Jump to content

Σχέση εξ' αποστάσεως!


johner
 Κοινοποίηση

Μπορεί να υπάρξει σχέση εξ'αποστάσεως;  

268 members have voted

  1. 1. Μπορεί να υπάρξει σχέση εξ'αποστάσεως;

    • Ναί
      130
    • Όχι
      138


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον v@g

 

osoi apadisan OXI poly apla den to xoun zhsei.

pistepste me, NAI!

 

Kάνεις λάθος! Μπορεί να ήσουν η εξαίρεση! Εγώ εβαλα τη δημοσκόπηση για αυτούς που έχουν ζήσει αυτή την εμπειρία, δεν το έθεσα υποθετικά!

Αλλά θα μιλήσω για εμένα και θα σου πω πως πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες συνθήκες και να πετύχεις μια ιδανική κατάσταση για να διατηρηθεί μια σχέση απο απόσταση! Εδώ, πολλοί δεν βλέπουν την κοπέλα τους για 3 μέρες και πάνε με άλλη! Και οι γυναίκες βέβαια δεν πάνε πίσω, αλλά αυτό ανήκει σε άλλο θέμα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον CORE

 

Αλλά δεν μετάνιωσα στιγμή για ότι έγινε ξέροντας ένα πράγμα : Οτι έκανα τα πάντα για να κρατηθεί αυτό που υπήρχε.

 

 

Η προσπάθεια πρέπει να είναι αμοιβαία και όχι μονόπλευρη. Όταν μόνο

ο ένας κάνει τα πάντα για να κρατηθεί μια σχέση, ανεξάρτητα αν είναι από απόσταση ή όχι, κι ο άλλος είναι στον κόσμο του τότε... :'( θα προσπαθήσεις μία φορά, δύο, τρεις... όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση είναι μάταιο.

 

Και ποτέ δεν έδιωξα κανέναν...

Επιλογή σου, όπως νιώθουμε πράττουμε κι αναλόγως.

http://www.danasoft.com/sig/acesn.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή μου φίλη κράτησε σχέση Ελλάδα-Γαλλία 4 χρόνια.

Στο τέλος του τέταρτου ήρθε για χάρη του στην Ελλάδα,ενώ ήταν και κείνος διατεθιμένος να πάει μόνιμα στη Γαλλία-επέλεξε να έρθει εκείνη,αφήνοντας απίστευτη καριέρα και χρήματα.

Τώρα πάνε αισίως για τον έκτο χρόνο.

Είπατε τίποτα; ;)

 

Συνεπώς,αν θέλεις,όλα γίνονται :)

 

dreamer03 χαίρομαι που βρήκες εύστοχο το σχόλιο μου,σου εύχομαι σύντομα να γίνει και πραγματικότητα :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Μια καλή μου φίλη κράτησε σχέση Ελλάδα-Γαλλία 4 χρόνια.

Στο τέλος του τέταρτου ήρθε για χάρη του στην Ελλάδα,ενώ ήταν και κείνος διατεθιμένος να πάει μόνιμα στη Γαλλία-επέλεξε να έρθει εκείνη,αφήνοντας απίστευτη καριέρα και χρήματα.

Τώρα πάνε αισίως για τον έκτο χρόνο.

Είπατε τίποτα; ;)

 

Συνεπώς,αν θέλεις,όλα γίνονται :)

 

dreamer03 χαίρομαι που βρήκες εύστοχο το σχόλιο μου,σου εύχομαι σύντομα να γίνει και πραγματικότητα :)

 

 

Εκείνος τι καριέρα έχει εδώ;;

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

Μια καλή μου φίλη κράτησε σχέση Ελλάδα-Γαλλία 4 χρόνια.

Στο τέλος του τέταρτου ήρθε για χάρη του στην Ελλάδα,ενώ ήταν και κείνος διατεθιμένος να πάει μόνιμα στη Γαλλία-επέλεξε να έρθει εκείνη,αφήνοντας απίστευτη καριέρα και χρήματα.

Τώρα πάνε αισίως για τον έκτο χρόνο.

Είπατε τίποτα; ;)

 

Φαντάζομαι ότι έχει πλήρη επίγνωση του τι έκανε. Μην αρχίσει αν, φτου κακα, χωρίσουν τα "κακούργε μου κατέστρεψες τη ζωή κλπ".

