Jump to content

myphone VS: Εμφάνιση ή τεχνικά χαρακτηριστικά;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι πολύ περίεργος να δω πόσοι από εσάς που δίνετε τόση βάση στην εμφάνιση έχετε το κινητό σας χωρίς θήκη...! :baby:

 

Προσωπικά το κριτήριο που έχω δεν είναι οι επιδόσεις αλλά η "εμπειρία χρήσης" σε συνδυασμό με μια πολύ καλή κάμερα. Σίγουρα κάποιες συσκευές τραβούν τα βλέμματα περισσότερο από άλλες αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε (σχεδόν) όλες σε μια πλαστικούρα θήκη καταλήγουν και το ίδιο γκουμούτζες δείχνουν λίγο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικα ουτε εμφανιση ουτε τεχνικα χαρακτηριστικα.

Η επιλογη μου ειναι στις δυνατοτητες!

Να τα βρασω τα δεκαπυρηνα και την 6αρα ραμ αν δεν εχουν ραδιο, αποσπωμενη μπαταρια και καρτα μνημης.

Με αυτο το σκεπτικο εχω το S4 mini και δεν λιγουρευομαι καθολου τις ναυαρχιδες, το επομενο τηλεφωνο μου θα ειναι καποιο απο τα LG G3/G4/G5 και κανενα αλλο.

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα τα χαρακτηριστικά και μετά η εμφάνιση αφού όπως είπαν και πιο πάνω, το κινητο στο τέλος θα καταλήξει μέσα σε μια πλαστική θήκη

Μετά είναι η κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα η εμφάνιση και μετά τα τεχνικά χαρακτηριστικά με μέτρο όμως. Όταν ήταν να δώσω 250€ πήγα κατευθείαν στο G3 που είχε ανώτερα χαρακτηριστικά και ήταν πιο όμορφο (για μένα) από το Α5 της Samsung. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναέπαιρνα το 930 με τον 800άρη Snap παρ'όλο που πάμε ολοταχώς για τον 820.

Για όσους αναρωτιούνται για τη θήκη, πάντα βάζω θήκη και πάντα την παίρνω πριν την αγορά του τηλεφώνου που με ενδιαφέρει, ωστόσο, χρησιμοποιώ είτε διάφανες σιλικόνης, είτε bumper. Αλλά ακόμα και η Quick Circle case που έχει ένας φίλος στο G3 του δεν χάνει καθόλου από την ομορφιά όπως δεν έχανε και το δικό μου με της σιλικόνης. Κυρίως το μπροστινό μέρος είναι το θέμα, το πίσω σπάνια το βλέπεις και κυρίως, όταν αλλάζεις SIM/SD. :p

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κοιτάω τα specsheet...

Αλλά και θεωρω σαν ενα (από τους πολλους) παραγοντα επιλογης την εμφάνιση, και φυσικα αν δεν μου αρέσει σε εμφάνιση ενα κινητο δεν το παίρνω.

 

Και διαφωνώ κάθετα με όσους λένε πως όλα είναι τα ίδια σε εμφάνιση πλέον. Είναι το ίδιο το lg g4 που είναι ένα μαυρο τετράγωνο αν το δεις από μπροστά με ένα s6 edge? Δεν νομίζω...

 

Γιατί να διαλέξουμε ένα από τα δυο; :confused:

Και τα δύο εννοειται!

Edited by fotisg24
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε πολλοί δεν είναι ποτέ η επιλογή μόνο εμφάνιση ή μόνο επιδόσεις.

 

Και ας πούμε ότι οι συσκευές που θέλουμε είναι στα ίδια χρήματα, γιατί ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι αυτός.

 

 

Προσωπικά οποία συσκευή είχα πάρει και ήταν πρωτίστως όμορφη μετά από καιρό την βαρέθηκα ενώ όποια είχε τεχνικά χαρακτηριστικά με κράτησε περισσότερο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος να δω πόσοι από εσάς που δίνετε τόση βάση στην εμφάνιση έχετε το κινητό σας χωρίς θήκη...! :baby:

 

Παρών! :D

 

Τις απεχθάνομαι και εννοείται ότι το κινητό είναι μόνο με ένα tempered glass. Δόξα τω θεώ ούτε μανταλάκια έχω στα χέρια, ούτε κράμπες με πιάνουν στα δάκτυλα και πάνω απ' όλα προσέχω που το βάζω ! :lol:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε ενα Poll στην αρχικη δημοσιευση να δουμε ποσοστααα. ;)

