Jump to content

Vernee Apollo Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στο δικό μου (7.1.2) έκδοση, το ραδιόφωνο δουλεύει.

 

Ευτυχώς που η M.A.D. ασχολήθηκε με αυτό το κινητό....Έγινε δουλίτσα...:)

 

Παρεπιπτώντος διάβασα στο FB της Vernee πολλά σχόλια από χρήστες (μεταξύ αυτών και ένας Έλληνας) για φούσκωμα της μπαταρίας πάνω στον ένα χρόνο χρήσης.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 613
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τους αισθητήρες μπορείς να τους βαθμονομησεις υπάρχει η επιλογή στα mad extras ..Το ράδιο δεν δουλεύει σε μένα και ο launcher θέλει κάποια πράγματα που λειτουργούν λάθος.. Είναι καλή rom & πιστεύω θα έχει καλή πορεία αν συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην 7+ δούλευε εδώ λέμε για την 8.1 .. φαίνεται μόνο σε εμένα δεν λειτουργεί το ραδιόφωνο..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τους αισθητήρες μπορείς να τους βαθμονομησεις υπάρχει η επιλογή στα mad extras ..Το ράδιο δεν δουλεύει σε μένα και ο launcher θέλει κάποια πράγματα που λειτουργούν λάθος.. Είναι καλή rom & πιστεύω θα έχει καλή πορεία αν συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην 7+ δούλευε εδώ λέμε για την 8.1 .. φαίνεται μόνο σε εμένα δεν λειτουργεί το ραδιόφωνο..

 

Τους αισθητήρες νομίζω ότι τους έκανα βαθμονόμηση, έβαλα το κινητό σε τραπέζι επάνω και επέλεγα σαφή βαθμονόμηση, αλλά τίποτα στην περιστροφή, βρήκα ένα κόλπο όμως, απενεργοποιώ και στο καπάκι ενεργοποιώ την περιστροφή και τότε στρώνει η κατάσταση.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα και ένα restart,

Την ώρα που έγραφα ενα μήνυμα το κινητό έκανε από μόνο του restart.

Όσο για την περιστροφή οθόνης, με το nova launcher δεν έχω πλέον κανένα θέμα.

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο mad launcher έχει κάποια προβλήματα... Κατέβασε από playstore (αν έχεις root) και τρέξε μια φορά το Trimmer (fstrimm)... Τρέχει στη συσκευή σε αντίθεση με το lag fix που θέλει συμβατό kernel..Η συσκευή θα τρέχει πιο σωστά..
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

 

Στην MAD ROM 7.1.2 αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Όταν πάω να πάρω ή να δεχθώ κλήση σβήνει η οθόνη (η κλήση πραγματοποιήται κανονικά) και δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω κάποια άλλη ενέργεια (πχ να το κλείσω).

Αν είχατε τέτοιο πρόβλημα και το λύσατε, μπορείτε να με βοηθήσετε;

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Στην MAD ROM 7.1.2 αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Όταν πάω να πάρω ή να δεχθώ κλήση σβήνει η οθόνη (η κλήση πραγματοποιήται κανονικά) και δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω κάποια άλλη ενέργεια (πχ να το κλείσω).

Αν είχατε τέτοιο πρόβλημα και το λύσατε, μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Το βρήκα....Άνοιξα το κινητό και καθάρισα τον αισθητήρα δίπλα στην μπροστινή κάμερα.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω πρόβλημα με τη φόρτιση. Το κινητό ενώ δείχνει να φορτίζει το ποσοστό της μπαταρίας δεν ανεβαίνει και στην τελική δε φορτίζει. Καθάρισα την θύρα USB , χρησιμοποιώ τον κανονικό φορτιστή με καλώδιο και επίσης δοκίμασα άλλο φορτιστή. Τι περίπτωση μπορεί να είναι πρόβλημα hardware ή λειτουργικού; Η συσκευή δεν έχει κλείσει χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω πρόβλημα με τη φόρτιση. Το κινητό ενώ δείχνει να φορτίζει το ποσοστό της μπαταρίας δεν ανεβαίνει και στην τελική δε φορτίζει. Καθάρισα την θύρα USB , χρησιμοποιώ τον κανονικό φορτιστή με καλώδιο και επίσης δοκίμασα άλλο φορτιστή. Τι περίπτωση μπορεί να είναι πρόβλημα hardware ή λειτουργικού; Η συσκευή δεν έχει κλείσει χρόνο.

