Jump to content

χρέωση καρτας απο πενταψήφιο νούμερο


kostasw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η φραγή αφορά τα εισερχόμενα/εξερχόμενα από 54xxx & 14xxx. Δεν επηρεάζει τα μηνύματα των προσφορών.

Οσον αφορά το άλλο που λέμε παραπάνω,πάω πάσο. :)

Link to comment
Share on other sites

Η φραγή αφορά τα εισερχόμενα/εξερχόμενα από 54xxx & 14xxx. Δεν επηρεάζει τα μηνύματα των προσφορών.

Πάντως τώρα που το λες, εγώ σε Q έχω κάνει φραγή στα 5ψήφια και δεν ξέρω αν είναι από τότε (ίσως) αλλά δεν έχω ξαναδεί "προσφορά". Από ποιο νούμερο έρχονται οι προσφορές? Αν είναι πενταψήφιο μάλλον έχει σχέση. :confused:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω φραγή αλλά έρχονται. Αν θέλει η wind.

Στο 12410 συνήθως στέλνεις για ενεργοποίηση. Αλλά συνήθως έρχονται με αποστολέα την Q.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που το λες, εγώ σε Q έχω κάνει φραγή στα 5ψήφια και δεν ξέρω αν είναι από τότε (ίσως) αλλά δεν έχω ξαναδεί "προσφορά". Από ποιο νούμερο έρχονται οι προσφορές? Αν είναι πενταψήφιο μάλλον έχει σχέση. :confused:

επιβεβαιώνω

Link to comment
Share on other sites

Η φραγη αφορά τα νούμερα υψηλής χρέωσης απο τις σειρές που ανέφερα. Μπορείτε να επιβεβαιωσετε απο το cc τι φραγή έχετε. Οι προσφορες ερχονται συνηθως απο την q ή την wind. Τα μηνύματα προς 12410 φευγουν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Η φραγή αφορά τα εισερχόμενα/εξερχόμενα από 54xxx & 14xxx. Δεν επηρεάζει τα μηνύματα των προσφορών.

Οσον αφορά το άλλο που λέμε παραπάνω,πάω πάσο. :)

ακριβώς

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/kiniti/upiresies/upiresies-triton/

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ενώ έχω ενεργοποιήσει τη φραγή SMS από και προς πενταψήφιους αριθμούς, έλαβα χθες ένα SMS από το 54122 (https://ellinespadou.com/news/54122-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7), χωρίς να έχω κάνει εγγραφή σε καμία από τις υπηρεσίες τους (ούτε καν ήξερα πως υπήρχαν).

 

Επικοινώνησα ήδη γραπτά με τη WIND για να μάθω πώς έφτασε το SMS στο κινητό μου παρά την φραγή. Επίσης ζήτησα γραπτά (email) από την εταιρεία πίσω από το 54122 να αφαιρέσει τον αριθμό μου από τη λίστα τους. Περιμένω να δω τις απαντήσεις τους για να δω πώς θα κινηθώ από εδώ και πέρα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα την προηγούμενη εβδομάδα. Μάλιστα δεν μπορούσα να επικοινωνήσω μαζί τους wind και q. Δεν σήκωναν τα τηλέφωνα.

Κάποια στιγμή με τα πολλά αφού άφησα έναν αριθμό στο messenger στο Facebook με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να ζητήσω ειδική φραγή για τα μη χρεώσιμα sms. Εγώ είχα παλιά ζητήσει για όλα. Δεν το είχα διευκρινίσει αυτό με τα μη χρεώσιμα. Υπάρχουν και κάποια άλλα από 18 ή19 δεν θυμάμαι ακριβώς που θέλουν και αυτά ειδική φραγή και δεν ξέρω τι άλλο.

Φυσικά δεν έχω κάτι γραπτό στα χέρια μου οπότε αν ξανασυμβεί μπορούν να ισχυριστούν ότι θέλουν.

Όταν της είπα ότι τώρα μαγνητοφωνώ την συνομιλία μας ξύπνησε ενώ όταν το λένε αυτοί είναι αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω ενεργοποιήσει τη φραγή SMS από και προς πενταψήφιους αριθμούς, έλαβα χθες ένα SMS από το 54122 (https://ellinespadou.com/news/54122-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7), χωρίς να έχω κάνει εγγραφή σε καμία από τις υπηρεσίες τους (ούτε καν ήξερα πως υπήρχαν).

