Jump to content

Vernee Apollo Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση. Πως είναι το battery drain στη mad os? Το στοκ τρώει περίπου 5% ανα ώρα ακομη και σε airplane mode, καί με το ζόρι φτάνει 2 ωρες screen on time.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 613
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση. Πως είναι το battery drain στη mad os? Το στοκ τρώει περίπου 5% ανα ώρα ακομη και σε airplane mode, καί με το ζόρι φτάνει 2 ωρες screen on time.

Δεν συμφωνώ.Μονο ο προγραμματιστής της rom κι εγώ έχουμε την αντίθετη άποψη αλλά εγώ μπορώ & να το αποδείξω (πάντα πρέπει να κοιτάζει ο καθένας τη συμπεριφορά στη δική του συσκευή.. πολλά παίζουν ρόλο όπως το φλας το καθάρισμα το τι χρησιμοποιείς κλπ)

Δες εδώ στο thread της rom στο post # 2812 υπάρχουν τα screenshots της συσκευής μου ..

https://forum.xda-developers.com/android/development/m-d-unofficial-aosp-n-vernee-apollo-lite-t3525161/page141

Από 100% φόρτιση & με αρκετά βαρβατη χρήση & τα πάντα σε φουλ χρήση επίτηδες γύρω στις 6 ώρες Sot & είμαι περίπου στο 21% ..

Κανένα drain & τούς φαίνεται περίεργο (σε 60' πάω 80-85% φόρτιση ! )...Αυτό που συμπεραίνω στη mad είναι ότι το πρόβλημα το έχουν όσοι χρησιμοποιούν magisk (χρησιμοποιώ SuperSU V 2.82 SR5 + universal busybox + beans mini gapps ) κι όχι magisk & Opengapps x64 εδώ στη συγκεκριμένη rom ...

Τώρα έχει έτοιμη την 8.1 υπάρχει ένα screenshot μπορείς να το δεις λίγο πιο κάτω ...Το πώς θα δουλέψει στην 8.1 heliox20 + madOS + τον νέο kernel έχω αμφιβολίες πολλές αλλά θα το δούμε σε λίγο καιρό στη πράξη..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

@daitalos σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου. Κάποια μέρα που θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο θα δοκιμάσω τι μπορώ να κάνω με τα βήματα μου είπες. Αν και τώρα που το ξαναδιάβασα δεν νομίζω να είναι κάτι τόσο δύσκολο. Και πάλι σε ευχαριστώ
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

@ daitalos. κατι εκανα. το κινητο ανοιξε ,πληροφοριεσ κινητου λενε ,Android 7.1.2 και επιπεδο ασφαλειασ 5 Αυγουστου 2017. νομιζω οτι τα καταφερα, (αν και οι παλμοι της καρδιας μου δεν ηρθαν στο κανονικο.)θα το περιεργαστο και θα το στησω απο την αρχη γιατι δεν εκανα επαναφορα. ευχαριστω για την βοηθεια και ευχομαι να σε εχω διπλα μου σε οτι χρειαστω μελλοντικα.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πάει ρολόι (έκανα μάλλον καλή δουλεια αφού είμαι εντελώς αρχάριος σε τέτοια) αλλά παρατήρησα μια αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, το πρωί είχα 96% μπαταρία και με ελάχιστη χρήση, μόνο κάνα δυο μηνύματα, αυτή την στιγμή έχω 67%.

Παρατηρήσεις :

Η φορτηση σταματάει στο 96%,δειχνειβοτι φορτίζει αλλά δεν ανεβάζει ποσοστό ούτε όμως και υπόλοιπο χρόνο. Το κάνει και σε άλλους;

Στην 7.1.2 μπορούμε να κάνουμε root; θέλω μια δύο εφαρμογές να τις καταργήσω.

