Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος ο λόγος να υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση και να μη σου δίνει φορτιστή;

 

Όταν φορτίζει γρήγορα βγάζει κάπου κάποια ένδειξη; να δοκιμάσω έναν από ένα Samsung για αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιος ο λόγος να υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση και να μη σου δίνει φορτιστή;

 

Όταν φορτίζει γρήγορα βγάζει κάπου κάποια ένδειξη; να δοκιμάσω έναν από ένα Samsung για αυτό ρωτάω

 

Δεν θα κανει της samsung και κανενας quick charge .

H huawei εχει δικο της επεξεργαστη και υποστηριζεται απο δικους της φορτιστες.

Οταν φορτιζει γρήγορα παντως σου βγαζει μύνημα " γρηγορη φορτιση" μολις κουμπωσεις το φορτιστη οπως επισης στο εικονίδιο της μπαταρίας εμφανίζονται δυο κεραυνοί.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου τότε.

Το μύνημα στο πεταει μολις συνδεσεις το φορτιστη?

Αν οχι τοτε φορτιζει κανονικα.

Στο plus ενημερωτικα κανει περιπου 1,5 ωρα απο 15-100% με 3400 μπαταρία ομως

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι οταν το φορτιζεις να μην το σκαλιζεις αν θες να εχει μακροζωία η μπαταρια σου.

Εκτος απο μπαταρία ομως λογω αυξημενων θερμοκρασιων μπορει να εχεις και αλλου παρενέργειες οπως τα λεει ο φιλος παραπανω.Και το htc m8 οταν το σκαλιζα την ωρα της φόρτισης , δεν ανεβαινε το ποσοστο.

Προφανώς κοβει το κυκλωμα ωστε να μην υπάρχει υπερθέρμανση. Τα lg τωρα γιατι συνεχιζαν να φορτιζουν δεν γνωρίζω να σου πω, παντως το μονο σιγουρο ειναι πως θα ζεματαγαν κυριολεκτικά.

Η συσκευη υποστηριζει γρήγορη φορτιση αλλα θελει τον κατάλληλο φορτιστη.

Ο φορτιστης του plus κανει αν σε ενδιαφέρει.

 

μολις έκανα εν τεστ

 

σύνδεσα usb amperometro στον φορτιστη του p9 plus

 

όσο το είχα σε αναμονη γύρο στα 2,0 2,03 A τραβούσε μολις το ανοιξα και άρχισα να το ζορίζω λίγο και άρχισε να βγάζει ζέστη έπεσε στα 1A και μολις ανοιξα το παιχνίδι εκεί έπεσε στα 0,6a

με λίγα λόγια huawei έβαλε ασφάλεια στην φόρτιση για να αποφύγει ζημίες λόγο βλακείας (χρήση και φόρτιση) και ζημιές από bum :D (αν υπερθερμανθεί κόβει παροχή στο minimum)

 

respect και να θέλει καποιος να του κάνει ζημιά δεν μπορεί :D:D:D

α ναι btw αυτή η ασφάλεια μπορεί να απενεργοποιηθεί για τους λάτρεις των εκρήξεων :D:D:D

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζει qc 2.0 ή 3.0 νομιζω. Θελει φορτιστη της huawei,με hisilicon fast charge.

 

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1P4nLKXXXXXc_XVXXq6xXFXXX1/Original-5V-OR-9V-2A-EU-US-UK-Fast-font-b-Quick-b-font-font-b.jpg

 

Απο ελληνικα μαγαζια εδω βρηκα κατι παρομοιο,αλλα δεν το εχω δοκιμασει να ξερω σιγουρα. Αμα μεγενθυνω τη φωτο φαινεται να γραφει 9v/2A:

 

http://www.e-shop.gr/huawei-fast-universal-charger-2000mah-white-p-TEL.029655

Link to comment
Share on other sites

μολις έκανα εν τεστ

 

σύνδεσα usb amperometro στον φορτιστη του p9 plus

 

όσο το είχα σε αναμονη γύρο στα 2,0 2,03 A τραβούσε μολις το ανοιξα και άρχισα να το ζορίζω λίγο και άρχισε να βγάζει ζέστη έπεσε στα 1A και μολις ανοιξα το παιχνίδι εκεί έπεσε στα 0,6a