 

Καλημέρα,

Όταν το βάζεις στο φορτιστή ζεσταίνεται καθόλου η πλάτη του κινητού; Έχεις φορτώσει κάποια custom Rom ή είσαι στη stock. Αν έχεις custom Rom δοκίμασε να την ξαναβάλεις μήπως δεν σου αναγνωρίζει τη φόρτιση. Αν είσαι σε stock rom κατέβασε κάποια εφαρμογή battery calibration. Αν και πάλι δεν σου δείχνει ότι φορτίζει, τότε πήγαινε να σου μετρήσουν τη μπαταρία.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η μπαταρία πάπαλα. Δε φορτίζει ούτε απο πυλώνα της ΔΕΗ . Μονο να μου το ανοίξουν και να μου την αλλάξουν ενα κατοστάρικο. Επίσης ξηλώθηκαν και τα μαύρα πλαίσια γύρω απο την οθόνη οπότε όσοι είχατε θεμα με αυτά να το περιμένετε. Τελικά ήταν αποτυχημένη επιλογή αυτή η συσκευή ως προς την ποιότητα κατασκευής. Λειτουργικά ήταν σχετικά καλό αλλά κινητό που με το ζόρι βγάζει χρονιά είναι μάπα. Τελικό συμπέρασμα για εμένα μακριά απο vernee.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πάπαλα. Δε φορτίζει ούτε απο πυλώνα της ΔΕΗ . Μονο να μου το ανοίξουν και να μου την αλλάξουν ενα κατοστάρικο. Επίσης ξηλώθηκαν και τα μαύρα πλαίσια γύρω απο την οθόνη οπότε όσοι είχατε θεμα με αυτά να το περιμένετε. Τελικά ήταν αποτυχημένη επιλογή αυτή η συσκευή ως προς την ποιότητα κατασκευής. Λειτουργικά ήταν σχετικά καλό αλλά κινητό που με το ζόρι βγάζει χρονιά είναι μάπα. Τελικό συμπέρασμα για εμένα μακριά απο vernee.

 

Για μπαταρία, δοκίμασε να παραγγείλεις από Aliexpress (γύρω στα 13-14 €). Επίσης τα πλαστικά πλαίσια γύρω από την οθόνη, μπορείς να τα "βουλώσεις" με σιλικόνη νερού. Το άνοιγμα της συσκευής είναι πραγματικά παιχνιδάκι! Δές βίντεο στο Youtube (vernee Apollo lite screen replacement) στο οποίο πραγματικά ο τύπος το λύνει σε 1,5 λεπτό (εμένα μου πήρε 2 λεπτά αν και αρχάριος). Γενικά πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσεις χωρίς να σκάσεις ένα 100ευρω έτσι σε τεχνικό....Αν πάλι δεν πιάνουν τα χέρια σου ή φοβάσε, ρώτα και αλλού να σου πούν τιμή (εγώ είχα ρωτήσει έτσι από περιέργεια και μου έλεγαν τιμές για εργατικά γύρω στο 20ευρω max 25ευρω)!

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία, δοκίμασε να παραγγείλεις από Aliexpress (γύρω στα 13-14 €). Επίσης τα πλαστικά πλαίσια γύρω από την οθόνη, μπορείς να τα "βουλώσεις" με σιλικόνη νερού. Το άνοιγμα της συσκευής είναι πραγματικά παιχνιδάκι! Δές βίντεο στο Youtube (vernee Apollo lite screen replacement) στο οποίο πραγματικά ο τύπος το λύνει σε 1,5 λεπτό (εμένα μου πήρε 2 λεπτά αν και αρχάριος). Γενικά πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσεις χωρίς να σκάσεις ένα 100ευρω έτσι σε τεχνικό....Αν πάλι δεν πιάνουν τα χέρια σου ή φοβάσε, ρώτα και αλλού να σου πούν τιμή (εγώ είχα ρωτήσει έτσι από περιέργεια και μου έλεγαν τιμές για εργατικά γύρω στο 20ευρω max 25ευρω)!