 

Επικοινώνησα ήδη γραπτά με τη WIND για να μάθω πώς έφτασε το SMS στο κινητό μου παρά την φραγή. Επίσης ζήτησα γραπτά (email) από την εταιρεία πίσω από το 54122 να αφαιρέσει τον αριθμό μου από τη λίστα τους. Περιμένω να δω τις απαντήσεις τους για να δω πώς θα κινηθώ από εδώ και πέρα.

Χρεώθηκες με κάποιο ποσό από αυτό το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρεώθηκες με κάποιο ποσό από αυτό το μήνυμα.

 

Όχι - από ότι διάβασα χρεώνεσαι μόνο αν απαντήσεις (αποστολή SMS και όχι λήψη). Προφανώς και δεν απάντησα στο SMS.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Όταν της είπα ότι τώρα μαγνητοφωνώ την συνομιλία μας ξύπνησε ενώ όταν το λένε αυτοί είναι αυτονόητο.

 

Και το δέχτηκε?

 

Για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον την όποια ηχογράφηση, θα πρέπει να τους ενημερώσεις οτι θα τους ηχογραφήσεις ναι να ζήτησεις την συναίνεσή τους

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω ενεργοποιήσει τη φραγή SMS από και προς πενταψήφιους αριθμούς, έλαβα χθες ένα SMS από το 54122 (https://ellinespadou.com/news/54122-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7), χωρίς να έχω κάνει εγγραφή σε καμία από τις υπηρεσίες τους (ούτε καν ήξερα πως υπήρχαν).

 

Επικοινώνησα ήδη γραπτά με τη WIND για να μάθω πώς έφτασε το SMS στο κινητό μου παρά την φραγή. Επίσης ζήτησα γραπτά (email) από την εταιρεία πίσω από το 54122 να αφαιρέσει τον αριθμό μου από τη λίστα τους. Περιμένω να δω τις απαντήσεις τους για να δω πώς θα κινηθώ από εδώ και πέρα.

 

Έλαβα μια πολύ ευγενική απάντηση στο email μου ότι ο αριθμός μου αφαιρέθηκε από τη λίστα των υπηρεσιών της εταιρείας, και επιβεβαίωση ότι δεν υπάρχει χρέωση από τη στιγμή που δεν απάντησα στο SMS. Από τη WIND περιμένω απάντηση στο γιατί έλαβα SMS από πενταψήφιο....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα μια πολύ ευγενική απάντηση στο email μου ότι ο αριθμός μου αφαιρέθηκε από τη λίστα των υπηρεσιών της εταιρείας, και επιβεβαίωση ότι δεν υπάρχει χρέωση από τη στιγμή που δεν απάντησα στο SMS. Από τη WIND περιμένω απάντηση στο γιατί έλαβα SMS από πενταψήφιο....

Νομίζω πως η φραγή εισερχόμενων/εξερχόμενων αφορά ΜΟΝΟ χρεώσιμα SMS. Αν δεν είναι χρεώσιμα, τότε λαμβάνεις/στέλνεις κανονικά...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν όταν τελικά μίλησα μαζί τους ότι υπάρχει η δυνατότητα φραγής και των μη χρεώσιμων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα έλαβα και εγώ τα μηνύματα που προέρχονται από την VEOO SOLUTIONS LTD,στην Κύπρο έχει είδη φάει καμπάνα.

Πρόστιμο ύψους €250.000 στην εταιρεία VEOO SOLUTIONS LTD: Παραπλανούσε καταναλωτές εγγράφοντας τους μέσω SMS, σε συνδρομητικές υπηρεσίες με χρεώσεις...

http://www.consumer.gov.cy/mcit/cyco/cyconsumer.nsf/All/47B47B687E02DE4AC22582FE002EDC7B/$file/%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7%209-2018-VEOO%20Solution%20Ltd.pdf?OpenElement

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προχθες δεχθηκα 2 - 3 sms απο πενταψηφιο που ελεγαν κατι για συνδρομη και τετοια. πατησα αμεσως προσθηκη στη μαυρη λιστα, και εξαφανιστηκαν.

