Jump to content

Vernee Apollo Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το συγκεκριμένο κινητό μπορείς να απευθυνθείς και στο easyservice.gr

Αναλαμβάνουν κινητά Vernee, εκεί έστειλα το δικό όταν χρειάστηκε για αλλαγή Touch και οθόνης, μετά από πτώση. Δεν έχεις να χάσεις κάτι, αν επικοινωνήσεις μαζί τους.

Πηρα τηλ φιλε μου αλλα δεν ειναι σιγουροι για το αν γινεται, παντως θα το στειλω μετα την απαντηση του gearbest. Μου ειπανε οτι δεν γινεται αντικατασταση συσκευης γιατι δεν υπαρχει αλλη και μου προτειναν επιστροφη 68 δολαριων. Τους ειπα να το στειλω να μου το φτιαξουν αλλα δεν δεχτηκαν γιατι η εγγυηση κραταει 45 μερες.Απο την επισημη Vernee ουτε κουβεντα. Τελος παντων, μια κακη αγορα ακομη .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 613
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηρα τηλ φιλε μου αλλα δεν ειναι σιγουροι για το αν γινεται, παντως θα το στειλω μετα την απαντηση του gearbest. Μου ειπανε οτι δεν γινεται αντικατασταση συσκευης γιατι δεν υπαρχει αλλη και μου προτειναν επιστροφη 68 δολαριων. Τους ειπα να το στειλω να μου το φτιαξουν αλλα δεν δεχτηκαν γιατι η εγγυηση κραταει 45 μερες.Απο την επισημη Vernee ουτε κουβεντα. Τελος παντων, μια κακη αγορα ακομη .

μπορεις να δοκιμασεις να φλασαρεις τη stock rom με SPFT μηπως φτιαξει το προβλημα της καμερας...Δεν ξερω αν εχεις παρει ολες τις ενημερωσεις , αν διαβασεις σε διαφορα forums θα δεις πως υπηρξε ενα firmware που ειχε δωσει στις αρχες η Vernee και ειχαν προβλημα πολλοι με τη καμερα, δεν λειτουργουσε...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το firmware της vernee πως θα το βρω; Το κινητό το πήγα σε ένα τεχνικό και του έδειξα αυτό που έγραψες. Μου είπε πως και να μην βρει της vernee θα βάλει από άλλη εταιρία και θα δουλεψει. Άντε να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

http://www.vernee.cc/products/apollolite/rom/

 

Που αλλού να το βρεις; από την μαμα vernee.

 

https://forum.xda-developers.com/t/vernee-apollo-lite

Και στο xda για custom rom

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το firmware της vernee πως θα το βρω; Το κινητό το πήγα σε ένα τεχνικό και του έδειξα αυτό που έγραψες. Μου είπε πως και να μην βρει της vernee θα βάλει από άλλη εταιρία και θα δουλεψει. Άντε να δούμε.

 

 

θα βαλει απο αλλη εταιρεια και θα δουλεψει?? μην ξαναπατησεις εκει ο τυπος ειναι η ατζαμης η απατη (αν εννοει απο το X επειδη εχουν ιδιο επεξεργαστη και παλι δεν θα δουλεψει η stock rom)...αφου υπαρχει η stock rom ποιος ο λογος να κανει πειραματα?

μολις φλασαρεις τη τελευταια rom της vernee απο το πιο πανω link μετα απο τη συσκευη μεσω ota θα σου βγαλει αν θυμαμαι καλα αλλες δυο ενημερωσεις με τελευταια αν θυμαμαι σωστα 29/11/2017

υπαρχει περιπτωση να στρωσει η συσκευη & το λογισμικο...

custom rom μην φλασαρεις αν δεν εγκαταστησεις πρωτα τη stock rom δεν προκειται να δουλεψει η καμερα εφοσον δεν λειτουργει το λογισμικο της πρωτα στην εργοστασιακη