 

Νομιζω πλεον δεν αξιζει ουτε σεντ να δωσω για αυτη τη συσκευη. Μολις παραγγειλω καινουρια και ερθει θα παει για πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδώ και δύο μέρες το κινητό μου κάνει πάνω από 6 ώρες να φορτίσει από 30% περίπου στο 100%,εχω περάσει εδώ και κάνα δυο μήνες την mados 8.1,αλλα δεν είχα κανένα πρόβλημα με την φόρτιση, τώρα εδώ και δύο μέρες σχεδόν με το ζόρι φορτίζει.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ίσως πάς για μπαταρία..Πριν όμως κατέβασε από playstore αυτό : https://m.apkpure.com/advanced-battery-calibrator/com.newagetools.batcalibra

θα διαγράψει το batterystats.bin και θα δημιουργήσει νέο σωστό.. Φορτίζεις έως τέρμα, ξεφορτιζεις έως τέρμα (βλέποντας βίντεο πχ & browsing ) και ξαναφορτιζεις άλλη μία φορά έως τέρμα

Χρειάζεται δουλειά η 8.1 αλλά δεν βλέπω κάποιο update εύκολα αν και έχουν περάσει 2 μήνες...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Eδω ειναι προστασια οθόνης απο γερμανια σε πολυ καλη ποιοτητα και free shipping. :)

http://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-premium-glass-screen-protector-clear-vernee-apollo-lite-2730537.html

Edited by petros2211
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
χρειαζομαι μια χειρα βοηθειας. επειδη θελω να δωσω το κινητο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων απο το recovery , αλλα επειδη ειδα οτι υπηραχαν ακομη αρχεια στην μνημη του κινητου εκκανα εκκαθαριση δεδομενων παλι απο recovery, στην εκκινηση μετο απο ''την χορευτρια'' ( εχω την 8,1 της mad) μου ζηταει κωδικο για την εκκινηση του android. τι κανω τωρα;
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Βασικό, πριν την επαναφορά διέγραψες τον λογαριασμό Google;;

Βάλε τον κωδικό σου μόλις ανοίξει, διαγράψε τον.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Βασικό, πριν την επαναφορά διέγραψες τον λογαριασμό Google;;

Βάλε τον κωδικό σου μόλις ανοίξει, διαγράψε τον.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εντάξει το έφτιαξα,τον κωδικό δεν το δεχοταν,μπήκα ξανα recovery, και αντί για εκκαθάριση έκανα διαμόρφωση και ειναι εντάξει τώρα. Το ,googlαρα και βρήκα την λύση στο xda.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ετσι...Ζηταει κωδικο γιατι η συσκευη ειναι κρυπτογραφημενη.Μονο με Format Data η συσκευη αποκρυπτογραφειται κι οχι με wipe data/factory reset που απλα διαγραφει τα δεδομενα σου...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σας κυριοι. Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με αυτο το κινητο. Το αγορασα πριν 4 μηνες για τον γιο μου. Δεν το ακουμπησα καθολου απο τοτε, Χθες ηθελα να συγκρινω τις καμερες απο τα κινητα του σπιτιου (lg g flex2, lg g2, huawei p9 , xiaomi redmi note 4x ) και με εκπληξη διαπιστωσα οτι η πισω καμερα δεν λειτουργει. Λειτουργει μονο η μπροστα, ρωτησα τον γιο μου γιατι ειναι ετσι και μου απαντησε πως παντα ετσι ηταν(στα @@@@@@@ εντελως) Τι μπορω να κανω ρε παιδια; Γινεται να μην εχει καμερα; Καμερα εχει αλλα να μην λειτουργει; Καποιος να βοηθησει.. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Kαποιος ρε παιδια να βοηθησει;;;;;;;

πως να βοηθησει καποιος αν δεν γνωριζει τι πραγματικα εχει συμβει στη συσκευη? Μηπως επεσε κατω η συσκευη? Υπαρχει και η περιπτωση να ηρθε ετσι με προβλημα η συσκευη.. Επρεπε να δοκιμασεις τα παντα οταν ηρθε για να μπορεις να την αλλαξεις...Κατεβασε μια καμερα απο το playstore και δοκιμασε .Αν δεν λειτουργει και με αυτη τοτε υπαρχει προβλημα στη συσκευη

