Jump to content

Vernee Apollo Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

index1 ->60.000

index2-> ότι έχει (31.000)

index3-> 11.000

index4-> 35.000

 

Προσοχή ΠΡΙΝ κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή, ΣΗΜΕΙΩΣΕ τις default τιμές

 

Δές και μια βοήθεια στο παρακάτω Forum

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41145394&postcount=138

 

ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!

 

Χωρίς :chair:

 

και :shoot::rocket:

 

μονο... :whip:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 613
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

..Γιατι η μπαταρια του τελευταία (2 εβδομαδες ) .. μου εξαντλείται πιο γρήγορα?

Το κινητό είναι από την πρωτη παρτίδα με τα γνωστα ραγισματάκια...

 

Λετε να το κάνει λόγω της τελευταίας αναβάθμισης στις αρχές Δεκέμβρη?

 

Άλλος με την μπαταρία έχει θέμα σε σχέση με πριν?

 

Δηλαδή ... για να γίνω πιο σαφής.. ξεκινάω με 100% το πρωί στην δουλειά,

και με τηλέφωνα - νορμάλ- καμιά δεκαριά του 3λεπτου, με φωτογραφίες ανοιχτές, λίγο data, (μπορεί και να το ξεχάσω open),

το μεσημέρι στις 3 να είμαι στο 8% στα κοκκινα!

 

ξανά φόρτηση... (δυο φορες την ημέρα).

παλιότερα μου επεφτε το βραδυ κατα τοις 10 στο 15% και λίγο λιγότερο και το φορτιζα...

 

Γενικά κλείνω τις εφαρμογές που τρεχουν απο κάτω... αλλά ...οχι παντα..

 

Από προγράμματα εχω το All-in-One Toolbox για συντήρηση...

και τελευταία εχω καταβάσει αρκετα για διάγνωση αυτοκινήτων OBD με πρόσθετα (codes κτλ)

(4+ μηνών μπαταρία είναι...)

Link to comment
Share on other sites

..Γιατι η μπαταρια του τελευταία (2 εβδομαδες ) .. μου εξαντλείται πιο γρήγορα?

Το κινητό είναι από την πρωτη παρτίδα με τα γνωστα ραγισματάκια...

 

Λετε να το κάνει λόγω της τελευταίας αναβάθμισης στις αρχές Δεκέμβρη?

 

Άλλος με την μπαταρία έχει θέμα σε σχέση με πριν?

 

Δηλαδή ... για να γίνω πιο σαφής.. ξεκινάω με 100% το πρωί στην δουλειά,

και με τηλέφωνα - νορμάλ- καμιά δεκαριά του 3λεπτου, με φωτογραφίες ανοιχτές, λίγο data, (μπορεί και να το ξεχάσω open),

το μεσημέρι στις 3 να είμαι στο 8% στα κοκκινα!

 

ξανά φόρτηση... (δυο φορες την ημέρα).

παλιότερα μου επεφτε το βραδυ κατα τοις 10 στο 15% και λίγο λιγότερο και το φορτιζα...

 

Γενικά κλείνω τις εφαρμογές που τρεχουν απο κάτω... αλλά ...οχι παντα..

 

Από προγράμματα εχω το All-in-One Toolbox για συντήρηση...

και τελευταία εχω καταβάσει αρκετα για διάγνωση αυτοκινήτων OBD με πρόσθετα (codes κτλ)

(4+ μηνών μπαταρία είναι...)

 

Γενικά ο kernel (μάλλον) της Vernee σε αρκετές περιπτώσεις δεν αφήνει το λειτουργικό να μπει σε κατάσταση ύπνου. Λογικά πιο γρήγορα θα βρει το bug και θα το φτιάξει η MAD team παρά οι developers της Vernee, οι οποίοι από ότι φαίνεται έχουν κάνει το ίδιο λάθος και με το λογισμικό του καινούργιου Apollo.

Link to comment
Share on other sites

@babisfire, δεν έχω πολλές μέρες το κινητό, αλλά παρατήρησα το ίδιο πράμα. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα δακτυλικά αποτυπώματα. Το δοκίμασα σήμερα το πρωί, μαζί με Greenify και από 60% στις 7.30, είμαι τώρα στο 38%, με ανοικτά data. Ευτυχώς φαίνεται ότι αυτό είναι θέμα λογισμικού, γιατί εγώ έπεσα και σε συσκευή με χαλαρά πλαϊνά κουμπιά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! ξερει κανεις πως μπορω να βγαλω το λουκετακι που μου βγαζει με το app permission απο την μπαρα πανω;

Απενεργοποίηση από: ρυθμίσεις->ασφάλεια->app permissions

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΗΣΗ!!!

