Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παρατηρήσει πως εν αντιθεση με τη ληψη σηματος κινητης και wifi, το σημα του δεκτη gps δεν ειναι και το πιο δυνατό.

Π.χ δεν κλειδωνει και τοσους δορυφόρους και χανει το σημα σχετικα ευκολα μολις βρεθω κατω απο καποιο εμπόδιο.

Αυτη τη στιγμη το συγκρινω διπλα διπλα με το m8 (εσωτερικα στο σπιτι βέβαια), το μεν htc χωρις καρτα μεσα και βοηθεια δικτυου μονο wifi, κλειδωμα 8 με 11 δορυφόρους και σταθερο, το p9 4 με 5 το πολυ και αυτο να χανεται κατα περιοδους.

Το εχει παρατηρήσει καποιος αλλος?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσπαθω να συνδεσω το p9 με τον mac μεσω του android file transfer αλλα δυστηχως μου πεταει ενα παραθυρο οτι δεν μπορει να συνδεθει. Το προβλημα ειναι γνωστο και εμφανιζεται σε πολλα τηλεφωνα. καποια βιντεακια που ειδα στο youtube δεν με βοηθησαν και πολυ μιας και εδειχναν αλλα τηλεφωνα και το μενου ηταν καπως διαφορετικο. Αν επισης εχετε να προτεινεται καποια εφαρμογη αλλη να την ακουσω. Εβαλα το airdroid, αλλα ζηταει λεφτα για να εχεις προσβαση στην εξωτερικη καρτα.
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να συνδεσω το p9 με τον mac μεσω του android file transfer αλλα δυστηχως μου πεταει ενα παραθυρο οτι δεν μπορει να συνδεθει. Το προβλημα ειναι γνωστο και εμφανιζεται σε πολλα τηλεφωνα. καποια βιντεακια που ειδα στο youtube δεν με βοηθησαν και πολυ μιας και εδειχναν αλλα τηλεφωνα και το μενου ηταν καπως διαφορετικο. Αν επισης εχετε να προτεινεται καποια εφαρμογη αλλη να την ακουσω. Εβαλα το airdroid, αλλα ζηταει λεφτα για να εχεις προσβαση στην εξωτερικη καρτα.

 

τελικα επρεπε να πατησω στην μπαρα ειδοποιησεων και να επιλεξω την επιλογη αρχεια. Οποτε λυθηκε το προβλημα.

Βεβαια προεκυψε ενα αλλο. Περασα ενα ringtone μεσα και ενω δειχνει στο android file transfer οτι εχει περασει κανονκα οταν μπαινω στην εφαρμογη μουσικη του τηλεφωνου εκει δεν φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα guys κ χρόνια πολλά λόγο ημέρας.ερωτηση ...μπορώ να κάνω unroot την συσκευή κ κλείδωμα bootloader?κ αν ναι κάποιον οδηγό παρακαλώ.ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά με τα της οθόνης που έλεγα στο προηγούμενό μου post. Πήρα και ένα δεύτερο P9 κουτάτο το άνοιξα και έκανα σύγκριση με το πρώτο δίπλα δίπλα. Έχουν τεράστια διαφορά στα χρώματα με τις default ρυθμίσεις, το ένα έχει αρκετά κοκκινωπή απόχρωση και αλλοιώνει το μαύρο των γραμμάτων σε άσπρο φόντο κάνοντάς το μπλε-μωβ πάνω στο scrolling, το άλλο έχει αρκετά κιτρινο-πρασινωπή απόχρωση και δεν έχει το παραπάνω θέμα αλλά έχει και αυτό παρόμοιο ghosting που δεν ενοχλεί όμως λόγω του ότι δεν αλλάζει το χρώμα του μαύρου... Προφανώς η Huawei φοράει ότι panel βρει σε κάθε συσκευή όπως κάνουν πολλές εταιρίες. Και οι δύο συσκευές είχαν αγοραστεί τατυτόχρονα σφραγισμένες από Κωτσόβολο οπότε λογικά είναι και από την ίδια παρτίδα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα μικρό πρόβλημα με το p9 μου που αφορά το cosmote τέλειο σήμα. Ενώ η συσκευή μου πιάνει φουλ σήμα με το cosmote τέλειο σήμα, μου χάνει τα δεδομένα. Στην καλύτερη περίπτωση πιάνει 3g χωρίς να αλλάζει σε H και φυσικά δεν έχει ίντερνετ. Άμα ανοίξω το Wi-Fi και το κλείσω, μετά χάνει και την ένδειξη 3g. Υπάρχει λέτε καμία ασυμβατότητα με το είδος δικτύου που χρησιμοποιεί η cosmote? Σημειώστε οτι η συσκευή της συζύγου μου lg g2 mini δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο κάνει με s7, ενώ στο iphone παίζει κανονικά

