Jump to content

Vernee Apollo Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την ίδια διαδικασία με την 7.1.2 για να περάσουμε την 8.1 κάνουμε;

δεν βρισκω να κατεβασω το TWRP 3.2.1.0 που χρειαζεται

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 613
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την ίδια διαδικασία με την 7.1.2 για να περάσουμε την 8.1 κάνουμε;

δεν βρισκω να κατεβασω το TWRP 3.2.1.0 που χρειαζεται

Οχι ! Εδω τωρα στην 8.1 φλασαρεις κανονικα μεσω twrp κι οχι μεσω spft...Εφοσον ΠΡΩΤΑ εγκαταστησεις υποχρεωτικα τη νεοτερη version της twrp για την 8.1 εδω(κατω) υπαρχουν ολα τα αρχεια που θα χρειαστεις για την 8.1 (gapps προσωπικα χρησιμοποιω pico) ...Mολις στειλεις τα αρχεια στη συσκευη (αφου πρωτα καθαρισεις τα παντα! + format data εκτος της Internal) > (ολα τα δεδομενα διαγραφονται) πρεπει να φλασαρεις πρωτα το zip της rom & ΑΜΕΣΩΣ απο πισω τις gapps ...διαβασε καλα πρωτα το OP & ειδικα το post #2 (μπορεις να μορφοποιησεις μονο τη cache /

data ως f2fs / ext4 κλπ αλλα ΜΗΝ το κανεις, απλα φλασαρεις κανονικα χωρις να ασχοληθεις με αυτο(διαβασε το post # 122 για να καταλαβεις περισσοτερα)...

Αν θελεις root μπορεις αλλα εδω τωρα ΔΕΝ φλασαρουμε πχ supersu η magisk αμεσως με το flash των rom-gapps αλλα μετα το πρωτο boot & το στησιμο της συσκευης μπαινοντας παλι απο twrp...Προσωπικα εχω διαλεξει τον supersu v2.82 sr5 & η συσκευη μου ξεκιναει αμεσως,αποκρυπτογραφημενη χωρις να ζηταει κωδικο...Σου προτεινω να χρησιμοποιησεις εστω προσωρινα τη συσκευη χωρις root, πολλοι εχουν αντιμετωπισει προβλημα στο root, η συσκευη θα δουλεψει καλυτερα stock χωρις root

(το προτεινει καπου ο προγραμματιστης αν διαβασεις καλα)...Πριν ξεκινησεις οτιδηποτε, βγαλε καθε κωδικο η pattern προστασιας κλπ που ισως εχεις τωρα για να κλειδωνει η συσκευη ...

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/?id=23828#downloads

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το νεότερο TWRP είναι το αρχείο από το λινκ που με δίνεις με το όνομα Recovery. Img; και πως θα το εγκαταστήσω αυτό στο κινητό; σε αυτό το σημείο κόλλησα ενώ όλα τα υπόλοιπα τα κατάλαβα μια χαρα

οκ εγκατεστησα recovery

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Το νεότερο TWRP είναι το αρχείο από το λινκ που με δίνεις με το όνομα Recovery. Img; και πως θα το εγκαταστήσω αυτό στο κινητό; σε αυτό το σημείο κόλλησα ενώ όλα τα υπόλοιπα τα κατάλαβα μια χαρα

οκ εγκατεστησα recovery

Nαι το .img ....εχεις root στη συσκευη τωρα? κατεβασε το flasify απο το playstore και εγκατεστησε τη ευκολα ...η (σου ειπα να διαβασεις πρωτα & ειδικα το post#2) > και με τον δευτερο τροπο ....(2)

λεει στο post#2 >

Q: How do i flash new recovery ?

A:

1: You can flash it with a scatter file (LP rom layout)

2: You can simply flash it from the existing twrp recovery: Install> Install image> Select Oreo TWRP> Select "Recovery" as partition to flash.

Reboot to recovery to use new one

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ, είμαι πλέον σε 8.1

Το Recovery το έκανα με τον δεύτερο τρόπο, εγκατάσταση εικόνας.

