Jump to content

Vernee Apollo Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ! Ψήνομαι άσχημα! :D

 

Ποια θήκη εννοείς; Έρχεται στο πακέτο;

 

Αυτή που ήταν μαζί πακέτο, που δείχνει την ώρα. Μαζί και το τζαμακι. Εγώ το πήρα 190€,ποσο το έχουν τώρα; το είχα πάρει Αύγουστο, μόλις βγήκε. Πάντως μετά ότι κινητό και να πιάσεις στο χέρι θα σε φαίνεται αργό.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 613
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

181,13 από Gearbest EU αλλά δεν βλέπω να έχουν μαζί τη θήκη ή το τζαμάκι.

Τα βρίσκω όμως ξεχωριστά, κατάλαβα ποιά θήκη εννοείς. :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Latest OTA update Apollo Lite 20161209030130

 

Προβλημα με το μικρόφωνο...τι εννοώ.

Αυτός που με καλεί ακούει 2 φορές τη φωνή του, πολύ ενοχλητικό μου διαμαρτύρονται.

Ρώτησα Vodafone κανενα προβλημα στη γραμμή την έκαναν και reset.

Έβαλα και Cosmote SIM τα ίδια χάλια...

Έχετε το ίδιο πρόβλημα με το τελευταίο update;

 

Η μόνη διαφορά που ο άλλος δεν ακούει τη φωνή του, εγώ ακούω πάντα πολύ καλά, είναι όταν χαμηλώσω την ένταση της φωνής του ηχείου μου ακόμα και με ακουστικά.

Επίσης αν βάλω mute στο μικρόφωνό μου όλα τέλεια πάει το echo στους άλλους...αλλά το τηλεφωνο το έχεις για να μιλάς.

Για βάλετε την ένταση του ήχου σου στο mαx όταν μιλάτε και ρώτηστε αυτόν που σας ακούει αν ακούει τη φωνή του ειδικά αν μιλάει δυνατά και μετά ξαναρώτηστε τον τι ακούει όταν την βάλετε στο min? Τι σημαίνει άραγε αυτό Software ή Hardware?

Θα έχουμε έτσι ένα μετρο σύγκρισης.

Ευχαριστω.

:(

 

Επίσης έχετε παρατηρήσει ότι τα SMS του Antitheft αυτά που στέλνει είναι στα κινέζικα?

Edited by amnis
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Latest OTA update Apollo Lite 20161209030130

 

Προβλημα με το μικρόφωνο...τι εννοώ.

Αυτός που με καλεί ακούει 2 φορές τη φωνή του, πολύ ενοχλητικό μου διαμαρτύρονται.

Ρώτησα Vodafone κανενα προβλημα στη γραμμή την έκαναν και reset.

Έβαλα και Cosmote SIM τα ίδια χάλια...

Έχετε το ίδιο πρόβλημα με το τελευταίο update;

 

Η μόνη διαφορά που ο άλλος δεν ακούει τη φωνή του, εγώ ακούω πάντα πολύ καλά, είναι όταν χαμηλώσω την ένταση της φωνής του ηχείου μου ακόμα και με ακουστικά.

Επίσης αν βάλω mute στο μικρόφωνό μου όλα τέλεια πάει το echo στους άλλους...αλλά το τηλεφωνο το έχεις για να μιλάς.

Για βάλετε την ένταση του ήχου σου στο mαx όταν μιλάτε και ρώτηστε αυτόν που σας ακούει αν ακούει τη φωνή του ειδικά αν μιλάει δυνατά και μετά ξαναρώτηστε τον τι ακούει όταν την βάλετε στο min? Τι σημαίνει άραγε αυτό Software ή Hardware?

Θα έχουμε έτσι ένα μετρο σύγκρισης.

Ευχαριστω.

:(

 

Επίσης έχετε παρατηρήσει ότι τα SMS του Antitheft αυτά που στέλνει είναι στα κινέζικα?

 

Εγώ στο δικό κινητό δεν έχω τέτοια προβλήματα, όλα βαίνουν καλώς.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό κινητό δεν έχω τέτοια προβλήματα, όλα βαίνουν καλώς.