 

 

@babisfire, δεν έχω πολλές μέρες το κινητό, αλλά παρατήρησα το ίδιο πράμα. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα δακτυλικά αποτυπώματα. Το δοκίμασα σήμερα το πρωί, μαζί με Greenify και από 60% στις 7.30, είμαι τώρα στο 38%, με ανοικτά data. Ευτυχώς φαίνεται ότι αυτό είναι θέμα λογισμικού, γιατί εγώ έπεσα και σε συσκευή με χαλαρά πλαϊνά κουμπιά...

 

@stefg Δεν έχω ενεργό τον αιαθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων.

Κάτι άλλο συμβαίνει με την μπαταρία... (Ασχέτως εάν είναι και θέμα λειτουργικού..)

 

Εχτές έβαλα να το φορτίσω στον γνήσιο φορτιστή του (από 10% - κόκκινα που ήταν η μπαταρία) περίπου στις 11:00 το βράδυ...

 

Η μπαταρία φορτωνε... αργά τα ΖΑ !!! :shock:

 

παρακάτω είναι τα screenshoots απο την διαρκεια της φορτισης...

 

1) http://prntscr.com/dsbxo0

 

2) http://prntscr.com/dsby37

 

3) http://prntscr.com/dsbykj

 

4) http://prntscr.com/dsbyzb

 

 

01:50 (καλημέρα καμηλέρη - καμηλέρη καλημέρα) ημασταν στο 50%

και θελαμε -λεει- ακόμη 4 ώρες... να ξεφορτώσει η νταλίκα στο λιμανι...

(είχα μειώσει και φωτεινότητα της οθόνης για να .. βοηθήσω την ... κατάσταση)

 

02:42 (χαραματα με το πρωτο λεωφορείο) ήμασταν στο 85% και θέλαμε 49 λεπτά ακόμη....

 

 

Τί να πώ.. δεν έχω λόγια!!!

 

Δηλαδή ... πότε κανει ταχυφόρτηση...?

όποτε γουστάρει?

 

Στο δικό σας ΠΑΝΤΑ ταχυφόρτιση κάνει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... για το θέμα της φόρτισης...μπορείτε να δοκιμάσετε κάπου πως ο φορτιστής δουλέυει σωστά?

εγώ έχω να χρησιμοποίησω τον εργοστασιακό από το καλοκαίρι που τον ξέχασα στο πατρικό μου και το φορτίζω με έναν samsung 5V/2A και μου φορτίζει περίπου με μία ώρα καθυστέρηση σε σχέση με τον δικό του.

 

και κάτι από προσωπική εμπειρία με κινητό συναδέλφου...έχει ένα Huawei Honor, δε θυμάμαι μοντέλο, και μου λέει να του παραγγείλω καινούρια μπαταρία γιατί το κινητό από το πρωί στις 7 που το βγάζει από το φορτιστή έως τις 6 που γυρνάει σπίτι φτάνει στο 11% σχεδόν κάθε μέρα...και δεν το πολυχρησιμοποιεί γιατί είναι οδηγός...! Του παραγγέλνω την μπαταρία, την τοποθετούμε και 2 μέρες μετά μου λέει πως του κάνει τα ίδια...

 

τελίκα μετά από ψάξιμο στο γραφείο ανακαλύπτει πως μία εφαρμογή που είχε περάσει (κάτι τύπου antutu αν θυμάμαι καλά) έκανε τον επεξεργαστή να τρέχει πάνω από το 90% συνεχόμενα στο παρασκήνιο ακόμη και μετά απο επανεκκίνηση...

είχαμε αφήσει ανοιχτό το CPU-Z για να βλέπουμε πότε θα ηρεμούσε η cpu και μία μία ξήλωνε τις εφαρμογές για να δει ποιά έκανε τη ζημιά...

δοκιμάστε κι αυτό μήπως αργεί να φορτίσει επειδή υπάρχει συνεχόμενη κατανάλωση από καμιά εφαρμογή...δε χάνετε τιποτέ...;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω να χρησιμοποίησω τον εργοστασιακό από το καλοκαίρι που τον ξέχασα στο πατρικό μου και το φορτίζω με έναν samsung 5V/2A και μου φορτίζει περίπου με μία ώρα καθυστέρηση σε σχέση με τον δικό του.

