Jump to content

myphone VS: Εμφάνιση ή τεχνικά χαρακτηριστικά;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελάχιστα τηλέφωνα έχω απορρίψει αποκλειστικά λόγω εμφάνισης (S5 π.χ.). Αντίθετα έχω απορρίψει πάρα πολλά λόγω μεγέθους! Απαραίτητη προϋπόθεση για μένα είναι το τηλέφωνο να χωράει στην τσέπη του τζιν και να μπορώ να κάτσω! :p

 

Από εκεί και πέρα τα κριτήρια είναι χαρακτηριστικά, τιμή, αυτονομία, υποστήριξη. Κάμερα αδιάφορο, όλα βγάζουν! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένας συνδυασμός και των 2 για εμένα είναι ιδανικός. Πάντως έχει τύχει να πάρω κινητό που δεν με τρέλαινε σαν εμφάνιση (N8) αλλά το αγάπησα για την χρηστικότητά του. Όμως δεν θα έπαιρνα κινητό που να μου αρέσει μόνο εμφανισιακά αλλά να μη με καλύπτει στις λειτουργίες. Εξάλλου η εμφάνιση κατά ένα ποσοστό βελτιώνεται με θήκες κλπ. ενώ τα specs δεν αλλάζουν (προς το παρόν)
Link to comment
Share on other sites

 

Εσείς λοιπόν, με ποιο κριτήριο επιλέγετε την συσκευή σας; Εμφάνιση ή επιδόσεις;

 

Νομίζω ότι δεν είναι μια εύκολη απάντηση. Από τη μία δεν παίρνεις μια "άσχημη" συσκευή και από την άλλη ούτε μια με χαρακτηριστικά που ίσως να μην κάνεις τη δουλειά που θέλεις. Σίγουρα πάντως το πρώτο που κοιτάω είναι η εμφάνιση και ύστερα τα χαρακτηριστικά. Πιστεύω πιο εύκολα συμβιβάζεται κάποιος με λίγο υποδεέστερα specs, παρά με την εμφάνιση.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που κοιτάω είναι να μην είναι Sony, το galaxy s5 ή το LG G5. Δε βλέπονται.

Μετά κοιτάω την τιμή η οποία δεν πρέπει αυστηρά να ξεπερνά τα 350 ευρώ, την κάμερα, την αποσπώμενη μπαταρία, την sd card και φυσικά την ομορφιά.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά χαρακτηριστικά και μπαταρία ή μπαταρία και τεχνικά χαρά. Η εμφάνιση έρχεται δευτερεύον.
Link to comment
Share on other sites

είναι όλο το πακέτο αλλά ναι κι εγώ προτιμώ εμφάνιση περισσότερο από τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά είναι κάποιοι παράγοντες όπως η μπαταρία (αν είναι καλή ή κακή) που σε κάνουν να το σκεφτείς λίγο παραπάνω
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Παν μέτρον άριστον... Οπότε προσπαθώ να έχω τα καλύτερα χαρακτηριστικά σε συνδιασμό με ομορφιά, με λίγο ψάξιμο είναι εφικτο, αν και νομίζω ότι σε όλους μας έχει τύχη να μας κάνει κλικ ένα τηλέφωνο με την πρώτη μάτια!
Link to comment
Share on other sites

IMO:

-Τα χαρακτηριστικά είναι ίδια πάνω κάτω. Αν πάρεις high-end φέτος ξέρεις ότι θα έχεις δυνατή συσκευή.

-Το θέμα με την μπαταρία το έχουν παρατήσει, δεν εξελίσσεται. Η σύγκριση +-200mah δεν είναι σοβαρό κριτήριο.

κάμερα δεν αγγίζει τις σχετικά καλές φωτογραφικές. Ιδίως φέτος είναι όλες πολύ ικανοποιητικές για smartphone, αρά δεν θα σκάσω γι'αυτό το κριτήριο.

 

Εμφάνιση και πρακτικότητα για μένα. Σε αυτά τα 2 με κέρδισε η LG (μέχρι το G4). Έβαλε τα πλήκτρα πίσω, έβαλε το knock-on, έμεινε καθαρή και μεγαλύτερη η οθόνη και έγινε το πιο βολικό τηλέφωνο για μένα. Γενικά, σημαντική και η υποδοχή SD, το βολικό μέγεθος (χέρι-τσέπη), το δακτυλικό αποτύπωμα για γρήγορο ξεκλείδωμα και το εύρος οθόνης της σειράς Edge (:clap:). Από τα φετινά, ενθουσιάστηκα και με το module της κάμερας για 360°, αρκετά χρήσιμο. Στην πρακτικότητα βάζω και την προσαρμοστικότητα και ελευθερία στη χρήση, άρα μιλάω αποκλειστικά για android.

Edited by Citizen88gr
Unrooted :mad:
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που έχεις συνέχεια μαζί σου, το βλέπεις όλη μέρα και εάν δεν σου αρέσει απλά εκνευρίζεσαι!

Καλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά χωρίς εμφάνιση ... άστα να πάνε !

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που κοιτάω είναι η ποιότητα της οθόνης φωτεινότητα κλπ πρέπει αυτό που κοιτάω να μου αρέσει. Από specs ναι με ενδιαφέρει πολύ αλλά αν δεν είναι και το καλύτερο στα χαρτιά δεν με ενδιαφέρει πολύ αρκεί να έχει σωστή εμπειρία χρήσης. SD και μπαταρία να αλλάζει οπωσδήποτε. Τώρα αν είναι Μέταλο γυαλί ή πλαστικό δεν με νοιάζει καθόλου.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα κανενα απο τα δυο.

 

Εμπειρια χρησης πανω απο ολα.

 

Η εμφανιση ειδικα παιζει πολυ μικρο ρολο στις προτιμησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Μονο η Αλφα σειρα της σαμσουνγκ αξιζει για μενα.Λεπτα,όμορφα, μικρο βαρος,καλη καμερα και πληρες (και με ραδιο που στην S απουσιαζει)....Ολα τα αλλα αδιαφορα....και εχω αλλαξει πολλα
Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικά πρώτα από όλα αλλά και εμφάνιση, όντως όταν έχεις κάτι που το κουβαλάς μαζί σου και ασχολείσαι μαζί του συνέχεια θέλεις να σου αρέσει κιόλας

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα 2 ειναι εξισου σημαντικα πλεον για μενα ειναι η εμφανιση...Αν αυτο που εχω στα χερια μου και κραταω δεν μου αρεσει στο ματι δεν πανα τρεχει και με την ταχυτητα του φωτος δεν θα το παρω...Γιαυτο πρωτα ομορφια και μετα ψυχικα χαρισματα...!!! :lol: :lol: Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...