 

Θέλω να το τονίσω αυτό:

Έχεις την Latest OTA update Apollo Lite 20161209030130 + full ένταση φωνής χωρίς ακουστικά-hands free και δεν ακούει ηχώ, όχι εσύ, αλλά η 'αλλη γραμμή που μιλάς μαζί του/της. :confused:

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το τονίσω αυτό:

Έχεις την Latest OTA update Apollo Lite 20161209030130 + full ένταση φωνής χωρίς ακουστικά-hands free και δεν ακούει ηχώ, όχι εσύ, αλλά η 'αλλη γραμμή που μιλάς μαζί του/της. :confused:

 

Έχω την τελευταία ενημέρωση που έχεις και εσύ και φουλ ένταση και ο συνομιλητής μου με ακούει μια χαρά, και είμαι με κοσμοτε.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία ενημέρωση που έχεις και εσύ και φουλ ένταση και ο συνομιλητής μου με ακούει μια χαρά, και είμαι με κοσμοτε.

 

Ξαναρωτάω και να με συγχωρέσεις, το πρόβλημα δεν είναι αν σε ακούει, ο άλλος, καλά και εμένα με ακούει τέλεια, το πρόβλημα είναι ότι ξανακούει τη φωνή του όταν σου μιλάει και μάλιστα σε θωρυβώδες μέρος που χρειάζεται να μιλήσει δυνατά ακούει τη φωνή του ποιο έντονα.

Ευχαριστώ.

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι εννοεις απο την αρχη και επανω σ'αυτο σε απαντησα. οποτε και παλι η απαντηση μου ειναι,ουδεν προβλημα. απλα το μονο προβλημα που εχω με την cosmote ή παιζει ρολο με τις μπαντες του κινητου ειναι οτι οταν εχω 4G σημα και κανω κληση εχω μια καθυστερηση,δεν κανει απευθειας την κληση μεχρι το σημα να πεσει σε ''E'' ή ''G'' και καποιες φορες ποιανει γραμμη και με 3G. αυτο δεν ξερω αν ειναι απο το κινητο (δεν ξερω αν παιζει ρολο με τις μπαντες που υποστηριζει το κινητο) ή θεμα τις cosmote,δηλαδη το 4G σημα που εχω ειναι μονο για δεδομενα (ιντερνετ) και οχι για κλησεις.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ και πάλι...

Λοιπόν εγώ έχω Vodafone και μου κάνει ακριβώς το ίδιο από 4G όποτε κάνω κλήση φωνής γίνεται 3G, όμως και στο S7 φίλου με Cosmote κάνει ακριβώς το ίδιο.

Οπότε μια χαρά...εγώ βλέπω να το στέλνω πίσω το κινητό...φτου!

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ και πάλι...

Λοιπόν εγώ έχω Vodafone και μου κάνει ακριβώς το ίδιο από 4G όποτε κάνω κλήση φωνής γίνεται 3G, όμως και στο S7 φίλου με Cosmote κάνει ακριβώς το ίδιο.

Οπότε μια χαρά...εγώ βλέπω να το στέλνω πίσω το κινητό...φτου!

και μενα το κανει οταν το εχω στο 4g ,οποτε το εχω στο 3g ,πιο s7 λες το elephone η το samsung;εδω στην Ελλαδα δεν υποστηριζεται το volte, μονο η cosmote εχει το HD voice οταν καλεις απο ,σε cosmote ,στο xiaomi που εχω αν καλεις με 4 g δεν το γυριζει σε 3 g ,αλλα η ποιοτητα παραμενει ιδια

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κανε και μια δοκιμη να κατεβασεις απο την σελιδα της vernee εκει που λεει service ολοκληρη τη rom, να την περασεις απο την αρχη μηπως στρωσει

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και μενα το κανει οταν το εχω στο 4g ,οποτε το εχω στο 3g ,πιο s7 λες το elephone η το samsung;εδω στην Ελλαδα δεν υποστηριζεται το volte, μονο η cosmote εχει το HD voice οταν καλεις απο ,σε cosmote ,στο xiaomi που εχω αν καλεις με 4 g δεν το γυριζει σε 3 g ,αλλα η ποιοτητα παραμενει ιδια

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κανε και μια δοκιμη να κατεβασεις απο την σελιδα της vernee εκει που λεει service ολοκληρη τη rom, να την περασεις απο την αρχη μηπως στρωσει

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

To S7 της Samsung...sorry.