Επαναφορα συσκευης δεν θα διορθωσει τιποτα...Αν εξακολουθει να μην δουλευει στειλε μυνημα εκει που το πηρες μηπως το αλλαξουν , πραγμα πολυ δυσκολο μετα τοσο καιρο

:respect:
Link to comment
Share on other sites

πως να βοηθησει καποιος αν δεν γνωριζει τι πραγματικα εχει συμβει στη συσκευη? Μηπως επεσε κατω η συσκευη? Υπαρχει και η περιπτωση να ηρθε ετσι με προβλημα η συσκευη.. Επρεπε να δοκιμασεις τα παντα οταν ηρθε για να μπορεις να την αλλαξεις...Κατεβασε μια καμερα απο το playstore και δοκιμασε .Αν δεν λειτουργει και με αυτη τοτε υπαρχει προβλημα στη συσκευη

Επαναφορα συσκευης δεν θα διορθωσει τιποτα...Αν εξακολουθει να μην δουλευει στειλε μυνημα εκει που το πηρες μηπως το αλλαξουν , πραγμα πολυ δυσκολο μετα τοσο καιρο

 

Καλημέρα συμφορουμίτη,

Όπως λέει και ο daitalos δοκίμασε μια εφαρμογή κάμερα από το playstore και αν τελικώς είναι πρόβλημα της συσκευής (και ειδικά της κάμερας) και θές να το επισκευάσεις, μπορείς παραγγείλεις από Aliexpress το ανταλλακτικό (στοιχίζει ~15 ευρώ) και το αλλάξεις.

Ορίστε το Link (Δεν έχει Affiliate).

https://www.aliexpress.com/item/Original-back-Camera-For-Vernee-Apollo-Lite-5-5-1920x1080-FHD-MTK6797-Hxlio-X20-FreeShipping/32872059731.html?spm=2114.search0104.3.21.33305ce6u0hcmR&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10152_10151_10065_10068_10344_10342_10343_10340_10341_10696_10084_10083_10618_10304_10307_10302_10059_308_100031_10103_10624_10623_10622_10621_10620,searchweb201603_25,ppcSwitch_5&algo_expid=aaab2016-3b11-45b5-bc58-713126da30ce-3&algo_pvid=aaab2016-3b11-45b5-bc58-713126da30ce&priceBeautifyAB=0

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ναι μεγαλη βλακεια που δεν το δοκιμασα ο ιδιος οταν το πηρα αλλα τωρα εγινε . Κατεβασα καποιες εφαρμογες αλλα τιποτα. Στη μαμα καμερα δεν υπαρχει καν κουμπι περιστροφης καμερας. Στις καμερες που κατεβασα υπαρχει το κουμπι αλλα δεν γινεται τιποτα. Με την επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν πετυχα τιποτα. Εχω στειλει mail και στην Vernee και στο καταστημα που το πηρα και περιμενω. Κριμα γιατι σαν κινητο ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το xiaomi 4x. Ελπιζω να γινει κατι απο καποιες ρυθμισεις καθως οταν το πηραμε το κινητο ηταν εντελως αδειο απο εφαρμογες. Και παλι σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ναι μεγαλη βλακεια που δεν το δοκιμασα ο ιδιος οταν το πηρα αλλα τωρα εγινε . Κατεβασα καποιες εφαρμογες αλλα τιποτα. Στη μαμα καμερα δεν υπαρχει καν κουμπι περιστροφης καμερας. Στις καμερες που κατεβασα υπαρχει το κουμπι αλλα δεν γινεται τιποτα. Με την επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν πετυχα τιποτα. Εχω στειλει mail και στην Vernee και στο καταστημα που το πηρα και περιμενω. Κριμα γιατι σαν κινητο ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το xiaomi 4x. Ελπιζω να γινει κατι απο καποιες ρυθμισεις καθως οταν το πηραμε το κινητο ηταν εντελως αδειο απο εφαρμογες. Και παλι σας ευχαριστω

 

Για το συγκεκριμένο κινητό μπορείς να απευθυνθείς και στο easyservice.gr

Αναλαμβάνουν κινητά Vernee, εκεί έστειλα το δικό όταν χρειάστηκε για αλλαγή Touch και οθόνης, μετά από πτώση. Δεν έχεις να χάσεις κάτι, αν επικοινωνήσεις μαζί τους.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...