 

Γιατί στην τελική ανάλυση αυτό είναι το δύσκολο στη σχέση από απόσταση, το κατά πόσο είναι διατεθειμένοι αμφότεροι να πληρώσουν το τίμημα της επιλογής τους.

 

Και επειδή συνηθίζεται το "όποιος είναι έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια ξέρει" οφείλω να πω πως τα ξέρω ΜΕΣΑ από το χορό. Δύο σχέσεις εξ αποστάσεως έκανα στη ζωή μου, η μία πήγε άπατη και η άλλη οδήγησε σε γάμο.

 

Πάντως λένε πως η απόσταση είναι για την αγάπη όπως ο αέρας για τη φωτιά. Τη μικρή τη σβήνει αλλά τη μεγάλη τη φουντώνει.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

ενώ ήταν και κείνος διατεθιμένος να πάει μόνιμα στη Γαλλία-επέλεξε να έρθει εκείνη,αφήνοντας απίστευτη καριέρα και χρήματα.

Τώρα πάνε αισίως για τον έκτο χρόνο.

Είπατε τίποτα; ;)

ΚΑΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ? :p :p :p

 

ΥΓ. Μένες πότε με πρόλαβες ρε γμτ και δεν το πήρα χαμπάρι? ;)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Μένες πότε με πρόλαβες ρε γμτ και δεν το πήρα χαμπάρι? ;)

 

είμαι το γρήγορο quote!

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

Πάντως λένε πως η απόσταση είναι για την αγάπη όπως ο αέρας για τη φωτιά. Τη μικρή τη σβήνει αλλά τη μεγάλη τη φουντώνει.

 

 

I couldn't agree more with you :)

http://www.danasoft.com/sig/acesn.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με την κοπέλλα μου γνωριζόμαστε 5 χρόνια, έχουμε δεσμό 4 χρόνια από τα οποία τα 3 ήταν σε απόσταση 250 km + (18μηνό φανταριλίκι included). Το θέμα είναι η αλληλοκατανόηση και η "μαγκία" να υποχωρείς στα θέλω και τα πιστεύω του άλλου. Να κάνεις προσπάθειες να τον/την μάθεις και να τον/την αφήνεις να σε μάθει, να σκέφτεσαι σε διάφορες στριμόκολες καταστάσεις όπως θα σκεφτόταν αυτός/αυτή και γενικότερα να κάνεις προσπάθειες να βρεις τη χρυσή τομή στη σχέση σου. Αλλίως αν κάθεσαι σε ένα βάθρο αγκαλία με τον εγωισμό σου, τότε σαν αποτέλεσμα θα έχεις να μείνεις μόνος/μόνη σου και να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.

 

Για όσους θέλουν να μάθουν, μετακόμισα στη πόλη που μένει η κοπέλλα μου, έιμαι ήδη αρραβωνιασμένος μαζί της και σε λίγους μήνες, πάμε για γάμο. Αυτά.

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Αλλίως αν κάθεσαι σε ένα βάθρο αγκαλία με τον εγωισμό σου, τότε σαν αποτέλεσμα θα έχεις να μείνεις μόνος/μόνη σου και να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.

 

Για όσους θέλουν να μάθουν, μετακόμισα στη πόλη που μένει η κοπέλλα μου, έιμαι ήδη αρραβωνιασμένος μαζί της και σε λίγους μήνες, πάμε για γάμο.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Congrats for the engagement :D

http://www.danasoft.com/sig/acesn.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Με την κοπέλλα μου γνωριζόμαστε 5 χρόνια, έχουμε δεσμό 4 χρόνια από τα οποία τα 3 ήταν σε απόσταση 250 km + (18μηνό φανταριλίκι included). Το θέμα είναι η αλληλοκατανόηση και η "μαγκία" να υποχωρείς στα θέλω και τα πιστεύω του άλλου. Να κάνεις προσπάθειες να τον/την μάθεις και να τον/την αφήνεις να σε μάθει, να σκέφτεσαι σε διάφορες στριμόκολες καταστάσεις όπως θα σκεφτόταν αυτός/αυτή και γενικότερα να κάνεις προσπάθειες να βρεις τη χρυσή τομή στη σχέση σου. Αλλίως αν κάθεσαι σε ένα βάθρο αγκαλία με τον εγωισμό σου, τότε σαν αποτέλεσμα θα έχεις να μείνεις μόνος/μόνη σου και να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.