Φυσικά κατέβασα και τη παλια και τη καινουργια ROM από τη vernee εγκατάσταση αλλά και πάλι τίποτα!

Αυτό που με έχει εκνευρήσει είναι ότι καινούργια εταιρία και το Service της άφαντο...για να δούμε από αύριο αν θα απαντήσουν.

Enginering mode σε Mediatek έχει δουλέψει κάποιος?

Πως ελλατώνουμε τη ευαισθησία του mic?

Πως κάνουμε reset όλα τα setting της ίσως?

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

To S7 της Samsung...sorry.

Φυσικά κατέβασα και τη παλια και τη καινουργια ROM από τη vernee εγκατάσταση αλλά και πάλι τίποτα!

Αυτό που με έχει εκνευρήσει είναι ότι καινούργια εταιρία και το Service της άφαντο...για να δούμε από αύριο αν θα απαντήσουν.

Enginering mode σε Mediatek έχει δουλέψει κάποιος?

Πως ελλατώνουμε τη ευαισθησία του mic?

Πως κάνουμε reset όλα τα setting της ίσως?

εχω κανει σε εναν κλωνο που ειχα Samsung s5 αλλα ηταν ρουταρισμενο ,δεν ξερω αν σε αφησει να κανεις ρυθμισεις ,κατεβασε το απο play store και πας advanced settings. εκει εχει επιλογη για ηχεια ,εντασεις ηχου

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα και στο Φλας του κινητού αυτού. Είναι όντως και σε εσάς τόσο αδύναμο....τόσο υπερβολικά αδύναμο που την σκιά από το χέρι δεν καταφέρνει να την ξεπεράσει;

Απίστευτο δείτε εδώ τη φώτο...

http://bbs.vernee.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=1720

 

Έχετε το ίδιο πρόβλημα;

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Από υποστήριξη σώθηκες και να τους παρακαλάς δεν απαντάνε κρίμα για καινούργια εταιρεία.

μπες στην σελιδα τους στο Facebook, εκει απαντανε πιο συχνα απο οτι εχω δει σε σχόλια άλλων, ειχα βαλει και εγω ενα σχόλιο για την κάμερα του Apollo και μου απαντησαν will try to fix it

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok θα το κάνω...Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπες στην σελιδα τους στο Facebook, εκει απαντανε πιο συχνα απο οτι εχω δει σε σχόλια άλλων, ειχα βαλει και εγω ενα σχόλιο για την κάμερα του Apollo και μου απαντησαν will try to fix it

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Μήπως είδες και τη φώτο?

http://bbs.vernee.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=1720

Τα ίδια χάλια και το δικό σου Flash... πρέπει να έχουμε στοιχεία!

Edited by amnis
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

χαλια ειναι ολη η καμερα και το φλας ,ελπιζω να τα αναβαθμισουν και τα 2 μοντελα γιατι ειναι κριμα ,ειδικα το lite τι εχουν παρει παρα πολλοι απο οτι βλεπω στα διαφορα site και στο fb,στο utube εχει εκατοντάδες βιντεο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χαλια ειναι ολη η καμερα και το φλας ,ελπιζω να τα αναβαθμισουν και τα 2 μοντελα γιατι ειναι κριμα ,ειδικα το lite τι εχουν παρει παρα πολλοι απο οτι βλεπω στα διαφορα site και στο fb,στο utube εχει εκατοντάδες βιντεο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eγώ το έχω καμιά βδομάδα πολύ γρήγορο, clean Android αλλά χωρίς Flash να μη μπορώ να φωτογραφίσω από 20 εκατοστά και με την Ηχώ δεν αντέχετε το κακό... έχω ανοίξει ήδη ticket στο Gearbest και refund!

Ευχαριστώ.

;)

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε εδώ βρε παιδιά τι καταλαβαίνεται εσείς από το Φλας τοy Apollo Lite ?

 

1. https://drive.google.com/file/d/0B37772oHjSLJR3JjX1pfZWFqNTQ/view?usp=sharing

 

2. https://drive.google.com/file/d/0B37772oHjSLJSUk2YnI4em5YaGc/view?usp=sharing

 

Διότι θα σαλτάρω, βλέπετε ότι αφήνει σκιά ενώ φλασάρει!