Αν ναι ποια είναι τα βήματα;

Είδα στο XDA ότι μπορούμε να εγκαταστησουμε το Dolby Atmos, ισχύει; το έκανε κάποιος; και πως να το κάνω και εγώ;

Συγνώμη για τις ερωτήσεις μου, ξέρω ότι υπάρχει η περιγραφή με τις οδηγίες αλλά είναι στα αγγλικά και με την μετάφραση δεν βγάζω άκρη.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια οποιαδήποτε εφαρμογή από το playstore για battery calibration (μετά την εγκατάσταση μίας custom rom είναι καλό, θα σβήσει παλιά & λάθος δεδομένα στο φάκελο batterystats.bin & θα διαμορφώσει νέα , χρειαζεται root πρώτα στις περισσότερες περιπτώσεις, ακολουθείς τις οδηγίες)

Για root μπορείς απλά φλασαροντας το zip (από twrp) ή του SuperSU ή του magisk τα Link υπάρχουν στο OP

Για το Dolby Atmos μπορείς να πάρεις τα zip (δύο zip θα πάρεις, ένα της εγκατάστασης κι ένα για την απεγκατασταση αν χρειαστεί) και φλασαρεις μέσω twrp πάλι

Εδώ : https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/mod-dolby-atmos-t3109446

(Άνοιγε τα Link στο XDA στον chrome με μετάφραση αυτόματα αν έχεις πρόβλημα)

[Ο magisk έχει διάφορα modules πού μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε κάποιες συσκευές απλά εγώ χρησιμοποιώ SuperSU V.2.82 SR5 ]

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

OP, ποιο εννοείς;

Φλασαρισμα είναι όταν ενεργοποιώ την συσκευή με τον συνδυασμό κουμπιών (volume + & power) /Recovery /install/και το ανάλογο αρχείο;

Πολλές ορολογίες και κάπου τώρα μπερδεύτηκα, έκανα όλα τα δύσκολα (για μένα) και μπερδεύτηκα στα απλά, χαχαχαχαχ

@daitalos,διαβασα και το σχόλιο σου #527, την ανάλογη κατανάλωση έχω και εγώ, με την διαφορά ότι η μπαταρία μου χτες δεν έφτασε ποτέ στο 100% φόρτιση.

Ποια εφαρμογή batery calibration μου συστηνεις;

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς απλά από συνήθεια χρησιμοποιώ κάποιους όρους..

OP με λίγα λόγια , η κεντρική σελίδα με τις αιτιολογήσεις & προτροπές του προγραμματιστή κλπ...ΠΟΤΕ δεν κάνουμε οτιδήποτε πρίν διαβάσουμε και τη τελευταία λέξη σε κάθε κεντρική σελίδα νήματος!

Κανείς δεν συμπαθεί τεμπέληδες που συνεχώς μόνο ρωτάνε ενώ κάθε ερώτηση έχει απαντηθεί η βρίσκεται στο OP αλλά δεν διαβάζουν & μετά αρχίζουν τα κλαψουρισματα η συσκευή έχει αυτό κι εκείνο κλπ

Φλασαρισμα απλά η εγκατάσταση (διαφόρων αρχείων) με οποιονδήποτε τρόπο υποστηρίζει μια συσκευή (εδώ πχ μέσω twrp ή SPFT ακόμη)

Γιά root στη madOS : supersu v 2.82 SR5 : https://forum.xda-developers.com/apps/supersu/2014-09-02-supersu-v2-05-t2868133

Magisk : https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/beta-magisk-v13-0-0980cb6-t3618589

(Προσωπικά χρησιμοποιώ supersu στη rom αυτή εσύ μπορείς να διαλέξεις όποιο τρόπο θέλεις)

Η μπαταρία σου χθές μάλλον έφτασε στο 100% απλά ίσως έδειχνε λάθος στατιστικά .. Μετά το root χτύπα στο playstore : Advanced calibrator battery & χρησιμοποίησε το ..