 

 

Σωστός ο πατριώτης :D

 

Έχω και εγώ samsung 5V/2A και κάνει μιά χαρά τη δουλειά του.

 

Οτιδήποτε άλλο δοκίμασα δεν το φόρτιζε καθόλου , δηλαδή κάτι φορτιστές του 1ος αμπερ... ούτε καν , σα να μην τον έχεις πάνω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχει κάνει κανείς σας εγκατάσταση τη Nougat 7 ROM από την M.A.D. team ?

Αν ναι πείτε εντυπώσεις και στείλτε κανένα screenshot.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχει κάνει κανείς σας εγκατάσταση τη Nougat 7 ROM από την M.A.D. team ?

Αν ναι πείτε εντυπώσεις και στείλτε κανένα screenshot.

 

Δεν είναι καλή ιδέα να δοκιμάσεις ακόμα το AOSP από τη MAD team. Το ROM είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο ανάπτυξης και περιέχει αρκετά bugs, με βασικότερο όλων πως το τηλέφωνο δε μπορεί να κοιμηθεί. Με λίγα λόγια η μπαταρία του δεν κρατάει ούτε μια ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλή ιδέα να δοκιμάσεις ακόμα το AOSP από τη MAD team. Το ROM είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο ανάπτυξης και περιέχει αρκετά bugs, με βασικότερο όλων πως το τηλέφωνο δε μπορεί να κοιμηθεί. Με λίγα λόγια η μπαταρία του δεν κρατάει ούτε μια ημέρα.

 

Σε ευχαριστώ, σκεφτόμουν να την δοκιμάσω (για να δώ το 7) αλλά τώρα ....δεν......

Από προηγούμενα μνμ στο forum είδα ότι αρκετοί έχουν πρόβλημα με deep sleep στην stock ROM. Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα....(βέβαια έβγαλα το official FB & Messenger που μου έσπαγε τα νεύρα συνέχεια με τα notifications και έβαλα το FB Lite).

Κατά τα άλλα με data συνέχεια ανοιχτά και 2 ώρες τηλέφωνα, η μπαταρία κρατάει 2 μέρες (50% φωτεινότητα)

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... για το θέμα της φόρτισης...μπορείτε να δοκιμάσετε κάπου πως ο φορτιστής δουλέυει σωστά?

εγώ έχω να χρησιμοποίησω τον εργοστασιακό από το καλοκαίρι που τον ξέχασα στο πατρικό μου και το φορτίζω με έναν samsung 5V/2A και μου φορτίζει περίπου με μία ώρα καθυστέρηση σε σχέση με τον δικό του.

 

και κάτι από προσωπική εμπειρία με κινητό συναδέλφου...έχει ένα Huawei Honor, δε θυμάμαι μοντέλο, και μου λέει να του παραγγείλω καινούρια μπαταρία γιατί το κινητό από το πρωί στις 7 που το βγάζει από το φορτιστή έως τις 6 που γυρνάει σπίτι φτάνει στο 11% σχεδόν κάθε μέρα...και δεν το πολυχρησιμοποιεί γιατί είναι οδηγός...! Του παραγγέλνω την μπαταρία, την τοποθετούμε και 2 μέρες μετά μου λέει πως του κάνει τα ίδια...

 

τελίκα μετά από ψάξιμο στο γραφείο ανακαλύπτει πως μία εφαρμογή που είχε περάσει (κάτι τύπου antutu αν θυμάμαι καλά) έκανε τον επεξεργαστή να τρέχει πάνω από το 90% συνεχόμενα στο παρασκήνιο ακόμη και μετά απο επανεκκίνηση...

είχαμε αφήσει ανοιχτό το CPU-Z για να βλέπουμε πότε θα ηρεμούσε η cpu και μία μία ξήλωνε τις εφαρμογές για να δει ποιά έκανε τη ζημιά...

δοκιμάστε κι αυτό μήπως αργεί να φορτίσει επειδή υπάρχει συνεχόμενη κατανάλωση από καμιά εφαρμογή...δε χάνετε τιποτέ...;)

 

 

@NickThebig ...thanks!!!

Λοιπόν.... έβγαλα το AnTutu απλο και 3D και ΄καποιες αλλες οπως Kia Remoto, Proximity Sensor Reset, εφαρμογές για καυσιμα / κοστος, καθως και τα "βαριά" word-exel microsoft (αργουσαν να φορτώσουν τα αρχεία)... και μετα από όλα αυτα, η μπαταρία κρατάει όπως πρίν....

