Jump to content

Φορητότητα σε καρτοκινητό Vodafone (χωρίς κόστος)


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εχω ξαναγράψει: σκοπός του καταναλωτή είναι να τη βγάζει οσο πιο φθηνά μπορεί και της εταιρίας να βγαζει το μεγαλύτερο κέρδος. Απο τη στιγμή μάλιστα που στη διάρκεια της κρίσης οι εταιρίες έχουν ανεβάσει ιλιγγιωδώς το κόστος των καρτοκινητών (με το κρατος να κανει τα στραβα ματια στο καρτελ που βγαζει ματι) είμαι μαζί με όποιον προσπαθεί να τη βγαλει φτηνά, κι ας τον λέτε "τζαμπατζη" ή όπως αλλιώς.

 

Πολύ μπερδεμένα τα λες όμως. Άλλο είναι να προσπαθείς να τη βγάλεις φθηνά με το μικρότερο δυνατό κόστος, στο οποίο συμφωνώ, κι άλλο να μην θες πεισματικά να πληρώσεις όπως στο δοθέν παράδειγμα. Το "Ας τον λέτε τζαμπατζή" αυτόν που θέλει να την βγάζει φθηνά είναι κάτι που προσωπικά δεν είπα. Τζαμπα = 0. Αναφέρεσαι σε κάποιον άλλο μήπως;

 

Ας κλείσω λέγοντας οτι η "κοινη λογικη" που αναφέρεις ειναι κατι παρα πολυ ευμετάβλητο. Οταν μειώθηκε η ισχυς της κάρτας απο 12 σε 6 μηνες, οσοι διαμαρτύρονταν τους εκραζαν ως τζαμπατζήδες. Τωρα κραζουμε οσους δε θελουν να πληρωνουν. Εγω δεν κοιτάω πόσα πληρώνει ο αλλος, αλλα τι παιζει τριγύρω, και μετά κρίνω. Αν κάποιος δε βγαινει, προφανώς θα προσπαθήσει να διατηρεί τζάμπα το νουμερο του (ειτε μεσω φορητοτητας ειτε μεσω οποιουδήποτε νομιμου τροπου), εγω δε θα ειμαι εναντιον του. Βεβαια ουτε στους "τζαμπατζηδες" του φοιτητικου ειδα κανεναν να ειναι εναντια, που εχουν δωρεαν παροχες χωρις να βαζουν ποτε καρτα. Τι έχετε να πειτε για αυτο; Αυτο δεν ειναι "ακρο";

 

Στην τελική, αν ο "τζαμπατζης" ειχε όντως λεφτα, δε θα έμπαινε στη διαδικασια να προσπαθεί να πετύχει το τσαμπα: θα έκανε τον αριθμο του συμβόλαιο και θα ξενοιαζε.

 

Στην τελική δεν απαντάς καθόλου στο ερώτημα. Ή μάλλον απαντάς με άλλο ερώτημα. Ό,τι να 'ναι δηλαδή. Αλλά θα σου πω το εξής. Δεν κράζουμε όποιον δικαίως θέλει φθηνότερες υπηρεσίες, αλλά αυτόν που τα θέλει όλα τζάμπα και γκρινιάζει. Δείξε μου έναν "φοιτητή" που δεν έχει βάλει κάρτα και γκρίνιαξε για τις τζαμπα παροχές. Και τέλος μην είσαι τόσο σίγουρος ότι ο τζαμπατζης είναι πάντα άπορος.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου το εξήγησα, αλλα δεν ειμαι βέβαιος αν το καταλαβες. Πριν μερικα χρονια μπορούσες να εχεις κινητο με 5ε το χρονο. Τωρα θέλεις τουλαχιστο 5ε το μηνα (10ε το διμηνο). 12πλασια αυξηση του κοστους δηλαδή. Εαν εσυ κι εγω μπορουμε να το καλύψουμε, δε σημαίνει οτι μπορούν να το κάνουν ολοι. Ως εκ τουτου δε μπαινω καν στη διαδικασία να κρινω την οποιαδήποτε πρακτική ακολουθει καποιος, ώστε να μπορει να τη βγαζει φθηνα ή ακομη και τσάμπα. Και όταν οι εταιριες βαζουν εμπόδια ειναι λογικο να γκρινιάζει.