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @ daitalos. (δεν είμαι τεμπέλης, απλά δεν ξέρω αγγλικά και η μετάφραση της Google κάποιος φορές... Δεν πιάνει τι εννοεί ο προγραμματιστεί). Και πάλι σε ευχαριστώ.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε σένα αλλά σε άτομα που το κάνουν συστηματικά ενώ ξέρουν τι συμβαίνει (με μητρική αγγλική γλώσσα & δεν διαβάζουν ποτέ απλά συνεχώς ρωτάνε & απαιτούν )
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το root, πέρασα και το Digital Atmos, και την εφαρμογή που με είπες για την μπαταρία σε λίγο,

@ daitalos το κινητό μου έγινε υπέροχο, λες και άλλαξα συσκευή, (αφού σκεφτόμουν το άλλον μήνα να πάρω το Νοκια 6, μάλλον δεν θα το παρω) και όλα αυτά χάρη σε εσένα, για την πολύτιμη βοήθεια σου και για την υπομονή σου. Σε ευχαριστώ πολύ.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Στη συσκευή μόνο τις απαραίτητες εφαρμογές! Μην κατεβάζεις & φορτώνεις τη συσκευή εφαρμογές που θα χρησιμοποιήσεις μια φορά το χρόνο ή και ποτέ.. Μόλις τρέξεις το battery calibrator & τελειώσει, reboot

εννοείται & χρησιμοποίησε τη συσκευή (youtube browsing κλπ) μέχρι να ξεφορτισει & ξαναφορτισε τη μετά στο 100% ...Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις & το substratum από playstore εδώ αν θέλεις το υποστηρίζει φουλ

:respect:
Link to comment
Share on other sites

@daitalos, όχι δεν έχω περιττές εφαρμογές, όσες κατέβασα τις χρησιμοποιώ,

Ένα θέμα που διαπίστωσα και θέλω τα φώτα σου,συνδεσα το κινητό στο λαπτοπ και ενώ την διαβάζει, στο "ο υπολογιστής μου" με εμφανίζει εικονίδιο κανονικά "Apollo lite", όταν τον ανοίγω με λέει ότι ο φάκελος είναι κενός, και δεν μπορώ να στείλω τίποτα στην συσκευή ούτε στην SD, τι λύση υπάρχει;

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Reboot το pc & ξαναενωσε.. Πήγαινε διαχείριση συσκευών στο pc & αν δεις "άγνωστη συσκευή" χρειαζεται update - σωστή εγκατάσταση

Όταν συνδέεται συσκευή pc στη συσκευή θα διαλέξεις (ή από τη μπάρα των ειδοποιήσεων ή από "επιλογές προγραμματιστή " κλπ ως MTP - μεταφορά αρχείων ) ..usb drivers πρέπει να διαθέτει αλλιώς πως χρησιμοποίησες το spft

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Βλέπω ότι ανοίξατε ιστορίες με costum rom. Αξίζει τον κόπο; Αν ναι, υπάρχει κάτι που δεν δουλεύει;(Π.χ. Ραδιόφωνο όπως στο asus ZenFone 2). Επίσης με ενδιαφέρει η βελτίωση του τηλεφωνικού σήματος και της κάμερας.
Link to comment
Share on other sites

@ceed777, ναι αξίζει (προσωπική μου άποψη), ραδιόφωνο λειτουργεί κανονικά και με καλή λήψη σήματος, απλά σε εμένα δεν παίζει ο ήχος από το ηχείο (δεν ξέρω τον λόγο) μόνο από Hans free. Επίσης έχασα το ρολόι που εμφανιζόταν από το παράθυρο της θήκης της Vernee. Επίσης οι μπάντες του σήματος είναι πλέον διαθέσιμες για ρύθμιση από τις ρυθμίσεις (παλιότερα τις ρυθμιζες με κωδικό από το πληκτρολόγιο κλήσης), η κάμερα τα ίδια (αν και δεν την πολυδουλεψα) απλά προστέθηκαν περισσότερες ρυθμίσεις/εφε. Πάντως αξίζει τον κόπο να την περάσεις την ROM, αν είσαι και γνώστης ακόμη καλύτερα, γιατί εγώ ήταν η πρώτη μου φορά και ζορίστηκα μπορώ να πω αλλά είχα την βοήθεια του daitalos. Μπορείς να διαβάσεις τα προηγούμενα σχόλια των τελευταίων σελίδων για βοήθεια, στην ουσία είναι τα βήματα, από την αρχή μέχρι το τέλος. Τώρα περιμένω τα 8αρια.