με λίγα λόγια huawei έβαλε ασφάλεια στην φόρτιση για να αποφύγει ζημίες λόγο βλακείας (χρήση και φόρτιση) και ζημιές από bum :D (αν υπερθερμανθεί κόβει παροχή στο minimum)

 

respect και να θέλει καποιος να του κάνει ζημιά δεν μπορεί :D:D:D

α ναι btw αυτή η ασφάλεια μπορεί να απενεργοποιηθεί για τους λάτρεις των εκρήξεων :D:D:D

 

Σ'ευχαριστούμε για τα αναλυτικά τεστακια σου φιλε egodemis!

Ενημερωτικα πως μπορει να απενεργοποιηθει η ασφάλεια?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστούμε για τα αναλυτικά τεστακια σου φιλε egodemis!

Ενημερωτικα πως μπορει να απενεργοποιηθει η ασφάλεια?

 

στο build prop έχει μια γραμμή που απλά απο 1 την κάνεις 0 και τέλος....... (θελει root προφανώς)

και όχι δεν συνιστάτε... και να μην κάνει μπαμ την μπαταρια θα την ξεσκίσει μια τέτοια χρήση και οθονη θα βγάλει κιτρινίλα (βλ ολα τα lg)

 

μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η λειτουργία καθώς η μπαταρίες δεν χαλάνε από γρήγορη φόρτιση αλλά από θερμοκρασίες που ανεβάζουν κατά την διάρκεια της... ετσι είναι άκρος έξυπνο που σε περίπτωση που ανεβάζει θερμοκρασία απλά να ρίχνει την παροχή (ανάλογα με την θερμοκρασία)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

στο build prop έχει μια γραμμή που απλά απο 1 την κάνεις 0 και τέλος....... (θελει root προφανώς)

και όχι δεν συνιστάτε... και να μην κάνει μπαμ την μπαταρια θα την ξεσκίσει μια τέτοια χρήση και οθονη θα βγάλει κιτρινίλα (βλ ολα τα lg)

 

Μαλιστα!

Εννοείται πως και δεν συνίσταται απλα και μονο να εμπλουτισουμε τις γνώσεις μας :)

Respect και απο μενα στη Huawei

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!

Εννοείται πως και δεν συνίσταται απλα και μονο να εμπλουτισουμε τις γνώσεις μας :)

Respect και απο μενα στη Huawei

 

η αλήθεια είναι ούτε εγω ήξερα ότι εχει κάτι τετοιο μου κινήσατε απλά το ενδιαφέρον....

θυμάμαι ειχα το g4 και ο μικρός ξάδελφος πάντα το έπαιρνε στα χέρια όταν φόρτιζε και έπαιζε ενα παιχνιδάκι που είχε...

 

διο φορές μου έλιωσε την οθονη ο μικρός (κιτρινίλα από λυομένη κόλα)

Link to comment
Share on other sites

μολις έκανα εν τεστ

 

σύνδεσα usb amperometro στον φορτιστη του p9 plus

 

όσο το είχα σε αναμονη γύρο στα 2,0 2,03 A τραβούσε μολις το ανοιξα και άρχισα να το ζορίζω λίγο και άρχισε να βγάζει ζέστη έπεσε στα 1A και μολις ανοιξα το παιχνίδι εκεί έπεσε στα 0,6a

με λίγα λόγια huawei έβαλε ασφάλεια στην φόρτιση για να αποφύγει ζημίες λόγο βλακείας (χρήση και φόρτιση) και ζημιές από bum :D (αν υπερθερμανθεί κόβει παροχή στο minimum)

 

respect και να θέλει καποιος να του κάνει ζημιά δεν μπορεί :D:D:D

α ναι btw αυτή η ασφάλεια μπορεί να απενεργοποιηθεί για τους λάτρεις των εκρήξεων :D:D:D

 

Στο G5 όμως που έχω φορτίζει σε ελάχιστα λεπτά και καθώς παίζεις απαιτητικά παιχνίδια φορτίζει ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ και δεν ζεσταίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ. Ένα από τα λίγα την που δεν ζεσταίνονται....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν γίνεται αυτο που λες.