 

Από 100% το πρωί στις 7και μιση πέφτει στο 25% στις 22:00 το βράδυ, με καμια 30αριά τηλέφωνα του 3λεπτου... με λίγα data και αρκετό wifi internet απο το μεσημέρι και μετά...

 

Παραμένει όμως η ΑΡΓΗ φόρτιση.... (4-5 ωρες μέχρι 100%).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Μετά από 2 μήνες αναμονής, έφτασαν τα 2 Apollo Lite που περίμενα! Ένα λευκό κι ένα μαύρο. Μάλλον προς το λευκό με βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το apollo, το λευκο θα κρατησω τελικα. Ερωτηση τωρα: αυτο που τρωει κολλημα στη φορτωση σελιδας στο chrome, το κανει και σε εσας; Εχω αναβαθμισει και το apollo αλλα και το chrome.
Link to comment
Share on other sites

καποιο νεο για ποτε θα παρει 7,0 εχουμε; διαβαζω συνεχως για προβληματα με την συσκευη,εγω ευμαι υπερ ευχαριστημενος το κινητο πεταει στην κυριολεξια,το κινητο εχει τετοια ταχυτητα και μονο με την σκεψη ανταποκρινεται. οσο για την φορτιση ουτε μια ωρα για πληρη φορτιση απο 20%. απλα οταν το βαλετε στην φορτιση και σαν αναψη η οθονη κλειδοστε την παλι με το power.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΙΧΑ ΤΟ VERNEE APOLLO LIGHT ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΨΑΝΕ ΠΡΙΝ 2 3 ΩΡΕΣ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ?ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΊΣΚΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ Η ΤΠΤ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες εγκαταστήσει και ενεργοποιήσει το device manager της google ίσως θα μπορούσες να δεις την τοποθεσία του αν ο κλέφτης δεν το έκλεισε ή το φορμάρισε.

 

Από την εταιρία μην περιμένεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα... Είχες ενεργοποιήσει το mobile anti-theft; Αν ναι, τότε μπορείς να το κλειδώσεις και να διαγράψεις τα δεδομένα απομακρυσμένα.
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν απίστευτα ευχαριστημένη με το προηγούμενό μου vernee, το Thor, μέχρι που έπεσε από μισό μέτρο σε ξύλινο πάτωμα και ράγισε η οθόνη... :(

Οπότε θέλω να ρωτήσω αν το apollo lite αντέχει σε πτώσεις και χτυπήματα. Η εμπειρία σας, τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν απίστευτα ευχαριστημένη με το προηγούμενό μου vernee, το Thor, μέχρι που έπεσε από μισό μέτρο σε ξύλινο πάτωμα και ράγισε η οθόνη... :(

Οπότε θέλω να ρωτήσω αν το apollo lite αντέχει σε πτώσεις και χτυπήματα. Η εμπειρία σας, τι λέει;

 

Έχω το Apollo lite μου έπεσε από τα χέρια την Τρίτη μέρα σε δάπεδο από πλακάκια δεν έπαθε τίποτα, να υπενθυμίσω όμως ότι το φοράω την θήκη της Vernee. Το κινητό είναι καταπληκτικό. Από δικό μου λάθος έσπασα το τζαμακι της κάμερας, πληροφοριακά,εύχομαι να μην χρειαστείς, ταιριάζει "κουτί" από Samsung s5. Αυτό βρήκα και αγόρασα και δεν ταλαιπωρηθώ και με επιστροφή του κινητού μου στην Κίνα και επισκευή εκεί στο εργοστάσιο, βάλε κάνα τρίμηνο χωρίς κινητό.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως πάει η Vernee δεν νομίζω να έχει πρόθεση να δώσει 7,0 στο Apollo Lite
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Apollo lite μου έπεσε από τα χέρια την Τρίτη μέρα σε δάπεδο από πλακάκια δεν έπαθε τίποτα, να υπενθυμίσω όμως ότι το φοράω την θήκη της Vernee. Το κινητό είναι καταπληκτικό. Από δικό μου λάθος έσπασα το τζαμακι της κάμερας, πληροφοριακά,εύχομαι να μην χρειαστείς, ταιριάζει "κουτί" από Samsung s5. Αυτό βρήκα και αγόρασα και δεν ταλαιπωρηθώ και με επιστροφή του κινητού μου στην Κίνα και επισκευή εκεί στο εργοστάσιο, βάλε κάνα τρίμηνο χωρίς κινητό.

 

Ευχαριστώ πολύ! Ψήνομαι άσχημα! :D

 

Ποια θήκη εννοείς; Έρχεται στο πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...