 

Για όσους θέλουν να μάθουν, μετακόμισα στη πόλη που μένει η κοπέλλα μου, έιμαι ήδη αρραβωνιασμένος μαζί της και σε λίγους μήνες, πάμε για γάμο. Αυτά.

 

 

Να και αλλο ενα παρα πολυ αισιο "τελος" σε μια σχεση εξ' αποστασεως! Τα θερμα μου συγχαρητηρια και στους 2 σας για την αγνη εφαρμογη και αποδειξη των ανωθε γραφομενων. Ευχομαι ειλικρινα οτι καλυτερο και παντα μαζι. Και αν ψαχνετε κουμπαρο... εδω ειμαστε ;) ;)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Προς david : Ο φίλος της είναι μάγειρας χωρίς κάτι σταθερό.

Η κοπέλα είχε φοβερή καριέρα σε χόρο που ανθεί στη Γαλλία και ταυτόχρονα δούλευε και σε κάποια άλλη με φοβερές αποδοχές..

Απόρησα που τα άφησε όλα αυτά αλλά το έκανε απόλυτα συνειδητά γιατί ήθελε να ζήσει στην Ελλάδα - όσο τρελό κι αν ακούγεται :p - οπότε δε νομίζω να ζητήσει τα "ρέστα"

 

Συγχαρητήρια σε menes και astrolavo που τα κατάφεραν :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Προς david : Ο φίλος της είναι μάγειρας χωρίς κάτι σταθερό.

Η κοπέλα είχε φοβερή καριέρα σε χόρο που ανθεί στη Γαλλία και ταυτόχρονα δούλευε και σε κάποια άλλη με φοβερές αποδοχές..

Απόρησα που τα άφησε όλα αυτά αλλά το έκανε απόλυτα συνειδητά γιατί ήθελε να ζήσει στην Ελλάδα - όσο τρελό κι αν ακούγεται :p - οπότε δε νομίζω να ζητήσει τα "ρέστα"

 

Συγχαρητήρια σε menes και astrolavo που τα κατάφεραν :)

 

 

 

Πιστεύω ο μάγειρας ότι θα είχε καλύτερη τύχη στην γαλλία στον επαγγελματικό τομέα. όμως, αφου όπως λες ο κύριος λόγος που ήρθε ειναι επειδή δεν ήθελε να ζήσει στην γαλλία, τότε ΟΚ. Αν και έπρεπε να κάτσει 5-10 χρονάκια να τα κονομήσει χοντρά (με τον μάγειρα εκεί) και να ρθουν μετά να ανοίξουν ένα εστιατόριο και μια φάρμα ;-)

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως και οι 2 ήταν διατεθιμένοι να αφήσουν τη χώρα τους και να ζήσουν αλλού για να είναι μαζί :)

 

Το έκανε η κοπέλα και ευτυχώς για μενα :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω επειδη ειμαι ακομα στην αρχη (3 μηνες μονο) το πιο δυσκολο για μενα προς το παρον ειναι οτι καθε μεσημερι γυρναω σε ενα αδειο σπιτι(125τ. ειναι το ατιμο :p ) και μ'ενοχλει αλλα επειδη θελω οσο τιποτε αλλο να πετυχει αυτη η σχεση θα προσαπαθησω οσο μπορω να τα καταφερω....wish me luck :)

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έδωσες μόνος σου πιστεύω :

 

Αρχικό Μήνυμα από τον exmanos

 

θελω οσο τιποτε αλλο να πετυχει αυτη η σχεση θα προσπαθησω οσο μπορω να τα καταφερω....

 

 

Ελπίζω να λέει και κέινη το ίδιο! Good luck :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά έχω παρατηρήσει ότι από όσους έχουν αναφέρει εδώ ότι έχουν/είχαν σχέση εξ αποστάσεως συνήθως τους κράτησε για πάνω από ένα χρονο(ίσως και 2).μήπως τελικά οι σχέσεις από απόσταση κρατάνε (συνήθως) και πιο πολύ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GiannisKr

 

Άσχετο αλλά έχω παρατηρήσει ότι από όσους έχουν αναφέρει εδώ ότι έχουν/είχαν σχέση εξ αποστάσεως συνήθως τους κράτησε για πάνω από ένα χρονο(ίσως και 2).μήπως τελικά οι σχέσεις από απόσταση κρατάνε (συνήθως) και πιο πολύ?

