένουν στην κάρτα σαν ανανέωση ή όχι?

Αν μένουν στην κάρτα,σε πόσο καιρό λήγουν?Ευχαριστώ.

Edited by IBAGASA
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά. Θέλω μέσω φορητότητας να πάω σε καρτοκινητό Vodafone.

Γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος και αν αυτά τα χρήματα μένουν στην κάρτα σαν ανανέωση ή όχι?

Αν μένουν στην κάρτα,σε πόσο καιρό λήγουν?Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα,

 

Το κόστος είναι 30€. Το τι μένει σαν υπόλοιπο δεν το γνωρίζω. Ωστόσο όποιο ποσό και αν μείνει, θα έχει διάρκεια 2 μηνών.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά. Θέλω μέσω φορητότητας να πάω σε καρτοκινητό Vodafone.

Γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος και αν αυτά τα χρήματα μένουν στην κάρτα σαν ανανέωση ή όχι?

Αν μένουν στην κάρτα,σε πόσο καιρό λήγουν?Ευχαριστώ.

Μπορείς να κάνεις φορητότητα στην cyta (αν γίνεται) που ειναι δωρεάν και μετά θα ενσωματωθείς στην Vodafone

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Facebook της Vodafone μου είπαν πως υπάρχει κόστος 30€. Τα 25€ μπαίνουν σαν ανανέωση χρόνου με διάρκεια 2 μηνών και τα υπόλοιπα 5€ σαν εφάπαξ κόστος.

Αν με αυτά τα 25 μπορείς να ενεργοποιείς τα διάφορα πακέτα,θα τα έχω εξαντλήσει σε 2 μήνες.Άρα το μόνο πραγματικό κόστος θα είναι τα 5€. Αλλά όλο και κάποια πονηριά θα παίζει...Θα πάω και σε κατάστημα να ρωτήσω...

 

 

Update,ώρα 18:09: Mε ενημέρωσαν,κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με κατάστημα Vodafone, πως αυτά τα 25€ που υποτίθεται πως μένουν στην κάρτα σαν ανανέωση,ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ενεργοποίηση των υφιστάμενων πακέτων.Και το μόνο που παρέχουν είναι 500 λεπτά προς Vodafone. Kαλά αυτό πως γίνεται?Μάστορες στην απατεωνιά είναι οι τύποι μιλάμε!

Edited by IBAGASA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...