 

Για το φοιτητικο που ανέφερα το εχεις παρεξηγήσει εντελώς, αν θέλεις διαβασε αυτο που εγραψα αλλη μια φορα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Με μια διαφορά σε αυτό που γράφεις. Μπορούσες να διατηρείς κινητό που δεν χρησιμοποιείς με μικρό κόστος. Τώρα η διαφορά είναι πως είναι ασύμφορο να το κάνεις, γιατί απλά θες περισσότερα. Μόνο για την περίπτωση που θες να έχεις ένα νούμερο που κάθεται και δεν καλείς κανέναν, ούτε μπαίνεις internet κλπ. Απλά δεν γίνεται τόσο φθηνά. Το παίρνεις απόφαση.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Με μια διαφορά σε αυτό που γράφεις. Μπορούσες να διατηρείς κινητό που δεν χρησιμοποιείς με μικρό κόστος. Τώρα η διαφορά είναι πως είναι ασύμφορο να το κάνεις, γιατί απλά θες περισσότερα. Μόνο για την περίπτωση που θες να έχεις ένα νούμερο που κάθεται και δεν καλείς κανέναν, ούτε μπαίνεις internet κλπ. Απλά δεν γίνεται τόσο φθηνά. Το παίρνεις απόφαση.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Θα σου αναφέρω την εξης περίπτωση: πόσα μαγαζια με delivery έχουν (ή είχαν) 1 αριθμο καρτοκινητου απο καθε δικτυο για να εξυπηρετούνται οι πελατες τους; Τι κόστος συντήρησης ειχαν επί 12μηνης φραγης και τι κόστος συντηρησης εχουν επί 2μηνης; Προφανώς, ο ιδιοκτήτης δε γίνεται να κανει καθε λιγο και λιγακι φορητοτητες για να μην πληρώνει ανανέωση, οποτε μοιραία οσους αριθμούς δε χρειάζεται θα τους κόψει. Ωστοσο, αν επέλεγε να το κάνει (για τους δικους του λογους), θα τον λεγαμε τσαμπατζη;

 

Γενικό συμπέρασμα: η κατασταση του καθενός ειναι διαφορετική, λοιπόν, και καλο θα ηταν να μην τσουβαλιαζουμε ανθρώπους, πχ ως "τσαμπατζηδες" ή ο,τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς άσχετο αυτό με τα μαγαζιά. Είσαι επιχείρηση και χρησιμοποιείς τον αριθμό για να σε καλούν για παραγγελίες; Εννοείται πως το κόστος συντήρησης του αριθμού είναι ένα από τα έξοδά σου. Αλλιώς δεν θα έχει άδικο να τον χαρακτηρίσει αυτόν οποιοσδήποτε "τζαμπατζή".

 

