Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψαχνω βιντεο για αλλαγη digitizer αλλα δεν βρισκω κατι. Εχει κανεις υποψη του τιποτα?

 

Γεια χαρά

Εχω πάρει το ιδιο τηλ. εδω και 3 μηνες πανω στον μηνα μου νέκρωσε το μικρόφωνο ολο το αλλο τηλ. ειναι αθικτο απ οτι κατάλαβα δεν βρίσκεις ευκολα ακρη με εγγυήσεις και parts οποτε το αφησα αν ενδιαφέρει κανεναν το δίνω να το εχει για ανταλλακτικά σε μια λογική τιμη βεβαια αντι να ψαχνει στους κινεζους οπου μπορεί να βγει φόλα και ολας να μην δουλεύει...

Edited by spirosmeg
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα με λιγο προσοχη το περασα το digitizer δεν ειναι και δυσκολο αν καποιος θελει πληροφοριες ας στηλει πμ

Spirosmeg στηλε την τιμη πμ να δω μηπως το παρω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Λοιπόν, ψαχουλεύοντας το κινητό όλη μέρα, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες. Οθόνη ΑΠΑΙΧΤΗ, φωτεινότατη, ορατή από παντού, πεντακάθαρη. Ταχύτητα επεξεργαστή πολύ καλή, τυπική τετραπύρηνου, έβγαλε και 13.082 στο Antutu. Touch screen μιά χαρά ευαίσθητο, δεν χάνει swipe με τίποτα, έως το ψιλοπαρακάνει καμιά φορά, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα συνήθειας. Ήχος ηχείου μιά χαρά, δυνατός και καθαρός, ξεκούφαινε το γραφείο. Ήχος συνομιλίας από το ακουστικό, άψογος, το noise cancellation δούλευε μιά χαρά, άκουγα και ακουγόμουνα πεντακάθαρα.

 

To GPS έκανε γύρω στα 10 λεπτά να κλειδώσει πρώτη φορά δορυφόρους, χωρίς να το βοηθήσω εννοείται από Wi-Fi ή 3G. Μετά κλείδωνε σχεδόν αμέσως και δεν έχανε με τίποτα σήμα, έχοντας στο απλά αφημένο στην θέση του συνοδηγού. Λογικά δεν έχουμε κανένα θέμα εδώ.

 

Η μπαταρία παίζει με όλα ανοιχτά εδώ και ένα δωδεκάωρο και είναι στο 15%, οπότε με λογική χρήση θα φτάνει και 2 μέρες πιστεύω. Μπαταρία 2η δεν είχε, οπότε στους τελείως hardcore θα χρειαστεί να πάρουν μια εξτρά, έχει στο geekbuying.

 

Τα αρνητικά τώρα. Η κάμερα πίσω είναι όντως 5Mp σύμφωνα με το Hardware info και λογικά ο τετραπύρηνος κάνει upscaling και σώζει σε κλάσμα του δευτερολέπτου σε μεγαλύτερη ανάλυση. Μέτρια η ποιότητα για 13Mp και το χειρότερο, δεν διορθώνεται ούτε στην φυσική ανάλυση του σένσορα στα 5Mp, μέτρια και εκεί. Εκκρεμεί να βγάλω και μερικές φωτεινές φωτογραφίες το πρωί, να δω τι γίνεται. Απογευματινές και εσωτερικού χώρου βγήκαν μέτριες. Μιά ελαφριά θολούρα διάχυτη, σε σημείο να ψάχνω μάταια να βρω μήπως έχει μείνει καμιά ζελατίνα πάνω στον φακό. Η μπροστινή κάμερα μιά από τα ίδια, αλλά αυτήν δεν πολυενδιαφέρει, ένα skype που θα κάνει δε περιμένεις να στείλεις καιι 1080p εικόνα στον απέναντι. Τα δυο πίσω λεντάκια είναι απογοητευτικά. Δεν φωτίζουν ούτε στο 1 μέτρο, όταν το μονό λεντάκι του Sony Mini X10 φώτιζε στα 5 μέτρα. Δεν κάνουν ούτε για φακός, τελείως υποτονικά, σε σημείο να σκέφτομαι μήπως είναι προβληματικά, ή έχει πουθενά καμιά ρύθμιση που μου ξέφυγε. Επίσης θα ήθελα κουμπί δύο σταδίων, για focus και τράβηγμα φωτογραφίας, όπως οι φωτογραφικές μηχανές (και το παλιό μου X10 mini), δεν την παλεύω να τραβάω φωτογραφίες με το touch στην οθόνη, δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται. Προφανώς το φωτογραφικό κομμάτι του κινητού, απευθύνεται σε αρχάριους-ανίδεους-απαίδευτους, όπως κανά-δυό φίλοι που βρήκανε τις φωτογραφίες που βγάζει, μιά χαρά για "κάθε μερα". Τέλος πάντων, περίμενα μιά ιδέα καλύτερη απόδοση εδώ, δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να φτιάξει αν η εταιρία ασχοληθεί λίγο παραπάνω, ή είναι θέμα hardware και αυτό είναι και το ξεχνάμε.

