Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το τηλεφωνο για την κοπέλα μου . Διαπίστωσα όμως ότι σε κανένα απο τα σαιτ (minideal & to2c ) δεν έχει την επιλογή για root ξέρει κανείς γιατί , και θέλω να ρωτήσω αν είναι εύκολο να το rootaro απο μονος μου .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω το τηλεφωνο για την κοπέλα μου . Διαπίστωσα όμως ότι σε κανένα απο τα σαιτ (minideal & to2c ) δεν έχει την επιλογή για root ξέρει κανείς γιατί , και θέλω να ρωτήσω αν είναι εύκολο να το rootaro απο μονος μου .

 

Έχει οδηγίες στο αρχικό θέμα.

Τις διαβάζεις και αν σου φαίνονται δύσκολες ή εύκολες αποφασίζεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει οδηγίες στο αρχικό θέμα.

Τις διαβάζεις και αν σου φαίνονται δύσκολες ή εύκολες αποφασίζεις ανάλογα.

 

Zητω συγνώμη δεν το είχα προσέξει , σε ευχαριστώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το gps, εχω δοκιμασει τα εξής.

1) EPO download με το mobileuncle

2) hot+full+agps restart με το mobileuncle

3) διορθωση του ntp server με το faster GPS

4) προσθηκη "κεραίας" απο αλουμινόχαρτο

.............

και τιποτα! το GPS μου σε αυτό το κινητο δεν έχει καταφέρει να κλειδώσει ποτέ! ούτε για λίγο, ούτε στατικά, ούτε στον καταγάλανο ουρανό, πουθενά!

 

Η μόνη αξιόλογη προσπάθεια που έκανε ήταν χτες το βράδυ -->μέσα από το σπίτι<-- να καταφέρει να συνδεθεί σε δυο από τους δορυφόρους στο GPS Test (δεν κρατησα screenshot, απλά αντί για 00 πάνω από δυο από τα νούμερα είχαν υψωθεί οι μπάρες, γύρω στο 40)

 

Κάνω κάτι λάθος; Any help? :/

"τι ειναι ο γαιδαρος, τι ειναι το ζουμι του"
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου με τα cubot και με αρκετά ακόμα κινέζικα που περάσαν από τα χέρια μου, με έχει οδηγήσει στο συμπερασμα ότι :

1) Τα βοηθητικά προγράμματα gps (faster gps, gps fix κλπ) δεν κάνουν τίποτα αντίθετα αντίθετα δημιουργουν μεγαλύτερα προβλήματα.

2) όλη η δουλειά γίνεται από το mobile uncle και από ότι φαίνεται την κάνεις σωστά την διαδικασία.

3) Από εδώ και πέρα θέλεις υπομονή και τίποτα άλλο, αφού είδες σήμα μέσα στο σπίτι είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο.

4) Το μόνο app που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο είναι το gps data , που ενημέρωνει και τα agps extra.

5) Αν κλειδώσεις μια φορά βράδυ και μια πρωί θα δείς ότι από εκεί και πέρα θα κλειδώνεις πολύ πιο γρήγορα.

6) Φαντάζομαι ότι είσαι root ώστε να δουλευει σωστά το mobile uncle

7) Την κεραία δεν μου φαίνεται ότι την έφτιαξες σωστά, εγώ την έφταιξα έτσι και είδα κάποια μικρή διαφορά.

8) Υπομονή και πάλυ υπομονή έως και 15 λεπτά με το gps data ώστε να σου κλειδώσει τις πρώτες φορές

[ATTACH]42389[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση! Αποφασισα να αφιερωσω λιγο χρονο δοκιμαζοντας πραγματα και τελικα καταφερα να το κανω να δουλεψει με ενα κομματι απογυμνωμενο καλωδιο! μαλλον, με το αλουμινοχαρτο δεν ειχα φτιαξει καλα την επαφη, ποιος ξερει...

-Οπως και να εχει, προτιμησα η "κεραία" να βγαινει από το backcase για να ειναι "πιο εξω", και την έχω μέσα στο silicone case.

-Eπίσης παρατηρω λεπτομερειες οπως οταν γυρναω το κιντο με την "πλατη " να βλεπει τον ουρανο αυξανεται το σημα του gps.

-Επίσης, όταν βγάζω την "κεραία" από το silicone case και την αφήνω ελεύθερη πιάνει πολύ καλύτερα και κλειδώνει και μεσα στο σπίτι με 4 δορυφόρους και χαμηλο σήμα, αλλά είναι κάτι κι αυτό.