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...λόγω δουλειάς σε Ικαρία και Χίο μπαίνω αραιά και που οπότε δεν είχα δει τα τελευταία σχόλια...

 

Για το θέμα της ηχούς στις κλήσεις επειδή το είχα πάθει και με προηγούμενο τηλέφωνο, το έλυσα με αλλαγή της κάρτας sim.

Βέβαια μου κόστισε 5 ευρώ αλλά βρήκα την υγειά μου. Υπήρχε θέμα συμβατότητας με το κινητό μετά από αναβάθμιση του

και στο δικό μου ο άλλος άκουγε εμένα λες και ήμουν σε στάδιο:confused:!!!!

τώρα αν και αυτό δεν κάνει δουλειά μάλλον το τηλέφωνο την έχει ακούσει!!!

 

:ninja:κατασκευαστικά και το ηχείο και το μικρόφωνο είναι στην κάτω πλευρά του τηλεφώνου(έχω ήδη ανοίξει το δικό μου για αντικατάσταση του ηχείου)....κανονικά σε όλα τηλέφωνα υπάρχει software που ακυρώνει ότι ήχο βγάζει το ηχείο, προς το μικρόφωνο:ninja:αν και αυτό δεν κάνει δουλειά μάλλον το τηλέφωνο την έχει ακούσει!!!:ninja:

 

Tο MTK engineering από το play store δουλεύει είτε έχεις root είτε όχι, κατά το 90%...το κακό είναι πως αν δεν είσαι root χάνει τις ρυθμίσεις με μια απλή επανεκκίνηση οπότε πρέπει να τις ξαναπεράσεις.

 

Για το θέμα του, ενώ έχεις 4G, να κάνεις κλήση και να σε ρίχνει σε 3G ,Edge ή Gprs, είναι λογικότατο. Το 4G είναι μόνο για Data

(ο ΜΑΖ207 έχει δίκιο!!).

Voice over LTE υποστηρίζουν όλες οι ελληνικές εταιρίες αλλά μόνο σε συγκεκριμένα κεντρικά σημεία σε μεγάλες πόλεις, όχι περιοχές....

:Xμόνο και μόνο για να λένε ότι το δίκτυο τους δουλεύει και υποστηρίζει VoLTE ή 4G+...πχ στο MALL ή κοντά στο Σύνταγμα έχεις 4G+

αλλά οπουδήποτε αλλού απλά πιάνεις με απλό 4G...:X

οπότε όταν πας να κάνεις κλήση ενώ είσαι σε 4G απευθείας το κινητό πάει να ρίξει τη σύνδεση σε 3G ,E ή G, ανάλογα με το ποια μπάντα είναι διαθέσιμη.. εξάλλου και οι 3 μπάντες είναι για data+φωνή

 

και όσο για το HD Voice ανεξαρτήτως εταιρείας κινητής τηλεφωνίας, αν καλέσεις κάποιον ενώ είσαι σε 3G και ο άλλος είναι επίσης σε 3G, το HD θα δουλέψει αυτόματα...ειδικά το Apollo κατά την κλήση σου βγάζει και ένα καραμπινάτο HD δίπλα στο χρόνο της κλήσης...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ηχούς στις κλήσεις επειδή το είχα πάθει και με προηγούμενο τηλέφωνο, το έλυσα με αλλαγή της κάρτας sim.

Βέβαια μου κόστισε 5 ευρώ αλλά βρήκα την υγειά μου. Υπήρχε θέμα συμβατότητας με το κινητό μετά από αναβάθμιση του

και στο δικό μου ο άλλος άκουγε εμένα λες και ήμουν σε στάδιο:confused:!!!!

τώρα αν και αυτό δεν κάνει δουλειά μάλλον το τηλέφωνο την έχει ακούσει!!!:

 

Ok αλλά όταν κανει ηχώ και στο Viber και στο Skype πως εξηγείτε?

Όταν κουνάω το δάκτυλό μου πίσω από το μεταλλικό καπάκι ο άλλος ακούει ένα βουητό που τον ξεκουφαίνει...

Τι φταίει?

Με το Flashlight και εσύ μια από τα ίδια?