 

Το κινητό γενικά σαν κατασκευή φαίνεται πολύ γερό, ξεγελάει άνετα για πολύ ακριβότερο. Μέσα στο κουτί είναι και μιά μπανιέρα για από πίσω του, η οποία είναι πολύ κακόγουστη και μετά από μιά ώρα την έβγαλα. Αν το γρατζουνίσω θα πάρω νέο πίσω καπάκι, τώρα κάνει 10 δολλάρια, σε 2-3 μήνες θα κάνει 3-4, οπότε παίρνω 2-3 να έχω να χαλάω. Από μπροστά έχει ήδη προεγκατεστημένη ζελατίνα και φαίνεται να μην έχει θέμα. Το πίσω καπάκι μπαίνει αρκετά καλά και μόνο αν σφίξεις το κινητό σαν θα θες να πνίξεις κότα, θα ακούσεις τρίξιμο.

 

Κάποια στιγμή, σκεφτόμενος την μέτρια κάμερα, είπα να το σπρώξω με την μία στην γυναίκα ή σε κάνα φίλο, αλλά αφενός δεν μπορώ να βρω κάτι σε 4.5-5" που να έχει 1280x720 και να μην είναι γκουμούτσα (μόνο το THL W8 μου κάνει κλικ), αφετέρου πρέπει να σιγουρευώ ότι θα είναι καλύτερα από το GT99 στην φωτογράφηση. Οπότε για την ώρα το απολαμβάνω ως έχει και βλέπουμε από φθινόπωρο τι θα παίξει.

 

Αυτά για πρώτη εντύπωση, ότι άλλο θέλετε ρωτήστε...

 

Α, ξέχασα, έγινε και root χωρίς πρόβλημα, μέσω αυτού http://droidchina.com/forum/Thread-How-To-Root-MTK6589-Tutorial

 

Κατσε και δηλαδη θες να πεις οτι δηλαδη κλειδωσε το gps χωρις να εχεις κανει root την συσκευη???

Εμενα γιατι δν κλειδωνει ποτε και δν εχω κανει root ακομα?? :(

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βοηθεια..

Προσπαθω να κανω root με τις οδηγιες του αρθρου ωραια?!

Κανω διπλο κλικ στο install.bat και μου βγαινει ενα μαυρο παραθυρακι που λεει

Driver Installer v1.0

Do not support Win NT earlier version

Press any key to continue

 

παταω κατι,κλεινει το παραθυρο και δν γινεται τπτ

Κανενας να μου πει τι κανω λαθος?

:(

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βοηθεια..

Προσπαθω να κανω root με τις οδηγιες του αρθρου ωραια?!

Κανω διπλο κλικ στο install.bat και μου βγαινει ενα μαυρο παραθυρακι που λεει

Driver Installer v1.0

Do not support Win NT earlier version

Press any key to continue

 

παταω κατι,κλεινει το παραθυρο και δν γινεται τπτ

Κανενας να μου πει τι κανω λαθος?

:(

Τι λειτουργικο εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Στα παλιά τα χρόνια, το GPS του GT99 κλείδωνε μιά χαρά, τουλάχιστον στα 2-3 κομμάτια που φέραμε στο γραφείο. Μετά δεν ξέρω αν κάναν καμιά αλλαγή στην κεραία και το χαντακώσανε.
Link to comment
Share on other sites

Θα μου πει κανειε πως να συνεχισω με το ροοτ ρε παιδες τελικα?! :)

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post κοίταξες;

Αν εννοειτε εκει που λεει τις οδηγιες για το root ναι τις ειδα. Εσεις ειδατε τι εχω γραψει λιγο πιο πανω.