Ενα απαιτητικό παιχνίδι οπως λες φερνει την cpu-gpu στα ορια τους οποτε επομενο ειναι να ανεβαζει θερμοκρασιες η συσκευή.

Βαλε και τη ταχυφορτιση απο πανω τοτε εχουμε πανηγύρι.

Μερικες φορες που εχω σερφαρει απλα με ταυτόχρονη φόρτιση στο htc, επιανε 40-43αρια για πλακα οπου και εκοβε και κραταγε σταθερο το ποσοστο.

Μολις το αφηνες λιγο και κρυωνε τοτε συνεχιζε σιγά-σιγά να επανέρχεται.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Πιάσε ένα G5 σε ένα πλαίσιο ας πούμε που τα έχουν ανοιχτά... Θα καταλάβεις αμέσως.... Σκέψου σε πλοήγηση με δεδομένα και GPS ταυτόχρονα και φόρτιση γρήγορη στο αμάξι, πάλι ΔΕΝ ζεσταίνεται το G5 ενώ το P9 η το A5 16 βραζουν....

 

Δεν είναι κατι κρυφό, πήγαινε δες το κάπου Να καταλάβεις.... Είναι κρύο ότι και Να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Πιάσε ένα G5 σε ένα πλαίσιο ας πούμε που τα έχουν ανοιχτά... Θα καταλάβεις αμέσως.... Σκέψου σε πλοήγηση με δεδομένα και GPS ταυτόχρονα και φόρτιση γρήγορη στο αμάξι, πάλι ΔΕΝ ζεσταίνεται το G5 ενώ το P9 η το A5 16 βραζουν....

 

Δεν είναι κατι κρυφό, πήγαινε δες το κάπου Να καταλάβεις.... Είναι κρύο ότι και Να κάνεις

 

Τι να σου πω.

Προσωπικα οσες συσκευές το επιχείρησα ολες το ιδιο συμπεριφερονταν.

Το ιδιο και σε ενα s4 και tablet nexus 9.

Στο πλαισιο ολες οι συσκευες ειναι 100% φορτισμένες και απλα ο φορτιστης τις διατηρει στο ποσοστο αυτο.

Το κυκλωμα κοβει αυτοματα εκει πανω γιαυτο και ειναι δροσερες παρολο που ειναι συνδεδεμενος ο φορτιστης.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Βάλε να παίξεις ένα παιχνίδι. Η αν τύχει να πιάσεις ένα G5 ποτέ δοκίμασε το στο τέρμα να δεις ότι είναι πάντα δροσερό. Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση..
Link to comment
Share on other sites

εχω δωκιμασει το g5 μερικες φορες (οχι στο καταστιμα) ενας γνοστος το εχει

 

με 90 95% φωτισμό (manual) και 4g browsing ζεματούσε πάντως(όπως και κάθε συσκευη που εχω πιάσει με αυτή την χρήση ) σε κάτι άλλο δεν δοκίμασα (γιατί αυτό χρειάστηκα όσες φορές το χρησιμοποιούσα) αν προσθέσουμε σε αυτή την χρήση και φόρτιση θα γίνει χάος....

 

από την άλλη αν βαλεις τερμα κάτω το φως ακόμη και σε φόρτιση δεν ανεβάζει τρέλες θερμοκρασίες (ανεβάζει και πάλι απλά οχι σε βαθμό να κιτρινίζουν οθόνες κλπ) αλλα και παλι 10% φωτισμού δεν το λες και κάτι καλο

 

και αφου αναφέρθηκε το g5 έχουν αρκετά άτομα το θέμα με την υπερθέρμανση

http://forum.xda-developers.com/lg-g5/help/lg-g5-overheating-t3349430

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας.

Η LG με το G5 μπορεί να ανακάλυψε τον τέλειο αγωγό και να μηδενησε τις απώλειες γι' αυτό και είναι πάντα κρύο. Δεν συζητάμε όμως για το g5 εδώ.