-Τελικά, όπως το έχω τώρα, δεν πιάνει μέσα στο σπίτι, αλλα με το που βγω έξω, βρίσκει 6-7 δορυφόρους και κλειδώνει εντός λεπτού.

 

(Έγραψα τόσες λεπτομέρειες για να βοηθηθούν όσοι θα το ψάξουν μελλοντικά.)

 

Στα 2 πρώτα screenshot φαίνεται η διαφορά, όταν έχω την κεραία ελεύθερη (καλύτερο σήμα) και όταν την έχω κλείσει στο silicone case.

Στα 2 τελευταια το τελικο αποτελεσμα.

Edited by constantin_red
"τι ειναι ο γαιδαρος, τι ειναι το ζουμι του"
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Thanks, καλή φάση. Είναι ωραίο αυτό που έχει φτιάξει, που στην ουσία κλείνοντας το καπάκι πίσω συνδέεις την κεραία δημιουργώντας επαφή.
"τι ειναι ο γαιδαρος, τι ειναι το ζουμι του"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Μου ήρθε πριν μια εβδομάδα το τηλέφωνο αλλά έχει κάποιο πρόβλημα η οθόνη του στο κάτω μέρος της. Πρέπει να το στείλω Κίνα για να το φτιάξουν. Το πρόβλημα είναι ότι του πέρασα άλλη ρομ (την myphone) και δεν μπορώ να βρω πουθενά την official. Κάποιες officials που βρήκα δεν τις βλέπει το cwm για να κάνω install. Ξέρετε που μπορώ να βρω?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!Εχω το Cubot gt-99 εδω και 2 μηνες περιπου ημουν απολυτα ευχαριστημενος για την αγορα μου αλλα εδω και μια εβδομαδα η οθονη εχει παθει καποιο προβλημα και εχει μαυρισει πολυ,και τα χρωματα εχουν αλλαξει,σε σημειο να μην μπορεις να το δουλεψεις ευκολα!Αλλαζω την φωτεινοτητα αλλα απλα γινεται πιο ''φωτεινη'' η οθονη..αλλα παραμενει μαυρισμενη..καποια στιγμη μπορει να φτιαξει και να επανελθει στην κανονικη κατασταση αλλα αμα το κλειδωσω και το ξεκλειδωσω η μαυριλα επιστρεφει σχεδον παντα..εχω κανει απενργοποιησεις,ρεσταρτ,εχω βγαλει την μπαταρια,αλλα δεν αλλαζει κατι..οσο περνανε οιμερες γινεται ολο και χειροτερο..δεν ξερω παρα πολλα απο κινητα και δεν εχω κανει καμια ενεργεια στο κινητο απο τοτε που το πηρα εκτος απο καποιες απο τις ενημερωσεις απο play store και εγκαταστασεις καποιων παιχνιδιων..το κινητο το ειχα σχεδον παντα στη λιγοτερη δυνατη φωτεινοτητα δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο!!

Η οποια βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

 

1. centris, μπες εδω και αν χρειαζεται φτιαξε λογαριασμο για να την κατεβασεις. μετα ακολουθησε τις οδηγιες που εχει στο description. http://www.needrom.com/mobile/cubot-gt99-2/

 

2. orestis94, δεν ξερω τι μπορεί να φταίει.. Όπως το καταλαβαίνω μάλλον είναι θέμα του hardware, αφού χειροτερεύει κι όλας. Ισως χρειαστει κι εσυ να το στειλεις Κινα για επισκευη. Στη θέση σου πριν το στειλω θα δοκιμαζα και καποια αλλη rom πρωτα για καλο και για κακο (μηπως και ειναι θεμα software).

 

edit: djmacvay98, δεν ξερω τι παιζει με τα παρασιτα γιατι δε μου εχει συμβει..

"τι ειναι ο γαιδαρος, τι ειναι το ζουμι του"
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια το μπρικαρα προσπαθησα να περασω καινουργια ρομ και μου επεσε η μπαταρια όταν ξεκινουσε η διαδικασια

από cwm πως μπορ να το ξεκινησ παλι εχει κολησει στην αρχικη οθονη από την my phone rom.Τι κανω τωρα??????