Όχι δεν έκανα root, επειδή με είπες ότι μπορεί να έχω προβλήματα με την συσκευή, αλλά από ότι κατάλαβα το dolby atmos λειτουργεί μόνο με root;

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται root μια custom recovery χρειάζεται μόνο.. Επειδή η rom είναι νέα & 8.1 δεν ξέρουμε αν και πως μπορεί να λειτουργήσει, έχε στην κάρτα sd καί τα δύο zip αρχεία του dolby (και το dolby uninstaller δηλαδή) οπότε αν κάτι δεν σου άρεσει το κάνεις απεγκατασταση ... Νομίζω όμως ότι θα δουλέψει

Έχε υπόψιν το ραδιόφωνο υπάρχει στη rom αλλά προσωρινά δεν λειτουργεί ..Το ξέρει τώρα & θα το φτιάξει στη πορεία, όπως και ένα δύο ακόμη πράγματα που θέλουν δουλειά...(τώρα ψάχνοντας βλέπω πως δεν υπάρχει πουθενά audioFX εφαρμογή στη rom)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα το dolby atmos μόλις το κάνω εκκίνηση και εκει που δείχνει ότι πάει να ανοίξει και δείχνει το logo, κλείνει απότομα και βγάζει πλαίσιο που λέει ότι η εφαρμογή διακόπηκε, ελπίζω μελλοντικά να ανοίξει, αύριο θα δοκιμάσω να την κάνω απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση. Audio fx ούτε εγώ βρήκα κάτι.

Είδα όμως ότι, σε σχέση με την 7.1.2, πρόσθεσαν ενημέρωση λογισμικού, δηλαδή μπορεί να πάρουμε κάποια στιγμή ενημέρωση μέσω OTA;

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πάρουμε στη πορεία updates μάλλον από εκεί... Νομίζω πώς το dolby δεν λειτουργεί σε 8 Oreo , υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορεί να δοκιμάσω αν έχω ώρα (ίσως αν γυρίσεις σε permissive από enforcing SELinux mode να λειτουργήσει , χρειάζεται το selinux changer η προηγούμενη έκδοση 7.1.2 είχε τη ρύθμιση αυτή ενσωματωμένη εδώ δεν υπάρχει, απλά το κατεβάζεις.. Τίποτα δεν είναι σίγουρο πλέον έχει αλλάξει η έκδοση android & κάποια πράγματα δεν ισχύουν... Κατέβασα πρίν λίγο το dolby apk (μια πιο παλιά έκδοση) και λειτουργεί , το δοκίμασα με το spotify ως equalizer αλλά δεν έχει ούτε το design του νεότερου dolby ούτε την ακουστική που πρέπει... κάνε το απεγκατασταση αμέσως εφόσον δεν λειτουργεί !

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις τώρα δοκίμασα ένα audioFX της CM που είχα από τη Lollipop και δουλεύει και ως εφαρμογή χρήστη..xaxxxaxxx

https://drive.google.com/file/d/0B8v8ry9VnXSiTkZnZGtHSGowYjA/view?usp=drivesdk

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι υπάρχουν προβλήματα με τον προσανατολισμό της οθόνης. Ενώ έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη περιστροφή, το κινητό έχει πεισμωσει και μένει στο πορτρέτο και όχι landscape
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι θέμα του mad launcher..Μου το έκανε μια δυο φορές αλλά μετά έστρωσε..Στην προσβασιμότητα βάλε On το rotate & το ίδιο καί στον launcher...Το κεντρικό πλήκτρο αν το πατήσεις σε πάει στην κεντρική σελίδα? Εμένα όχι , το είπα στο post & έδωσα και 3 logs

Προσωρινά μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλον launcher ... Έχω κι εγώ το Nova pro αλλά επειδή τρώει πολύ ram προσωρινά χρησιμοποιώ αυτόν (pixel) είναι πολύ καλός απλός & γρήγορος : https://github.com/amirzaidi/Launcher3/releases/download/Pixel-v2.1/Launcher3-aosp-debug.apk

Στο youyube για να γυρίσει landscape πρέπει να πατήσεις τη πλήρη οθόνη στο βίντεο... Έτσι γυρνάει σε landscape στα βίντεο...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεισιμοποιησα σχεδόν κάθομαι τον Mad launcher, αγόρασα προχτές τον nova(0,50€) και έχω αυτό. Παντού έχω ενεργοποιημενη την αυτόματη περιστροφή. Αλλά τίποτα, στρώνει καμία φορά με επανεκκίνηση, ακόμη και με τον VLC με το κάνει, και όπως είπες και εσύ και στο YouTube, και επίσης πρόσεξα ότι πολλές φορές στο landscape αλλοιώνει πολλή την εικόνα, την ανάλυση. Κάτι πρέπει να γίνεται με τους αισθητήρες νομίζω, είναι νέα ακόμη η ρομ, ελπίζω να δώσουν κάποιο update που να τα διορθώνει αυτά τα προβλήματα.