Το Ρ9 αντιθέτως ζεστενεται, εντός λογικών ορίων ευτυχώς. Ειδικά αμα παίζεις και παιχνίδια ενώ φορτίζεται, φεύγεις και από αυτά τα όρια.

Ο καθένας κάνει οτι θέλει με την συσκευή του. Την πλήρωσε και εφόσον γουσταρει μπορεί και να την ....... Μπιπ.

Αυτό όμως δεν αλλάζει το οτι δεν είναι σωστή χρήση αυτή. Αυτό είναι άλλο καπέλο.

Μετα φυσικά, όταν θα αρχίσουν τα προβλήματα (γιατί θ' αρχίσουν), θα διαμαρτύρεται βεβαίως γιατί δεν βγήκε καλό το τηλέφωνο. Έτσι είναι αυτά.

Όμως είναι δικαίωμά του.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.

Έχει double tap γύρω να ξυπνάει η συσκευή??

Ή μόνο απ το πλαϊνο πλήκτρο

Μιλάω για τις φορές που το έχω στο τραπέζι ή σε κομοδίνο γραφείο να μη χρειάζεται να το σηκώσω ή να πατάω μόνο το πλαϊνο πλήκτρο

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η απόκριση του κινητού στο touch πως σας φαίνεται; Εγώ ερχόμενος από Sony Xperia Z3 μπορώ να πω πως το huawei έχει αρκετά μεγάλο input lag στο touch καθώς και πως η οθόνη είναι αργή και έχει ghosting. Μπορεί να είναι super smooth το scrolling αλλά δεν είναι το default για android με αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τα παραπάνω να κουράζει η χρήση του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.

Έχει double tap γύρω να ξυπνάει η συσκευή??

Ή μόνο απ το πλαϊνο πλήκτρο

Μιλάω για τις φορές που το έχω στο τραπέζι ή σε κομοδίνο γραφείο να μη χρειάζεται να το σηκώσω ή να πατάω μόνο το πλαϊνο πλήκτρο

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι, δυστυχώς. Είναι ένα απο τα χρήσιμα πραγματακια που για ανεξήγητο λόγο έκοψαν απο το Ρ8 στο Ρ9.

Παιδιά η απόκριση του κινητού στο touch πως σας φαίνεται; Εγώ ερχόμενος από Sony Xperia Z3 μπορώ να πω πως το huawei έχει αρκετά μεγάλο input lag στο touch καθώς και πως η οθόνη είναι αργή και έχει ghosting. Μπορεί να είναι super smooth το scrolling αλλά δεν είναι το default για android με αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τα παραπάνω να κουράζει η χρήση του.

Κοίτα, επειδή ήρθα από note4 ήμουν προετοιμασμένος για κατώτερο touch. Όπως και να το κάνουμε την ακρίβεια και την αμεσότητα του wacom δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού. Ναι η αίσθηση δεν είναι και η καλύτερη δυνατή αλλά όχι οτι δημιουργεί και πρόβλημα.

Οσον αφορά το ghosting, εγώ προσωπικά δεν έχω δει κάτι. Έχει ενα ελαφρό smearing στις χαμηλές φωτεινότητες (μαυρο φοντο - λευκο γραμμα) αλλά εξαφανίζεται μόλις ανέβει λίγο η φωτεινότητα. Πιστεύω οτι είναι θέμα driver όμως γιατί με την Β140 δεν το είχα, ενώ το παρατήρησα στην Β180.

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις αλλάζει η φωτεινότητα? Δεν εχω παρατηρήσει κάτι. Μήπως το κάνει σε συγκεκριμένες εφαρμογές που μπορεί οι ίδιες να ελέγχουν παραμέτρους απεικόνισης?

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μελλοντικός κάτοχος P9 μετά από σφοδρή σύγκρουση του παλιού μου s4 σε τοίχο....Από τα σχόλια του κινητού που έχουν αναρτήσει πολλοί χρήστες του έχω συμπεράνει ότι είναι πολύ καλή συσκευή, ειδικά για τα λεφτά της. Παρεμπιπτόντως, ψάχνω για tempered glass αυτή τη στιγμή και βρήκα αυτή, δεν ξέρω όμως αν είναι καλή. Διάβασα μερικά σχόλια ότι δεν υπάρχουν πολλά TGlass που να καλύπτουν ολόκληρη την πρόσοψη.

