Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι αν το παρεις σε καλη κατασταση. Αν δεις οτι η μπαταρια πεφτει γρηγορα κ εισαι εντος εγγυησης πηγαινε να σου αλλαξουν μπαταρια στο σερβις
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι μεγεθος? Γιατι στο δικο μου ιταλικο ειναι 305 ΜΒ, ασυνηθιστα μεγαλο σε σχεση με τα προηγουμενα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι αν το παρεις σε καλη κατασταση. Αν δεις οτι η μπαταρια πεφτει γρηγορα κ εισαι εντος εγγυησης πηγαινε να σου αλλαξουν μπαταρια στο σερβις

 

Πως ακριβώς ορίζεις μία καλή μπαταρία; αν κάνω κανονική χρήση με λίγο από όλα και πολύ wifi και το κάνω μια φόρτιση το 24ωρο, δεν είμαι καλά; σχεδόν 2 ετών μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του καθενός διαφέρει, αλλά αν σου βγάζει την ημέρα καλά είσαι.

 

Εγώ δοκίμασα την περασμένη βδομάδα να φάω όλη τη μπαταρία για μια φορά. Το ξελίγωσα μέχρι να σβήσει. Αυτό που μου άρεσε είναι πως έπεφτε φυσιολογικά η μπαταρία, και όταν έφτασε στο 1% κράτησε 5-10 λεπτά μέχρι να σβήσει. Τι εννοώ φυσιολογικά; Σε συσκευές που αρχίζει να τα φτύνει άσχημα η μπαταρία μου έχει τύχει να πέφτει στο κάτω από 10% και να σβήνει, ενώ αρχικά δεν γινόταν έτσι. Υποθέτω λοιπόν πως είναι σε καλή κατάσταση η δικιά μου (13 μηνών περίπου από όταν την άλλαξα).

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Νεα ενημερωση λογισμικου Δεκεμβριου 2018 πιστευω να ναι και η τελευταια μας για το Samsung S7 μας:

 

48969752-218609319068448-631247312181526528-n.jpg

 

49650787-350132855778396-6135180891925774336-n.jpg

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειναι η τελευταια... Απλα δεν θα δινει καθε μηνα ενημερωση ασφαλειας. Φιλος με Note 2 ειχε παρει ενημερωση ασφαλειας το 2017 αν θυμαμαι καλα.... Ενημερωση σε 5 χρονων συσκευη... Επισης το S5 ειχε παρει ενημερωση ασφαλειας τον Οκτωβρη απο οτι ειχα διαβασει, κινητο του 2014.....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Το πλανο ειναι σαφες και μεχρι σημερα εχει τηρηθει απαρέγκλιτα: 2 χρονια αναβαθμισεις λειτουργικου (που αντιστοιχει σε 2 εκδοσεις από την 6 -->8) και 3 χρονια ΜΗΝΙΑΙΑ security updates

Περισσοτερα εδω https://security.samsungmobile.com/workScope.smsb

Τωρα οτι πάρουμε απο εκει και μετά, καλοδεχουμενο θα ειναι, συνηθως θα προκειται για καποια πολυ σημαντικη κι επειγουσα ενημερωση ασφαλειας όπως οι περιπτωσεις που περιγραφει ο φίλος στο προηγούμενο post

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ειναι η τελευταια... Απλα δεν θα δινει καθε μηνα ενημερωση ασφαλειας. Φιλος με Note 2 ειχε παρει ενημερωση ασφαλειας το 2017 αν θυμαμαι καλα.... Ενημερωση σε 5 χρονων συσκευη... Επισης το S5 ειχε παρει ενημερωση ασφαλειας τον Οκτωβρη απο οτι ειχα διαβασει, κινητο του 2014.....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπερα τωρα σοβαρομιλας ή μου κανεις πλακα ; Η Samsung υποστηριξει τις συσκευες με ενημερωσεις λογισμικου μετα απο τοσα χρονια και δεν τις εχει ξεχασμενες ; Προσθεθσαν κατι αυτες οι ενημερωσεις ή απλα προσθεσαν την εντολη να κλειδωθει για παντα και να μην ανοιξει ποτε ξανα το BootLoaders ;