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Με ειδοποιησανε απο το servis που το πηγα οτι το κινητο δεν γινεται και οτι κανανε τα παντα για να δουλεψει η καμερα. Τελος παντων , αν ειναι να αγορασει καποιος Vernee ας το ψαξει καλυτερα απο μενα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολυ ψεμα το συγκρεκριμενο κινητο.Το πηρα και γω οταν βγηκε μαζι με τα μεταφορικα περιπου στα 190 ευρω.Το πρωτο που μου εβγαλε ηταν τα ραγισματα στο πλαισιο του.Εχω αλλαξει 2 φορες το ηχειο γιατι ξαφνικα σταματαγε να παιζει,1 φορα το usb-c γιατι δεν επιανε σημα μια που η κεραια ειναι μαζι,1 ταινια που ειναι πανω απο την μπαταρια,1 μπαταρια και τα εσωτερικα κουμπια του volume και του power.Το πηρα για τα spec του και οτι θα ειχε και αναβαθμισης (παρασυρθηκα λογω του thor) αλλα τελικα πολυ μουφα.Και απο συνδεση αν εισαι μισο και κατω απο κεραια σε wifi η σε δεδομενα δεν ανοιγει σχεδον τιποτα.Αυτα απο μενα.Δεν θα το ξαναπερνα με τιποτα.Καλυτερα να εδινα παραπανω και να επαιρνα κατι καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τούς χρήστες που ήδη έχουν μία custom rom + Root (καλό είναι να έχουν εγκαταστήσει και το BusyBox) μπορούμε ο καθ'ένας μόνος και στο τέλος όλοι μαζί να έχουμε το όφελος μίας επίσημης έκδοσης της TWRP (ήδη χρησιμοποιούμε μια ανεπίσημη έκδοση της TWRP 3.2.1-0)

Το μόνο που έχει να κάνει ένας χρήστης είναι να κατεβάσει στο Apollo Lite αυτήν την εφαρμογή :

https://github.com/TwrpBuilder/TwrpBuilder/releases/download/v5.2/TwrpBuilder-v5.2.apk

Δίνουμε πρώτα permission , συνδεόμαστε στον λογαριασμό μας Google , και επιλέγουμε κατά σειρά

Backup Recovery & Upload Backup .... Αυτό ήταν, όταν υπάρξει το επίσημο πλέον build για τη συσκευή μας θα ειδοποιηθουμε στο email με το οποίο ενωθηκαμε (κάθε χρήστης έχει δικαίωμα μόνο μίας φοράς για αυτό)

_ Χρειάζεται το Google Play Services (latest version) , και λειτουργεί καλύτερα με Root access + BusyBox ... Είναι προς όφελος όλων των χρηστών του Apollo Lite αυτό, ειδικά τώρα που όπως φαίνεται σε λίγο καιρό ίσως υπάρξει και υποστήριξη του treble project με ότι αυτό σημαίνει για τη πορεία της συσκευής αυτής.Οσο πιο πολλά τα αιτήματα στο team της TWRP τόσο το καλύτερο... Ξεκινάμε !

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Daitalos,είναι ωραίο να βλέπεις ανθρώπους που ασχολούνται με την συγκεκριμένη συσκευή,(υποστηρίζουν),μια συσκευή που ούτε η ίδια η vernee δεν του έδωσε την ανάλογη προσοχή. Το 3χω και εγώ ακόμη αλλά μέσα στο κουτί του πλέον . Αλήθεια όμως πόσοι το έχουν ακόμη σε χρήση; Ρωτάω έτσι από περιέργεια και όχι με ειρωνικους σκοπούς.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Daitalos,είναι ωραίο να βλέπεις ανθρώπους που ασχολούνται με την συγκεκριμένη συσκευή,(υποστηρίζουν),μια συσκευή που ούτε η ίδια η vernee δεν του έδωσε την ανάλογη προσοχή. Το 3χω και εγώ ακόμη αλλά μέσα στο κουτί του πλέον . Αλήθεια όμως πόσοι το έχουν ακόμη σε χρήση; Ρωτάω έτσι από περιέργεια και όχι με ειρωνικους σκοπούς.