 

 

σωστη παρατηρηση ;)

Ρε λες τελικα? :worry:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον exmanos

 

Παιδια απ'το στομα σας και στου θεου τ'αυτι..:)

 

 

Ε, δεν είστε και τοοοοοοόσο μακριά...

Τρεις ωρίτσες δρόμος... ;)

Θα τα καταφέρετε. :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις μια σχέση εξ αποστάσεως αναρωτήσου: Είσαι διατεθημένος να πάρεις τα ρίσκα που αυτή συνεπάγεται;

 

Είναι γνωστό τοις πάσοι ότι μάτια που δε βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται όσο και αν εσύ και εκείνη "ορκίζεστε" για το αντίθετο.

 

Και κάτι άλλο... όσο δύσκολος είναι ο αποχωρισμός άλλο τόσο δύσκολο θα είναι -αν τα καταφέρετε- να βρεθείτε πάλι μαζί, για τα καλά.

 

Ό,τι και αν γίνει σου εύχομαι καλή τύχη.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

Πριν κάνεις μια σχέση εξ αποστάσεως αναρωτήσου: Είσαι διατεθημένος να πάρεις τα ρίσκα που αυτή συνεπάγεται;

 

Είναι γνωστό τοις πάσοι ότι μάτια που δε βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται όσο και αν εσύ και εκείνη "ορκίζεστε" για το αντίθετο.

 

Και κάτι άλλο... όσο δύσκολος είναι ο αποχωρισμός άλλο τόσο δύσκολο θα είναι -αν τα καταφέρετε- να βρεθείτε πάλι μαζί, για τα καλά.

 

Ό,τι και αν γίνει σου εύχομαι καλή τύχη.

 

 

ποια είναι τα ρίσκα μενες; εχω 3 χρόνια σχέση εξ αποστάσεως και το μάτια που δεν βλέπονται δεν ισχύει σε εμάς τουλάχιστον ίσα ίσα αυξάνει τον ποθο.

τα εχω ξαναπεί... δεν είναι η απόσταση που χαλάει μια σχέση.. αν χαλάσει υπάρχουν άλλα προβλήματα (όπως έλλειψη εμπιστοσύνης, έλλειψη κατανόησης που ειναι τα πιο σημαντικά για να διατηρηθεί μια σχεση) που η αποσταση τα βγαζει πιο γρήγορα στην επιφανεια._

ξερω ατομο που επι χρονια εκανε διπλη ζωη και η κοπελα του δεν ήξερε τιποτα! στην ίδια πόλη μιλάμε τώρα, κάποια στιγμή βέβαια όλα μαθαίνονται

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον thehobbit

ποια είναι τα ρίσκα μενες; εχω 3 χρόνια σχέση εξ αποστάσεως και το μάτια που δεν βλέπονται δεν ισχύει σε εμάς τουλάχιστον ίσα ίσα αυξάνει τον ποθο.

 

Όσα φέρνει μια στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος. Θα μου πεις, μήπως αυτό δεν μπορεί να συμβεί και σε μια σταθερή σχέση; Σαφώς, αλλά η εξ αποστάσεως είναι ipso facto μεγαλύτερου ρίσκου.

 

Και στην τελική-τελική εγώ δεν είπα ότι ντε και σώνει δε θα πετύχει, άλλωστε σε μένα πέτυχε. Ωστόσο παραμένει αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι οι πιθανότητες επιτυχίας είναι σημαντικά μικρότερες συνεπώς ο κίνδυνος αποτυχίας μεγαλύτερος.

 

Και κάτι στο οποίο δεν έδωσες σημασία αλλά θα το βρεις μπροστά σου όταν και αν με το καλό βρεθείτε πάλι μαζί. Ο πρώτος καιρός, μετά τον ενθουσιασμό της "επανασύνδεσης", θα είναι δύσκολος.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...