 

Και για μενα ειναι πρωτη η εμφανιση, αφου 2016 εχουμε και λιγο-πολυ ολα τα κινητα πλεον εχουν wifi-4G μια πολυ καλη καμερα. Τον μεσο χρηστη που ειναι πανω απο το 50%, τον καλυπτουν αυτα αφου μπαινει μονο Facebook και κανει κλησεις. Αντε και μια φωτογραφια σε διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

Η εμφάνιση έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Πρώτα τεχνικά χαρακτηριστικά, μετά χρηστικότητα και ανθεκτικότητα. Στο τέλος η εμφάνιση.
Aut viam inveniam aut faciam. Είτε θα βρω έναν τρόπο, είτε θα φτιάξω.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εννοείται τεχνικά χαρακτηριστικά. Στην τελική από εμφάνιση πλέον δεν βλέπεις μεγάλες διαφορές.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παρών! :D

 

Τις απεχθάνομαι και εννοείται ότι το κινητό είναι μόνο με ένα tempered glass. Δόξα τω θεώ ούτε μανταλάκια έχω στα χέρια, ούτε κράμπες με πιάνουν στα δάκτυλα και πάνω απ' όλα προσέχω που το βάζω ! :lol:

 

Στο Lumia 930 ούτε tempered glass έχω βάλει, ούτε τίποτα. Το προσέχω (όσο μπορώ, γιατί τις έφαγε τις τούμπες του), και ενώ έχω 4 θήκες για να του φοράω, το έχω πάντα έτσι όπως βγήκε από το εργοστάσιο. Σπάνια του φοράω θήκη, και όταν την βγάζω ξεχνάω να την ξαναβάλω.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που δεν στέκει.. Είμαστε πελάτες κ για να μείνουμε ευχαριστημένοι θέλουμε να τα έχει κ τα δυο.. Γιατί να πρέπει να ρίξω τον πήχη σε καποιο απ'τα δυο?

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικότητα είναι νο1. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αδιάφορα αν δεν έχεις ένα λειτουργικό σύνολο. Η εμφάνιση τελείως αδιαφορη, το πολύ ένα χρόνο κρατάω συσκευή. Αλλα τώρα τελευταία η λέξη "άσχημο" κινητό δεν υπάρχει. Όλα πάνω κάτω είναι ίδια σχεδιαστικά. Ποιος βλέπει το πίσω μέρος;;;;;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

χαρακτηριστικα μετα καμερα και τελος εμφανιση απο μενα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα μέτρησα 21 ψήφους στην εμφάνιση, 37 στα τεχνικά χαρακτηριστικά και άλλες 28 απαντήσεις που δεν απαντάνε ξεκάθαρα ή τάσσονται στο "50-50"...είμαστε λιγότεροι οι ρομαντικοί, τι να κάνουμε..ή απλά οι υπόλοιποι δε πιάσαν ποτέ στα χέρια τους lumia 800 λευκό :lol: :p
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πολύ δύσκολο να βρεις σύγχρονο smartphone που να πεις "αμαν αδερφάκι μου τί ασχήμια είναι αυτή". Η διαγώνιος της οθόνης κάνει μονόδρομο μερικά πολύ βασικά σχήματα, όλα τα υπόλοιπα είναι πινελιές. Η συσκευή ή θα είναι εντελώς τετράγωνη, ή θα έχει ελαφρώς στρογγυλεμένες άκρες. Από εκεί και πέρα τη διαφορά θα την κάνουν τα υλικά (μέταλλο/πλαστικό).

Αν μιλάγαμε για προ smartphone εποχές, θα έλεγα 50-50, μπορεί και υπέρ της εμφάνισης. Πλέον, είναι στο τέλος της λίστας των απαραίτητων χαρακτηριστικών.

Link to comment
Share on other sites

Επιδόσεις Υποχρεωτικά, Εμφάνιση προαιρετικά (nice to have)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
Εμφανιση και χαρακτηριστικα τωρα τελευταια και καλη καμερα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμφανιση γιατι πιστευω οσοι επιλεγουν ναυαρχιδες (πλεον οχι μονο) σιγουρα θα εχουν και τα χαρακτηριστηκα-επιδοσεις.
Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...