Μια δοκιμή που έκανα ήταν, από την "κουρτίνα" της γραμμής κατάστασης απενεργοποιησα και ενεργοποίησα, την ίδια στιγμή, την αυτόματη περιστροφή, και έστρωσε το θέμα της περιστροφής, κάνα δυο μέρες όμως θα το δουλέψω και θα πω πως πάει στο θέμα αυτό, ακόμη και στο YouTube δεν χρειάστηκε να πατήσω την πλήρη οθόνη, γύρισε κανονικά μόνο του. Αλλά δεν ξέρω γιατί και πως, αλειωνεται πολύ η εικόνα στο βίντεο ακόμη και αν ρυθμίσεις την ανάλυση στο 1080.

 

Επίσης δεν μπορώ να βρω την μνήμη ραμ στο κινητό, στην 6.0 και στην 7.1.2 την έβρισκα στις ρυθμίσεις, τώρα στην 8.1 δεν μπορώ να την βρω

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα παίζει τέλεια βίντεο στο youtube & στον bsplayer pro που έχω αλλά έχω προσθέσει κάποια buildprop tweaks χρειάζεται όμως root για αυτό..

Δες εδώ ένα video 4k που έπαιξα χθές και το ανέβασα περισσότερο γιατί στο xda λένε πολλοί για πρόβλημα βίντεο και θα το ποσταρα αν δεν πίστευαν

https://photos.app.goo.gl/38fM3y2lKl5lgcwn1

(Πήγαινε επιλογές προγραμματιστή & διάλεξε "Αναγκαστική απόδοση GPU" για σχέδιο 2D & δοκίμασε μήπως φτιάξει στο youtube)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι,

Και στο βίντεο σου έχω το πρόβλημα της ανάλυσης αλλά και στο YouTube.

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι,

Και στο βίντεο σου έχω το πρόβλημα της ανάλυσης αλλά και στο YouTube.

Τα διόρθωσε όλα σχεδόν ...

Το post του προγραμματιστή σήμερα το βράδυ:

Μεγάλα νέα

Οι καθυστερήσεις, τα προβλήματα αναπαραγωγής βίντεο και η εγγραφή στην οθόνη είναι σταθερά.

Και η FMRadio λειτουργεί τώρα επίσης

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τα διόρθωσε όλα σχεδόν ...

Το post του προγραμματιστή σήμερα το βράδυ:

Μεγάλα νέα

Οι καθυστερήσεις, τα προβλήματα αναπαραγωγής βίντεο και η εγγραφή στην οθόνη είναι σταθερά.

Και η FMRadio λειτουργεί τώρα επίσης

 

Με ποιον τρόπο διορθώθηκαν όλα; γιατί ακόμα το ράδιο είναι μη διαθέσιμο προς το παρόν, όσο για την αναπαραγωγή βίντεο, πότε είναι εντάξει και πότε είναι χάλια.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Έχει έτοιμη επόμενη έκδοση update (δεν διαβάζεις καθόλου στο thread?)

Δεν τη δίνει ακόμη επειδή πολλοί κάνουν παράπονα για τη twrp & θέλει πρώτα να διορθώσει (θα δώσει μια άλλη έκδοση της twrp) & μετά θα δώσει το update...Το έγραψε χθες ξεκάθαρα ότι είναι έτοιμη η επόμενη αναβάθμιση...

(Ίσως με αυτή τη twrp μετά από ota update η συσκευή να μήν ξεκινάει αν δεν λειτουργεί σωστά η recovery)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα μας δώσει twrp και μετά OTA; η μετάφραση της Google με μπέρδεψε λίγο, αυτός είναι και ο λόγος που δεν ξαναμπηκα στο Xda από την αναβάθμιση και ύστερα που έκανα. Απλά τα bugs που έλεγε και ο προγραμματιστής τα έχω και εγώ, (αυτό το κατάλαβα και χωρίς την μετάφραση της Google, χαχαχαχαχ).