 

Tempered Glass: http://tinyurl.com/zduuyt2

 

Έχω αποφασίσει να βάλω και αυτή την θήκη: http://tinyurl.com/hjbjaye

 

Λέτε να έχω θέμα και να μην "κάθεται" καλά η θήκη με το Screen Protector;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μελλοντικός κάτοχος P9 μετά από σφοδρή σύγκρουση του παλιού μου s4 σε τοίχο....Από τα σχόλια του κινητού που έχουν αναρτήσει πολλοί χρήστες του έχω συμπεράνει ότι είναι πολύ καλή συσκευή, ειδικά για τα λεφτά της. Παρεμπιπτόντως, ψάχνω για tempered glass αυτή τη στιγμή και βρήκα αυτή, δεν ξέρω όμως αν είναι καλή. Διάβασα μερικά σχόλια ότι δεν υπάρχουν πολλά TGlass που να καλύπτουν ολόκληρη την πρόσοψη.

 

Tempered Glass: http://tinyurl.com/zduuyt2

 

Έχω αποφασίσει να βάλω και αυτή την θήκη: http://tinyurl.com/hjbjaye

 

Λέτε να έχω θέμα και να μην "κάθεται" καλά η θήκη με το Screen Protector;

 

Δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο θέμα...Το τζαμάκι το συγκεκριμένο που πιάνει όλη την οθόνη,αρχικά δεν είναι τζαμάκι!!Ειναι φτιαγμένο από πλαστικό πολύ εύκαμπτο που εμένα δεν μου άρεσε...Επίσης ενώ πιάνει όλη την οθόνη ουσιαστικά δεν ισχύει γιατί η "κολα" πιάνει μόνο στις άκρες και το κέντρο της οθόνης μένει στον αέρα!!!Ενω το πέρασα και νόμιζα ότι ήταν μια χαρά όταν το έβαλα στην τσέπη την φόρμας περάσανε χνουδια της φόρμας από της τρυπούλες που έχει για την μπροστά κάμερα και τους αισθητήρες...Εγώ ξανά έβαλα της nillkin αλλά και πάλι έχω το σπαστικό κενό στις άκρες!!!

Edited by iolaos1989
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο θέμα...Το τζαμάκι το συγκεκριμένο που πιάνει όλη την οθόνη,αρχικά δεν είναι τζαμάκι!!Ειναι φτιαγμένο από πλαστικό πολύ εύκαμπτο που εμένα δεν μου άρεσε...Επίσης ενώ πιάνει όλη την οθόνη ουσιαστικά δεν ισχύει γιατί η "κολα" πιάνει μόνο στις άκρες και το κέντρο της οθόνης μένει στον αέρα!!!Ενω το πέρασα και νόμιζα ότι ήταν μια χαρά όταν το έβαλα στην τσέπη την φόρμας περάσανε χνουδια της φόρμας από της τρυπούλες που έχει για την μπροστά κάμερα και τους αισθητήρες...Εγώ ξανά έβαλα της nillkin αλλά και πάλι έχω το σπαστικό κενό στις άκρες!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Θα ψάξω και αλλού μήπως βρω κάτι καλύτερο....Btw τελικά ενώ ήταν να μου έρθει από εβδομάδα το έλαβα σήμερα!! Πολύ ωραίο κινητό με smooth touch!! Κλασσικά με το που το άνοιξα μου έβγαλε για ενημέρωση λογισμικού! Τι μου προτείνετε να κάνω μετά; Να το αφήσω ως έχει μετά την ενημέρωση ή να προσπαθήσω να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων μήπως έχουν μείνει junk files;

 

Παρεμπιπτόντως, αργεί πολύ να κατεβάσει το update του EMUI. Το κάνει και σε εσάς ή είναι πρόβλημα από την δική μου πλευρά; το έχω 1:30 ώρα και είναι ακόμα στο 64%.

Edited by KoRnStyleZ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...