μουβγαλε το λαδι αλλα το φλασαρισα κι όλα καλα

Edited by niroda
Link to comment
Share on other sites

kalispera tha mporoyses na moy peis ti na kano gia na peraso sto kinhto moy xana apo thn arxh to android. exei xasei ta panta meta apo lathos diko moy de ginete me ergostasiakes rithmiseis oyte me to patima toy dexioy koympioy hxoy kai to pliktro power on/off eyxaristo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει προσπαθησει κανεις να αλλαξει touch screen στο cubot?Εχει κατι το ιδιαιτερο,κατι που θα πρεπει να προσεχω,θελει ζεσταμα για να ξεκολληση απο την οθονη,ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει εγω ηδη 3 φορες.Προσωπικα την ζεστανα με πιστολακι μαλλιων :p και μετα απλα την εβγαλα

καλο ειναι ομως να αγορασεις adhesive strips apo ebay γτ η κολλα απο κατω μετα την αντικατασταση ειναι αχρηστη

Link to comment
Share on other sites

Τις εχω δοκιμασει και τις 2 , βασικα τις βρηκα σκορπιες σε κατι forums και τις ανεβασα στο needrom , αυτη που ειναι ported απο S4 εχει θεμα με το bluetooth , δεν λειτουργει σωστα, κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Η αλλη που ειναι ported απο Note3 ειναι κομπλε , δεν εχει κανενα θεμα , την εχω εδω και περιπου 3 εβδομαδες για καθημερινη χρηση και φυσαει.
Link to comment
Share on other sites

Τις εχω δοκιμασει και τις 2 , βασικα τις βρηκα σκορπιες σε κατι forums και τις ανεβασα στο needrom , αυτη που ειναι ported απο S4 εχει θεμα με το bluetooth , δεν λειτουργει σωστα, κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Η αλλη που ειναι ported απο Note3 ειναι κομπλε , δεν εχει κανενα θεμα , την εχω εδω και περιπου 3 εβδομαδες για καθημερινη χρηση και φυσαει.

τις δοκιμασα κι εγω φαινονται καλες ιδιως η καινουργια ported από s4 δεν μπορω όμως να κρατησω τις εφαρμογες και όλα τα υπολοιπα το restore που κανω με το cwm με πεταει παλι στην στοκ ρομ αρα αντε να τα ξαναστησεις όλα παλι απ την αρχη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλως σας βρηκα.παρακαλω θα ηθελα τις γνωσεις σας σε μια απορια που εχω.εχω το cubot gt99.το συνδεω στον υπολογιστη μεσο usb μου εμφανιζει 2 σκληρους ομως δεν μπορω να τους ανοιξω και οταν προσπαθει να κανει εγκατασταση το λογισμικο του τηλεφωνου μου βγαζει αποτυχια. εχω ta xp δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις δοκιμασει τα παρακατω bluetooth αν δουλευουν στο κινητο?

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.014055

 

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.014482

 

Εγω δοκιμασα αυτο αλλα δε δουλευε καλα

 

http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.009794

Link to comment
Share on other sites

Παιδιααα!! Βοηθεια. Δεν μπορω να συνδεσω το cubotακι μου με τον υπολογιστη! Με το παλιο pc δεν ειχα θεμα, τωρα που πηρα λαπτοπ οταν το συνδεω παταω να ενεργοποιηθει η μαζικη αποθηκευση και μετα το κινητο rebootαρει μονο του! Καθε φορα αυτο γινεται.. Τι επαθε παλι?!

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημερα εδω και 3 ημέρες ειμαι και εγω κάτοχος του κινητού αγορά απο to2c εχω περάσει την δικια μας custom Rom (myphone) μπράβο στα παιδια που ασχολήθηκαν και πέτυχαν πάρα πολύ καλή κίνηση, εχω θέμα όμως με το GPS παρολου που του εχω καρφώσει στον φάκελο etc του root το έτοιμο αρχείο "gps.conf" του συμφορουμητη μας δεν λεει να κλειδώσει δορυφόρο πάνω απο 1 ωρα το ειχα αφήσει σε ανοιχτό ουρανό στη ταράτσα μου και δεν θέλει με τιποτα :(

EDIT: το κατάφερε κλείδωσε με την προσθήκη ενους μικρού καλωδίου στην επαφή της κεραίας αντε να δούμε τι θα γίνει

Πιο πρόγραμμα GPS παιδιά χρησιμοποιείτε και είναι της προκοπής αν και θα προτιμούσα το Tom-tom αλλα πολλά τα λεφτά του...

Ευχαριστω

Edited by spirosmeg
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...