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει που είναι το περίεργο να υπάρχει ένα ελάχιστο κόστος ανά 12μηνο για τη διατήρηση ενός αριθμού. Τι είναι δηλαδή για να δίνεται εντελώς τζάμπα; Όποιος πραγματικά χρειάζεται δεν έχει κανένα θέμα να βάζει μία φορά κάρτα το δίμηνο για να έχει και τις πλήρεις υηρεσίες, τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες. Θα συμφωνήσω με όλους όσους είπαν ότι καλό ειναι να ζητάμε σωστές τιμές που να ανταποκρίνονται στην ελληνική πραγματικότητα και τις παροχές, αλλά όχι να πάμε στο άλλο άκρο. Πολύ πιθανόν αν εξαλείφονταν οι νοοτροπίες αυτών που δεν θέλουν ούτε το ελάχιστο να δώσουν να ήταν καλύτερα τα πράγματα για όλους.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου αναφέρω την εξης περίπτωση: πόσα μαγαζια με delivery έχουν (ή είχαν) 1 αριθμο καρτοκινητου απο καθε δικτυο για να εξυπηρετούνται οι πελατες τους; Τι κόστος συντήρησης ειχαν επί 12μηνης φραγης και τι κόστος συντηρησης εχουν επί 2μηνης; Προφανώς, ο ιδιοκτήτης δε γίνεται να κανει καθε λιγο και λιγακι φορητοτητες για να μην πληρώνει ανανέωση, οποτε μοιραία οσους αριθμούς δε χρειάζεται θα τους κόψει. Ωστοσο, αν επέλεγε να το κάνει (για τους δικους του λογους), θα τον λεγαμε τσαμπατζη;

 

 

 

Γενικό συμπέρασμα: η κατασταση του καθενός ειναι διαφορετική, λοιπόν, και καλο θα ηταν να μην τσουβαλιαζουμε ανθρώπους, πχ ως "τσαμπατζηδες" ή ο,τι άλλο.

Αν κάνει φορητότητα τότε δεν εξυπηρετούν τα κινητά τον λόγο ύπαρξης τους. Αν νομίζεις ότι καλείς κόσμοτε αλλά το έχει πάει wind τι να το κάνεις;

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου το εξήγησα, αλλα δεν ειμαι βέβαιος αν το καταλαβες. Πριν μερικα χρονια μπορούσες να εχεις κινητο με 5ε το χρονο. Τωρα θέλεις τουλαχιστο 5ε το μηνα (10ε το διμηνο). 12πλασια αυξηση του κοστους δηλαδή. Εαν εσυ κι εγω μπορουμε να το καλύψουμε, δε σημαίνει οτι μπορούν να το κάνουν ολοι. Ως εκ τουτου δε μπαινω καν στη διαδικασία να κρινω την οποιαδήποτε πρακτική ακολουθει καποιος, ώστε να μπορει να τη βγαζει φθηνα ή ακομη και τσάμπα. Και όταν οι εταιριες βαζουν εμπόδια ειναι λογικο να γκρινιάζει.

 

Για το φοιτητικο που ανέφερα το εχεις παρεξηγήσει εντελώς, αν θέλεις διαβασε αυτο που εγραψα αλλη μια φορα.

 

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου δλδ δεν σκοπεύεις να κάνεις χρήση του αριθμού, παρά μόνο για να δέχεσαι κλήσεις. Αυτό είναι κάτι άλλο όμως. Δεν είναι η χρήση που κάνει η πλειοψηφία, να δέχεται αλλά και να πραγματοποιεί κλήσεις/sms/data. Εκεί δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να αυξήσουν το δίμηνο. Δεν πιστεύω ότι θα το δέχονταν οι "συνέταιροι" :lol:

Για τους φοιτητές είναι λογικό να τους στηρίζεις με κάποιο τρόπο. Αν εννοείς ότι πολλοί έχουν φοιτητικό ενώ δεν είναι φοιτητές, σου είπα ότι δεν γκρίνιαξε κανείς με φοιτητικό ότι είναι φτωχές οι παροχές. Πιθανώς επειδή τα πακέτα για φοιτητές αξίζουν.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Για τους φοιτητές είναι λογικό να τους στηρίζεις με κάποιο τρόπο. Αν εννοείς ότι πολλοί έχουν φοιτητικό ενώ δεν είναι φοιτητές, σου είπα ότι δεν γκρίνιαξε κανείς με φοιτητικό ότι είναι φτωχές οι παροχές. Πιθανώς επειδή τα πακέτα για φοιτητές αξίζουν.