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα μικρό πρόβλημα με το p9 μου που αφορά το cosmote τέλειο σήμα. Ενώ η συσκευή μου πιάνει φουλ σήμα με το cosmote τέλειο σήμα, μου χάνει τα δεδομένα. Στην καλύτερη περίπτωση πιάνει 3g χωρίς να αλλάζει σε H και φυσικά δεν έχει ίντερνετ. Άμα ανοίξω το Wi-Fi και το κλείσω, μετά χάνει και την ένδειξη 3g. Υπάρχει λέτε καμία ασυμβατότητα με το είδος δικτύου που χρησιμοποιεί η cosmote? Σημειώστε οτι η συσκευή της συζύγου μου lg g2 mini δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.

 

Μετά από 3 μέρες χρήσης μου έκανε το ίδιο για πρώτη φορά...ενώ δείχνει οτι έχω 4G και 4G+, δεν άνοιγε σελίδες ή τις άνοιγε λες και το σήμα ήταν Edge....Το ίδιο πρόβλημα είχα και στο S4 (συχωρεμένο) και στο j3....Για μένα δεν γίνεται να φταίει το κινητό αλλά το Υπέρτατο σήμα της Cosmote....Όταν του έκανα επανεκκίνηση δούλεψε πάντως.

 

Btw ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι κατεβάζω ένα παιχνίδι που έχω αγοράσει και όταν το ανοίγει μετά από 1 λεπτό σχεδόν κλείνει αυτόματα και γυρίζει στο home screen. Μήπως ξέρεις κάποιος τι μπορεί να φταίει; Έψαξα στο google αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

και ουαλααααααα μου το κλέψανε σήμερα (η το έχασα)

 

έχει χάρη που εχω ακόμη το p8 :p

 

https://www.google.com/android/devicemanager μήπως προλάβεις να κάνεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.com/android/devicemanager μήπως προλάβεις να κάνεις τίποτα

 

τα είχα ξεριζωμένα από την συσκευη ετσι και αλλιώς αυτά

 

απλα ετσι για σπάσιμο πήγα μπλόκαρα το imei και τέλος ας το χαρούν σαν ipod :D

Link to comment
Share on other sites

τα είχα ξεριζωμένα από την συσκευη ετσι και αλλιώς αυτά

 

απλα ετσι για σπάσιμο πήγα μπλόκαρα το imei και τέλος ας το χαρούν σαν ipod :D

 

απο περιέργεια πήγες αστυνομία να δηλώσεις την κλοπή με το IMEI σου;

Link to comment
Share on other sites

και ουαλααααααα μου το κλέψανε σήμερα (η το έχασα)

 

έχει χάρη που εχω ακόμη το p8 :p

 

Ατυχια μεγαλη!

Εγω του εχω επανω το androidlost γι'αυτη τη δουλειά. Πολύ καλο.

Αχρείαστο να ειναι βέβαια...

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

απο περιέργεια πήγες αστυνομία να δηλώσεις την κλοπή με το IMEI σου;

Yap, είναι και δίπλα μου τους ξέρω όλους :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ατυχια μεγαλη!

Εγω του εχω επανω το androidlost γι'αυτη τη δουλειά. Πολύ καλο.

Αχρείαστο να ειναι βέβαια...