Προσωπικα εχω πολλες συσκευες γιατι μου αρεσει να ασχολουμαι με τα android εδω και πολλα χρονια.Χρησιμοποιω τα Oneplus5 & Xiaomi Mi8 σαν πρωτες κι απο κει και περα με τις υπολοιπες τις εχω ολες σε λειτουργια με διαφορες Roms...Το Vernee Apollo ειναι σε αριστη κατασταση δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα και λειτουργει σωστα με τη Mados 8.1..Αν τελικα υπαρξει το treble (η ρυθμιση ηδη υπαρχει στο build prop για ενεργοποιηση η οχι αλλα χρειαζεται αλλο διαμερισμα κλπ) η συσκευη θα μπορει να αναβαθμιζεται πλεον σε καθε νεα εκδοση του android...

Eιναι σημαντικο να εχουμε μια official twrp εκδοση πλεον...Mπορεις απλα να κατεβασεις το πιο πανω .apk και να ακολουθησεις τις οδηγιες ειναι ευκολο και θα μας βοηθησει οσοι περισσοτεροι τους στειλουμε το backup της ηδη υπαρχουσας unofficial twrp...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολοι οι οδηγοι και ολα τα εργαλεια που θα χρειαστει καποιος για το Vernee Apollo Lite(MT6797) & με επεξηγησεις αρκει να διαβασει, τα συγκεντρωσα και τα ανεβασα σε ενα thread στο XDA μαζεμενα ολα σε μια σελιδα για να μην ψαχνει κανεις εδω κι εκει στο Internet με κοπο και κινδυνο....

Υπαρχει και η Stock Rom για οποιον την χρειαστει....

Μπορει οποιος θελει να κατεβασει οποιο εργαλειο,drivers,κλπ χρειαστει εδω: https://forum.xda-developers.com/android/development/useful-tools-drivers-vernee-apollo-lite-t3834946

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα 90 ευρώ που βγαίνει μαζί με priority shipping από Banggood αξίζει να το πάρω για δώρο στην αδερφή μου; Για απλή χρήση λίγο ίντερνετ και youtube.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα 90 ευρώ που βγαίνει μαζί με priority shipping από Banggood αξίζει να το πάρω για δώρο στην αδερφή μου; Για απλή χρήση λίγο ίντερνετ και youtube.

 

Όχι πλέον....υπάρχουν τόσες άλλες επιλογές σε άλλες μάρκες με καλλίτερα χαρακτηριστικά και τιμές έως και 20 με 25 ευρώ παραπάνω. Εγώ το είχα 1,5 χρόνο το τηλέφωνο και περάν από την ταχύτητα στο multitasking και το stock Android OS, δεν προσέφερε κάτι άλλο καλό (πχ. φώτος, παιχνίδια, ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ κλπ.) Διάβασε τόσο εδώ στο forum όσο και στο group της Vernee τι κράξιμο πέφτει για το V.A.L. (Vernee Apollo Lite)...

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα 90 ευρώ που βγαίνει μαζί με priority shipping από Banggood αξίζει να το πάρω για δώρο στην αδερφή μου; Για απλή χρήση λίγο ίντερνετ και youtube.

Για τη δουλεια που το θέλεις στη τιμη αυτή μια χαρά θα κάνει τη δουλεια της,έχει δυνατά χαρακτηριστικά η συσκευή αλλα εντελώς μάπα υποστήριξη μηδέν...

Αν όμως έχεις τη δυνατότητα να βάλεις ίσως 60-70 ευρώ παραπάνω, η γνώμη μου είναι να ψάξεις οπωσδήποτε για Xiaomi...Θα βρεις xiaomi σε καλες τιμές και με την εγγύηση του ονοματος τη xiaomi, κατι που η Vernee δεν μπορεί καν να πλησιάσει...ΠΧ (μια ιδέα απλα για το τι μπορείς να βρεις κοντά στο κατοστάρικο αρκεί να το ψάξεις λίγο χωρίς βιασυνη) :

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009400282832.html?wid=1349303

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1660529.html?wid=1101231

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009642116173.html?wid=1101231

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...