 

Για να κλείσουμε και το θέμα, αυτό που είπα είναι ότι κάποιον που κάνει καταχρηστικά φορητότητες, και θέλει να μην τον υποχρεώνουν να κανει ανανεωση στο κατάστημα, τον λέμε οτι τα θέλει ολα τσάμπα. Τον κάτοχο φοιτητικού, ομως, ο οποίος μπορεί να έχει εισερχόμενες, εξερχόμενες, λεπτα και data χωρις να ξοδεψει ποτέ cent, δε θα τον κράξει κανείς που απολαμβάνει τόσες δωρεάν παροχές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω q, θελω να πάω σε cu

Φορητότητα ΜΟΝΟ από κατάστημα βονταφον και ζητάνε:

1. Βεβαίωση καρτοκινητου απ' τη wind(ο λόγος??? Όταν ρώτησα με είπανε ότι είναι σωστά τα στοιχεία κλπ)

2. Ταυτότητα (λογικό)

3. 15 ευρώ!!!! Τα οποία θα μπουν στην κάρτα. (Γιατί τόσα πολλά?)

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω q, θελω να πάω σε cu

Φορητότητα ΜΟΝΟ από κατάστημα βονταφον και ζητάνε:

1. Βεβαίωση καρτοκινητου απ' τη wind(ο λόγος??? Όταν ρώτησα με είπανε ότι είναι σωστά τα στοιχεία κλπ)

2. Ταυτότητα (λογικό)

3. 15 ευρώ!!!! Τα οποία θα μπουν στην κάρτα. (Γιατί τόσα πολλά?)

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τυχερος εισαι που σου ειπανε ναι οτι γινεται η φορητοτητα συνηθως λενε οτι δεν εχουνε σημ και οτι δεν γινεται αυτην την στιγμη και κατι τετοιες βλακειες.

παντως αμα οντως θελεις να το κανεις vodafone cu να το προχωρησεις αμεσα , διοτι δεν ξερεις μετα απο καιρο τι μπορει να σου πουνε .

Μαλλον στην βεβαιωση καρτοκινητου θελουνε να δουνε σε τι ονομα ειναι καταχωρημενο το νουμερο για να βαλουνε το ιδιο ονομα για να μην απορριφθει η αιτηση φορητητας. Καινουργιο αυτο , απο την αλλη σωστη και αυτη η κινηση τους για να μην χασει χρονο ο συνδρομητης.

Επισης αφου ζητανε μονο 15 ευρω και θα στα βαλουνε στην καρτα σου τοτε μια χαρα ειναι περιμενα να ζητησουνε 15 ευρω για κοστος φορητητας το εχω ακουσει και αυτο . Λιγα σου ζητησαν προχωρησε το .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να πάω να πάρω την βεβαίωση από τη wind. Χωριά του ότι πρέπει να περιμένω στην ουρά........

Λόγω covid αυτά έπρεπε να γίνονται όπως παλιά (μεσω ίντερνετ)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να πάω να πάρω την βεβαίωση από τη wind. Χωριά του ότι πρέπει να περιμένω στην ουρά........

Λόγω covid αυτά έπρεπε να γίνονται όπως παλιά (μεσω ίντερνετ)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

παρε ενα τηλεφωνο στο καταστημα και πες τους οτι δεν μπορεις να παρεις αδεια απο την δουλεια σου και να σου βρουνε αλλο τροπο να σου στειλουνε το χαρτι πχ μεσω email χωρις πας εκει εσυ , εκτος και αν τους στειλεις με email το αιτημα σου Ισως πιασει. Απο την αλλη θα χρειαστει πρωτοτυπο του χαρτιου αυτου και ισως να μην γινει δεκτο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτην Πέμπτη πρωι που έκανα αίτηση, ακόμη δεν ήρθα στο cu.γιατι τόσο πολύ αργεί?