Σημερα λειπουν περιπου 6€ απο το υπολοιπο της καρτας μου.

Τηλεφωνηματα εκτος πακετων δεν εκανα. Εχω πακετο δεδομενων ενεργο.

Να εχει σχεση με τα sms και αν ναι, τι πρεπει να κανω ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Προχθες δεχθηκα 2 - 3 sms απο πενταψηφιο που ελεγαν κατι για συνδρομη και τετοια. πατησα αμεσως προσθηκη στη μαυρη λιστα, και εξαφανιστηκαν.

Σημερα λειπουν περιπου 6€ απο το υπολοιπο της καρτας μου.

Τηλεφωνηματα εκτος πακετων δεν εκανα. Εχω πακετο δεδομενων ενεργο.

Να εχει σχεση με τα sms και αν ναι, τι πρεπει να κανω ;

 

Σίγουρα τα μηνύματα δεν έχουν διαγραφεί. Με κάποιο τρόπο μπορεις να πας στις ρυθμισεις, να δεις ποιους αριθμους εχεις βαλει στη μαύρη λίστα και να τον επαναφερεις. Τοτε τα μηνύματα θα ξαναεμφανιστουν.

 

Σε καθε περίπτωση θα πρεπει να επικοινωνησεις με τη WIND ειτε στο 13700 είτε μέσω του messenger ωστε να σου μπλοκαρουν την επικοινωνια με 5ψηφια το συντομοτερο (να προλαβεις να μη σου ερθουν αλλα και ξαναχρεωθεις δηλαδη).

 

Απο κει και περα, και εφ οσον εχεις στη διαθεση σου το 5ψηφιο που σου στειλε τα μηνυματα , καθως και τις ημερομηνιες αποστολης (αν οχι, ισως σε παιδεψουν λιγο παραπανω για να επιβεβαιωσουν τα μηνυματα), ζητας απο τη WIND να σου αναφερουν την ακριβη χρεωση καθως και την επιστροφη των χρημάτων σου, αναφεροντας οτι επιφυλάσσεσαι να ζητησεις τη συνδρομή του Συνηγορου του Καταναλωτη και της ΕΕΤΤ, αν αρνηθουν.

 

Αν ξαναχρειαστει, εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο πρώτο μήνυμα συνήθως γράφει τον τρόπο διαγραφής,στέλνοντας μήνυμα χωρίς χρέωση. Καλό είναι να το κάνεις κι αυτό μέχρι να ενεργοποιήσουν την φραγή.
Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι χρειάζεται κάποια ενέργεια δική μου, κάποια αποδοχή για να ξεκινήσει η χρεωση
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

κάπου έβαλες το νούμερο σου και θα σου έρχονται 3 μνμ/εβδομάδα στα 6€===> 24€ το μήνα.

Εκει που έβαλες το τηλέφωνο αποδέχτηκες και κάποιους όρους.

 

 

Ενα τέτοιο περιστατικο που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό, είναι αυτα τα κουπόνια απο Σ/Μ που δήθεν μοίραζαν απο το Φ/Β και ζητούσαν το νουμερο του κινητού...

Link to comment
Share on other sites

κάπου έβαλες το νούμερο σου και θα σου έρχονται 3 μνμ/εβδομάδα στα 6€===> 24€ το μήνα.

Εκει που έβαλες το τηλέφωνο αποδέχτηκες και κάποιους όρους.

 

 

Ενα τέτοιο περιστατικο που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό, είναι αυτα τα κουπόνια απο Σ/Μ που δήθεν μοίραζαν απο το Φ/Β και ζητούσαν το νουμερο του κινητού...

Όχι. Ποτε εκεί. Μόνο στην Microsoft για επαλήθευση του κωδικού πρόσβασης στα Windows.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται πολλές φορές να κάνεις αποδοχή αν και θα έπρεπε. Υπάρχει ανάλογο νήμα για τα 5ψηφια σε ολα τα φορουμ των εταιριών.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται πολλές φορές να κάνεις αποδοχή αν και θα έπρεπε. Υπάρχει ανάλογο νήμα για τα 5ψηφια σε ολα τα φορουμ των εταιριών.

 

Aν δεν έχω υπόλοιπο επειδή πρόκειται για καρτοκινητο τι θα γίνει;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...