Καλά δεν κλαίω κιόλας εγώ φταίω ποιο πολύ καθος το παραταγα όπου να ναι.. Τα iPhone τι να πουν 2 έχουν κάνει φτερά

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα γυαλί και δεξιά αριστερά δεν πιάνει όλη την οθόνη και έχω ξενερώσει... Έχετε να προτείνετε κάποιο;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα γυαλί και δεξιά αριστερά δεν πιάνει όλη την οθόνη και έχω ξενερώσει... Έχετε να προτείνετε κάποιο;

Δεν υπάρχει κάποιο True tempered glass που να κάνει σε curved οθόνες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς γιατί η κατανάλωση των apps είναι κάποιες πολύ λίγες φορές πολύ χαμηλή, ενώ τις περισσότερες φορές είναι υψηλή? Μιλάω για standby το τηλέφωνο. Το είχα παρατηρήσει και στο htc one m8 που είχα αυτό. Σήμερα ας πούμε τα apps είχαν καταναλώσει μόλις 27% ενώ τις περισσότερες φορές παίζουν από 47% ως 52% σε standby. Αυτό φάνηκε και στην μπαταρία η οποία πήγε πολύ καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω μήπως και έχει γίνει και σε κάποιον από σας...χθές έκανα μια επανεκίνηση στο κινητό και με το που άνοιξε ήταν σαν να έχει γίνει reset στις ρυθμίσεις.Επίσης πλέον μου εμφανίζει μονίμως στην μπάρα ειδοποιήσεων το τύπο σύνδεσης στο δίκτυο καθώς και στο μενού με τα είδη δικτύων έχει καμιά δεκαριά συνδυασμούς και επιλογές δικτύων.Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο.Επίσης πλέον συνδέεται και σε 4G+ (το δείχνει κιόλας).
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις εμφανίζει τον τυπο συνδεσης? Καμιά δεκαριά είδη δικτύων?

Και πιο πριν δηλαδή δεν σου συνδέονταν σε 4g?

 

 

 

Sent from my HUAWEI P9, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας συμφορουμιτες. Εχω το p9 branded cosmote. Σε προηγουμενες σελιδες ειδα να μιλάτε για αναβαθμίσεις. Αυτες χρειαζεται να εισαι rooted για να γινουν; Υπαρχει ελπιδα να παρουμε μεσω ota καποια απο αυτές; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
lg g2- ipad air-P9-iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις εμφανίζει τον τυπο συνδεσης? Καμιά δεκαριά είδη δικτύων?

Και πιο πριν δηλαδή δεν σου συνδέονταν σε 4g?

 

 

 

Sent from my HUAWEI P9, using Tapatalk.

Καμία δεκαπενταριά δίκτυα μου βγάζει.Οχι συνδεόταν κανονικά σε 4g απλά δεν συνδεόταν σε 4g+..ως προς τα δίκτυα νομίζω ότι βγάζει όλες τις διαθέσιμες μπάντες.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα και σχετικό νήμα στο XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας συμφορουμιτες. Εχω το p9 branded cosmote. Σε προηγουμενες σελιδες ειδα να μιλάτε για αναβαθμίσεις. Αυτες χρειαζεται να εισαι rooted για να γινουν; Υπαρχει ελπιδα να παρουμε μεσω ota καποια απο αυτές; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Branded cosmote έχω και εγώ. Η τελευταία που έχει βγει είναι η Β180.

Οδηγίες υπάρχουν step by step. Θα βρεις link στο πρώτο ποστ του νήματος, κάτω - κάτω.

Για ΟΤΑ δεν γνωρίζω τα σχέδια της Cosmote και τι σκοπεύει να δώσει.

Καμία δεκαπενταριά δίκτυα μου βγάζει.Οχι συνδεόταν κανονικά σε 4g απλά δεν συνδεόταν σε 4g+..ως προς τα δίκτυα νομίζω ότι βγάζει όλες τις διαθέσιμες μπάντες.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα και σχετικό νήμα στο XDA

Δεν έχω ιδέα γιατί έγινε κάτι τέτοιο. Περίεργο.

Αν έχεις πρόβλημα πάντως μπορείς να φλασαρεις εκ νέου οποιο firmware θέλεις.

Υπάρχει link στο πρώτο ποστ.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...