Στο κατάστημα με είπανε ότι την επόμενη εργάσιμη (Παρασκευή συγκεκριμένα) θα γίνει η αλλαγή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το κατάστημα και ρώτησε τους τι παίζει. Μήπως έχουν ξεχάσει να το προωθήσουν

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχαν προωθήσει αρχικα, απλά έφαγε άκυρο λόγω λάθος στοιχείων (και καλά)

Εκ νέου αίτημα και βλέπουμε τι θα γίνει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

Έκανα αιτηση φορητότητας για καρτοκινητό στη vodafone στις 16/10. Μου ειπαν εντός 3 ημερών θα ενεργοποιηθεί, μου έδωσαν και τη νέα sim. Εχουν περάσει 8 ημέρες δεν εχουν ειδοποιήσει, τηλεφωνώ λένε θα παρουν πίσω, δεν γίνεται ποτέ...

έχω μπλέξει?

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?

huawei mate 10 lite

lumia 1020 yellow

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έκανα αιτηση φορητότητας για καρτοκινητό στη vodafone στις 16/10. Μου ειπαν εντός 3 ημερών θα ενεργοποιηθεί, μου έδωσαν και τη νέα sim. Εχουν περάσει 8 ημέρες δεν εχουν ειδοποιήσει, τηλεφωνώ λένε θα παρουν πίσω, δεν γίνεται ποτέ...

έχω μπλέξει?

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Το σημα της παλιας σιμ εχει πεσει; Αν οχι, ειναι πιθανον η φορητοτητα να εχει απορριφθεί για κάποιο λογο απο τη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θέλανε αποδεικτικό αφμ....

Το εστειλα και την επόμενη ημέρα ήμουν οκ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δέκα μερες ενεργοποιήθηκε.

Μου είπαν ότι υπήρχε ένα τεχνικό θέμα αναβάθμισης της vodafone.

Νομίζω ότι η cosmote δεν απελευθερωνε τη γραμμή. Μου το έχει ξανακάνει στη σταθερή τηλεφωνία.

ευτυχώς λύθηκε έγκαιρα, σχετικά...

huawei mate 10 lite

lumia 1020 yellow

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για φορητότητα από cosmote, συμφέρει καλύτερα από καταστήμα η online και ποιο είναι το κόστος ? Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία ?

Για καρτοκινητο, μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Για φορητότητα από cosmote, συμφέρει καλύτερα από καταστήμα η online και ποιο είναι το κόστος ? Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία ?

Για καρτοκινητο, μιλάμε.

 

Το κατώτερο κόστος απο cosmote σε vodafone είναι 15 ευρώ από κατάστημα. Μπορείς να το κάνεις online με 10 ευρώ, απλά θα περιμενεις να σου έρθει η sim και με το χαμό που συμβαίνει τώρα θα πρέπει να κάνεις υπομονή. Από την άλλη στα καταστήματα υπάρχουν τεράστιες ουρές.

Θα έκανα τη διαδικασία σίγουρα online.

huawei mate 10 lite

lumia 1020 yellow

Link to comment
Share on other sites

Το κατώτερο κόστος απο cosmote σε vodafone είναι 15 ευρώ από κατάστημα. Μπορείς να το κάνεις online με 10 ευρώ, απλά θα περιμενεις να σου έρθει η sim και με το χαμό που συμβαίνει τώρα θα πρέπει να κάνεις υπομονή. Από την άλλη στα καταστήματα υπάρχουν τεράστιες ουρές.

Θα έκανα τη διαδικασία σίγουρα online.

 

Οκ ! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ! Ευχαριστώ.

Προσπάθησα αλλά πουθενα δεν βρήκα να μπορώ να κάνω φορητότητα online ,και απο το cc voda μου ειπαν να παω σε κατ/μα

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα αλλά πουθενα δεν βρήκα να μπορώ να κάνω φορητότητα online ,και απο το cc voda μου ειπαν να παω σε κατ/μα

 

Περίεργο μου φαίνεται... Εκτός αν τα προβλήματα αναβάθμισης που έχουν συνεχίζονται.

huawei mate 10 lite

lumia 1020 yellow

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...