 

@daitalos, τελικά το διόρθωσα το θέμα με την αναγνώριση της συσκευή από το λαπτοπ, ήταν δικο λάθος, οι επιλογές προγραματιστη τις είχα ανενεργό όπως και τον εντοπισμό αγαλμάτων USB, με την ενεργοποίηση και των δύο είδα τις μνήμες από το κινητό, αλλά για κάποιον λόγο μου εμφανίζει πρώτα την SD και μετά την εσωτερική.

Τρεις απορίες ακόμη έχω και τελείωσα, στο ραδιόφωνο έχω ήχο μόνο στα Hans free και όταν επιλέγω ήχο από το ηχείο, τίποτα.

2ο, το ρολόι που εμφανίζεται από το παράθυρο της θήκης της Vernee χάθηκε, ενώ ακούγεται κανονικά ο ήχος κλειδωματος/ξεκλειδωματος στο ανοιγοκλειμα της θήκης.

3η απορία και τελευταία, κάποια στιγμή, τους επόμενους 4-5 μήνες μπορεί το κινητό να το δώσω στην γυναίκα μου, και να το στήσει από την αρχή, μπορώ να το κάνω επαναφορά εργοστασιακων από τις ρυθμίσεις; ή κάνουμε κάποιο τρόπο; γιατί παραπάνω κάτι διάβασα και είχε πρόβλημα μετά ο άνθρωπος.

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα από όσα γράφεις.Το ραδιόφωνο χρειαζεται ακουστικά για να δουλέψει στη πλειοψηφία των συσκευών.Το ρολόι χάθηκε? Ποιο ρολόι? Είσαι στην 7.1.2 τώρα , αν θέλεις ρολόι στην οθόνη κλειδώματος υπάρχει & το ενεργοποιεις ρυθμίσεις> προβολή > προφύλαξη οθόνης.Η κάμερα δουλεύει κανονικά, αν θέλεις δοκίμασε κι αυτή ίσως λειτουργεί καλύτερα : https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-lenovo-snapit-camera-redmi-note-4-t3608065

Πάρε πλήρες nandroid backup από twrp & έχε το πχ στην sd κι αν δοκιμάζοντας wipe data / factory reset (ΜΟΝΟ!) αν βγάλει πρόβλημα που δεν νομίζω, έχεις το backup & γυρνάς..

(αν θέλεις widget καιρού βάλε αυτό της CM : https://www.mediafire.com/file/02vvj5w4kxsmk5k/CM_LockClock_.apk )

Αν θέλεις να δοκιμάσεις δεύτερο launcher βάλε αυτό : https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/launcher3-pixel-launcher-features-t3620972

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω ότι για να λειτουργήσει το ραδιόφωνο χρειάζεται να έχεις συνδέσει τα Hans free, αφού παίζουν τον ρόλο της κεραίας, αλλά έχεις την δυνατότητα να μεταφέρεις τον ήχο από τα ακουστικά στο ηχείο, εκεί εγώ δεν έχω ήχο.

Για το ρολόι τώρα, η θήκη Flip της Vernee έχει κάτι σαν μαγνητακι /τσιπ (ή όπως λέγεται αυτό) και όταν εκλεινες την θήκη από το παράθυρο της, μαζί με το κλείδωμα εμφάνιζε ένα ρολόι, όπως επίσης και με την θήκη κλειστή ελεγχες και τις κλήσεις σου, απαντούσες ή απεριπτες την κλήση. αύριο θα δω τον launcher, αν και πριν της αλλαγής της ROM είχα τον nova launcher.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω για το ρολοι & τη θηκη δεν χρησιμοποιησα ποτε θηκη,ισως η rom δεν εχει αυτο το χαρακτηριστικο.Για το ραδιοφωνο δεν εχω προβλημα μπορω να γυρισω τη χρηση το επιβεβαιωσα μολις τωρα (ειπες εγκατεστησες το dolby atmos? πηγαινε εκει μηπως εχει καποια σχεση & βγαλε-ξαναβαλε τα ακουστικα)