Αν κατάλαβα καλά κάποιοι έχουν πρόβλημα με την εκκίνηση της Recovery, εμένα που κάνει 1 με 2 λεπτα, θα δώσει νέα έκδοση για την Recovery, θα την εγκαταστησουμε και μετά θα έχουμε update μέσω OTA;

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια..Αν δώσει τώρα το update με αυτή τη recovery ίσως η συσκευή να μήν ξεκινάει (ίσως,δεν είναι σίγουρο)... Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα τώρα με τη recovery, η συσκευή μου ξεκινάει σφαίρα χωρίς να ζητάει κωδικό κλπ , αποκρυπτογραφημενη

Στην αρχή όμως όταν φλασαρα τη rom έκανε κάποια περίεργα κολλήματα , αργούσε κλπ

Μετά το root & την αποκρυπτογράφηση δεν βλέπω τέτοια προβλήματα.Οσο για τα βίντεο το ακούω από πολλούς δεν μπορεί να τρελάθηκαν όλοι, προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα είτε στο youtube είτε στον bsplayer παίζει τα πάντα πολύ καλά (έχω προσθέσει κάποια buildprop tweaks γιά τα βίντεο & τη σχέση της gpu κλπ)..Αυτό που δεν λειτουργεί σε εμένα είναι το κεντρικό πλήκτρο δεν με πάει στη κεντρική σελίδα αν το πατήσω αλλά μου λένε στο xda πώς λειτουργεί για τους υπόλοιπους! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εφόσον τον ίδιο launcher έχουμε όλοι (με άλλον launcher λειτουργεί σωστά!)

Το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα έχει γίνει πολύ πιο γρήγορο τώρα..

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Με το πέρασμα της νέας ρομ και ενεργοποίηση της συσκευής, την ώρα που σου ζητάει να βάλεις τo email για να ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό σου, έκανες στην συνέχεια backup ή το έστησες από την αρχή το κινητό;, ίσως μερικοί όπως και εγώ έκανα backup των αρχείων και δεν καθησα να το στήσω από την αρχή το κινητό, μέχρι και το dolby atmos βρήκα στο μενού χωρίς να να περάσω εγώ. Τις επόμενες μέρες, μεθαύριο, θα μπω από Recovery να κάνω επαναφορά εργοστασιακων και να το στήσω από την αρχή το κινητό, να δω αν θα έχω κάπου διαφορές.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Όχι , διάλεξα ως νέα συσκευή από την αρχή εφόσον άλλαξε η έκδοση android ήθελα να γίνει πιο καθαρή εγκατάσταση / ρύθμιση συσκευής γιατί αυτή η έκδοση των gapps είναι "πειραματική" & δεν ήξερα αν θα έχουν καλή συμπεριφορά η θα αρχίσουν να κλείνουν εφαρμογές κλπ... Τελικά δουλεύει μια χαρά το pico μέχρι τώρα δεν έχω κλείσιμο καμιάς εφαρμογής...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους,

 

Το συγκεκριμένο κινητό το έσωσε απο το ντουλάπι μου, η ανάπτυξη της 7 & τώρα της 8 απο την κοινότητα....

Η υποστήριξη της εταιρίας...άθλια..

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Πήρες το νέο update? Πάρτο από downloads .....εδώ φαίνεται τι αλλαγές έγιναν και τι λειτουργεί : https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74961269&postcount=3

Η νέα recovery πρώτα είναι πάνω..

To ραδιοφωνο παντως σε μενα δεν λειτουργει...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πήρες το νέο update? Πάρτο από downloads .....εδώ φαίνεται τι αλλαγές έγιναν και τι λειτουργεί : https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74961269&postcount=3

Η νέα recovery πρώτα είναι πάνω..

To ραδιοφωνο παντως σε μενα δεν λειτουργει...

 

Έχω μείνει στην 7.1. Περιμένω να λυθούν πρώτα κάποια bugs για του περάσω την 8....

Το ραδιόφωνο στην 7, δεν το έχω δοκιμάσει.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

λειτουργει το ραδιο στη συσκευη σου με το νεο build ? To κεντρικο πληκτρο λειτουργει σωστα & σε παει στη κεντρικη σελιδα στον mad launcher?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα καθαρή εγκατάσταση του νέου update της 8.1, λοιπόν, το ράδιο λειτουργεί, όσο για το πλήκτρο δεν με πάει στην κεντρική σελίδα αλλά στην καρτέλα που ήμουν τελευταία, επίσης υπάρχει κάποιο κόλλημα με τον αισθητήρα προσανατολισμου οθόνης, ενώ την έχω ρυθμισμένο στο αυτόματο, και επιτέλους η αναπαραγωγή βίντεο έφτιαξε, μεγάλη βελτίωση είδα από την μπαταρία, ίσως να οφείλεται και στην βαθμονόμηση που της έκανα, πλήρη ξεφορτωση της μπαταρίας και μετά πλήρη φόρτιση. Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...