Υπαρχει καποιο αρθο (Link) σε ξενο σιτε ΄η ελληνικο που να λεει οτι το S5 πηρε ενημερωση ασφαλειας Οκτωμβριου 2018 και το Samsung Galaxy Note II μια ενημερωση το 2017 ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πλανο ειναι σαφες και μεχρι σημερα εχει τηρηθει απαρέγκλιτα: 2 χρονια αναβαθμισεις λειτουργικου (που αντιστοιχει σε 2 εκδοσεις από την 6 -->8) και 3 χρονια ΜΗΝΙΑΙΑ security updates

Περισσοτερα εδω https://security.samsungmobile.com/workScope.smsb

Τωρα οτι πάρουμε απο εκει και μετά, καλοδεχουμενο θα ειναι, συνηθως θα προκειται για καποια πολυ σημαντικη κι επειγουσα ενημερωση ασφαλειας όπως οι περιπτωσεις που περιγραφει ο φίλος στο προηγούμενο post

MHNAIA καθε μηνα δηλ ή μια φορα καθε τοσο καθε 4 μηνες οπως με την σειρα Α ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s5/SM-G900F/

Εδω δειχνει οτι το S5 πηρε ενημερωση τον Οκτωβρη σε πολλες χωρες..

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα s5 που έχω στα χέρια μου, έχει ενημέρωση ασφαλείας 1/8/2017. Γενικά από όσο θυμάμαι πήρε αρκετές ενημερώσεις. Ο κάτοχός του δεν τις έκανε και μου εμφανίστηκε και έκανα σχετικά πρόσφατα.
Link to comment
Share on other sites

MHNAIA καθε μηνα δηλ ή μια φορα καθε τοσο καθε 4 μηνες οπως με την σειρα Α ;

 

Αν μπεις στο link που γραφω θα δεις οτι καποια κινητα από ολες τις σειρες ειναι στα monthly και καποια στα quarterly updates - εμεις μεχρι την τριετια θα ειμαστε και θα ερχονται οι αναβαθμισεις καθε μηνα (+/- 10 μερες anyway)

Όσο για τις ενημερωσεις που συζητάμε πως έχουν δοθεί στα κινητα τυπου S5, γνώμη μου πως όντως έγιναν αλλα αφορουσαν προφανως critical security updates και οχι για να προσθεσουν νεες δυνατοτητες μετα από 4-5 χρονια. Αυτο δεν το κανει οχι μονο η Samsung, αλλα καμια εταιρεια ever ;)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο link που γραφω θα δεις οτι καποια κινητα από ολες τις σειρες ειναι στα monthly και καποια στα quarterly updates - εμεις μεχρι την τριετια θα ειμαστε και θα ερχονται οι αναβαθμισεις καθε μηνα (+/- 10 μερες anyway)

Όσο για τις ενημερωσεις που συζητάμε πως έχουν δοθεί στα κινητα τυπου S5, γνώμη μου πως όντως έγιναν αλλα αφορουσαν προφανως critical security updates και οχι για να προσθεσουν νεες δυνατοτητες μετα από 4-5 χρονια. Αυτο δεν το κανει οχι μονο η Samsung, αλλα καμια εταιρεια ever ;)

 

Εγινε να σαι καλα φιλε μου.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Και μια που μιλαμε για security patch, μπορω να το βρω καπου και να το περασω μονος μου γιατι εχω root το κινητο και δεν το παιρνει μονο του?
Link to comment
Share on other sites

Και μια που μιλαμε για security patch, μπορω να το βρω καπου και να το περασω μονος μου γιατι εχω root το κινητο και δεν το παιρνει μονο του?

Καλησπερα και καλη χρονια δεν ειμαι ειδικος περι Root κλπ απλος θα σου πω να κατεβασεις την ROM ολη απο εδω: https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s7/SM-G930F/EUR/download/G930FXXU3ERL3/249322/ λογικα το EUR θα εχεις και την περνας μεσω odin ή μεσω adb.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια δεν ειμαι ειδικος περι Root κλπ απλος θα σου πω να κατεβασεις την ROM ολη απο εδω: https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s7/SM-G930F/EUR/download/G930FXXU3ERL3/249322/ λογικα το EUR θα εχεις και την περνας μεσω odin ή μεσω adb.

 

Κατσε να το δοκιμασω, κατεβαζω την ROM και βαζω μεσω ODIN μονο το EUR. Θελω να πιστεωυ οτι αυτο εχει το security patch.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να το δοκιμασω, κατεβαζω την ROM και βαζω μεσω ODIN μονο το EUR. Θελω να πιστεωυ οτι αυτο εχει το security patch.