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν εννοειτε εκει που λεει τις οδηγιες για το root ναι τις ειδα. Εσεις ειδατε τι εχω γραψει λιγο πιο πανω.

 

Δοκίμασε το root genius μήπως σου δουλέψει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νταξει εβγαλα ακρη απο μια αλλη συζητηση. Απλα το προγραμμα αυτο δεν ειναι συμβατο με windiws 8.1, τοσο απλο.

Τωρα παλι βρηκα ενα θεμα με τις οδηγιες για το cwm recovery. Μετα το τελευταιο βημα τι γινετε? Αυτος που το εγραψε μαλλον ξεχασε να το συνεχισει. Γινεται λοιπον η επανεκκινηση σε recovery και με βγαινει μια μαυρη οθονη με κατι εντολες εκει που ουτε ξερω τι πρεπει να κανω. Η μηπως πρεπει να μυρισω τα δαχτυλα μου κ.Χρηστακη που γραψατε τις οδηγιες? Κανεις να τα εχει κανει αυτα να εξηγησει και σε μενα τον noob. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και κατι αλλο στις οδηγιες gps fix αν ολοκληρωνεται το EPO downloading και κατω στο λογ γραφει epo update failure σημαινει οτι το στελνω πισω να αλλαξουν κεραια ή ετσι πρεπει να λεει?

ευχαριστω προκαταβολικα οσους απαντησουν.

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

Νταξει λολ δηλαδη με τις οδηγιες.

εχω φτασει στο internal memory resize και στο τελος λεει να κανεις format το κομματι των 300+mb .

Πως στο καλο το κανεις και αυτο?! :)

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

Ωραιοςςςς ευχαριστω

Μου εγερθει και μια απορια τωρα. Αν στο φλαση φιχ στην γραμμη που προσθετουμε εμεις θεσω το value αντι για 70 ξερω γω 100,120 θα καψω το φλασ ή τι παιζει?

:)

Θενκς και παλι σε οσους βοηθανε

Nothing is true, everything is permitted

- Altaïr Ibn-La'Ahad -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις αντικατέστησα το touch screen σε cubot gt99(λευκο) ηταν μαυρο κανονηκα,και το touch δεν λειτουργει(δεν ειναι καλιμπραρισμένο).Το κινητο τρεχει custom rom.Ξερετε εαν εχει να κανει το οτι ειναι απο το λευκο gt99 το touch screen?

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις αντικατέστησα το touch screen σε cubot gt99(λευκο) ηταν μαυρο κανονηκα,και το touch δεν λειτουργει(δεν ειναι καλιμπραρισμένο).Το κινητο τρεχει custom rom.Ξερετε εαν εχει να κανει το οτι ειναι απο το λευκο gt99 το touch screen?

Σας ευχαριστω.

Προφανώς κατι δεν πήγε καλά η το ποιο πιθανό αυτό το touch screen δεν δουλεύει, μου έχουν τύχη ουκ και λίγα σε iphone 3, 3GS αγορασμένα απο ebay και να μην δουλεύουν...

To εχω αναφέρει και ποιο πανω αν θες εχω ενα ολόκληρο GT99 στο κουτι του ειναι αψεγάδιαστο και δεν λειτουργεί μόνο το ηχείο του

αν το θες pm me.

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από κει που το πήρες να σου δώσουν το πιό πρόσφατο firmware, μήπως η Cubot έβγαλε στο τέλος καμιά σειρά άλλων οθονών, που το driver τους δεν βρίσκεται μέσα στην ROM που φοράς. Δοκίμασε και την πιό πρόσφατη official που υπάρχει στο internet...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια καλησπέρα. Ψάχνω να αγοράσω μια μπαταρία για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλα δεν βρίσκω πουθενα μπορεί να βοηθήσει κάποιος ::::

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

http://www.banggood.com/Original-2200mAh-Battery-For-Cubot-GT99-Smart-Phone-p-81612.html

 

έχω αγοράσει προϊόντα συνολικής αξίας πάνω από 1500€ από αυτούς συμπεριλαμβανομένου και του τηλεφώνου και είναι πολύ καλοί και γρήγοροι στην αποστολή.

 

Άκυρο!! την πάτησα και δεν είδα οτι δεν τις έχουν πια!! :(

Edited by sdssss
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...