Ο nova δεν παιζεται ασφαλως εχει περισσοτερα χαρακτηριστικα,αυτος ειναι απλος,σε στυλ pixel (στη παλια εκδοση με τη μπαρα πανω & καιρο κι οχι αυτη την αηδια για μενα με τη μπαρα κατω κλπ κι εχει & το τραβηγμα απο αριστερα του google κλπ)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω για το ρολοι & τη θηκη δεν χρησιμοποιησα ποτε θηκη,ισως η rom δεν εχει αυτο το χαρακτηριστικο.Για το ραδιοφωνο δεν εχω προβλημα μπορω να γυρισω τη χρηση το επιβεβαιωσα μολις τωρα (ειπες εγκατεστησες το dolby atmos? πηγαινε εκει μηπως εχει καποια σχεση & βγαλε-ξαναβαλε τα ακουστικα)

Ο nova δεν παιζεται ασφαλως εχει περισσοτερα χαρακτηριστικα,αυτος ειναι απλος,σε στυλ pixel (στη παλια εκδοση με τη μπαρα πανω & καιρο κι οχι αυτη την αηδια για μενα με τη μπαρα κατω κλπ κι εχει & το τραβηγμα απο αριστερα του google κλπ)

 

Αυτή είναι η θήκη που σε έλεγα,

δες το λίγο αν θες και θα καταλάβεις τι εννοώ για την διαχείριση των κλήσεων και το ρολόι.

Για το ραδιόφωνο, δεν με απασχολεί καθόλου, και καθόλου να μην είχε..... Απλά έκανα έναν έλεγχο σχεδόν παντού για τις λειτουργίες του κινητού, ραδιόφωνο εγώ ακούω περισσότερο ιντερνικο ραδιόφωνο, κατέβασα το Greek Radio που έχει και ηχογράφηση.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ηχογράφηση έχει και το ραδιόφωνο της συσκευής ..Ναι το είδα κατάλαβα τι εννοείς ίσως δεν υποστηρίζει το χαρακτηριστικό με τη θήκη η mados δεν γνωρίζω
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συγγνώμη για το οφ τοπικ.

Το apollo lite, νομίζω έχει οθόνη fhd.

Είσαστε ευχαριστημένοι από την ποιότητα της οθόνης???

(Εγώ αγόρασα το apollo, υποτίθεται οθόνη 2Κ, η οποία είναι χάλια, στο αντίστοιχο νημα, την χαρακτηρίζουν hd.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συγγνώμη για το οφ τοπικ.

Το apollo lite, νομίζω έχει οθόνη fhd.

Είσαστε ευχαριστημένοι από την ποιότητα της οθόνης???

(Εγώ αγόρασα το apollo, υποτίθεται οθόνη 2Κ, η οποία είναι χάλια, στο αντίστοιχο νημα, την χαρακτηρίζουν hd.)

Κανενα πρόβλημα OT ...FHD 1920x1080p Sharp IGZO έχει το Lite .. Εντάξει δεν μπορεί να γίνει καμία σύγκριση με τις AMOLED της Samsung πχ , μιλάμε για συσκευή των 125€ τώρα.(κανονικά είναι HD) έχει εγγραφή 4K video ..

Καλύτερα στο gsmarena : https://www.gsmarena-mobile-phones.com/product/vernee-apollo-lite

γιατί η Vernee έχει μαλώσει με την αλήθεια ..Lol

Κορόιδεψε στη ψύχρα όλους τούς χρήστες & δίνει που και που κάτι "updates" με sec patch Ιούλιο του 2016!!

Έχει καλές δυνατότητες , υποστήριξη δεν υπάρχει για τις συσκευές αυτές..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...