Δεν θελω με τιποτα να σε παρω στον λαιμο μου πραγματικα. Διαβασε πρωτα στο Phone Info αν ειναι οντως ευρωπαικο το μοντελο σου και μετα περνα το εκει που γραφει CSC Code.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω με τιποτα να σε παρω στον λαιμο μου πραγματικα. Διαβασε πρωτα στο Phone Info αν ειναι οντως ευρωπαικο το μοντελο σου και μετα περνα το εκει που γραφει CSC Code.

 

ok ευχαριστω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Guys, περιγράφω κάτω κάτι που είναι πιθανό να επηρέαζε την μπαταρία, και το ανακάλυψα σχεδόν ...τυχαία. Ίσως σας φανεί χρήσιμο.

 

Προσπαθώντας να βρω log με τα περασμένα notifications στο S7 (αφορμή ήταν κάποια notifications για updated έκδοση του Mixplorer που κατέβαινε αλλά το notification για κάποιο λόγο έφευγε και στο downloads folder δεν έβρισκα τίποτα) κατέληξα στο να φτιάξω συντόμευση / εικονίδιο για άμεση πρόσβαση στο "Notification Log".

 

Για να μην πολυλογώ, κοιτώντας στο log είδα ότι υπήρχε ένα notification το οποίο ομολογώ δεν είχα δει ποτέ στην οθόνη του κινητού. Υποθέτω ότι εμφανιζόταν και έφευγε πολύ γρήγορα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το αιτιολογήσω). Το notification αφορούσε το One Drive app. Το αξιοσημείωτο ήταν ότι ουσιαστικά το λειτουργικό σύστημα / ή η ίδια η εφαρμογή προσπαθούσε να κάνει login (στο One Drive), κάθε (μα κάθε) λεπτό ! Δυστυχώς δεν κράτησα screenshot. Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι στο One Drive ήμουν κανονικά λογκαρισμένος και αυτό φαινόταν τόσο στην εφαρμογή όσο και στο My Files app της Samsung (section "Cloud").

Το ακόμα πιο παράξενο ήταν ότι όλο αυτό το διάστημα, στο Device Maintenance -> Battery -> Battery Usage το One Drive δεν το θυμάμαι ποτέ να έχει υψηλό ποσοστό - για να μη πω ότι δεν το είχα δει ποτέ στη λίστα.

 

Εν πάση περιπτώσει, δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι αυτή η "προσπάθεια" για login στο One Drive κάθε λεπτό, δεν επηρέαζε και την μπαταρία, έστω σε κάποιο μικρό βαθμό. Το γιατί αυτά τα notifications δεν έβγαιναν κανονικά στην οθόνη μαζί με τα υπόλοιπα, και τα έβλεπα μόνο μέσα από το Notification log, δεν μπορώ ακόμα να το εξηγήσω.

Χθες το πρωί έκανα disable + stop το One Drive (απεγκατάσταση με την μαμά ROM δεν μπορούμε να κάνουμε), και περιμένω να δω αν θα παρατηρήσω έστω και μικρή βελτίωση στη διάρκεια της μπαταρίας. Ήδη -αν δεν είναι ιδέα μου- νομίζω ότι αυτή τη μία μέρα βλέπω κάποια διαφορά προς το καλύτερο. Θα δείξει σε βάθος χρόνου πιο ξεκάθαρα.

 

Την συντόμευση του Notification Log εγώ την έκανα με το Nova Launcher που έχω. Οδηγίες:

 

From the Nova launcher widget itself, select Activities and then Settings. In the options presented under Settings, you should find the Notification Log.

 

Χρήσιμα σχετικά άρθρα / links:

https://www.androidpit.com/how-to-recover-lost-notifications-on-android

https://www.theverge.com/2018/10/19/18001608/android-notification-history-how-to-view

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nasahapps.unnotification&hl=en_US

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι και αυτό. Εκανα επαναφορά το τηλέφωνό μου και διαπιστώνω ότι στο Google Play εμφανίστηκε ένα πρόσθετο μενού στη βιβλιοθήκη με το όνομα Προτεινόμενες εφαρμογές και με ένα κλικ μπορώ να κάνω εγκατάσταση όλων Κοιτάζω στο S7 ενός φίλου και το συγκεκριμένο μενού δεν υπάρχει όπως δεν υπήρχε και σε μένα πριν την επαναφορά. Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...