Με το metiatek engineering στπ Apollo lite πως ρίχνω την ευαισθησία του mic ξέρεις το menu ειναι διαφορετικό από τους οδηγους που βρίσκω?

Edited by amnis
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του μικροφώνου δοκίμασε να μπεις στο ΜΤΚ engineering μπαίνοντας στο μενού Hardware Testing -> Audio -> Volume -> Voice.....

πάρε ένα screenshot από τις υπάρχουσες ρυθμίσεις και άλλαξε το UL_Gain από 160 σε 155....γενικά κάνε δόκιμες ρίχνοντας την ενίσχυση ανά 5 κάθε φορά.

 

Με το φλας να πω την αμαρτία μου εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα:wacko:...είναι τόσο δυνατό που στις κοντινές φωτογραφίες παίζω με την απόσταση για να μην μου τις βγάζει άσπρες:blink::blink::blink:

 

στη χειρότερη των περιπτώσεων πάντως αν το μικρόφωνο τα έχει παίξει όντως σαν ανταλλακτικό πωλείται όλη η πλακέτα με usb+δόνηση+μικρόφωνο κοντά στα 9 ευρω

 

http://vifocal.com/usb-board-charger-with-mic-micrphone-replacement-for-vernee-apollo-lite-smartphone.html

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του μικροφώνου δοκίμασε να μπεις στο ΜΤΚ engineering μπαίνοντας στο μενού Hardware Testing -> Audio -> Volume -> Voice.....

πάρε ένα screenshot από τις υπάρχουσες ρυθμίσεις και άλλαξε το UL_Gain από 160 σε 155....γενικά κάνε δόκιμες ρίχνοντας την ενίσχυση ανά 5 κάθε φορά.

 

Με το φλας να πω την αμαρτία μου εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα:wacko:...είναι τόσο δυνατό που στις κοντινές φωτογραφίες παίζω με την απόσταση για να μην μου τις βγάζει άσπρες:blink::blink::blink:

 

στη χειρότερη των περιπτώσεων πάντως αν το μικρόφωνο τα έχει παίξει όντως σαν ανταλλακτικό πωλείται όλη η πλακέτα με usb+δόνηση+μικρόφωνο κοντά στα 9 ευρω

 

http://vifocal.com/usb-board-charger-with-mic-micrphone-replacement-for-vernee-apollo-lite-smartphone.html

 

Θα δοκιμάσω το MTK engeneering απλά θα αλλάζω τα settings του receiver δεν βλέπω mic κάπου.

Όσο για το φλας αν δεν σου κανει κόπο μπορείς να τραβήξεις μία φώτο βιβλίου με φως δωματίου από πανω σου να φαίνεται η σκιά σου με κλίση μέχρι τη μέση του βιβλίου και να την τραβήξεις με φλας, τότε εννοείς δεν φαίνεται η σκιά σου πάνω στο βιβλίο για δοκίμασε;

Για να τις βγάζει άσπρες σημαίνει ότι τραβάει πιο γρήγορα από το shutter άρα πάλι ασυγχρόνιστο μοιάζει.

Ευχαριστώ

:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα δοκιμάσω το MTK engeneering απλά θα αλλάζω τα settings του receiver δεν βλέπω mic κάπου.

Όσο για το φλας αν δεν σου κανει κόπο μπορείς να τραβήξεις μία φώτο βιβλίου με φως δωματίου από πανω σου να φαίνεται η σκιά σου με κλίση μέχρι τη μέση του βιβλίου και να την τραβήξεις με φλας, τότε εννοείς δεν φαίνεται η σκιά σου πάνω στο βιβλίο για δοκίμασε;

Για να τις βγάζει άσπρες σημαίνει ότι τραβάει πιο γρήγορα από το shutter άρα πάλι ασυγχρόνιστο μοιάζει.

Ευχαριστώ

:(

Έχω DOA 3 ημερών με refund λλεω να το γυρίσω και να μην πειραματιστώ με το ανταλλακτικό. Δεν ξέρω αν φταίει μόνο αυτό.

 

Επίσης η επιστροφή είναι "επίπονη" για αντικατάσταση στο Gearbest διότι 10 μέρες ακόμη το RMA περιμένω!

Edited by amnis
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...